Soru-Cevap Bilgisi                       [ « Önceki soru ]       [ Sonraki soru » ]

Dahili Çocuk Hastalıkları uygun1982 
Soru: Bebeğimiz: [ ]
Hollandada yasiyorum ve bizi aile doktorumuz cok zor cocuk doktoruna gonderiyor rahatsizligi oldugu anda.
Size sorum, bir cocuk menenjiti doktor farketmeden gecirmis olabilirmi?
Kizim 8,5 aylik ve iki haftadir gripti. gecen hafta pazartesi 40 derece ates basladi, kusma, oksurme burun tikanikligi ve kulagina cok daliyordu. iki gun fitil ile atesi dusurduk. gecen hafta carsamba gunu yani ates basladigindan iki gun sonra doktora goturdum ve aile hekmimiz antibiyotik basladi amoxicilline. grip solunum yolu ve kulaga vurmus. ates antibiyotigin 4. gununde dustu. kizim o araliklarda yattiginda galar ve bezlendiginde rahatsiz olurd bunu normaldede o gunlerde gosterdi boynunu arkaya atardi.
Cok ates ve halsizdi 4 kez doktorla gorustum ve bizi bir turlu hastahaneye sevk etmedi.
O arada atesli hastaligin 4. gunun agzinda tomurcuk farkettim ve buna ilac yazildi. hastaligin 3. gununde kizil hastaligindan suphelenildi. ama dilinin kizarikligi sadece o gundu sonraki gun yoktu. ANTIBIYOTIGIN 5. gununde yani hastalik basladiktan sonra 7 gun sonra vucudunda alerji gibi kizariklik olustu ve bu durum halen devam ediyor. antibiyotige alerji denildi ve antibiyotik durdu. kulak ve solunum yolu duzeldigi icin yeni bir antibiyotik verilmedi.cocugumun halsizligi baya duzeldi ve biraz kendine geldi. ama sorum bir cocuk menenjit gecirmis olabilirmi farkedilmeden??
lutfen bana acil cevap verin...
12 Ara 2015
14:25
Cevap:  
Merhaba Sayın Ziyaretçimiz;
Öncelikle geç cevap için kusura bakmayın. Sitemiz bir süredir aktif değildi. Sorunuza gelince
Menenjit çok ağır bir tablodur. Atlanması çok zordur. zamanımızda menenjit yapabilecek bakterilerin büyük çoğunluğuna karşı aşılama yapılmaktadır. Çocuğunuz büyük olasılkla kızıl hastalığı geçirmiş olabileceği gibi, viral bir hast.da geçirmiş olabilir. hastalık döneminde yapılabilecek bir kaç test ile tanı büyük olasılıkla konulabilirdi. )Strept A,Boğaz kültürü, hemogram,CRP, periferik yayma, hemokültür gibi.)İyileştikten sonra herhangi bir nörolojik hasar olmaması menenjit olma olasılığını ortadan kaldırıyor. Geçmiş olsun.
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek