Soru-Cevap Bilgisi                       [ « Önceki soru ]       [ Sonraki soru » ]

Çocuk Psikolojisi  
Soru: Bebeğimiz: [ 1699 ]
iyi günler.3ay 3hafta 1günlük bir oğlum var.6aylık olduğunda 15gün şehir dışına çıkmam gerekecek ve onu götüremeyeceğim. eşimde doğduğundan beri tüm gün onunla oluyor. benim kadar onada alışık ama benim bu kadar süre gimem çocukta çok büyük bir depresyon yaratırmı? gitmemem mümkün değil. ne yapmalıyım,nasıl davranmalıyım?
28 May 2007
15:15
Cevaplayan: Psikolog Dilek YÜKSEL  
Cevap:  
İyi günler Devrim Hanım çalışan annelerin en büyük çelişkisidir bu ama merak etmeyin bebekler bu konuda biz yetişkinlerden daha dayanıklılar.Öncelikle çok şanslısınız babası yanında kalabilecek.Bu zor durumu atlatabilmenin en önemli koşulu sizin güven duymanız ve bu konuya yaklaşımınız. Bebekler anneyi hissederler ve sizin kaygı ve korkularınız ona da geçer, siz istemeseniz dahi.Eminim buna şahit olacak şeyler yaşamışsınızdır bile ,bu yüzden öncelikle siz kafanızda böyle olması gerektiğini ve onun için en iyi şartları hazırlayarak gideceğinizi kendinize inandırın.Şimdiden altını açması,mamasını yedirmesi,uyutması için eşinize alan yaratın.(Tabii yapmıyorsa ,bunları yapıyorsa zaten sorun yok demektir)Eğer emziriyorsanız şimdiden sütlerinizi biriktirmeye başlayın.Bunun için eczaneden alacağınız hijyenik kaplara tarihini yazarak sütlerinizi buzlukta biriktirmeye başlayın ki siz yokken süt sorunu yaşanmasın.(Bu arada sütleri 3 aydan fazla buzlukta bekletilmemesi gerektiğini de unutmayın Bu yüzden yazacağınız tarihler  son derece önemli olacaktır.)Tabii aynı şekilde sütünüzün kesilmesini önlemek için gittiğiniz yere süt sağma aracınızı da götürün ki belirli aralıklarla sütünüzü sağarak azalmasını ya da kesilmesini veya size rahatsızlık vermesini engelleyebilesiniz.

   Gitmeden önce bebeğinizle konuşun neden gitmeık zorunda olduğunuzu ne zaman döneceğinizi oprada onu nasıl özleyeceğinizi babasıyla neler yapacağını dramatikleştirmeden gerçekçi bir ses tonu ile anlatın.Sizi tam olarak anlamasa bile hissedecektir.Ayrıca siz kendinizi bu şekilde daha iyi hissedeceksiniz.Giydiğiniz bir bluzunuzu yada t-shirtünüzü sizin kokunuzu hissetmesi için yatağının başucuna da koyabilirsiniz..

   Tekrar birlikte olacağınız günlerden yapacaklarınızdan bahsederk hoş bir atmosfer içinde bebeğinizden ayrılın ve bu zamanda kendinize vakit ayırarak minik bir tatil gibi bu dönemi değerlendirmeye çalışın(zor olsa da) çünkü bebeğiniz hareketlendikçe yorgunluğunuz artacaktır işte size iyi bir dinlenme fırsatı.Hoşçakalın.
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek