Soru-Cevap Bilgisi                       [ « Önceki soru ]       [ Sonraki soru » ]

Cerrahi Çocuk Hastalıkları emine 
Soru: Bebeğimiz: [ ]
bebeğim 6 ayını bitirdi.diş çıkarmadı ama çıkarmak üzere.çok huysuz oldu.herşeyi ağzına almak istiyor.diş çıkarmayı kolaylaştırsın diye doktora götürüp ilaç almak faydalı olur mu.
20 Şub 2010
01:41
Cevap:  
Merhabalar,
Diş çıkarma döneminde bebeklerin bu tip sikayetleri olur. Ben bir ilaç kullanmanızı önermiyorum. Yüzeyel olarak uyuşukluk sağlayan jelleri sürdüğünüzde bunların etkisi en fazla birkaç saat sürer ve sonrasında bebeğiniz bu rahatlığa ve uyuşukluğa alışarak artık sürekli bu jellerin sürülmesini bekler ve sürmediğinizde daha çok ağlar yani bu ilaçları sürekli kullanmanız gerekir. Diş çıkarmayı kolaylaştıran ilaç bulunmamaktadır. Fakat yumuşak diş kaşıyıcılarını eline vererek onlarla rahatlamasını sağlayabilirsiniz, siz de bir tülbent veya gazlı bezi parmaginiza dolayarak disetlerine masaj yapabilirsiniz.
Saygılar, geçmiş olsun.
Yrd.Doç.Dr.Didem Özdemir Özenen
Çocuk Diş Hekimi (Pedodontist)
19 Şub 2010
15:39
Cevap:  
Merhaba,
Diş çıkarma 15 aya kadar gecikebilir. Ancak anlattığınız bulgulardan diş folikül gelişimi olduğunu düşünüyorum. Dentinox ya da Calgel kullanabilirsiniz. Diş etini bu jellerle ovmak ağrısını, kaşıntıyı ve huzursuzluğunu azaltır. Ayrıca durum gece uykusunu etkilerse yatmadan önce 1 ölçek İbufen Şurup vermeniz antiinflamatuar etkisi sayesinde rahat uyumasını sağlayacaktır. İbufen'i kesintisiz bazı durumlarda 6 aya kadar kullanabiliyoruz, güvenli bir ilaçtır. Sağlıklı günler...
Op.Dr.Emel OĞUZ
Çocuk Cerrahisi Uzmanı
Medical Park Hastanesi, Antalya
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek