Soru-Cevap Bilgisi                       [ « Önceki soru ]       [ Sonraki soru » ]

Cerrahi Çocuk Hastalıkları Y. 
Soru: Bebeğimiz: [ 2677 ]
mrb
oğlum 26 aylık, 8 ay önce kasık fıtığından ameliyat oldu,geçen hafta ameliyat yerinde küçük sivilce şeklinde iltihap oldu,4-5 gündür var,ilk günler batikonla temizledim,babannesi de 1 kaç kez teramicin krem sürdü ama halen geçmedi,etrafı kızarık duruyor,8 ay sonra bunu oluşması normalmi neden olur?önerinizi bekliyorum
teşekkürler
11 Şub 2008
09:39
Cevaplayan: Uzm.Dr. İlhan ASYA TANJU  
Cevap:  
görmeden herghangi bir şey söylemek zor. bulunduğunuz yerdee çocuk cerrahı var ise ona yoksa bir cerraha göstermenizi devam ettiği için öneririm. enfeksiyonu ekarte etmek için.
13 Şub 2008
12:26
Cevap:  
ameliyatta kullanılan dikiş materyaline reaksiyon gelişmiş olabilir. Sivilce gibi patlayıp içindeki iplik düğüm atılacak ve yara kapanacaktır.
11 Şub 2008
22:02
Cevaplayan: Prof.Dr. B.Haluk GÜVENÇ  
Cevap:  
Sn Y Hn,

 

Çocuğunuzun ameliyatını çocuk cerrahına yaptırıp yaptırmadığınızı belirtmemişsiniz. Günümüzde çocuklara maalesef halen, çocuk cerrahisinde eğitim almamış cerrahlar tarafından da fıtık ameliyatları yapılabilmekte. Bu durumda öncelikle yapılan ameliyat izi kasıkta, enine ve küçük olması gerekirken, yumurta kesesine dek uzanan eğik bir şekilde yapılmakta, ikincisi kesinin ve ciltaltı dokuların onarımında erimiyen dikişler (ipek, vs) kullanılabilmektedir.

Çocukların fıtık ameliyatlarında kullanılması gereken dikiş materyali sentetik olup, genellikle 90 gün içerisinde tamamen eriyip kaybolan cinstendir. İpek dikişler veya erimiyen farklı bir dikiş materyali kullanımış ise, zamanla dokuda bu materyale karşı doku reaksiyonu gelişir. Kesi hattında bahsettiğiniz gibi bir durum oluşur. Kendi haline bırakıldığında dikiş materyali kesi hattından tamamen atılana dek, tekrar tekrar abse toplar ve boşalır. Kısa yoldan tedavisi absenin doktor tarafından boşaltılarak, ameliyat aleti yardımı ile dikiş materyalinin çıkartılmasıdır. Lokal anestezi altında poliklinik ortamında gerçekleştirilebilir.  

Bu durumda bir çocuk cerrahisi uzmanına başvurmanız gerekmektedir.

 

Saygılarımla

 

Prof Dr Haluk Güvenç
11 Şub 2008
15:56
Cevaplayan: Op.Dr. Mustafa ÇELİK  
Cevap:  
Bahsettiğiniz durum muhtemelen dikişe vücudun verdiği bir reaksiyon. Ameliyatı yapan doktorunuza başvurun. Ordaki dikişi alacak, ve pansuman yapacaktır. Geçmiş olsun...
11 Şub 2008
09:44
Cevaplayan: Uzm.Dr. Barış İLHAN  
Cevap:  
Merhaba...

Çocuğunuzu ameliyat eden doktorunuza kontrole götürün.

Sağlıcakla kalın...
11 Şub 2008
10:12
Cevaplayan: Op.Dr. Hakan ALDEMİR  
Cevap:  
anlattaığınız şey muhtamelen kullanılan dikişlere karşı vücudun bir reaksiyonudur.

ulaşabilirseniz operasyonu yapan doktorunuza ya da bir başka çocuk cerrahisi uzmanı tarafından  değerlendirilmelidir.

geçmiş olsun..

 

Op Dr Hakan Aldemir

Çocuk Cerrahisi Uzmanı

Özel Anadolu Hastanesi-Antalya 
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek