Soru-Cevap Bilgisi                       [ « Önceki soru ]       [ Sonraki soru » ]

Dahili Çocuk Hastalıkları Berna 
Soru: Bebeğimiz: [ 265 ]
Bebegim 9,5 aylık. 20 gun evvel agrubu beta tanısı konuldu ve Macrol tedavisinden sonra 1 hafta evvel boğaz kültürü temiz çıktı. Fakat dün 39'a çıkan ateşle doktorumuza gittik ve tekrar kan, gayta, boğaz tahlili yapıldı. Diğer sonuçlar iyi olmasına rağmen yine beta üremiş. Antibiyotik tedavisine rağmen tekrar üremesi normal mi ve bu durum hep böyle devam mı edecek? Ayrıca ileride kalıcı bir araz bırakır mı? Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.
27 Oca 2007
23:19
Cevaplayan: Doç.Dr. Seçil AYDINÖZ  
Cevap:  
Merhabalar Berna Hanım,

Öncelikle 2 yaş altında beta hemolitik streptokoksik tonsillite yani bademcik iltihabına çok fazla rastlamadığımızı belirtmek isterim. Bu durumun en önemli sebebi bu yaş grubunda bademciklerin son derece küçük ve beta yerleşmesi için uygun olmamasıdır. Ancak yine de  bademcik iltihabı olabilir. bebeğin asla ağızdan  öpülmemesi gerekir. Özellike beta taşıyıcısı insanlar tarafından  (yetişkinlerin ve çocukların yakalaşık  % 10 u  beta taşıyıcısdırlar). Bu mikrop o kişilerde hastalık yapmaz iken başka bir insana bulaştığında hastalık yapabilmektedir. Beta enf. önerilen 10 günlük bir antibiotik tedavisidir. Antibiotik tedavisine rağmen  bakteri üremiş ise antibiyograma uygun antibiotik verilmesi gerekir. İleride kronik beta taıyıcısı olma ihtimali şimdiden belirtmek çok zor.Ancak tüm çocukların yaklaşık  % 10 unun kronik beta taşıyıcısı olduğunu , beta enf. boğazda özel florada mevcut olup uygun şartlar oluştuğunda hastalık meydana getirdiğini bilmenizi isterim. Hoşçakalın.
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek