Soru-Cevap Bilgisi                       [ « Önceki soru ]       [ Sonraki soru » ]

Dahili Çocuk Hastalıkları amir 
Soru: Bebeğimiz: [ 9277 ]
iyi çalışmalar benim sorum pediatrik bir hasta için degil ama hastalık pediatri hast. oldugundan(bizim araştırmalarımız sonucu genelde) bilgi almak istedim
benim 21 yaşında yakınım var ve yapılan tetkikler sonucu metakromatik lökodistrofi oldugu söylendi ancak tedavisinin olmadıgı söylendi sitenizde okudugum mesajda almanyada tedavi edilebilme olanagının oldugunu okudum ve bu durum ve hastalık hakkında detaylı bilgi almak istiyorum.
genelde bu hastalıgın bebeklik çagında ortaya çıktıgı hakkında bir çok bilgi edindik ve kafamızsa soru işaretleri oluştu bu konu hakkında bizi bilgilendirirseniz çok devinirim şimdiden çok teşekkür ederim kolay gelsin.
27 Mar 2008
08:09
Cevaplayan: Doç.Dr. Y.K.Yavuz GÜRER  
Cevap:  
METAKROMATİK LÖKODİSTROFİ, GENETİK BİR HASTALIK OLUP, KESİN BİR TEDAVİSİ BULUNMAMAKTADIR. ERKEN BEBEKLİK, GEÇ ÇOCUKLUK VE ERİŞKİNLİK DÖNEMLERİNDE ORTAYA ÇIKABİLİR, İLERLEYİCİ BİRHASTALIKTIR.

AİLESİNDE BENZER HASTALIĞI OLUP, YENİ DOĞDUĞU ZAMANDA, NÖROLOJİK BELİRTİLER ORTAYA ÇIKMADAN TANISI KONULANLARA KEMİK İLİĞİ NAKLİ YAPILABİLİYOR, KISMEN YARARI OLDUĞU BİLİNİYOR. AMA NÖROLOJİK BELİRTİLER BAŞLADIKTAN SONRA KESİN BİR TEDAVİSİ BİLİNMİYOR. BUNUNLA BİRLİKTE ARAŞTIRMALAR DEVAM EDİYOR.
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek