Soru-Cevap Bilgisi                       [ « Önceki soru ]       [ Sonraki soru » ]

Çocuk Psikolojisi İlkay 
Soru: Bebeğimiz: [ 204 ]
Merhaba, oğlum Emre şu Kasım 2003 doğumlu yani yaklaşık 41 aylık ve ben şu an 6 aylık hamileyim. Oğlumla iletişimimiz her zamna çok iyi, fakat yaklaşık 1,5-2 aydır inanılmaz inat yapıyor. Çalışan bir bayanım, oğluma annem bakıyor. İşten geldiğimdede son 1 haftadır, hep ağlayıp sonra benle konuşmaya başlıyor. Anneme çok düşkün konuşması gayet iyi olduğu için bir rahatsızlığı olsa dile getirebilir. Fakat hamileliğimden dolayı eskisi kadar onunla atlamalı zıplamalı oyunlar oynayamıyorum ama sağ olsun eşim bu açığı fazlasıyla kapatmaya çalışıyor. Kardeşi olacağını iletim. doğumdan sonra yaşanacakları karşıma alıp hep anlatıyorum karnımı öpüyor kardeşim diye seviyor. bir oyuncak aldığımda kardeşimede alalım mı diye soruyor. Ama son zamanlardaki aşırı inatçı davranışları eşimle beni büyük bir endişeye sokuyor. Biraz uzun oldu kusura bakmayın ama oğlumuza nasıl yaklaşmamız gerektiği konusunda önerilerinizi rica eder, iyi çalışmalar dilerim.

Saygılarımla

24 Mar 2007
08:41
Cevaplayan: Uzm.Dr. Mehtap KILIÇ  
Cevap:  
ilkay hanım, yaşadığınız süreç çok sık olan bir dönemdir.2. bebek doğumunda hemen her anne babanın yaşadıklarını yaşıyorsunuz. duyarlı bir anne olarak gebelik döneminden itibaren ona bilgi vermeniz, duygularınızı onunla paylaşmanız çok güzel. bebeğinize hazırlık yaparken kardeşinin fikrini almak, ona küçük sorumluluklar vermek onu da kardeşe hazırlar. Bursa SAğlık Müdürlüğü nün hazırladığı kardeş kıskançlığı ile ilgili önerilerin olduğu bir site adresi,ni size yollayacağım. önerileri okursanız daha kolay bu dönemi atlatabilirisniz. sağlıklı günler dilerim.

 

Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek