Uzman Bilgileri
 Adı Soyadı  Hatice TOPÇU ERSOY
 Üyelik Tarihi  12.2.2007 15:05:05
 Branş  Psikolog
 Çalıştığı Kurum  İzmir Psikolog Psikoaktif Psikoterapi Merkezi - Alsancak İZMİR
 İletişim Telefonu  0 (232) 421 12 48 - 0 542 739 36 33
 İletişim Adresi  Kıbrıs Şehitleri Cad. No:48 Kat:2 Daire:3 Alsancak İZMİR
 İzmir
 Web Sitesi  www.psikoaktif.com
 Toplam Cevap Sayısı  16
 Aylık/Günlük Ortalama Cevap  0,11 / 0

 
Lisans ve Yüksek Lisans öğrenimini Ege Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Yüksek Lisans tezi, çocuk ve ergenlerde girişkenlik davranışı üzerinedir.
 
İlgilendiği konular; çocuklarda davranış problemleri, dikkat eksikliği, hiperaktivite, duygusal problemler (içedönüklük, çekingenlik, uyum problemleri), ders çalışmaya karşı isteksizlik sorunu, aile içinde yaşanan sorunların çocuklar üzerindeki etkileri, kardeşin doğumu üzerine yaşanan kıskançlık problemleri, okulöncesi eğitime hazırlık ve uyum döneminde yaşanan sorunlar, çocuklarda yaşanan öfke, karşı gelme bozukluğu, okul korkusu, ergenlik dönemi problemleri, sınav kaygısı, özgüven problemleri ve boşanmanın çocuklar üzerindeki etkileri konularıdır.
 
Zeka testi, dikkat testleri, özel öğrenme bozukluklarının ve psikolojik sorunların belirlenmesine yönelik testler uygulamaktadır.
 
Aynı zamanda aile ve evlilik terapisi yapmaktadır. 
Uzmanımızın son cevapladığı sorular
Kategori : Çocuk Psikolojisi
Merhaba. 7 aylık olan kızım için lazımlık aldım. Büyük tuvaletini yapacağını anladığım zaman lazımlığına oturtuyorum. Bu konuda acaba düşüncenizi öğrenebilir miyim? Farkında olmadan bir hata yapmak istemiyorum. İyi çalışmalar Kolay gelsin

Kategori : Çocuk Psikolojisi
3 yaşındaki oğlumun yemek problemi var lokmaları ağızında bekletiyor yutmuyor bi türlü bu problemi nasıl aşabilirm..çok zayıf bi çocuk napabilirm yardımcı olurmusunuz bana?

Kategori : Çocuk Psikolojisi
oğlum şu anda 5 yaşına girdi ve hala altına kakasını yapıyor. kendi isteğiyle kakasını tuvalete yapmıyor.
ödül/ceza herşeyi denedim. bana yardımcı olursanız çok sevinirim.


Kategori : Çocuk Psikolojisi
Oglum 5/11/2001 dogumlu.36 haftalık dunyaya geldi.Bu yıl anaokuluna gidiyor.Öğretmenlerinin soyledigi oglumun diger öğrencilerden cok ilerde oldugu ve egitimi üzerinde yoğunlasmamız gerektiği.Su anda kendisi yazabiliyor istedigi kelimeyi.Basit kelimeleri harf birlestirmek suretiyle okuyabiliyor.100 e kadar nokta birlestirmeyi rahatlikla yapabiliyor.3 basamaklı sayıları rahat okuyor.Basit toplama ve çıkartma islemlerini yapabiliyor.Ayrıca 1,5-2 yasında yasadıgı olayları hatırlıyor.Mesela 2 yasında buyukannesini ziyarete gittiginde katlı otoparka girdigimizi yada 18 aylıkken gittigimiz yaz tatilinde yagmur yagdıgını ve yagmurda kostugunu aklına gelince bize soyluyor.Bizim gunluk hayatta kullandıgımız bütün kelimeleri yerinde kullanıyor ve kelime haznesi cok genis.Mesela cümle icinde performans,konsantre gibi karmaşık kelimeleri bile rahatlıkla kullanıyor.Bilgisayarda istedigi dosyaları yada internette istedigi siteyi bulabiliyor.Bunu gibi bir cok ornek verebilirim.Cocugumun bundan sonraki gelisimi icin neler yapmalıyım?

Kategori : Çocuk Psikolojisi
Merhaba, üç yaşını doldurmuş oğlum var, henüz tuvalet alışkanlığını kazandıramadık. Tuvaletinin geldiğini bildiği halde gitmiyor, gitsede tuvalette yaptırımıyoruz. Acaba bu durum normal mi? Yoksa yapmamız gereken bir şey var mı?

Kategori : Çocuk Psikolojisi
oğlumuz şuan 4 yaşında ve 1.5 senedir kekelemesi var.memlekete giderken ve gelirken istifrah yaptı.sonrasında kekelemeye başladı.arada azalıyor bazen çoğalıyor.bunun tedevisiyle ilgili bilgi verirseniz seviniriz.

Kategori : Çocuk Psikolojisi
merhabalar benim kızım 13 aylık 3800 gr doğdu ve doğduğu günden bu yana ilk üç ay oda zorlayarak anne sütü ve yanında mama aldı şuan 11.200 gr 82 boyu benim sorum halen beraber yatıyoruz odasını ayırmak istiyorum ama yattıktan sonra yarım saat geçmeden ağlayarak uyanıyor ve bir daha kaç kere tekrarlarsam yatağında sürekli ağlıyor mecburen yanımıza alıyoruz ama yanımızdada uyku aralarında sürekli ağlıyor birde ben kızımı işyerine götürüyorum mecburen daha küçük kreşe vermek istemiyorum ona bir oda hazırladık ama yine de korkuyorum lütfen yardımcı olun önemli bir hastalığı yok ama ayda 1 kere mutlaka bir üst solunum yolu enfeksiyonu geçiriyor şuandada burnu akıyor ama hapşırma ve öksürme yok neşesi yerinde 10 gündür burun akıntısı var bazen yeşil renkli oluyor otrisalin kullanıyorum selamlar

Kategori : Çocuk Psikolojisi
herhangi birşeyi isteyipte başkasından alamayınca ya elinde çekiyor yada vurarak alıyor.ikiz eşi ...ayrı yumurta ikizleri...diğerinde hiç öyle birşey yok.neler yapabiliriz.

Kategori : Bebek-Çocuk Beslenmesi
kütahyadan selamlar benim oğlum dört yaşının içinde olmasına rağmen düzgün cümle kuramıyor anne,baba,karnım aç vb.kelimeleri söylüyor fakat uzun cümle kuramıyor kulakları duyuyor ve ne istesek bize getiriyor öğrenmesi de çok güzel rahatlıkla bilgisayar kullanıyor tek problemimiz uzun cümle kuramaması birde bilgisayarın bu yaştaki çocuklarca kulanılması sakıncalımı ilginize teşekkürler

Kategori : Çocuk Psikolojisi
merhaba.kızım 2,5 yaşında...kızım sürekli üstünü cıkarıyor ve aynada kollarına bakıyor cok sevıyor atletıyle durmayı..televızyonda askılı bluz gıymıs bır kadın gorse hemen dıkkatını cekıyor vee anne bak kadın soyunmus dıyor...nedense cok ılgısını cekıyor..bazen bır bakıyorum odasında camasırlarıyla duruyorr aynaya bakıyor bende kızım usursun gıyın dıyorum ama nasıl davranıcagımı bılmıyorum...bu haller normal mıdır?bazen t-shırtunun omuzunu acarak gezıyor falan..hem guluyorum hem de bu kadar cıplaklıga ozenmesınden korkuyorumm...cınsel kımlıgı mı gelısıyor acaba?neden yapıyor bunları? tesekkürler...

Kategori : Bebek-Çocuk Gelişimi
merhaba
15 aylık bebeğin kelime hazinesi ne kadardır?350-400 kelime anlaması, renkleri,sayıları(4-5 tanesini)ve şekilleri(kare, üçgen, daire) bilmesi, bebeğine yemek yedirmesi vb.gibi evcilik oynaması normal midir? değilse nasıl yaklaşılmalıdır?
teşekkürler


Kategori : Çocuk Psikolojisi
Merhabalar,
oğlum yiğit 2 yaşında.fiziksel olarak herhangi bir problemi yok.ancak çok zeki davranışlarda bulunmasına rağmen bizimle iletişime girmiyor.göz temasında bulunmuyor.uyaranlara cevap vermiyor.ancak byebye yapıyor öpücük atıyor,el çırpıyor,oyuncaklarıyla oynuyor.kendisi tv yi açıp kendisine kanal seçiyor.ama bunları bizim isteğimizle yapmıyor.bizimle ilgilenmiyor.konusamıyor.anlamsız sesler çıkarıyor.biz bu nedenle nöroloji ve kulak burun boğaz ,psikiyatri bölümlerine götürdük.fiziksel olarak normal çıktı.ancak psikolojik olarak otizm şüphesiyle yaklaşıldı.bize 3 ay kreşe götürmemiz önerildi.doktorumuz da tam bir teşhis koyamadı.durumuna göre gerekirse özel eğitim önerildi.ben otizmle ilgili özellikle çocuguma uygun saglıklı bilgi alamadım.bu aşamadayken bu durumda gerçekten otistik ise ileriki yaşamını nasıl etkiler ve bizim bu konudaki yaklaşımımız nasıl olmalıdır?bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim.
Ayrıca 3 yaşında bir oğlum daha var.o çok aktif ve hırçın.onun da yiğit üzerinde çok fazla baskısı var.yiğiti fazla hırpalıyor ve kıskanıyor.
saygılarımla...


Kategori : Çocuk Psikolojisi
KIZIM 4 YAŞINDA.ÇOK SİNİRLİ VE HEP SUÇLU ARIYOR.MESELA YERE DUSUYOR.HEMEN YANINDA KIM VARSA SINIRLENEREK YANINDAKI KISIYE VURMAYA BASLIYOR.BUNU YAPARKEN AGLAMIYOR AMA BU YASDA BU KADAR SINIRLI OLMASININ SEBEBINI VE NASIL DAVRANMAM GEREKTIGI KONUSUNDA BENI BILGILENDERIRSENIZ SEVINIRIM.

Kategori : Çocuk Psikolojisi
merhabalar oğlum dört yaşında olmasına rağmen konuşmaları iki çümleyi geçmiyor kulaklarında ve zekasında her hangi bir problem yok anlaması ve kavraması çok güzel problemimiz sadece uzun cümleler kuramaması acaba nasıl bir tedavi uygulamalıyım.

Kategori : Çocuk Psikolojisi
merhaba;ayın 16 sında oğlum 4 aylık olacak.benim sorum bebekler ne zamandan itibaren hayır kelimesinden ya da istersen uyumayabilirsin.. istersen yemeyebilirsin gibi kelimelerden anlamaya başlar.2. sorum da;bebeğimizi biraz fazla gezdiriyoruz sanırım değişik insanlar,değişik yerler görüyor.bu onu olumsuz etkilermi.çünkü gece uykusuna zor geçiyor ağlıyor.bazen ağlayarak uyanıyor rüya görüyor sanırım.gündüz yaşadıkları etkiliyor olabilirmi.öyleyse evemi kapanmalıyız.geçici bir durummudur.teşekkürler

Kategori : Çocuk Psikolojisi
merhaba Dr Hatice hnım,
3 yaş 10 aylık bir kız bebeğimin problemi kakasını zamanı gelince yapmıyor yani sıkıyor daha sonra içeride biriken kaka katılaşıyor ve ensonunda zorla yapıyor ama fitil ile ağlayaraktan yapıyor BUNUN PSİKOLOJİK OLDUĞUNUN KANISINA VARDIM bu konu ile ilgili olarak bana yardımcı olabilirmisiniz ne yapmamız gerakiyor lütfen yardımcı olursanız sevinirim
KOLAY GELSİN
Hüseyin Ayas


Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek