Soru-Cevap Bilgisi                       [ « Önceki soru ]       [ Sonraki soru » ]

Dahili Çocuk Hastalıkları Tolga 
Soru: Bebeğimiz: [ 597 ]
İşim gereği 1,5 yıldır Ağrı'da yaşıyorum. Son 4 aydır 3 yaşındaki çocuğumda sürekli ÜSYE yaşıyorum. Son dört ayda 7 defa antibiyorik kullanmak zorunda kaldık. Ateş ve seste çatallaşma ve burun akıntısı var. Buranın sağlık imkanlarının yetersiz olması nedeniyle bir çözüm bulamadım. Doktorumuzunda fazla ilgili olduğunu söyleyemem.
Bir hafta antibiyotik kullanıyoruz sonraki hafata çocuk notmal 15 günden sonra tekrar ateş ve boğaz enfeksiyonu başlıyor.
Yardımlarınız ve ilginiz için şimdiden teşekkür ederim. Tolga ŞEN
28 Oca 2007
22:45
Cevaplayan: Doç.Dr. Seçil AYDINÖZ  
Cevap:  
Merhabalar Tolga bey,

Çocuğunuzda immun yetersizlik olabilir. Ayrıca geçirdiği bazı viral enfeksiyonlara muhtemelen antibiotik veriliyor. Antibiotiklerin kültür yapılmadan verilmemesi gerekir. Bu arada çocuğunuza bir KBB muayenesi yaptırın. bağışıklık artırıcı ilaçlardan bazı çocuklar fayda görüyor sizin çocuğunuza da denenebilir. Sonbaharda grip aşısı mutlaka yaptırın. Bu arada sinisiti olabilir. iyi tedavi edilmeyen sinüsitler bazen sık sık üSYE neden olur. kronikleşmiş olabilir. kronik sinüsitte antibiotik tedavisi süresi 4-6 haftaya  kadar  uzayabilir. Hoşçakalın.
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek