Soru-Cevap Bilgisi                       [ « Önceki soru ]       [ Sonraki soru » ]

Bebek-Çocuk Beslenmesi ayça 
Soru: Bebeğimiz: [ 7272 ]
İyi günler.Kızım 11 aylık. 9000 gram,72 cm boy ve 42 cm baş çevresi.Anne sütüyle besleniyor.Sık hasta olduğu için İmmuzinc ve polivit kullanıyoruz.
1- Gece saat başı kalkıyor ve emerek tekrar uykuya dalıyor.E mzirmezsem uyumuyor.Bu kadar çok uyanması normal mi? (Gündüz 2 saat ancak uyuyor)
2- 7,5 aya kadar çok gaz sancısı vardı.Hala geceleri uyanarak gaz çıkarıyor ve kalkıp oturuyor.Gaz sancısı kaç aya kadar normaldir?
3- Sabahları kahvaltı ettiremiyoruz.Peynir bazen birkaç parça alıyor,yumurta yemek istemiyor.Öğleye kadar yemek istemiyor.Ben işten gelebilirsem emiyor.Öğleden sonra haşlanmış tavuk veya kuzu etini didikleyerek yemeyi seviyor.Yoğurdu da kandırmaca ile çok az yiyor.Çorba,yemek yemiyor. Günde 1/3 Muz, 1/3 armut ve az et ile 11 aylık bebek yeteri kadar beslenirmi? Gündüz anne sütünü kesmek mi gerekir?
4- Bir de boza ve kakaolu tatlılar hoşuna gidiyor.Yedirmemde sakınca var mı?
Teşekkür ederim..
16 Ara 2008
14:00
Cevaplayan: Diyetisyen AYSEN ARICAN  
Cevap:  
Merhabalar, öncelikle 11 aylık bebeğin ana besin maddesinin anne sütü olmaması gerekir. Çünkü 6 aydan sonra anne sütü bebeğin ihtiyaçlarını karşılamaya yetmez. Doymadığı için sık emmek istiyor olabilir. Gece emzirip gündüz evde pişen yemeklerden yedirmeye gayret edin, beğenmediği bir yemmeği başka tarifle yapıp bir kaç gün sonra yeniden vermeyi deneyin. Peyniri poaça içinde, sütü ve sebzeleri çorbalarda, yoğurdu ayran olarak deneyebilirsiniz.

Gaz sancısı normalde 6 aydan sonra azalır, muhtemelen emerken hava yuttuğu için gazı oluyor, bunun için emzirme sırasında hava yutmamasına gayret gösterin. Yatmadan önce pirinç unu ve sütle yapılmış muhallebi verirseniz gece uyanmaları azalır ve daha uzun süre tok kalır.
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek