Soru-Cevap Bilgisi                       [ « Önceki soru ]       [ Sonraki soru » ]

Bebek-Çocuk Beslenmesi Filiz 
Soru: Bebeğimiz: [ 4771 ]
6 aylık bebeğime doktoru kahvaltıda "kepekli ekmek" önerdi. Bazı internet sitelerinde kepekli ekmeğin demir emilimini azalttığı yazıyor. Kepekli ekmek yerine bebe bisküvisi kullansam, onun da kansorejen madde içerdiği iddia ediliyor... Ben kahvaltısına birkaç tane bebe bisküvisi ile biraz kepek ekmekği içi katıyorum ama kafam karışık... sizce hangisini tercih etmeliyim?
21 Şub 2008
17:45
Cevaplayan: Uzm.Dr. Abdulkadir ÖZEL  
Cevap:  
çocuğunuzu alıştırabilirseniz kepekli ekemk daha faydalı olur

 

Bebek beslenemsi hakkında bilgiler için:  www.cocukvesaglik.net
21 Şub 2008
17:29
Cevap:  
mrh fılız hanım. bebeklere , cocuklara, hamıle ve emzıklı bayanlara bız kepeklı ekmeği oneremıyoruz. bunun nedenıde kepeklı ekmek yapılırken  hamura kepek en son eklenıyor ve kepek mayalnamdıgı ıcınde kepegın ıcınde bulunan tanen denılen maddeler yok olmuyor. tanende demır alımını engeller.ama kepeklı ekmek yerıne "tam tahıl ekmegı" kullanabılırsınız.tam tahıl ekmegınde kepek ve un mayalandıgı ıcın demır alımını engelleme gıbı bır problem yok. ayrıca posa ıcerıgı beyaz ekmege gore yuksek olması nedenıyle bagırsak calısmasını dengeler. daha saglıklı bır ekmektır. bebe bıskuvılerıne gelıncede ==> bebe bıskuvılerı  tatlı olması nedenıyle ve katkı maddelerı ıcermesı nedenıyle cocuklara onermıyoruz. cunku cocuklara bu yasta tatlı seylerı cok verırsek omur boyunca tatlı seyler yemek ısteyecek ve buda ılerde kılo problemı demektır. o nedenle bebegıze cok tatlı olan yıyeceklerı su andan alıstırmayın. ıyı gunlerr.
3 Nis 2008
12:48
Cevap:  
 Bebeklere  kepeklı ekmeği oneremıyoruz. Bunun nedenıde kepeklı ekmek yapılırken  kepek en son eklenir ve kepek mayalanmadıgı için  de kepegın ıcınde bulunan tanen denılen maddeler yok olmaz. Tanen de demır emilimini engeller.Ama kepeklı ekmek yerıne "tam tahıl ekmegı" kullanabılırsınız.Tam tahıl ekmegınde demır alımını engelleme gıbı bır sorun yoktur. Ayrıca posa içeriği beyaz ekmege gore yuksektır ve bagırsak calısmasını dengeler. Saglıklı bır ekmektır. Bebe bıskuvılerı tatlı olması nedenıyle ve katkı maddelerı ıcermesı nedenıyle cocuklara onermıyoruz. .
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek