Soru-Cevap Bilgisi                       [ « Önceki soru ]       [ Sonraki soru » ]

Cerrahi Çocuk Hastalıkları Ercan 
Soru: Bebeğimiz: [ 7744 ]
Merhaba,
37 hafta 2 günlük doğan bebeğimizi(2.870 kg)3 gün sonra(ileri sepsis,nek tanısıyla)kaybettik.Bundan sonrasını düşündüğümüz için,Nek hastalığının en erken tanıma safhası nedir? Genetikmidir? Sonraki gebelik öncesi ve sonrası hangi tahlilleri yapmamızı öneriyorsunuz? Son olarakta anne karnında nek tespiti yapılabilirmi? Teşekkürler
12 Şub 2008
22:08
Cevaplayan: Uzm.Dr. İlhan ASYA TANJU  
Cevap:  
nec genetik geçişli bir hastalık olmayıp genelde erken doğan bebeklerin problemidir.  genetik geçişli olmadığı içinhamilelikte tespiti diye birşey yok. bebeğinizin sepsis olması buna neden olmuştur.

Bu hastalığın ismi, "nekrotizan=hücrelerin hasar görmesi ve ölümü" "entero= bağırsakla ilgili" ve "kolit = kalın barsak iltihabı" kelimelerinden gelmektedir. Nekrotizan enterokolit (NEK) yenidoğan yoğun bakım ünitelerindeki prematüre bebeklerin en önemli bağırsak hastalığıdır. NEK'in tek bir nedeni yoktur. Araştırmalar prematüre bebeğin henüz tam olgunlaşmamış bağırsağına çeşitli faktörlerin etki etmesiyle oluştuğunu göstermektedir. Bunların en önemlileri hipoksi (dokulara oksijen gelmesinin azalması), enfeksiyonlar ve beslenmedir.

 

NEK şüphesi veya tanısı olduğu zaman :
1 - Oral beslenme kesilir.
2 - TPN başlanır.(DAMARDAN BESLENME)
3 - NG(sonda) ile GİS(mide) dekomprese edilir.
4 - Kan kültürü, dışkı kültürü alınır.
5 - Geniş spektrumlu antibiyotikler başlanır.
6 - Tam kan sayımı , kan gazları ve kan biyokimyası istenir
13 Şub 2008
10:27
Cevaplayan: Op.Dr. Hakan ALDEMİR  
Cevap:  
nek hastalığı erken (prematür ) doğan bebeklerin bir hastalığıdır. genelde doğumdan sonraki 6-7 ci günden sonra ortaya çıkar. erken saptanması; bu bebekler genelde yenidoğan yb ünitelerinde olduğu için doktor takibinde ortaya çıkar. ancak bazen çok hızlı seyredebilir.

genetik değildir.

gebelik öncesi ve sonrası bunun için yaptırılacak özel bir tahlil yoktur.

anne karnında nek olmaz.

sizin bebeğinizde olan problem öncelikle yendioğanın erkek sepsisi(tüm vücut ve kana mikrop karışması, istilası) gibi gözüküyor, nek buna ikincil olarak eklenmiştir.

geçmiş olsun....

 

op dr hakan aldemir

çocuk cerrahisi uzmanı

özel anadolu hastanesi- antalya 
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek