Soru-Cevap Bilgisi                       [ « Önceki soru ]       [ Sonraki soru » ]

Dahili Çocuk Hastalıkları seval 
Soru: Bebeğimiz: [ ]
Mrb.Kızım 3aylık doğuştan sol böbreğinde hidronnefroz,sol up darlık titinde bol lökosit olmasıwbc:26800sedim:56crp saptanması üzerine pyelonefrit ön tanısı ile interne edildi.Olguyas sefuroksim tedavsi başlandı.Rutin tetkiklri gönderldi.Nefroloji ile konsülte edildi.Dmsa ve usg planlaması önerldi.Olgunun idrar kültürü enterobacter üredği içn mereopenem başlandı.Olgunun enfeksiyon kriterleri yüksek olark saptandı.Takipte ateş yükseklği olmayan genel durumu düzelen kontrol enfeksyon kriterlerinde gerileme olan olgu önerlerle yattğımz hastanden tabrcu edildi.DMSA sonuçlarıHer iki böbrek normal lokalizasyon ve pozisyondadr.Sol böbrek sağa oranla büyük izlnmektedr.Solböbrekte aktivte tutulşu nonhomojen özellikte izlenmiştir.Sol böbrek medialkesiminde geniş hipoaktif alan dikkati çekmştir.Böbreklern tuttuğu toplam aktivte%100 olarak kabul edildiğnde sol böbrek%78 ,sağ böbrek %22oranında fonksiyona katkıda bulunmaktadırboyutları büyk,belirgn tübüler disfonksyon izlenn hidroneftrotik sol böbr.
6 Kas 2009
16:25
Cevap:  
Merhaba Seval Hanım,
Hidronefroz ve UP darlık olduğunu yazmışsınız, VCU (Voiding Sistoüretrografi) yapıldı mı? Çünkü aynı tarafta VUR (vezikoüreteral reflü) eşlik etme olasılığı %35, kızınız pyelonefrit atağı geçirmiş, böbreğinde skar oluşmuş, ilgili tarafta böbrek fonksiyonları kötü (Normalde %50-%50 olmalıdır), bu komlike olmuş bir tablo ve kızınız pyelonefrit geçirdiğine göre takibiniz yetersiz. Mutlaka Çocuk Cerrahisi bölümüne başvurunuz. İzmir'den yazdığınızı gördüğüm için özellikle Ege Üniversitesi Çocuk Cerrahisine zaman kaybetmeden başvurmanızı öneririm. Çünkü benzeri ataklar önlenmez ise kızınız ne yazık ki sol böbreğini kaybedecektir, bu süreçten enfeksiyonlar nedeniyle sağ böbreği de zarar görebilir.
Sağlıklı günler...
Op.Dr.Emel OĞUZ
Antalya MedicalPark Hastanesi, Çocuk Cerrahisi
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek