Soru-Cevap Bilgisi                       [ « Önceki soru ]       [ Sonraki soru » ]

Dahili Çocuk Hastalıkları Sulran 
Soru: Bebeğimiz: [ ]
6 yasında bir oğlum var. Cuma günü ateşlendi. 38. 5 e kadar çıktı ateşi. Cumartesi günü ateşi düştü. Evde bakımına devam ettik. Pazartesi günü yanı bugün doktora goturduk. Bademcikler çok kotu çok kızarmış dedi. Ve antibiyotik yazdı. Kullanmazsak bir iki güne kadar eklemleri agrimaya başlar ve atesi tekrar çıkar dedi. Oğlumun genel durumu iyi. İştahı iyi. Oturduğumuz yerde başka doktor yok. Doktor her hangi bir tahlil yapmadı. Ben antibiyotik kullanmak istemiyorum. Ne yapmalıyım teşekkür ederim.
24 Ara 2015
04:02
Cevap:  
Merhaba;
Çocuklarda boğazların kızarması A grubu beta hemolitik streptokok bakterisine bağlı olabileceği gibi , bir çok virüse bağlı olarak da meydana gelebilir. Bu ikisinin ayırımı laboratuar testi olmadan sadece muayene ile en iyi olasılıkla % 60-70 yapılabilir. Strept test dediğimiz hızlı test ve boğaz kültürü ile beta bakterisi saptanır ise antibiyotik tedavisi verilmelidir. Aksirma, öksürme, burun akması,gözlerde kızarma,hafif ateş sıklıkla virütik enfeksiyonlardaki, boğaz ağrısı, yutkunma güçlüğü, boyunda lenf bezlerinde büyüme durumunda beta enfeksiyonlarındaki bulgulardır. 2 yaşın altındaki çocuklardaki ÜSYE larının % 90 ı viraldir yani antibiyotik kullanımı gerekmez.Beta bakterisinin sadece bazı alt gruplarında ilk 10 gün içinde antibiyotik başlanmaz ise düşük bir oranda akut eklem romatizması veya akut glomerulonefrit dediğimiz böbrekte hasar meydana gelebilir. ÜSYE için antibiyotik balamadan önce mutlaka strept test ve boğaz kültürü testleri yapılmalıdır, beta bakterisi saptanırsa antibiyotik başlanmalıdır. Bu testleri yapma imkanı yoksa çocuklara yazılan antibiyotiklerin önemli bir kısmı maalesef gereksiz yere yazılmış demektir. Boğaz kültüründe beta bakterisi dışında üreyen diğer bakterilere antibiyotik tedavisi vermeye gerek yoktur. Gelişmiş ülkelerde uygulanan tanı ve tedaviye yaklaşım bu şekildedir. Bu testlerin yaygınlaşması ve dünyada son sırada olduğumuz gereksiz antibiyotik kullanımının azalmasını temenni ediyorum. Geçmiş olsun.
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek