Soru-Cevap Bilgisi                       [ « Önceki soru ]       [ Sonraki soru » ]

Cerrahi Çocuk Hastalıkları Pınar 
Soru: Bebeğimiz: [ 463 ]
merhaba,
benim oğlumun göbeği düştükten sonra, bu bölgede iki kere kanama olmuştu. dolayısıyla da 2 kez K vit. iğnesi yapıldı. şimdi oğlum sekiz yaşında ve ben 15 tatilde oğlumu sünnet ettirmek istiyorum. Ancak o zaman doktorumuz bu göbek kısmındaki kanamadan dolayı sünnet gibi müdehalelerden önce tam kan tahlillerinin yapılmasının iyi olacağını söylemişti. Ama oğlumda kanın durmaması gibi bir sorun bu güne kadar yaşamadım. Şimdi benim sorum şu, oğlumu ben sünnetçiye sünnet ettirmek istiyorum. Çünkü bu konuda daha tecrübeli olduklarını düşünüyorum. Acaba bu bir sorun teşkil eder mi? Ne yapsam daha iyi olur. yardımcı olursanız sevinirim. Eğer sünneti hastanede yaptırırsam hangi bölüme başvurmalıyım? sevgiler.
19 Oca 2007
10:19
Cevaplayan: Doç.Dr. Seçil AYDINÖZ  
Cevap:  
Merhaba Pınar Hanım,

Bahsettiğiniz durum "Yenidoğanın Hemorajik Hastalığıdır". Erkan ve geç tipleri vardır. İlk 2 hafta içinde olursa erken tip, 4-6 haftadan sonra olursa geç tip denir. K vitamini bağırsaklarda bakteriler tarafından yapılan bir vitamindir. Yenidoğan döneminde bağırsak florası henüz oluşmadığından K vitamini sentezi yetersizdir. Bu nedenle öz. le doğumdan hemen sonra tüm bebeklere rutin K vitamini  kas içine yapılır. Bu vitamin sizin bebeğinize yapılmamış olabilir. Şu ana kadar kanama ile ilgili bir problemi yoksa endişelenmenize gerek yok. İdeal olan tüm çocuklara sünnet öncesi kanama pıhtılaşma zamanı bakılmasıdır. Sizin gibi hikayesi olanlara bu testler özellilke önerilir. Hastanede sünneti genel cerrahi uzmanı, çocuk cerrahi uzmanı veya üroloji uzmanı yapabilir. Geçmiş olsun.
20 Oca 2007
17:13
Cevaplayan: Doç.Dr. Selçuk YÜCEL  
Cevap:  
Merhaba Pınar Hanım:

Dr. Seçil Hanım oğlunuzda yaşanan problemi çok güzel anlatmış. Oğlunuzda çok büyük bir ihtimalle şu an herhangi bir kanama problemi yok. Ancak yaşadığımız yılda ve ülkede etrafta bu kadar sağlık profesyoneli varken fenni sünnetçilerin sünnette daha ehil olduğunu söyleminizi yadırgadım. İdeal sünnet Çocuk Ürolojisinde uzmanlaşmış Çocuk Cerrahisi veya Üroloji uzmanlarınca uygun anestezi altında yapılır. Uzmanlığımın ilk gününde, ülkemizin önemli şirketlerinden birinde yöneticilik yapan bir beyin oğlunun Trabzondan özel olarak getirtilen bir fenni sünnetçi tarafından yapılan sünnetinde gelişen çok büyük bir istenmeyen sonucu uzun ve zor bir operasyonla neyse ki düzeltebildiğimi hala çok canlı bir şekilde hatırlarım. Tavsiyem modern tedaviden ve merkezlerden şaşmamanızdır.

Size ve oğlunuza sağlıklı günler dilerim.

Doç. Dr. Selçuk Yücel
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek