Soru-Cevap Bilgisi                       [ « Önceki soru ]       [ Sonraki soru » ]

Bebek-Çocuk Gelişimi naran 
Soru: Bebeğimiz: [ ]
merhaba,oğlum 80 günlük,aşı yaptırmak için götürdüğüm sğl.ocağında ebe kontrollerini yaparken bıngıldağı ayına göre hızlı küülmüş dedi.şuan baş çevresi ölçümlerine göre normalmiş,baş çevresini zaten takip ediyorlar ama ben çok tedirgin oldum erken kapanması sorunlara yol açıyormuş.bir parmak kadar açıklığı var.beni aydınlatır mısınız?sadece pratisyenlerin olduğu bir beldede yaşıyorum dr.kontrolümüz sorun oluyor.
6 Kas 2009
17:30
Cevap:  
Merhaba,
Fontanel (Bıngıldak) erken kapanması beyin gelişiminde sorun yaratacağı için takibi önemlidir. Ancak baş çevresi takibi ayına uygun olan bir çocukta coronal sütür dediğimiz ön fontanelin de üzerinde bulunduğu kısım açıklığını sürdürüyorsa korkulacak birşey yoktur. Takip sürecinde (2 yaşa kadar) başçevresi gelişiminde bir duraklama olursa mutlaka Çocuk beyin cerrahisi konusunda deneyimli bir uzmana başvurun.
Sağlıklı günler...
Op.Dr.Emel OĞUZ
Antalya MedicalPark Hastanesi, Çocuk Cerrahisi
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek