Soru-Cevap Bilgisi                       [ « Önceki soru ]       [ Sonraki soru » ]

Cerrahi Çocuk Hastalıkları canan 
Soru: Bebeğimiz: [ 7664 ]
kızımı geçenlerde dr a götürdüm ve vajinasının kapalı oldugu söylendi.krem verdi sürdüm açılmadı.başka bir krem verdi ama oda açmadı.hatta bügün farkettim daha bi kapanmıştı.üstü beyez bi tabakayla kaplanmıştı adeta ve ben yıkamak isterken sanırım tahriş ettim ve kanadı biraz.çişini yaparken çok aglıyo ve ben şu an çok zor durumdayım .LÜTFEN NE YAPABİLİRİM.acaba diyorum kremi hafife alıp düzgün kullanmadıgım içinmi açılmadı.eğer açılmaz ise ciddi sorunlar teşkil edermi????
11 Şub 2008
10:07
Cevaplayan: Uzm.Dr. İlhan ASYA TANJU  
Cevap:  
kremi tekrar düzenli olarak uygulamanızı tavsiye ederim. eğer gene açılmaz ise çocuk cerrahına danışmanız gerekebilir. endişe etmeyiniz çünkü problem yaratacak bir problem genelde teşkil etmez.
11 Şub 2008
14:16
Cevaplayan: Doç.Dr. Selçuk YÜCEL  
Cevap:  
Kizinizi uroloji ya da cocuk cerrahina goturun ve bu yapisikligi lokal anestezi altinda cerrahi olarak actirin. Acilma yapildiktan sonra bu kremleri 3 hafta boyunca dudaklari n arasina uygulayin. cok onemli bir sey degil bu. rahat olun.
Doc. Dr. Selcuk Yucel
Eriskin ve Cocuk Urolojisi Uzmani
11 Şub 2008
10:29
Cevaplayan: Uzm.Dr. Rıdvan GÜÇLÜ  
Cevap:  
merhabalarr tekrar dr unuzla  görüşünüz  saglıcakla kalın
11 Şub 2008
22:19
Cevaplayan: Prof.Dr. B.Haluk GÜVENÇ  
Cevap:  
Sn Canan Hn

 

Kız çocuklarında küçük dudaklar arasında yapışıklık olması (labial sineşi) görmeye alışkın olduğumuz durumlardandır. Öncelikle bu durum, ergenlik yaşına girmesini takiben salgılanacak olan kadınlık hormonları nedeniyle kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Daha önemlisi, bu yapışıklık kızlık zarı ile kesinlikle ilişkilendirilmemelidir. Kızlık zarı daha derindedir ve bu yapışıklığın giderilmesi zara bir zarar vermez.

Söz konusu yapışıklık farklı görünümlerde ortaya çıkabilir, fazla titiz annelerin bebeklerin altını temizlerken bölgeyi biraz fazla tahriş etmeleri sonucunda da oluşabilmektedir. Yapışıklık hiç bir zaman hazne ve idrar yolunun dış deliği çıkışını tamamen kapatacak düzeyde olmaz, aksi takdirde idrar boşalmasında sorunlar olacaktır. Ancak bazı yapışıklıklarda, idrarın dışarı boşalmadan önce hazne girişi önünde kısmen göllenmesi söz konusu olabilir. Bu durumda idrar yolu enfeksiyonları görebilmekteyiz.

Yapışıklık poliklinik veya ameliyathane şartlarında elle veya ameliyat aletleri yardımı ile, ya da hormon içerikli kremler ile giderilebilir. Durumun düzeltilmesini takiben tekrar yapışıklık olabilir, bu durum daha çok girişim sonrası çocuğa zarar vermemek adına pansumanların yeterli yapılamamasına bağlı olabilir.

Sonuç olarak, çocuğunuzu bir çocuk cerrahisi uzmanına muayene ettirmeniz gerektirmektedir. Çocuk hastaların sorumluluğu ebeveynlerinin üzerindedir ve hastalıklardan korkarak müdaheleyi engellemek, ilerde istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

 

Saygılarımla

Prof Dr Haluk Güvenç

 
11 Şub 2008
10:10
Cevaplayan: Op.Dr. Hakan ALDEMİR  
Cevap:  
kremlerin bu konuda etkisi çok sınırlıdır.

çocuk cerrahisi uzmanı tarfından görülerek plk şartlarında açılması mümkündür. tekrarlamaması içinse her gün bir kez sizin her iki cinsel bölgedeki dudağı birbirinden hafifçe ayırmanız gerekmektedir.

bu nasıl yapacağınız doktor tarfından size gösterilecektir.

ağrıaı için anestol pomad yada emla krem sürebilirisizniz.

geçmiş olsun..

 

Op Dr Hakan Aldemir

Çocuk Cerrahisi Uzmanı

Özel Anadolu Hastanesi-Antalya

 

 
11 Şub 2008
15:54
Cevaplayan: Op.Dr. Mustafa ÇELİK  
Cevap:  
Canan Hanım,

Yapışıklığın müdahele ile açılması lazım. Bu işlem çocuğun yaşına bağlı olarak anestezi altında ya da lokal anestezi ile yapılabilir. İşlem sonrası doktorunuzun vereceği kremleri düzenli olarak 2 hafta süre ile kullanın. Sonrasında o bölgeye sıvı vazelin sürüp  bir süre günlük masaj yapın. Bu tekrarlama riskini azaltabilir. Ama yine de büluğ çağına kadar tekrar olabileceğini aklınızdan çıkartmayın. Bir çocuk cerrahisi uzmanına başvurursanız size yardımcı olacaktır. Geçmiş olsun...
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek