Soru-Cevap Bilgisi                       [ « Önceki soru ]       [ Sonraki soru » ]

Bebek-Çocuk Beslenmesi esra 
Soru: Bebeğimiz: [ 5744 ]
7 aylık bebegimiz var ek gıdalara 4 aylıkken başladık fakat ilk günden beri yediklerini çıkartıyor (çorba,yogurt,meyva) anne sütü yetersiz oldugundan mamaya da erken başladık onuda içmiyordu reflu olabilirdendi fakat degilmiş ama yemedigi içinde gelişemiyor az az sık sık deniyorum ama yedi diyemiyorum,ne yapmalıyım. teşekkür ederim.
16 Ara 2008
14:56
Cevaplayan: Uzm.Dr. Murat AYDIN  
Cevap:  
önce güzel bir muayene edilmesi gerekiyor,muayene sonucuna göre gerekirse tetkik yapılır.
16 Ara 2008
14:26
Cevaplayan: Diyetisyen AYSEN ARICAN  
Cevap:  
Çocuğun gerçek yedikleri tespit edilir. Bunun için çocuğunuzun 3 günlük ayrıntılı beslenme günlüğünü yazın,• Pek çok çocuk içmeyi, yemeğe tercih eder ve kolayca doygunluk hissi duyar. Çocuğunuzun yemekten 1 saat önce ve yemek sırasında sıvı alımını sınırlandırın. Sütü de değişik meyvelerle karıştırarak, bisküvi ezerek içinde vermeyi deneyebilirsiniz. Süt hem besleyici hem de kolay tüketilen bir besindir.• Çocuk halen biberon ile içiyorsa, biberon bardakla değiştirilmeğe çalışılır. Böylece çocuğun sıvı alımı kendiliğinden azalır.• Çocuğun besin seçimindeki öncelikleri dikkate alınarak farklı çeşitte besinler sunun. Siz her gün aynı yemeği yer misiniz? Çocuklar içinde bu böyledir bunu asla unutmayın.• Bir öğünde verdiğiniz besini reddettiyse , tamamen farklı bir besin deneyin. Onu da reddediyorsa, bir sonraki öğüne kadar herhangi bir besin vermeden bekleyin.• Ara öğünlerin küçük porsiyonlar şeklinde olmasına dikkat edin. Aksi halde bir sonraki ana öğünün yenmesi engellenir.• Yiyecekleri çocuğunuzun kolay yiyebileceği türden hazırlayın.• Çocuklar söyleneni-anlatılanı değil, gördüklerini taklit ederek öğrenirler. Bu nedenle anne-baba ve çocuğun bakımından sorumlu diğer kişilerin olumlu(tutarlı ve benzer) yeme davranışı içinde olmaları gerekir.
Mama yedirmek zorunda değilsiniz, evde hazırladığınız çorba ve meyve püreler, yoğurt , muhallebi verebilirsiniz.

Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek