Soru-Cevap Bilgisi                       [ « Önceki soru ]       [ Sonraki soru » ]

Bebek-Çocuk Beslenmesi www.annesutu.org 
Soru: Bebeğimiz: [ ]
LÜTFEN CEVAPLAYIN...kızım 7 ay bitip 8 aya girmek üzere kızıma neler verebilirim anne sütü gece uykuda alıyor gündüz almıyor bir tablo rica edebilirmiyim sizden tşkler...
16 Ara 2008
14:58
Cevaplayan: Diyetisyen AYSEN ARICAN  
Cevap:  
örnek bir program hazırladım sizin için, bu programı takip edebilirsiniz.

Sabah kahvaltısı:

Labne peyniri- bebe ekmeği- meyve suyu veya minik parçalanmış domates (evde hazırlanmış, kaşıkla verilecek) , 1 tatlı kaşığı pekmez (1/4 yumurta sarısı ekleyin)

Arada- Taze yoğurt- veya meyve püre

Öğlen
sebze çorba ( yıkanmış doğranmış sebze, pirinç ya da mercimek haşlanacak, pişince içine 1 tatlı kaşığı zeytin yağı ilave edilecek, çorba günlük pişecek, beklemiş olmayacak)

ara sıra yoğurtlu çorba ile değiştirilebilir- 7. ayda çorbasına kıyma eklenmeye başlanabilir.

Arada- meyve püre ya da yoğurt (sabah arada meyve ise burada yoğurt)

Akşam- sebze yemeği- ezilerek verilebilir, makarna haşlanarak verilebilir,

Gece yatarken de pirinç unu süt ile yapılmış piştikten sonra 1 çay kaşığı şeker ya da pekmez eklenmiş muhallebi verilebilir.


Yanında olduğunuzda ve gece uyandığında emzirmeye devam edin.

Ek besinlerle ilgili aşağıdaki önerilerimi de uygulayabilirsiniz.

İlk ek besine başlama zamanı 6. aydan itibarendir; anne sütü bu noktadan sonra tek başına bebeğin gereksinimlerini karşılamaya yetemez. Dünya sağlık örgütü anne sütü yettiği sürece ilk 6 ay anne sütü öneriyor. Ülkemizde de bu konuyla ilgili çok çeşitli kampanyalar yürütülüyor.6. ayda Pirinç unu, sebze çorba, yoğurt ve meyve püre ilk başlanılan ek gıdalardır.
7. aydan itibaren mercimek, ekmek vb tahıllar ezilerek verilebilir, labne peyniri veya pastörize peynir ve ¼ oranında yumurta sarısı başlanır.

7. aydan itibaren de sıvıların bardakla verilmesi bebeğin besini tanımasını ve ağız- diş yapısının gelişimi için önemlidir. Sebze çorbaları, kaşıkla verilebilen tahıl karışımları sulandırılmış uzun ömürlü süt bu ayda başlanabilir. Bu aydan itibaren bebekler, kaşıkla yediği besinleri ağzında çevirme yeteneğini kazanır.
8. aydan itibaren de sebze ve meyvelerin çeşitleri arttırılır, çorbalarında kıyma veya tavuk eklenebilir, yumurta sarısı tam olarak verilebilir, bu sayede çiğneme hareketlerini öğrenmeye başlayacağı dönemdir, zaten dişlerin çıkması ve kaşınması da bu döneme rastlıyor. SADECE YEMEK SUYU VERMENİZ SAĞLIKLI BESLENMEYİ SAĞLAYAMAZ.
9. aydan itibaren yiyebileceği kıvamda hemen her besin ezilerek verilmeye başlanabilir, mümkün olduğunca bulamaç besinler vermekten bu aydan itibaren kaçınılmalıdır. Yumurta beyazı bu ayda başlanır.
Ek besine başlama ile ilgili 6. aydan itibaren bilgi vermemin nedeni sonraki uygulamalarınızı planlayabilmeniz içinidir.
Ek besinlere başlarken, yeni bir besin denediğiniz gün başka yeni bir besin denemeyin, birkaç gün o besine alıştıktan sonra ikinci bir besini verin, böylelikle ona dokunabilecek besinleri kolayca ayırt etmiş olursunuz ve bebeğinize birden yüklenmemiş olursunuz.
1 yaşına kadar tuz, şeker, tuzlu ve şekerli tüm besinler, kızartmalar, içeriği bilinmeyen hazır besinler ve ambalajsız satın alınan güvenli olmayan besinleri kesinlikle vermeyiniz.
Normal gıdalarla gelişimi iyi olursa hazır mama kullanmanıza gerek yoktur. Evde hazırladığınız çorba, yoğurt, muhallebi gibi besinler ve sebzeli kıymalı yemekler beslenmesi için yeterlidir. Olduğu sürece anne sütü vermeye de devam ediniz.

SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM

Diyetisyen Aysen Arıcan

Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek