Soru-Cevap Bilgisi                       [ « Önceki soru ]       [ Sonraki soru » ]

Bebek-Çocuk Beslenmesi Nilgün 
Soru: Bebeğimiz: [ 591 ]
kızımbeş gündür rota virüsünden dolayı rahatsız ateşi ikinci gün düştü ishal devam ediyor günde 5-6 kez yapıyor ancak kusma durmadı ve hiç birşey yemek istemiyor.sadece az miktarda emiyor az miktarda da meyve yiyor bu süreç ne zaman son bulacak bol bol su içiriyorum.ama kusma rahatsızlığının kalıcı olmasından korkuyorum.çok iştahlı bir bebekti bu nedenle yamak yememesi beniço endişelendiriyor
28 Oca 2007
00:00
Cevaplayan: Doç.Dr. Seçil AYDINÖZ  
Cevap:  

Merhabalar Nilgün hanım,


Çocuğunuzda sıvı  ve elektrolid kaybı olup olmadığının anlaşılması için çocuk hast. uzmanına başvurmanızı tavsiye ederim. Bu arada kilo kaybı yakından takip edilmelidir.


Rotavirüs İshali


Rotavirüs, küçük çocuklarda görülen ağır ishallerden sorumlu bir grup virüstür.Yaklaşık 2 gün süren kuluçka döneminin ardından kusma, ateş, karın ağrısıve sulu ishal başlar. Ateş ve kusma 2-3 günde geçer, ishal ise 1 hafta- 10 gün kadar sürebilir.


Bulaşıcı mıdır?


Rotavirüs çok bulaşıcıdır. Mikrop bulaşmış su veya gıdayla, mikrobu taşıyan eller yoluyla vücuda alınır. Yuva gibi kalabalık ortamlarda, özellikle çocuklar tuvaletten sonra ve yemekten önce ellerini yıkamayı unuttuklarında kolayca yayılır. O kadar bulaşıcıdır ki, genel hijyen koşulları ne kadar iyi de olsa, hemen her çocuk 5 yaşını doldurmadan rotavirüs ishali geçirmiş olmaktadır. Ülkemiz gibi ılıman iklim kuşağındaki ülkelerde, kış aylarında görülür. Özellikle 2 yaş altı küçük çocuklar etkilenir. Erişkinde ise, daha hafif seyreder.


Nasıl Tanı Konur?


Kesin tanı, gaitada virüsün gösterilmesiyle konur.


Nasıl Tedavi Edilir?


Tedavinin amacı, çocuğun susuz kalmasını önlemektir. Ağızdan sık sık az miktarda sıvı alımı uygun olur. Doktor tuz- şeker karışımından önerebilir. Ağızdan yeterli sıvı alımı sağlanamazsa, özellikle küçük çocukta, hastaneye yatırılıp serum verilmesi gerekebilir. Anne sütü alan bebeğin emzirilmeye devam etmesi çok önemlidir. Antibiyotikler işe yaramaz. Kusma ve ishali durdurucu ilaçlar önerilmez.


Önleme ve tedavi


 En önemli koruyucu yöntem, el yıkama alışkanlığının kazandırılmasıdır. Hasta çocuğun ishal geçene dek yuvaya gönderilmeyip evde tutulması da diğerlerine bulaşmaması için önemlidir. ABD de aşısı mevcuttur ama henüz Türkiyede yok. Bol bol sıvı verin. İlk 3-4 gün aşırı kusma olabilir bu nedenle sıvı ve elektrolid kaybına dikkat edin. gerekirse 1-2 gün hastaneye yatırılabilir.

Elektrolid dengesizliği bazen havalelere yol açabilir. Antiemetik (emedur, metpamid)  kusmanın çok yoğun olduğu dönemlerde çok düşük dozlarda kullanılabilirsede bazı yan etkilerinden dolayı (diskinezi) istenmeyen garip tuhaf hareketler yapma veya kasılmaların olması,  ve viral hastalıklarda antiemetiklerin reye Sendromu riskini artırmasından dolayı antiemetiklerden bebek ve çocuk yaş grubunda mümkün olduğunca kaçınılması gerekir.

Geçmiş olsun.
27 Oca 2007
23:44
Cevaplayan: Uzm.Dr. Fatih ÜNAL  
Cevap:  
Merhabalar;

ROtavirüs ishallleri bazen uzamış ishale sebep olabilir. KUsma ishal  sebebi ile sıvı kaybı olabilir. Sıvı kaybını karşlamak için ağızdan sıvıda  elektrolitli sıvı georal  ile hazırlanmış şekilde verebilirsiniz. Hastalık sırasında yemesi azalabilir. İshali durdurmadan sıvı kaybını az az da ola ağızdan karşılayın ..emzirmeye devam edin saygılarımla
27 Oca 2007
23:49
Cevap:  
Merhaba Nilgün hanım, rotavirüse bağlı ishal genelde 5-8 günde geçer, kusma ilk 3 günde beklenir. Bol sulu gıda vermeye devam edin. Sık sık emzirin.Her kakadan sonra bir kez daha emzirin. Yoğurt, yoğurt çorbası, muz, patates püresi verin. Kusma için emedur fitil 100 mg, günde 2-3 kez kullanabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek