Soru-Cevap Bilgisi                       [ « Önceki soru ]       [ Sonraki soru » ]

Cerrahi Çocuk Hastalıkları IREM 
Soru: Bebeğimiz: [ 7398 ]
MERHABA EFENDIM.ONCELIKLE BOYLE BIZLERE FAYDALI BIR SITE HAZIRLADIGINIZ ICIN TESEKKUR EDERIZ.BENIM SORUM SU.YEGENIM KIZ 7 YASINDA/6 AYLIKKEN GITTIGIMIZ BIR DOKTORUMUZ YEGENIMIN CINSEL BOLGESINDE DUADAKLARDA YAPISIKLIK OLDUGUNU SOYLEDI VE 3 4 DAKIKALIK BIR OPERASYONLA ORASININ ACILACAGINI SORUNUN KALKACAGINI SOYLEDI.ENISTEMDEN HABERSIZ OLDUGU ICIN YAPTIRAMADIK.2 YIL ONCE BIR COCUK CERRAHINA GITTIK VE O YAPISIKLIGI ACTI BIR KREM VERDI/ BANYODAN SORNA KULLANMASINI SOYLEDI/KARDESIM KULLANDI FAKAT O YAPISIKLIK ESKI HALINE GERI DONMUS.YEGENIM SU ANDA COCUK DOKTORU TARAFINDAN YAPILAN BATIN ULTRASONUNDA SOL BOBREGINDE BUYME OLDUGUNU 1 AY SONRA YENIDEN BAKILACAGINI SOYLEDI/HIC BIR ILAC VERMEDI/ACABA CINSEL BOLGESINDEKI O YAPISIKLIKLA BOBREK BUYUMESININ BIR ILGISI VAR MI/ENISTEMDEN CEKINDIGIMIZ ICIN YENIDEN DOKTORA GIDEMIYORUZ/ACABA COCUK CERRAHINA MI UROLOJI UZMANINA MI COCUK DOKTORUNA MI GOTURELIM/YAPISIKLIK ILERDE SORUN YAPARMI/YENIDEN YAPISIKLIK GIDERILSINMI..GLADE 1 EKZATI-VUR CIKTI ULTRASONDA/1 AY SONRA COCUK DOKTORUMUZA GOTURMEMIZ DAHADA BUYUMESI BAKIMINDAN GEC OLMAZMI/NE OLUR YARDIM EDIN.YEGENIM ICIN COK UZULUYORUZ
4 Şub 2008
13:32
Cevaplayan: Prof.Dr. B.Haluk GÜVENÇ  
Cevap:  
Sn İrem Hn,

 

Kız çocuklarında küçük dudaklar arasında yapışıklık olması (labial sineşi) görmeye alışkın olduğumuz durumlardandır. Öncelikle bu durum, ergenlik yaşına girmesini takiben salgılanacak olan kadınlık hormonları nedeniyle kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Daha önemlisi, bu yapışıklık kızlık zarı ile kesinlikle ilişkilendirilmemelidir. Kızlık zarı daha derindedir ve bu yapışıklığın giderilmesi zara bir zarar vermez.
Söz konusu yapışıklık farklı görünümlerde ortaya çıkabilir, fazla titiz annelerin bebeklerin altını temizlerken bölgeyi biraz fazla tahriş etmeleri sonucunda da oluşabilmektedir. Yapışıklık hiç bir zaman hazne ve idrar yolunun dış deliği çıkışını tamamen kapatacak düzeyde olmaz, aksi takdirde idrar boşalmasında sorunlar olacaktır. Ancak bazı yapışıklıklarda, idrarın dışarı boşalmadan önce hazne girişi önünde kısmen göllenmesi söz konusu olabilir. Bu durumda idrar yolu enfeksiyonları görebilmekteyiz.
Yapışıklık poliklinik veya ameliyathane şartlarında elle veya ameliyat aletleri yardımı ile, ya da hormon içerikli kremler ile giderilebilir. Durumun düzeltilmesini takiben tekrar yapışıklık olabilir, bu durum daha çok girişim sonrası çocuğa zarar vermemek adına pansumanların yeterli yapılamamasına bağlı olabilir.

Ultrasonografi ile böbrekte su toplanması görünümü altta yatabilecek önemli bir doğumsal idrar yolu hastalığının habercisi olabilir. Bu durumda da yapılması gereken ultrasonografinin radyologlar tarafından tekrarlanmasıdır. Ayrıca aylık idrar analizleri yapılması gözden kaçabilecek gizli bir idrar yolları enfeksiyonunu yakalamamızı sağlar. Doğumsal idrar yolları hastalığında şüphelenildiği takdirde yapılacak ek tetkikler mevcuttur.

Sonuç olarak, çocuğunuzu bir çocuk cerrahisi uzmanına muayene ettirmeniz gerektirmektedir. Çocuk hastaların sorumluluğu ebeveynlerinin üzerindedir ve hastalıklardan korkarak müdaheleyi engellemek, ilerde istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

 

Saygılarımla

Prof Dr Haluk Güvenç

 
4 Şub 2008
09:37
Cevaplayan: Op.Dr. Mustafa ÇELİK  
Cevap:  
İrem Hanım,

Bahsettiğiniz yapışıklık labyal füzyon dediğimiz iç dudakların birbirine yapışması durumu. Bu çocuk büluğ çağına gelinceye kadar ara ara tekrarlayabilir. Açıldıktan sonra 2 hafta süre ile daha önce doktorunuzun verdiği kremi kullanmanız sonrasında da vazelinle ara ara orayı yağlamanızda fayda var. Sık sık kontrol edin ki yapışıklık tekrarladıysa erken farkedilsin. Böbrek büyümesinin derecesi, boyutu önemli. Amam 1. derece reflüye bağlı böbrek büyümesi olmaz. Siz en iyisi çocuğunuzu bir çocuk cerrahisi uzmanına götürün ultrasonu değerlendirip gerekiyorsa sondalı idrar torbası filmi çektirmek faydalı olabilir. Orada reflü(VUR) çıkarsa koruyucu antibiyotik başlayıp tedaviyi değerlendirmek gerekir. Ultrasonu da çocuk doktoru değil bir radyoloji uzmanının yapmasında fayda var. Geçmiş olsun...
7 Şub 2008
18:40
Cevaplayan: Op.Dr. Hakan ALDEMİR  
Cevap:  
yapışıklık dedğiniz şey labiumlar(dudaklar) arasındadır.

tekrarlama eğilimi vardır.

vur ile ilgisi olmayıp idrar yolu enfeksiyonuna zemin hazırlayabilir.

eğer vur dercesi düşük ise koruyucu antibiotik ile belirli yaşa kadar izlenebilir.

yapışıklık için benim önerdiğim uygulama her gün bir defa annesi tarfından dudakların her iki yana açılmasıdır. zamanla bu uygulam sıklığı azaltılabilir ve tekrarlamaz..

çocuğunuzu çocuk cerrahisi uzmanı takip ve tedavi etmelidir..

geçmiş olsun..

 

Op Dr Hakan Aldemir

Çocuk Cerrahisi Uzmanı

Özel Anadolu Hastanesi-Antalya 
4 Şub 2008
09:23
Cevaplayan: Uzm.Dr. ERCAN SARIOT  
Cevap:  
merhaba

böbrek büyümesi ile söylediğiniz yapışıklığın bir ilgisi yok.yapışıklık için çocuk cerrahına gitmenizde yarar var.iyi günler
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek