Uzman Bilgileri
 Adı Soyadı  Dilek YÜKSEL
 Üyelik Tarihi  28.5.2007 12:35:53
 Branş  Psikolog
 Çalıştığı Kurum  ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Denizli Koleji
 İletişim Telefonu  * *** *******
 İletişim Adresi  *
 Denizli
 Toplam Cevap Sayısı  10
 Aylık/Günlük Ortalama Cevap  0,07 / 0
Uzmanımızın son cevapladığı sorular
Kategori : Çocuk Psikolojisi
Merhaba,
Kızım beş gün sonra dört ayını dolduracak. 4 kilo 10 gram doğdu. Üç ay yedi günün sonunda 2 kilo almıştı. Doğduğundan beri uyku problemimiz var ve çok hareketli. Sadece anne sütü veriyorum ama birinci ayın sonunda acaba doymuyor mu diye ( çünkü sürekli ağlıyor ve uyumuyordu) günde sadece bir kez emmesinden sonra 30 cc veya 60 cc, beş altı kez de üçüncü ayda 90 cc mama verdiğim oldu. Ama çoğu kez bu mamaları dökmek zorunda kaldım, çünkü içmedi. ( Bu çok mutluluk vericiydi benim için.) Birinci ayından itibaren yatarken sürekli kafasını kaldırmak istiyor. Yatar pozisyonda kendi kendine eğlenmiyor, kafasını ve gövdesinin üst kısmını ısrarla kaldırıyor. Kucakta dik pozisyonda durmak istiyor ama bir süre sonra yine huysuzlanmaya, çığlıklar atmaya başlıyor. Üçüncü ayından beri çığlık atıyor ve kafasını on günlükten beri dik tutabiliyor. İki aylıktan itibaren aayklarını yere, tabi destekleyerek koyduğumuzda adım atıyor, ağırlığını veriyor, doktor üçüncü ayın sonunda muayenede oturttu. Ellerinden tutup destekleyerek ayağa kaldırdığım oldu. Şaşırdım ve ürktüm. Geceleri en fazla 9 saat aralarda iki kez bazen üç kez emerek uyuyor, uyandırmamaya çok dikkat ediyorum, en küçük bir hareket ve seste uyanıp tekrar uyutamıyoruz. Sonrası sabaha kadar kesik kesik ve sürekli sallanarak uyku. Gündüz memeyi zorla emiyor, her sese ve harekete tepki veriyor, meme emerken ve çoğu zaman, sık sık, heyecanlı nefes alıp veriyor, sakin değil. Gündüz uykusu en fazla iki saat, bu da yine sallayarak veya emerken üç dakika geçmeden uykuya daldığı zamanları toplarsak. ( Günde toplam, zorlayarak ve müdahelelerle en fazla 11, belki 12 saat uyuyor. Elleri ve kolları sürekli hareketli, hemen sıkılıyor, küçük oyuncaklarıyla oynatmaya çalışıyoruz, hemen sıkılıyor. karyolasında dönenceyle falan oyalanamıyor, hemen bağırarak ve ağlayarak yanına çağırıyor, kalkmak istiyor. Annem ve ben sürekli onunlayız, kucakta, ayakta, ne işimizi yapabiliyoruz ne nefes alabiliyoruz. Bebeğim hiperaktif olabilir mi? Ne yapacağımı şaşırdım., enerjimi sünger gibi emiyor. Çocuk doktoru tahlillerini yaptı, sağlıklı olduğunu söyledi. Belki hiperaktiftir ama çok küçük yapılabilecek bir şey yok dedi. Ne yapabilirim? Çocuk nöroloğuna yada psikiyatristine gitmeli miyim? Çok çaresizim. Lütfen beni bu konuda bilgilendirir misiniz?


Kategori : Çocuk Psikolojisi
Merhaba öncelikle özverili çalışmalarınızdan dolayı tüm doktorlarımıza teşekkür ediyorum.
13 aylık oğlum var. Emmeyi reddettiği için doğduğundan beri sağdığım annesütü ile besliyorum. Zaten iştahsız bir bebekti bakıcımız ayrılınca ben hiçbirşey yediremez duruma geldim diyebilirim. Ona çok düşkün değildi ama yine de etkilendi. Aç olsada yemeğe zaman ayırmak ve biryere oturup yemek istemiyor. Hep oyun ve hareket halinde. Dikkatini yemeye veremiyor. Bu ara o ayakta ve sırtı bana dönükken çenesini destekleyip kaşığı arkadan yanaştırınca yiyor. Bazen olduğu yerde oyalanacağı birşey varsa bazende dolaşarak yiyor. Bu arada konuşursam bırakıyor. 6 saat kadar aç da bırakdım ama yine aynı bu sefer sinirlenip hiç yemiyor. Şimdi yeni bakıcımız var ve ben bu hafta işe başlayacağım bulamadığımız için kadınla sadece 1 hft çalışabildim. Doğal olarak o da yedirmeye alışamadı. Şekeri düşerse diye tedirginim. Aç olunca dahada sinirli oluyor ve tam doymadan uyumuyor. Babasından da yemiyor. Sütümü de çok zor içiyor. Ne yapacağımı nasıl davranacağımı bilmiyorum. Günlük öğünlerini elimden geldiğince tamamlamaya çalışsamda bu beni çok zorluyor. Ne yapmamı önerirsiniz?


Kategori : Çocuk Psikolojisi
kızım ekim ayında 4 yaşını dolduracak. kızıma zeka testi yaptırmak istiyorum. psikolojik açıdan sakıncası olurmu. nerede yaptırabilirim.

Kategori : Çocuk Psikolojisi
merhabalar
28 haftalıkken doğum preklamsi ve gelişme geriliği nedeniyle erken doğum yaptım. gebeliğim ikiz gebelikti(tek yumurta) ve bebeğimin bir tanesi 55 gün küvözde yaşadıktan sonra kaybettim. diğer bebeğim 55 gün küvözde 20 gün yatakta tedavi gördü ve hastaneden çıkardık
benim öğrenmek istediğim kızımın ikiz eşini kaybetmekten dolayı etkilenip etkilenmeyeceğiKategori : Çocuk Psikolojisi
İyi günler, benim 26 aylık oğlum var. Bu dönemlerde çocukların sık sık soru yönelttiklerini okudum ve çevremdeki akran çocuklarda aynı şekilde sorular yöneltiyor, ancak benim oğlum hiçbir şeyi sormuyor dil gelişimi güzel, öğrenme aşamasında da bir sıkıntı yaşamıyoruz ancak bildiği şeyleri söylüyor bilmediklerine kendince bir isim veriyor. Diyaloglarımızda hep soran biz oluyoruz. O değişik bir şey gördüğünde gidip inceliyor ama onunla ilgili hiçbir şey sormuyor. Bu tavrı normalmi? bana bu konuda tavsiyede bulunmanızı rica ediyor ve şimdiden teşekkür ediyorum.

Kategori : Çocuk Psikolojisi
efe her geçen gün biraz daha inatçı ve her istediğini ağlayarak elde etme çabası gösteriyor elindekini aldığımız zaman gözünde bir damla yaş olmamasına rağmen avazı çıktığı kadar ağlıyor bu konu da ne yapabilirim asabi bir çocuk olsun istemiyorum ama çok huysuz bir tavır sergilemeye başladı

Kategori : Çocuk Psikolojisi
merhabalar
olum efe şuan 3.5 aylık.oğlumda şu an ağlama ve yerinde huzursuzlanma gibi bazı şeyler başladı.yani kucağa alıp gezdirdiğimde hemen sesini kesiyor ama bir yere koysam hemen kendini sıkıyor ve ağlamaya başlıyor.koyduğum bir yerede 1 dakika durmuyor.gündüzleri oldukça az uyuyor bu durum beni çok üzüyor.devamlı ilgi istiyor ve kucak istiyor.hiç başka işlerimle ilgilenemiyorum bu konu hakkında sizlerden bir cevap alabilirsem sevinirim.teşekkürler.


Kategori : Çocuk Psikolojisi
oğlum 2yaşında.sinirlendiği zaman sus diye bana bağırıyor. ne yapmam gerek

Kategori : Çocuk Psikolojisi
iyi günler.3ay 3hafta 1günlük bir oğlum var.6aylık olduğunda 15gün şehir dışına çıkmam gerekecek ve onu götüremeyeceğim. eşimde doğduğundan beri tüm gün onunla oluyor. benim kadar onada alışık ama benim bu kadar süre gimem çocukta çok büyük bir depresyon yaratırmı? gitmemem mümkün değil. ne yapmalıyım,nasıl davranmalıyım?

Kategori : Çocuk Psikolojisi
oğlum 7 yaşında 1. sınıfta okuyor. içine kapanık, agresif ve okulu hiç sevmiyor. hırçın davranıyor ve çok ağlıyor. üstüne gidemiyorum ozaman daha da hırçınlaşıyor. ne yapmalıyım?

Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek