Soru-Cevap Bilgisi                       [ « Önceki soru ]       [ Sonraki soru » ]

Dahili Çocuk Hastalıkları Gülay 
Soru: Bebeğimiz: [ 9423 ]
İYİ ÇALIŞMALAR DİLİYORUM..BENİM SORUM 18 AYLIK YİĞENİMLE İLGİLİ 12 AYLIKTAN BERİ 3 KERE BASİT TARZDA 15 DAKİKAYI GEÇMEYEN ATEŞLİ HAVALE ÖYKÜSÜ MEVCUT YAPILAN TETKİKLERDE SÖYLENİLEN ŞEY VÜCUDUNUN ATEŞE DUYARLILIĞI OLDUĞU İDİ VE DİAZEM KULLANIYORLAR ANCAK SON HAVALESİNDE DOKTORU İLAÇ KULLANARAK HAVALE RİSKİNİ EN AZA İNDİRGEMEK İSTEDİĞİNİ SÖYLEMİŞ FAKAT GİTTİKLERİ NÖROLOG İLACA GEREK OLMADIĞINI ATEŞ TAKİBİ YAPARAK HAVALEYİ ÖNLENMESİNİ ÖNERMİŞ AİLE ŞU AN İKİLEMDE KALMIŞ DURUMDA İLACIN OLASI YAN ETKİLERİNDEN TEDİRGİN OLUYORLAR FAKAT TEKRAR HAVALE GEÇİRECEK KORKUSU İLE ÇOCUĞUN VE EBEVEYİNLERİNİN PSİKOLOJİSİDE BOZULDUĞU İÇİN İLAÇ KULLANIMINI DÜŞÜNÜYORLAR BU KONUDA FİKİRLERİNİZİ ÖĞRENMEK İSTİYORUM ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜRLER
6 Nis 2008
10:36
Cevaplayan: Uzm.Dr. Barış İLHAN  
Cevap:  
Merhaba...

Aralıklı diazem kullanımı da olabilir,uzun dönemde ağızdan şurup tedavisi de uygulanabilir.

Sosyal endikasyon her zaman düşünülmeli.,

Çocuk nöroloji poliklinik takibi önemli.

Sağlıcakla kalın...
6 Nis 2008
10:28
Cevaplayan: Uzm.Dr. Asaf GÜVEN  
Cevap:  
 

 

     Bazı ailelerde yüksek ateş olduğunda kısa süreli bir yani ateşli havale olabileceğini biliyoruz.Eskiden üçüncü havaleden sonra 6-12 aylık tedavi mutlaka başlanırdı .Son zamanlarda bu uygulamadan s,vazgeçme eğilimi doğmuştur. Bu nedenle bir pediatrik(çocuk) nörologi polikliniğinde takibi uygundur.
1 Nis 2008
12:11
Cevaplayan: Doç.Dr. Y.K.Yavuz GÜRER  
Cevap:  
ATEŞLİ BİR HASTALIĞIN SEYRİ SIRASINDA GEÇİRİLEN NÖBETLER ATEŞLİ NÖBET, HALK ARASINDA ATEŞLİ HAVALE DİYE ANILIR. SON YILLARDA KALITIMLA İLGİSİ OLDUĞU GÖSTERİLMEKLE BİRLİKTE BİR ÇOK FAKTÖRÜN ROLÜ VARDIR. GENELLİKLE AİLEDE ATEŞLİ NÖBET ÖYKÜSÜ BULUNUR.

ATEŞLİ NÖBETLER EPİLEPSİ NÖBETİNDE OLDUĞU GİBİ, HER AN HER YERDE OLMAYIP, ATEŞİN YÜKSELDİĞİ DURUMLARDA OLDUĞU İÇİN, AİLE ATEŞ TAKİBİ YAPABİLİYORSA, UYGUN ŞEKİLDE DÜŞÜREBİLİYORSA İLAÇ TEDAVİSİ ÖNERİLMİYOR, YAN ETKİLERİNDEN DOLAYI. ANCAK AİLE ÇOK ENDİŞELİYSE, SAĞLIK MERKEZİNE UZAK YAŞIYOYRSA VE ATEŞ TAKİBİ YAPACAK KAPASİTEDE DEĞİLSE, EN AZ ALTI AY SÜREYLE İLAÇ KULLANMASI ÖNERİLMEKTEDİR. HANGİ YÖNTEMİN UYGUN OLACAĞINA TAKİP EDEN ÇOCUK NÖROLOJİ UZMANI KARAR VERECEKTİR. DAHA ÖNCEDE GÖRÜŞMENİZ OLDUĞUNA GÖRE ÇOCUK NÖROLOJİ UZMANININ ÖNERİSİNE UYMANIZ UYGUN OLUR.
1 Nis 2008
14:12
Cevaplayan: Uzm.Dr. Özlem YILDIRIM  
Cevap:  
Merhaba

Ateşli havalede artık sürekli ilaç kullanımı değil de ateşli dönemlerinde iki gün süreyle bahsettiğiniz ilaç (Diazem) ağız yoluyla veya fitil şeklinde kullanılmakta. Size hangi ilacı önerdiler bilemiyorum ama sürekli ilaç kullanımında en fazla önerilen ilacın zeka puanında 8'e kadar varabilen azalma yaptığı gösterilmiş. Ateşli havale geçirmesini tabii ki istemeyiz ancak bu havalelerin eğer altta menenjit gibi sinir sistemini etkileyecek bir enfeksiyon yoksa herhangi bir hasara neden olmadığı da gösterilmiş. Tam tersi yüksek ateşte beyin kendisini korumak için vücutla bağlantıyı kesiyor ve o şeklide havale gelişiyor.  
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek