Soru-Cevap Bilgisi                       [ « Önceki soru ]       [ Sonraki soru » ]

Cerrahi Çocuk Hastalıkları Meral 
Soru: Bebeğimiz: [ 7674 ]
Değerli Doktorum Kızım Şuan 5 yaşında her tuvalete çıkışta özellikle dışkısı katı olduğu zamanlar çok acı çekiyor. Sürekli bir huzursuzluk ve ağlama vardı. Birçok kere doktora götürmemize rağmen bi sonuç alamadık parazit aradılar, sonuç çıkmadı, pişik kremleri, özel sular (eczane yaptırdık) çare olmadı. son bayram öncesi yine acı içinde ağlarken, kontrol ettim iyice makatını açmasını istedim ve orada bir yırtık gördüm. Kızım bunca yıldır. neredeyse 2 yıl oldu bu yırtık yüzünden acı çekmiş sanırım son olarak gittiğimiz doktora da makatta yırtılma gördüğümüz söyledim kendisi ilaç yazdı dışkı yumuşatıcı (OSMOLAK)verdi bir krem tuvaletten çıkınca sürülecek, bir de toz karışım verdi. bunları kullanıyoruz. fakat arad bir OSMOLAK ı vermeyi unutuyoruz. o zaman yine acı çekiyor. Sizce bu durum ne zamana kadar böyle devam edecek, Ne önerirsiniz. Şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılarımla
11 Şub 2008
10:18
Cevaplayan: Op.Dr. Tamer SEKMENLİ  
Cevap:  
Geçmiş olsuni

Öncelikli olarak çocuğunuzun lifden zengin sebze yemekleri,salata, kabuğuyla meyve tüketimi gibi diyet alışkanlıklarını sorgulamak gerekir. Makattaki çatlaklarda ağrı- korku ve tuvalet zamanında ağrı duyacağı endişesiyle kendini çocuk kasacaktır. Bu kısır döngüyü yenmek için çocuğunuzun makadına anestol pomad, bepanthane pomad gün içinde sıkça sürmenizi yavsiye ederim,ılık oturma banyosu da günde iki kez 10 ar dakika 15 gün boyunca yapılması önerilir.Tüm bu öneriler destek tedavisi olup, eğer çocuğunuzun diyet düzenlemesi yapılmazsa, düzenli tuvalete gitme alışkanlığını kazandırmazsanız sıkıntıları ve tedavi süreci uzayacaktır.

 

Op.Dr:Tamer SEKMENLİ
11 Şub 2008
09:42
Cevaplayan: Uzm.Dr. İlhan ASYA TANJU  
Cevap:  
oturma banyosu öneririz. yakmayacak derece de sıcak suya sabah akşam 15 dakika 15 gün boyunca oturacak. osmolac ı ihmal etmeyin dozunu siz çocuğu göre ayarlayın yenmeklerle birlikte verin istadiğimiz şekilli bir kez kakasını yapması sert yaparsa dozunu arttırınishal yaparsa azaltın 1 ay sonra hala devam ederse çocuk cerrahına danışınız.
11 Şub 2008
16:09
Cevaplayan: Op.Dr. Mustafa ÇELİK  
Cevap:  
Meral Hanım,

Makat bölgesindeki çatlakların tedavisi hem  çatlağı iyileştirmeye hem de kakayı yumuşatmaya yönelik olmalıdır. Çatlağı iyileştirmek için arkadaşlarımızın bahsettiği sıcak oturma banyoları ve sonrasında anestol ve bepanthene kremleri makata sürmek uygulanmalı; kakayı yumuşatmak içi de önce makattan sıkılan lavman dediğimiz ilaçlarla alttaki sert kakalar boşaltılıp, kaka yumuşatıcı şuruplar verilmeli ve beraberinde barsak çalıştırıcı beslenme uygulanmalıdır. Bu açıdan bir diyetisyen size yardımcı olabilir. Ancak sabırlı olun, çabuk sonuç beklemeyin. Geçmiş olsun.
12 Şub 2008
10:15
Cevaplayan: Op.Dr. Hakan ALDEMİR  
Cevap:  
makatındaki yırtık anal fissür olarak tanımlanır.

yırtığın iyileşmesi için hem makat etrafına bakım hem bu esnada kakasının normal kıvamda çıkması gerekmektedir.

%0.2 rivanol solüsyonu ile oturma banyosu yaptırdıktan sonra anestol pomad ve furacien pomad makat girişine sürülmelidir.

bu işlem günde iki kez yapılmalıdır.

magnesi-kalsine toz her gün bir kez bir çay kaşığı alınarak su-meyve suyu, yoğurt ile verilebilir. bu da kaka kıvamını yumuşatacaktır.

her sabha ve akşam yemek sonrası bir bardak ılık su içtikten 5 dk sonra kakası olsun olmasın tuvalate oturmalıdır. bu esnada barsak hareketleri hızlandığı için tuvalete çıkması kolay olur.

tuvalet onu için korkutucu bir yer haline geldiği için sizde yanında olun, oyuncaklarını yanında bulundurun ya da ona hikayeler okuyun.

makat bakımına en az 10 yapmalısınız. magnesi kalsine ise normal hergün rahat kaka yapana kadar devam etmelisisniz.

beslenmesinde su-sulu gıda, sebze, meyve miktarını arttırmalısınız.

magnesi-kalsine dozunu kakasının durumuna göre arttırıp, azaltabilirsiniz.

geçmiş olsun...

 

Op Dr Hakan Aldemir

Çocuk Cerrahisi Uzmanı

Özel Anadolu Hastanesi-Antalya 

  
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek