Soru-Cevap Bilgisi                       [ « Önceki soru ]       [ Sonraki soru » ]

Dahili Çocuk Hastalıkları  
Soru: Bebeğimiz: [ 425 ]
merhaba;
bebeğimiz 1 yaşında ateşi 37- 38 arası seyrediyor. orta kulak iltihabı geçirdiğini söyledi doktorumuz. ateşinde düzensiz yükselmelr ve düşmeler oluyor.Verdiği ilaçlar EQICEFT 0.5 gr ve dolven şurup. bilgi verirseniz sevinirim.
Ayrıca ateşlenmesinin bu civarlarda olması ne ölçüde risk olabilir. iyi geceler dilerim...
14 Şub 2007
10:52
Cevaplayan: Doç.Dr. Seçil AYDINÖZ  
Cevap:  
Merhaba Yahya Bey,

Çocuğunuzda orta kulak iltihabı için verilen tedavi seftriaxopreparatı olan  EQICEFT bizimde sıklıkla otitis media da 50 mg/kg 1 veya 2 doz kas içi uyguladığımız bir tedavi şekli. Çocuklarda ateş ile ilgili seminerler bölümünde Halit Hocamın  hazırladığı seminer var . Lütfen okuyunuz. Bu yaş grubunda orta kulak iltihabında 40 C. bulan ateş sıklıkla olabilir. Bu yaş grubunda ateşin tek önmli  komplikasyonu ateşli havaledir. Ama ateş ile ateşli havale arasında direkt bir  ilişki yoktur. Ateşli havale sıklıkla havaleye  ailesel olarak yatkın çocuklarda 6 ay 5 yaş arasında rastlanır. Ailenizde ve akrabalarınızda ateşli havale geçiren varsa çocuğunuzda da  olabilme ihtimali 5 yaşa kadar vardır. Ateşli havaleler ile ilgili bir seminerde  sitede vardır. Saygılar.

 

 
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek