Soru-Cevap Bilgisi                       [ « Önceki soru ]       [ Sonraki soru » ]

Dahili Çocuk Hastalıkları atiye 
Soru: Bebeğimiz: [ 9335 ]
normal grip te kullandığımız soğuk algınlığı öksürük şurupları ve antibiyotik domuz gribi tedavisindede kullanılabilirmi çünkü cocuklarımız grip oluyor ve test yapılmadan bu tür ilaclar veriliyor.acaba şu an ortada dolaşan ve çocuklarımızı hasta eden virüsün h1n1 olma olasılığı nedir?
6 Kas 2009
16:54
Cevaplayan: Uzm.Dr. Mehmet ÖZTÜRK  
Cevap:  
Atiye hanım; Şu anda karşılaştığımız griplerin büyük çoğunluğu H1N1.Grip için verilen ilaçlar her alt grip tipi için aynıdır.Zaten grip komplikasyon yapmadı ise antibiyotik kullanılmaz.saygılar
6 Kas 2009
16:30
Cevap:  
Merhaba,
Şu an çevrenizde gördüğünüz griplerin %70 'i H1N1 kaynaklıdır. H1N1 için diğer virüslerde olduğu gibi antibiyotik kullanımı anlamsız ve gereksizdir, bol sıvı alımı, iyi beslenme, vitamin desteği uygulanmalı, hasta kişinin çevre ile teması sınırlanmalı, yatak istirahati uygulanmalıdır. 5 günden uzun süren ateş varlığında mutlaka Hemogram bakılarak Lökosit sayısının normal olup olmadığı kontrol edilmeli, hastalığa başka bulgular ilave olduğunda (öksürük, solunum sıkıntısı, ateş düşürücülere yanıtsız yüksek ateş) hemen bir sağlık kurumuna başvurulmalıdır.
Sağlıklı günler...
Op.Dr.Emel OĞUZ
Antalya MedicalPark Hastanesi, Çocuk Cerrahisi
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek