Soru-Cevap Bilgisi                       [ « Önceki soru ]       [ Sonraki soru » ]

Cerrahi Çocuk Hastalıkları özlem 
Soru: Bebeğimiz: [ 6309 ]
Merhabalar, bütün dr.lere bol para ve bol mutluluk diliyorum.
Benim kafamı kurcalayan bi soru var. Giderek artan bir söylentiye göre SÜNNET yaptırmak SAĞLIK açısından gereksizmiş, tıbbi bi dayanağı yokmuş diyorlar. Sünnet tamamen eskiden kalma bir gelenek diyorlar. Ben gerçekten, siz değerli dr.lerin giderek artan bu söylenti hakkında ne düşündüğünüzü çok merak ediyorum, paylaşırsanız çok çok sevinirim. SÜNNET gerçekten sağlık açısından gereksiz bi operasyon mu?
12 Şub 2008
11:25
Cevaplayan: Op.Dr. Tamer SEKMENLİ  
Cevap:  
Sünnetle  idrar yolu enfeksiyonu sıklığı daha azdır.Sünnetli erkeklerde penis kanseri ve eşlerinde  rahim ağzı kanseri görülme sıklığı daha azdır.Cinsel yolla bulaşan hastalıkları taşıma riski daha azdır.
11 Şub 2008
10:18
Cevaplayan: Uzm.Dr. İlhan ASYA TANJU  
Cevap:  
yanlış bir bilgiye sahipsiniz. çünklü sünnet olanlar daha az idrar yolu enfeksiyonuna yakalanırlar. hatta idrar yolu enf: olan çocuklara sünnet önerilir.

ayrıca cinsel yolla bulaşan hastalıklar içinde daha az risk taşırlar.
10 Şub 2008
16:47
Cevaplayan: Doç.Dr. Selçuk YÜCEL  
Cevap:  
ektekı brosuru okuyabılırsınız
http://www.pediatriportali.com/Brosur_Goster.asp?ID=114
11 Şub 2008
22:55
Cevaplayan: Prof.Dr. B.Haluk GÜVENÇ  
Cevap:  
Sn Özlem Hn,

 

Öncelikle doktorlar paradan çok, hastalarına sağlık kazandırabilmiş olmak ile mutluluk duymalıdırlar. Sünnet olmamış erkeklerde, sünnet derisinin penis başını örten iç yüzeyi özel bir salgı üretir. Bu salgı aralıklarla temizlenmediği takdirde, kirli beyaz renkte ve peynir kıvamında bir yapı görünümünde birikir. Hijyenik açıdan sağlıklı erkeklerde temizliğe dikkat edildiği takdirde sünnet derisinin varlığı bir sorun oluşturmaz. Doktor arkadaşların bahsettiği komplikasyonlar, hijyeni bozuk erkeklerde ve yine hijyene dikkat etmeyen kadınlar ile cinsel ilişkiye girildiği takdirde artan sıklıkta görülür.

Öte yandan idrar yolu enfeksiyonu görülen çocuklarda, travmatik özel koşullarda ve sünnet derisinin geriye sıyrılıp yerine çekilemediği durumlarda sünnet, bir cerrahi  tedavi gereksinimi olarak yapılmalıdır.

Bunların yanısıra sünnet, toplumumuzda olduğu gibi ya geleneksel olarak, ya da tıbbi yayınlar nedeniyle etki altında kalma sonucu yaptırılır. Geleneklerin baskın olduğu bir toplumda buna karşı çıkmak her zaman kolay olmayabilir. Bunun yanısıra sünnet olmanın, ameliyat esnasında oluşabilecek komplikasyonları dışında bilinen bir zararı da yoktur. Yeter ki, ameliyathane koşullarında ve işinin uzmanı tarafından yapılsın.

Karar size kalmış,

 

Saygılarımla,

 

Prof Dr Haluk Güvenç 

 
11 Şub 2008
10:01
Cevaplayan: Op.Dr. Hakan ALDEMİR  
Cevap:  
tıbben sünnetin kabul edilmiş yararları şunlardır.

sünnet olan erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu sıklığı daha azdır.

sünnetli erkeklerde penis kanseri ve eşlerinde  rahim ağzı kanseri görülme sıklığı daha azdır.

cinsel yolla bulaşan hastalıkları taşıma riski daha azdır.

 

bunların aksini ispat eden çalışmalar şu an için söz konusu değildir.

saygılarımla..

 

Op Dr Hakan Aldemir

Çocuk Cerrahisi Uzmanı

Özel Anadolu Hastanesi-Antalya

 

 
11 Şub 2008
10:06
Cevaplayan: Uzm.Dr. Barış İLHAN  
Cevap:  
Merhaba...

Bu bilgi tamamen yanlış.

Sünnet sağlık açısından yapılması gereken bir cerrahi uygulamadır.

Sağlıcakla kalın...
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek