Soru-Cevap Bilgisi                       [ « Önceki soru ]       [ Sonraki soru » ]

Bebek-Çocuk Beslenmesi Aylin 
Soru: Bebeğimiz: [ 199 ]
merhabalar,oğlum 4.5 yaşında.dün sabah 5 kere kustu.mide bozukluğu yok.balgam gibi kustu.doktora götürdüm.tahlil yaptı.kanında mikrop varmış.iğne verdi.ant.biyoktik verdi.bu neden olur.çok endişeleniyorum.tşkler.
11 Ağu 2007
22:38
Cevap:  
Merhaba Aylin Hanım,

Kusmanın birçok sebebi olabilir.  Kesin sebeb ancak diğer semptomların da bilinmesi, detaylı bir muayene ve gerekirse laboratuar tetkikleri ile anlaşılabilir. Kanında mikrop olduğunun söylenmiş olması sizi fazla tedirgin etmesin, zira bu durum ( yani kandaki lökositlerin yükselmiş olması) birçok enfeksiyon hastalığında beklenen bir şeydir.

Oğlunuzun balgamlı kusmuş olması, beraberinde ishalden bahsetmeyişiniz bir akciğer enfeksiyonunu akla getirebilir.

Hekiminize güvenmenizi ve verilen tedaviyi uygulamanızı tavsiye edrim.

Sağlıklı günler dilerim.

Uzm. Dr. Mehmet Nuri Tağraf 
11 Ağu 2007
00:50
Cevaplayan: Uzm.Dr. Mehmet ÖZTÜRK  
Cevap:  
                                  Aylin Hanım; bebeğiniz bir yoldan mikrop almış ve kanda mikroplarla savaşan lökositlerin sayısı artmış. Bu olaya bir çok meslektaşım anlşılır olsun diye kanda mikrop var diyor. Antibiotikten yarar görebilirsiniz.Sağlıklı bir yaşam dilerim.
11 Ağu 2007
09:56
Cevaplayan: Uzm.Dr. Hadi GEYLAN  
Cevap:  
Kusma birçok hastalığın belirtisi olabilir; sadece kusma ile hastalığının tanısını koymak olanaklı değildir. Beraberinde ateş, ishal, karın ağrısı, öksürük, baş ağrısı, travma öyküsü, zehirlenme öyküsünün olup -olmadığının sorgulanması gerekir. Eğer kana mikrop karışmışsa yeterli antibiyotik tedavisi alması şarttır. Vücudumuzun herhangi bir yerinde enfeksiyon oluştuğunda kanda buna mukabil bazen beyaz kan hücrelerinde yükselme, crp-sedim (enfeksiyonu ve özellikle bakteriyel olanını) yükselme olduğunda aileler daha iyi anlasın diye kanında mikrop olduğu söylenir. Kanında kesin mikrop olup-olmadığını öğrenmek için kan kültürü yaptırmak gerekir.
11 Ağu 2007
11:37
Cevaplayan: Uzm.Dr. Abdulkadir ÖZEL  
Cevap:  
Kusmanın bir çok nedeni var kulak boğaz mide barsaklar idrar dan kaynaklanan sebeepler oalbilir. Doktorun muayenesine ve tedavisine şimdilik güvenin ancak yanıt alamzsanız . Çocuğun tüm bulgularını tekrar yazın değerlendirerim.

Kusan çocukla ilgili makaleleri kendime ait web sayfasından bulabilirsiniz. ( www.cocukvesaglik.net )
11 Ağu 2007
16:15
Cevaplayan: Uzm.Dr. Mehmet TÜRAY  
Cevap:  

      Merhaba Aylin Hanım ,


     Geçmiş olsun. Bazı meslektaşlarımız daha anlaşılır olsun diye kanımızdaki lökosit artışını  “Kanda mikrop var”  şeklinde yansıtıyor.Bu da sizin gibi duyarlı aileleri haklı olarak endişelendiriyor.Lökosit (akyuvar) artışı birçok hastalığın seyrinde görülebilir.Bu vücudumuzun mikroplara yanıt verdiğini gösterir.Artışın çok fazla olması enfeksiyonun da ciddiyetiyle çoğu zaman paralel seyreder.


     Kusmanın birçok nedeni olabilir.Ağızdan ilaç alamayacağı için hekiminiz tedaviyi iğne şeklinde planlamış olmalı.Bence tedaviyi sürdürelim ve iğneler bitmeden hemen önce kontrole gidelim…


                                                                               Sağlıcakla kalın…


                                                                            Dr.Mehmet  TÜRAY

13 Ağu 2007
08:35
Cevaplayan: Diyetisyen Şebnem ÖZGEN  
Cevap:  
merhabalar Aylin Hanım,

sorunuzu "dahili çocuk hastalıkları" başlığında sorarsanız sorunuza daha çabuk cevap alabilirsiniz.

sağlıklı günler...
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek