Soru-Cevap Bilgisi                       [ « Önceki soru ]       [ Sonraki soru » ]

Bebek-Çocuk Gelişimi ARZU 
Soru: Bebeğimiz: [ 9043 ]
MERHABA.BENİM ŞUAN 14 AYLIK İKİZ BEBEKLERİM VAR. BEBELERİMDEN BİRİNDE PVL'YE BAĞLI OLMAK ÜZERE SPASTİK TETRA TEŞHİSİ KONULDU.ŞUAN FİZİK TEDAVİ GÖRÜYORUZ.OTURMA EMEKLEME YÜRÜME VB. ŞEYLERİ YAPAMIYOR. BENİM SORUM BU RAHATSIZLIK ATLATILABİLİNİR Mİ VE GELİŞİM SÜRECİ NE DENLİ GERİ OLUR?AYRICA BEBEĞİM BESLENMESİ HİÇ YOK DENECEK KADAR AZ. YANİ ÇİĞNEME YUTMA YOK. BİR PRİNÇ TANESİNİ DAHİ YUTAMADAN ÇIKARIYOR.AYRICA 14 AYLIK AMA 6,5-7 KİLO CİVARI BİRAZ KİLO ALMASI İÇİN NE YAPABİLİRİM.AYRICA BANA BEBEĞİMİN TEDAVİSİYLE İLGİLİ YÖNLENDİREBİLECEĞİNİZ YARDIMCI OLABİLECEĞİNİZ BAŞKA KONULARDA VARSA ÇOK SEVİNİRİM.ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER
20 Mar 2008
13:00
Cevaplayan: Doç.Dr. Y.K.Yavuz GÜRER  
Cevap:  
SPASTİK TETRAPARETİK SEREBRAL PALSİ TANISI, UZMANLARI TARAFINDAN KONULMUŞ OLMALI. BU DURUMDA, GÖREN VE DEĞERLENDİREN KİŞİLER SİZİN BU SORULARINIZA EN DOĞRU YANITI VEREBİLİRLER.

BUNUNLA BİRLİKTE, BU TANIYI ALAN HASTALARIN, HASTALIKLARI GİDEREK DAHA KÖTÜYE GİTMEZ, YAPILAN FİZİK TEDAVİ UYGULAMASI VE EĞİTİM ÇALIŞMALARI İLE ZAMAN İÇİNDE, ANCAK UZUN ZAMAN İÇERİSİNDE, DAHA İYİ GELİŞMELER OLABİLİR. BESLENME CİDDİ BİR PROBLEM OLABİLİR, YİNE İZLEYEN DR. DANA DAHA İYİ BİLGİ ALINABİLİR. ANCAK HASTALIĞIN ATLATILMASI SÖZ KONUSU DEĞİLDİR. BU HASTALARDA AMAÇ, HASTANIN KAPASİTESİ ORANINDA, MÜMKÜN OLDUĞNCA HAREKET HALİNDE TUTULMASI, KENDİ İŞİNİ YAPAR HALE GETİRİLEBİLMESİDİR.
20 Mar 2008
22:14
Cevap:  
Merhaba;

spastik tetraparazide en önemli nokta bence çocuğunuzun orta hattı bulması, vücut simetrisini yakalaması, göz kontağı, oyuncağa uzanma ve dokunma, elini ağzına götürebilmesi...

Hareketyler esnasında çocuğunuzun kasılmamasına özen göstermeniz gerekir. Çocuğunuza hangi terapi yaklaşımı uygulanıyor, temel hatları ile öğrenip hangi hareketi ne amaçla yaptığınızı bilmek ve kısa dönem için gerçekçi bir ana hedef belirlemek çok önemli. Bu nedenle fizyoterapistinizle uyum içinde çalışmanız önemli.

Çiğneme erken dönemde çok çok önemli. Çünkü çiğneme ve yutma fonksiyonu gelişmeden bebeğinizin salya kontrolü mümkün olmayacak, ağız motoriği iyi o0lmayan bebebğin konuşması da gecikecektir. Ağız çevresi masajı ve egzersizleri bu konuda yardımcı olacaktır.

Size kolaylıklar dilerim.

Selamlar

Uzm Fzt Feride BİLİR
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek