Soru-Cevap Bilgisi                       [ « Önceki soru ]       [ Sonraki soru » ]

Bebek-Çocuk Beslenmesi inci 
Soru: Bebeğimiz: [ 6889 ]
iyi günler benim 18 aylık oglum var cok iştahsız gündüz toplam 1 kase bişey ancak yiyor 1 haftadır gece sütde icmek istemiyor icmiyor gece beslenmemek zearalımı napabilirim zorlamayıp gece sütü vermemeyiyimmi kac yasından sonra gece beslemeye gerek yok 11 kilo 81cm gelişimi nasıl tsk ederim
16 Ara 2008
14:09
Cevaplayan: Diyetisyen AYSEN ARICAN  
Cevap:  
1 yaşından sonra gece beslenmesinin azaltılması hatta kaldırılması gerekli.
12 aydan sonra bebeklere evde pişen her yemek yedirilebilir. Özellikle sebze, et, tavuk, balık, meyve türleri, süt, ekmek ve diğer tahıllar dengeli biçimde verilmelidir. Her sabah sizinle beraber kahvaltı etmesini sağlayabilirsiniz. Yumurta süt peynir reçel domtesten oluşan bir kahvaltı hazırlayın, ara sıra omlet de deneyebilirsiniz. Sofranıza mama sandalyesi koyarak birlikte yiyebilirsiniz. Bu aylarda kendileri elleri ile tutmak isterler, etrafa bir bez serip döke saça da olsa kendi yemesini teşvik edin, sofrada siz de benzer şeyleri yiyin sizi modelleyerek yavaş yavaş yemeğe başlayacaktır. Kahvaltı örneğini diğer öğünlere de uygulayabilirsiniz.

Neden İştahsızlık Oluşuyor?Çocuklarda gerek iştahsızlık, gerekse besini reddetme yada seçici davranma gibi yeme sorunları, büyük ölçüde psikolojik nedenlerle ortaya çıkar. Çünkü beslenme, çocuk ve ailesi arasındaki duygu alışverişini belirtmenin en iyi yoludur. Çocuk tarafından yiyeceğin reddedilmesi, anne-babaya karşı kullanılan güçlü bir silahtır. Aile ve çocuk arasında yaşanan olumsuz yeme davranışının devam etmesi, duygu durum bozukluğuna kadar varan sorunlara neden olur. Yemek saatlerinde kabuslar yaşanır, çocuk ve aile deyim yerindeyse savaşır. Genellikle de savaşı çocuklar kazanır. Yeme sorunu olan çocukların hassasiyetle izlenmelidir. Ağırlık ve boy persentilleri varsa öncelikle karşılaştırılmalı ve ölçümlerini 3. persentilin altına düşmesi halinde çocuklar, büyüme-gelişme geriliği açısından incelenmelidir.
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek