Soru-Cevap Bilgisi                       [ « Önceki soru ]       [ Sonraki soru » ]

Bebek-Çocuk Gelişimi gokce 
Soru: Bebeğimiz: [ ]
merhabalar
bebeğim 4,5 aylık sadece anne sütü ile besliyorum. uyku düzeni sorunları yaşıyor. aralıksız en fazla 4 saat uyuyabiliyor toplamda en fazla 8 saat uyku ile duruyor. uyuduğu ortamda ses çıkartmamaya özen gösteriyoruz ço kısık sesle klasik müzik ve loş ışıkta uyuyor bunlar dışında en ufak bir tıkırtı da uyanıyor ve uzun süre uykuya dalmıyor kendi başına hiç uykuya dalmıyor uyuyabilmesi için herseferinde beslemem gerekiyor. her beslenmede ki 10 dakika ara ile bile olsa çok aç gibi memeye saldırıyor ama altını islatmasında ve kilo alışında herhangi bir sorun yok yani doyuyor olması lazım diye düşünüyorum. ayrıca genellikle gündüzleri hiç uyumuyor. uyandığında bir süre tekrar balar belki diye bir süre yanına gitmiyoruz ama dalmadığı gibi çığlıklar atarak ağlıyor. bu sorunu çözmek için ne yapmalıyım? internette okuduğum makalelerde 4 aylık bebeklerin aralıksız 8 saat kadar uyudukları yazıyor. sorunun sebebi anne sütünün yeterli gelmiyor olması olabilirmi?
3 Şub 2010
13:50
Cevap:  
Merhaba Gökçe Hanım,
Bebeğinizin kilosunu ve boyunu yazmamışsınız. Anladığım kadarı ile boyu ve kilosu yeterli. İlk 6 ay sadece anne sütü önerilmekte. Bu yüzden mama vermenizi tavsiye etmem. geceleri uyanınca kucağınıza almayın. Işığı açmayın. Ninni söyleyebililrsiniz. Ortam çok sıcak veya soğuk olmasın. Yatırmadan emzirin. Karnı tok. Altı temiz olsun. Bazen yatırmadan aldırılan duş faydalı olabiliyor. genelde hep aynı saatte uyutmaya çalışın. Humana iyi geceler çayı bazı bebeklerde faydalı olabiliyor. Hoşçakalın
28 Oca 2010
01:10
Cevap:  
Çocuğunuzun sağlıklı bir şekilde uyku evresine geçebilmesi için gün içerisinde enerjisini boşaltabilecek aktiviteleri yapmış olması gerekir, bu nedenle onunla gün içerisinde hareketli oyunlar oynayın. Uykuya hazırlık ve uyku evresi hep aynı saatlerde olmalı ki çocuğunuz bunu bir disiplin haline getirsin ve biyolojik saati devreye girebilsin.Odası ne çok sıcak ne de çok soğuk olmamalıdır. Rahat edebileceği uyku kıyafetleri tercih edin, çok sıkı giydirmemeye özen gösterin.Uyku için tamamen sessiz bir ortam oluşturmayın, evin içindeki olağan seslerin yanında kısık sesli bir müzik dinletilebilir, böylece ileride her ortamda uyuma alışkanlığı kazandırabilirsiniz.
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek