Soru-Cevap Bilgisi                       [ « Önceki soru ]       [ Sonraki soru » ]

Cerrahi Çocuk Hastalıkları yelda 
Soru: Bebeğimiz: [ 7982 ]
SERPİL UĞUR BAYSAL hanımın dikkatine!hocam size daha önce de soru sormuştum,teşekkür ederim gerçekten aydınlatıldım.DAHA ÖNCEKİ sorum aynen şöyleydi:.4 ay 14 günlük kızım var.amip teşhisi konuldu.ocak 27 de nidazol 10 gün kullandık,amip kisti geçmedi,6 gün ara verdik flagyle başladık 10 gün de onu kullandık.yalnız kusma ateş iştahsızlık kkokulu kaka ishal hiç biri yoktu.çok aşırı derecede krize girer gibi sancılanıyor ve yeşil sümüksü kaka yapıyordu.yine geçmedi.10 gün ara verdik humatin diye bir şurup kullandık çok güçlü türkiyede bulunmayan el altından satılan bir ilaçmış.8 gün kullandık tahlil yaptırdık.sonuç ilacın hiç faydası olmamış gibi kaka tahlilinin sonucunda da o kadar çok amip kisti varmış ki koloni kurmuş gibiler demiş tahlili yapan bu arada trofozoit de varmış.ve 3 gündür ilk defa çok fena kokuyor kakası bebeğin.çok dikkat ediyorum nasıl oluyor hiç bir şey anlamıyorum.çocuk cerrahisine göster dediler.öyle mi yapmalıyım.lütfen çok çaresizim.artk ilaç da veremiyoruz.minicik bebğe 1 buçuk ay içinde 3 şişe antibiyotik kullandık korkuyoruz da...ne yapmalıyım yol gösterir misiniz.yine sancı krizlerine girer diye elim yüreğimde.
Biz sizin talimatınız doğrultusunda düzen labaratuvarında iki kez gaita tahlili ve kültürü yaptırdık ama temiz çıktı kültürde de bakteri üremesi olmadı.bence baştan beri benim kızımda amip hiç olmadı çünkü siz de tartı kaybı olmalı falan demiştiniz şaşırmıştınız.TARTI KAYBI VS.HİÇ BİR BELİRTİ OLMADI BLKİ DE BİZ SANCILARI GAZ SANCISIYLA KARIŞTIRDIK.boşu boşuna antibiyotikler kullandık.
Hocam sorum şu:kızım hala koyu yeşil ve mukuslu kaka yapıyor tahlilde yer yer lokosite de rastlandı diyor.yani 24 aralıktan beri kaka rengi düzelmedi.kızım 2 gün önce 5 ayı bitirdi eskiye göre aşırı hafiflemekle beraber hala gaz sancısı olduğunu tahmin etttiğim sancı var FAZLA DEĞİL .yeşil kakanın amip değilSE bakteri üremesi yoksa sebebi ne olabiir yoksa benim gaz sancısı sandığım şey yeşil kakadan kaynaklanabilir mi.yani bağırsaklarından mı kaynaklanıyor?yoksa 6 ay bitene kadar gaz sancısı çok azalmakla beraber normal midir.hocam geç kalmak istemiyorum kızımla ilgili yolunda gitmeyen bir şeyler varsa.çok çok teşekkürler şimdiden hocam..
10 Nis 2008
12:59
Cevap:  
Bol bol su (500ml.) beraberinde 10ml. dufalak şurup içirelim. ve 3 ölçek flagyl şurp verelim... Tek doz..

Gün aşırı 2 kez daha bu kürü uygualayalım.
5 Nis 2008
19:37
Cevap:  
Merhaba,

6 aydan önce, anne sütü veya mamayla beslenen ve ev hijyeni iyi olan bir bebeğin amip olması ihtimali hemen hemen yoktur. Ne yazıkki çok yaygın biçimde yapılan hatalardan birisidir, bu yaştaki bebekler (0gün-6ay arası) günde 2-10 kez sarı veya yeşil sulu veya sümüksü kaka yaparlar. Bu durum ebeveynler tarafından ishal gibi algılanır ve kaka tahlili yapılır, kaka tahliline bakan laborant mutlaka! amip kisti görür vb.

Lütfen çocuğunuza gereksiz ilaçlar verip barsak sistemini bozmayınız,

saygılar...
5 Nis 2008
20:01
Cevaplayan: Uzm.Dr. Barış İLHAN  
Cevap:  
Merhaba...

Kaka tahlilini tekrarlayın.

Amip kisti değil amip trofozoiti görüldüğünde tedavi başlanmalı.

Sağlıcakla kalın...
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek