Uzman Bilgileri
 Adı Soyadı  Suna POLAT
 Üyelik Tarihi  3.9.2007 21:32:52
 Branş  Psikolog
 Çalıştığı Kurum  Günışığı Çocuk Merkezi
 İletişim Telefonu  * *** *******
 İletişim Adresi  *
 İstanbul
 Web Sitesi  www.gunisigicocuk.com
 Toplam Cevap Sayısı  17
 Aylık/Günlük Ortalama Cevap  0,12 / 0

 

Suna POLAT, M.A. - Uzman Psikolog

 

İrtibat: 05323602042

              0216 4673751

 

 

Orta ve lise öğrenimini TED Ankara Koleji'  nde tamamladı. ODTÜ Psikoloji Bölümü'  nden lisans ve Hacettepe Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümü  'nden yüksek lisans derecesini aldı. 1986-1987 yılları arasında The British Council, Post Graduate Fellowship programı ile İngiltere' de bulundu ve özellikle otistik çocukların tedavi ve eğitimi konusunda çalıştı.

 Türkiye’ye döndükten sonra, ODTÜ Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümü'nde araştırma görevlisi olarak görev yaptı ve bu görevi sırasında lisans öğrencilerine Eğitim Psikolojisi, Sosyal Psikoloji, gelişim Psikolojisi, Çocukluk Psikopatolojisi gibi dersler verdi.  Daha sonra; klinik alana yöneldi ve Ankara Üniversitesi Çocuk Psikiyatrisi Bölümü'nde Uzman Psikolog olarak çalışmaya başladı. Bu çalışma süresinde; Aile Terapisi, Oyun Terapisi, Bebek Ruh Sağlığı, Öğrenme Bozukluğu alanlarında eğitim aldı. Ayrıca; bölüm bünyesinde bulunan “Otistik Çocuklar Tanı, Tedavi ve Eğitim Merkezi” nde otistik çocuk ve aileleri ile bireysel ve grup çalışmalarında terapist olarak hizmet verdi.

1996 yılında İstanbul’ a yerleşti. 2 yıl Çapa Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi Bölümü'nde Uzman Psikolog olarak çalıştı. Daha sonra; Özel Yüzyıl Işıl Anaokulu' nda anaokulu yöneticiliği ve aynı okulun ilköğretim bölümünde rehberlik birim yöneticiliği görevlerini yürüttü.

2001 yılından itibaren serbest psikolog olarak çalışma yaşamına devam eden Suna Polat, 2002-2006 yılları arasında  TOHUM Otizm Vakfı’nda  psikolojik değerlendirme ekibi lideri olarak çalışmıştır.  Şu anda;  Avrupa Birliği, Sağlık Bakanlığı ve TOHUM OTİZM vakfının ortak çalışması olan “ 18-36 AYLIK BEBEKLERDE OTİZM TARAMA PROJESİ’nde  eğitmen olarak yer almaktadır.

Serbest çalıştığı dönemde özellikle aile terapisine yönelik eğitimlere ağırlık vermiş ve İsrail Stres Prevention Center tarafından İstanbul’da verilmekte olan ve toplam iki yıl süren “Aile Terapisi” eğitimini tamamlamış ve “Aile Terapisti “ ünvanını kullanmaya ve aile terapisti olarak çalışmaya hak kazanmıştır.  

2005 yılında  “Günışığı Çocuk Merkezi”nin kuruluşunda yer almıştır.  Özellikle

·         yaygın gelişimsel bozukluk ve otizm,

·         gelişimsel sorunlar,

·         öğrenme ve dikkat sorunları,

·         okuma-yazma güçlükleri,

·          anne-bebek-etkileşimini destekleme,

·         erken gelişimi destekleme,  

·         erken tanı ve eğitim programlarının hazırlanması ve uygulanması,

·         aile danışmanlığı ve aile terapisi

·         çocuklarda korku, kaygı, aşırı bağımlılık,öfke nöbetleri,takıntılar, davranış ve uyum sorunları

·         okula uyum

·         okul öncesi eğitim danışmanlığı

alanlarında anne-baba, eğitici ve çocuklarla çalışmalarını sürdürmektedir.

 

 

Uzmanımızın son cevapladığı sorular
Kategori : Çocuk Psikolojisi
iyi günler dilerim hepinize.bu sitenin varlığından yeni haberim oldu öncelikle teşekkür ederim.oğlum yaklaşık olarak 4 yaşında,1,5 yaşındayken babasıyla ayrıldık,boşanmış bir anne-babanın çocuğu.oldukça sinirli,inatçı ve asi,bağırma huyu var.tepkilerini hep bu şekilde veriyor bazen de vurarak,kötü sözler söyleyerek,etrafındakileri atarak ya da kırarak.başa çıkamıyorum,çalışıyorum ve oğlum şu an kreşe gidiyor,babası aynı şehirde olmamıza rağmen oğlumuzla hiç ilgilenmiyor yine de babasına karşı aşırı bir düşkünlüğü var,babası vakit ayırmıyor, kısıtlı birkaç saatlik zamanlarda da bunu verimli kullanmıyor,bazen uykusunda sayıklıyor oğlum babasını ve herşeyde öne sürüyor,nasıl davranmam gerektiğini bilmiyorum artık oğlumun psikolojisi için,bazen geleceğim diye söz vermesine rağmen gelmediğinde sinir krizi geçiyor oğlum,çok çaresiz durumdayız,nasıl bir yol izlememiz gerektiği hakkında yardımcı olursanız çok mutlu olacağız.teşekkür ederim.

özellikle belirtmem gerekiyor sanırım,babasıyla konuşuyorum problemleri aktarıyorum ama ilgilenmiyor,çaresisiz derken oğlumla kendimi kastettim,çok duygusal ve akıllı bir çocuk,öğretmeniyle konuşuyorum,hiçbir uyum problemi yok ama kalabalıkta hırçınlaşıyor diyor.sert otoriter bir tavır karşısında daha da artıyor bu,öncelikle yardımınızı istediğim konu babasının bu tutarsızlıklarına karşı nasıl bir yol izlemeliyim,psikolojisini korumak adına hiç görüştürmemelimiyim,çünkü ayda 1 ya da 2 ayda 1 gibi en fazla 2 saat olmak üzere düzensiz bir görüş sözkonusu ve oğlumuza verdiği sözleri tutmaması da cabası geleceğim deyip gelmemeler arandığında tlf.nu açmamalar ve buna karşılık oğlumun sitemi ve üzüntüsü...


Kategori : Çocuk Psikolojisi
merhabalar böyle bir siteyi bizlerle buluşturduğunuz için çok teşekkür ederim amacım şikayet etmek değil lütfen kimse yanlış anlamasın ben hergün sitenizi ziyaret eden bir üyenizim tek sıkıntım çocuk psikolojisi bölümündeki sorularımızın cevaplanmaması çocuklarımızın fiziksel gelişimlerinin yanında ruhsal gelişimlerininde değerli doktorlarınız tarafından değerlendirilmesini arzuluyoruz.sağlıklı bireyler yetiştirmek için sizin tavsiyelerinize ihtiyacımız var.ayrıca böyle bir imkanı bizlere sunduğunuz için teşekkürler sizler biz annelerin 112 acilisiniz allah yokluğunuzu göstermesin

Kategori : Çocuk Psikolojisi
Merhabalar;
Benim oğlum 9 aylık ve doğduğu günden beri üst değişimi,alt temizliği ,yıkanma,yüzünün silinmesi gibi tüm işlemlerde çok şiddetli bir ağlamaya tutuluyor ve sinirden ıkınarak kıp kırmızı oluyor.Ben çok sinirli bir hamilelik geçirdim ve yapımda asabidir benimle bir bağlantısı olabilirmi ve erişkin olana dek bu şekilde devam edermi her saniye ağlamaya hazır her saniye mutsuz.!şimdiden teşekkür ederim.


Kategori : Çocuk Psikolojisi
:))lütfen okuyuuuuuuuun.sormuştum ama yine soruyorum cevap gelmedi.sizleride sürekli rahatsız ediyoruz ama çok teşekkür ederiz bu güne kadar verdiğiniz cevaplar için
rümeysa bir buçuk yaşında 7.500 kg sık sık hasta olan bir çocuk. çok huysuz herşeye ağlıyo en çokta dediği yapılmadığı zaman bir ağlaması var duysanız bu çocuğun bir yerini koparmışlar sanarsınız ama dediği yapıldığında anında susuyor. yürüyen bir çocuk ama hep kucalkkta olmak istiyor lütfen bize yardım edin bunu nasıl düzeltebiliriz ne yapmamız lazım nasıl davranmamaız lazım teşekkür ederim şimdiden


Kategori : Çocuk Psikolojisi
mrb benim oğlum eylül 2004 doğumlu.ama henüz konuşamıyor.fakülteye gittik ama henüz bi gelişme yok. her şeyi anlıyor araba merakı çook fazla aslında herşeye meraklı ama konuşamıyor.ben anlattıklarını anlıyorum ama anlamadıklarımda oluyo ve çok sinirleniyor.birde yeni kıyafet giymiyor.eski kıyafetleri küçüldü ama vazgeçmiyor onlardan bu konuda yardımlarınıza çok ihtiyacım var.değerli vaktinizi bizlere ayırdığınız için tşkr ederim.

Kategori : Çocuk Psikolojisi
oğlum 26 aylık...bu günlerde yapmiycam,etmiycem,gelmiycem eylemlerini çok kullanmaya başladı.en sevdiği şeyi yapmayı teklif ettiğimde bile itiraz ediyor.dolayısıyla çok kavga ediyoruz.eğer inadının üzerine gitmezsem, "tamam yapma" deyip, yaptırmak istediğim şeyi çaktırmadan,dalgınlığına getirip yaptırabiliyorum.yoksa mümkün değil....bu durum normalmi?yoksa onu bu hale benmi getirdim.uyguladığım yöntem onu şımartır mı?onu daha evvel hiperaktif zannedip doktora götürdüm.doktor üstün zekalı olabilir dedi.ama hala içim rahat değil.o kadar çok hareketli ve çok soru soruyor.usanmadan cevap veriyorum.ama her cevabıma "Hı! Ne!" gibi anlamamış ünlemleri ile yanıt veriyor.tekrar tekrar anlatıyorum.ama sonuç çoğu zaman aynı.başka bir zaman anlattığım şeyi anladığını ifade eden şeyler söylediğinde çok şaşırıyorum.üstüne bu davranışlarda eklenince...oğlumla aramda bir iletişim sorunu olabilirmi?ona yeterince yararlı olamıyormuyum.ne yapmalıyım.üstün zekalı olup olmadığını nasıl anlayabilirim.öyleyse nasıl bir eğitim uygulamalıyım.üstün zeka hiperaktiviteye eşlik edebilirmi.çok teşekkürler.ben de çok soru soran(oğlum gibi:))) bir anneyim(galiba..

Kategori : Çocuk Psikolojisi
merhaba.çocuğum 2.ay sonra 2 yaşına girecek ama hala anne den başka bı konusma gosteremedı.ne yapmalıyız

Kategori : Çocuk Psikolojisi
çocuğumda acaba dikkat dağınıklığımı var?
çocuğum ilk okul birinci sınıfa yeni başladı. ders yaparken zorlanıyor başka şeylerle ilgileniyor.istediğnde başarıyor.Ama çok uzun zaman alıyor dersini bitirmesi.NE YAPMALIYIM?


Kategori : Çocuk Psikolojisi
merhaba 2.5 yaşındaki oğlumda ısırme ve çimcikleme alışkanlığı var birtürlü vazgeçiremiyoruz.neşeli veya üzgün olası farketmiyor bazen onunla oynarken bile birden ısırabiliyor.3 yaşında kreşe göndermek istiyoruz. yardımcı olursanız seviniriz.

Kategori : Çocuk Psikolojisi
3 yasında oglum var.Dogduğundan bu yana hıc calısmadım.Fakat artık calısmak ıstıyorum. ogluma aneanesı bakacak.Ama korkularım var.cocugum bundan nasıl etkılenır ve ona nasıl anlatabılırım.cevaplandırırsanız cok sevınırım TESEKKURLER.........

Kategori : Çocuk Psikolojisi
merhaba,Çocuk psikolojisiyle ilgili sorulara pek fazlacevap verilemediğini farkındayım ama yine cevaplamak isteyen bir hocamız olur umuduyla 3.kez sorucanm sorumu çünkü çok çaresiz durumdayım. Kızım 20 aylık,yaklaşık 2-3 aydır birçok şeyden korkmaya başladı.(ateşlendiği bir gece adını vermeyeceğim İst.da bir tıp fakültesine götürdük.maalesef dr.larımız kızımı çok fazla zorladılar,4-5 asistan birden bastırdılar muayene için ve ilk korkuları o gece başladı)Önlüklü biri,Köpek havlaması,hızla geçen araba veya motorsiklet yada alışveriş merkezlerindeki oyuncaklar gibi.Şimdiye kadar hiçbir şeyi korkutarak yaptırmadık.Buna özellikle dikkat ettik.Ama yinede bu tür birşeyle karşılaşınca yada yüksek seslerde korkuyorum diyor.Hatta titrediği anlar bile oluyor korkudan.Korkularının üzerinemi gitmeliyiz yoksa korktuğu şeylerden uzakmı tutmalıyız.Kızımıza nasıl davranmalıyız.Yardımlarınızı bekliyorum.Teşekkürler..Kategori : Çocuk Psikolojisi
25 aylık oglum var. tuvalet eğitimi vermeye çalışyorum.fakat tuvalete yapmak istemiyor.iki kere büyük tuvaletini yaptı. küçük tuvaletini yapmak istemiyor. korkuyor gibi tepkiler veriyor. bugün tekrar bez bağlamak istedi.bende bağladım. ne yapmalıyım

Kategori : Çocuk Psikolojisi
Mrh hocam bu son dönemlerde oğlum çok küfür ediyor farklı şeylerle oyalamaya çalışıyorum anlatmaya çalışıyorum ama özellikle ben işten eve gidince ağzından geleni söylüyor ne yapmam gerekiyor yardımlarınızı bekliyorum teşk.ederim

Kategori : Çocuk Psikolojisi
çocuğum 4,5 yaşında hala konuşmuyor beyin eeg beyin emar işitme testi hepsi yapıldı psikiyatri gördü özel eğitime başladı 4 ay oldu başlayalı yanlız son zamanlarda konuşmaya çok çalışıyor burnunu kapatıp konuşmaya çalışıyor boğazından bazı gıcırdartma yapıyor ama konuşamıyor acama boğazında bir şey veya geniz eti olabilirmi yapılacak herşeyi yaptım ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim çok özgünüm şimdiden teşekkürler hoşça kalın ağlarken bazen anne diyor

Kategori : Bebek-Çocuk Beslenmesi
oglum 13 aylık.biraz inatcı bir cocuk oldu.istedigini alamayınca kafasını yere vuruyo istedigini alana kadar bu harekati beni endiselendiriyo bu konuda ne yapabilirim
Kategori : Çocuk Psikolojisi
merhaba,
10 yaşında,davranışları son derece normal,ilimizdeki RAM da yapılan ıQ testinde bize üstün olduğu söylenen erkek bir çoçuğumuz var. Ve bilim ve sanat merkezi kontenjanı içinde yer alıyor.ancak okula başladığından beri okuma greriliği söz konusu ve istenilen düzeye ulasamadı. biz oldukça ilgili öğretmen anne-baba olarak bu duruma öncelikle çocuğumuz açısından üzüntü içerisinfdeyiz.anlama -kavrama ve yorumlama yaşıtlarının üstünde olduğu bile söylenmekte ve gözlenmektedir. ram ve diğer arkadaş rehberlikçiler de bir disleksi olbileceği ,ancak yapılabilecek bir şey konusunda yetersiz kalıyor.Bu konuda bize yardımcı olursanız seviniriz.Saygılarımla-Alev Hasanoğlu


Kategori : Çocuk Psikolojisi
KIZIM OKULDA ÖĞRENDİKLERİNİ UNUTUYOR.VEDE SÖYLEDİKLERİMİ PÜR DİKKAT DİNLEMİYOR SANKİ VE HEP EKSİK UYGULUYOR.ANLAMA ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜMÜ YAŞIYOR ACABA.ÜZERİNE DÜŞERSEM DERSLERİ DÜZELİYOR,KENDİ HALİNE BIRAKSAM DÜŞÜYOR.DİKKAT ARTIRICI BİR İLAÇ YADA HERHANGİ BİR ŞEY ÖNERİRMİSİNİZ BANA! ŞU ECZANELERDE DİKKAT ARTIRICI İLAÇTAN ALSAM NE DERSİNİZ?

Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek