Soru-Cevap Bilgisi                       [ « Önceki soru ]       [ Sonraki soru » ]

Dahili Çocuk Hastalıkları yasemin 
Soru: Bebeğimiz: [ 8912 ]
merhabalar
9 aylık oglum gece uykusunu uyuduktan yarım saat sonra çok korkar bi şekilde içini çekerek aglıyor,ben rüya gördügünü düşünüyorum,olabilirmi ve bu durum her gece tekrarlıyor.teşekkürler
diger sorumda balık olarak hangi tür balıkları verebilirim
24 May 2008
18:08
Cevaplayan: Uzm.Dr. Asaf GÜVEN  
Cevap:  
 

 

    Bazıbebeklerde uykuya dalma sırasında ilk saatlerde bazı hareketler olabilir.Bu durumu bır kamerayla cekip bir pediatrik nöroloji uzmanına götürmenizde fayda var.
23 May 2008
14:18
Cevaplayan: Doç.Dr. Y.K.Yavuz GÜRER  
Cevap:  
Uykuya dalmayı takiben ilk bir saat içinde el ve ayaklarda kıpırdanma, zaman zaman sıçrama şeklinde hareketler olabilir ve bunlar uykuda miyoklonus olarak kabul edilebilirler. Ancak her uykusunda olması, korkar şekilde ağlaması nedeniyle, çocuk nöroloji uzmanı ile görüşmenizde, mümkünse o dönemi kameraya çekerek dr. ile görüşmenizde, gerek görülürse EEG çekilmesinde yarar var.
24 May 2008
01:23
Cevap:  
merhabalar

Bebeklerde uykunun hızlı göz hareketleri (REM) fazı aktif dönemdir.

Bu dönemde göz kapağında seyirmeler, ağız çevresinde çekilmeler ve ekstremitelerde mültifokal atımlar görülebilir.

Miyoklonus uyku periyodları ile sınırlıdır ve uyanma ile hemen durur.


Bu durum sıklıkla sara nöbetiyle  karışabilir. şüpheli durumlarda video EEG önem kazanır.

Bazı zamanlarda, uyku miyoklonileri oldukça belirgin olabilir. Beslenme sonrası uykuya dalar iken tekrarlayıcı, yüksek frekansta saniyeler, dakikalar sürebilen, kollarda ve bacaklarda miyoklonik atımlar görülebilir. Eğer çocuk uyanır ise atak sonlanır, uyku dışında görülmez. Bu ataklar genellikle çocuk 4-6 aylık olunca kendiliğinden kaybolur.  bu aylarda normal kabul edilebilen bu tablonun 9 aylık bebeğınızde gözlendığınden çocuğunuzun çocuk norolojı uzmanı tarafından değerlendirilmesını gerektırmektedır

saygılarımla


 

26 May 2008
11:22
Cevap:  
 

Sevgili Yasemin Hanım,

 

Gece korkusunu tanımlıyorsunuz. Günlük yaşamda bebeği huzursuz eden  olaylar yaşıyor mu?

 

Onu korkutan birey, vb nedenleri ayırt etmeğe çalışınız.

 

Uykuda ağlarken bebeği okşayıp onunla konuşarak sakinleştirmeye, gerekirse kucağınıza alarak sakinleştirmeye çalışın.

 

Odasını ayırdınız mı?

 

Uyuturken uyku töreni düzenlemelisiniz: Yani, bebeğe zaman ayırarak, ninni, şarkı söyleyerek, konuşarak, sakin ve loş ortamda yatağında uyumasına yardımcı olunuz.

 

Balığın  beyaz eti, dikkatle ayıklanarak buğulama ya da ızgara yöntemi ile pişirilerek verilebilir. Küçük balıkları yeğleyin. Taze olmasına özen gösterin.
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek