Soru-Cevap Bilgisi                       [ « Önceki soru ]       [ Sonraki soru » ]

Bebek-Çocuk Aşıları Ayşe 
Soru: Bebeğimiz: [ 843 ]
iyi geceler size sorum aşılar hakkında olacak acaba bebeğimin aşılarını sağlık ocağındamı yaptırmamı tavsiye edersiniz yoksa özel bir hastanedemi ilginize teşekkürler
1 Mar 2007
07:51
Cevap:  
Selam

Özelde yaptırmanızı tavsiye ederimSevgiler.
1 Mar 2007
09:31
Cevaplayan: Prof.Dr. Suleyman KALMAN  
Cevap:  
Bu size kalmış birşey...Ancak Sağlık Bakanlığının henüz aşı takvimine girmemiş bazı aşıları özel hekimde yaptırmanız mümkün olabilir.
1 Mar 2007
10:23
Cevaplayan: Uzm.Dr. Osman KÖSELİ  
Cevap:  
sağlık ocağında yaptırabilirsiniz  orada yapılmayanları dışarıdan yaptırabilirsiniz
1 Mar 2007
19:14
Cevaplayan: Uzm.Dr. Birgül MUTLU  
Cevap:  
Bu takipte sizin tercihiniz daha önemli. Sağlık ocaklarında menenjit aşısı dahil Sağlık bakanlığının önerdiği tüm aşılar mevcut ve itina ile yapılıyor. Ancak bazı ülkelerde uygulanan ve bizim rutin aşı takvimine henüz girmeyen özel aşıları (hepatit A, su çiçeği, pnömokok aşısı gibi) endikasyonları dahilinde doktorunuzun önerisi ile alıp yaptırabilirsiniz. Sağlıklı günler.
1 Mar 2007
15:59
Cevaplayan: Uzm.Dr. Kahraman ARSLAN  
Cevap:  
sağlık ocağında yaptırabilirsiniz.isterseniz özelde yaptırın farketmez . ama  sağlık ocağnda yapılırsa ek olarak menenjit aşısını kendiniz alıp yaptırmalısınız iyi geceler
6 Mar 2007
23:04
Cevap:  

aşılarınız sağlık ocağındada yaptırabilirsiniz. sağlık ocağında yapılmayan aşıları dokrorunuza danışıp ayrıca yaptırabilirsiniz. maddi  dururmunuz iyi ise sağlık ocağında yapılan karma aşulklara eklenen beşli dediğimiz  DBT-memenjit -çocuk felci aşısını birlikte çzel olarak da yaptırabilirsiniz. bu durumu doktorunuza danışabilirsiniz.

1 Mar 2007
21:10
Cevaplayan: Uzm.Dr. R.Süha ÜNÜVAR  
Cevap:  
Merhaba;

 

Sağlık ocaklarında aşı yapılması , fakir bir ülke için çok önemli bir hizmet.Toplum sağlığını ne kadar olumlu etkilediğini son yıllardaki aşı kampanyaları sayesinde , bazı hastalıkların hiç görülmemesi ile anlayabiliyoruz.

Bazı aşıları ise henüz ocaklar yapamıyorlar.Bu aşıları , özel bir yerde yaptırmak zorundasınız. Diğer aşılar için bir şey söylemek olanak dışı . Çünkü s.ocağı aşıları ile özel aşılar arasında belirgin bir fark olduğunu yazan yazıya rastlamadım.

Doğaldır ki aşıların yapıldığı yerler, firmanın dünya çapında kabul edilebilirliği önemli . Doğrusunu söylemek gerekirse , son zamanlarda , özel firmaların ürettiği ve normalde yan etkisi fazla olması gereken aşılarda , artık yan etkiler çok az.. Sağlık ocağındakilerde sanki biraz daha fazla gibi. Bu aşıdan mı , uygulama tekniğinden mi , burasını bilemiyoruz.Ama yarar - zarar açısından arada büyük fark olmadığı kesin.Maddi yararlılık açından s.ocağı aşıları , biraz daha rafine aşı yönünden özel aşılar..Kararı siz vereceksiniz.

 

Saygılar.

Dr.R.Süha Ünüvar

Çocuk Hast.Uzm.

Gölcük / Kocaeli

02624134463
1 Mar 2007
15:29
Cevaplayan: Uzm.Dr. Hasibe ÖZKARA  
Cevap:  
Ayşe hanım,sağlık ocaklarında tüm aşıları yaptırmanız henüz mümkün değil. karar sizin olacaktır sağlıklı ömürler dilerim
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek