Uzman Bilgileri
 Adı Soyadı  Ahmet BABACAN
 Üyelik Tarihi  17.3.2008 14:54:45
 Branş  Cocuk Sağlığı ve Hastalıkları
 Çalıştığı Kurum  MİTRA KADIN DOĞUM DAL MERKEZİ
 İletişim Telefonu  505-5783243
 İletişim Adresi  *
 İzmir
 Toplam Cevap Sayısı  87
 Aylık/Günlük Ortalama Cevap  0,65 / 0,02

 1970 yılında Afyon, Dinar' da doğdu. İlkokulu eğitimini tamamladıktan sonra orta okulu Isparta' da okudu ve 1987 yılında Dinar Lisesinden mezun oldu. 1994 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesinde 1996 - 2001 yılları arasında uzmanlık eğitimini tamamlayarak 2001 - 2007 yıllarında Karabük Doğum Hastanesinde, Çocuk hastalıkları uzmanı ve Başhekim olarak görev aldı, 2009 yılında İZMİR ÖZEL KADIN DOĞUM DAL MERKEZİ' nde görev almaya başladı.
Uzmanımızın son cevapladığı sorular
Kategori : Dahili Çocuk Hastalıkları
Merhaba,
Benim bebeğim 52 günlük.Doktor bebeğimde 6. Hastalık belirtileri olduğunu ve kendiliğinden geçeceğini söyledi.Bebeğimi hem anne sütü hemde mama ile besliyorum.Bebeğim çok küçük olduğu için bu hastalık bebeğimin bağışıklık sistemini kötü etkiler mi?Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.


Kategori : Bebek-Çocuk Beslenmesi
İYİ GÜNLER İKİNCİ KEZ SORUYORUM LÜTFEN CEVAP VERİN.7 AYLIK Bİ OĞLUM VAR.VİTAMİN OLARAK SADECE DEVİT 3 VERİYORUM.PEKMEZ VE BAL VERMEYE NEZAMAN BAŞLAYABİLİRİM.EK BESİN VEREMİYORUM ANNE SÜTÜ YETERLİ OLURMU.TESEKKÜRLER.

Kategori : Dahili Çocuk Hastalıkları
benim çocuğumun normal vücut sıcaklığı genellikle 37 derece bunda bir anormallik varmı acilen öğrenmek istiyorum (bazen 37 nin altıda oluyor tabi 36.7- 36.8-36.9) saygılar

Kategori : Dahili Çocuk Hastalıkları
bebeğim çok terliyor uykuda yastığını değiştirmek zorunda kalıyorum.demir ilacıyla birlikte vitamin kullanıyorum.terlemesi normalmi acaba teşekkürler

Kategori : Bebek-Çocuk Beslenmesi
Merhabalar,
Burun tıkanıklığı yüzünden serum fizyolojik veriyorum.Ancak iki defadır damladan bir süre sonra peynir kesikleri şeklinde kusuyor.Ben karnının tok olmasına bağlıyorum.Damlayı açken mi damlatmalıyız? Teşekkürler...


Kategori : Bebek-Çocuk Beslenmesi
iyi akşamlar herkese.benim sorum oğlumla ilgili.oğlum şuanda 7,5 yaşında ve alt ıslatması var.bunun için 2 değişik doktora götürdük biri üroloji uzmanı.bize minirin isminde bir ilaç verdi biz 2aydır kullanıyoruz(ilk bir ay 1tane ikinci ay 2 tane)iki tane içmesine rağmen bir faydası olmadı ve bu sefer ilaca ek olarak alarm verdi dozu 1 taneye düşürdü.fakat bunlarda bir işe yaramadı.biz daha başka ne yapabiliriz.yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler

Kategori : Bebek-Çocuk Gelişimi
kızım 9.5 aylık.iki alttan üç üstten dişi çıktı.duvara veya koltuklara tutunarak yürüyor.6 aylıkken ek gıdalara geçiş yaptık ama 2 aydır sadece meyve yiyor yemek yemiyor.annesütü alıyor.yemek konusunda onu zorlamak istemiyorum ama iştahı için ne yapabilirim.kilosu 7.650 boyu 71cm.(doğum kilosu3.300 52 cm)multitabs kullanıyorum bugün ferrasanole başladık.haftada birkez kaka yapıyor.ve saçları uzamadı.bunlar normal mi ve gelişimi nasıl.teşekkür ederim.

Kategori : Bebek-Çocuk Beslenmesi
benim 29 Aylık bir oğlum var önceki gece 39.3 ateşi oldu biraz burnu akar gibi oldu birde ateşli olduğu halde aşırı titreme geldi üşüdü önce peditus şurup verdim 4 saat olduğu halde ateşi geçmedi ateş düşürücü verdim terledi ve ateşi sabah yoktu hemen alıp doktora götürdük doktor boğazları kızarık diye Agumentin ve peditus verdi antibiyotiği daha yeni verdim peditusu da akşam verdim gayet iyiydi ama ertesi gün vücudunda bazı döküntüler gördüm acaba paditustanmı yoksa bulaşıcı bir hastalık mı geçiririyor yalnız döküntüleri kırmızı değildi
bana yardımcı olursanız sevinirim. teşekkür ederim.


Kategori : Bebek-Çocuk Aşıları
Merhaba, daha önce size oğlumun aşılarını sormuştum ve 18 aylıkken karma aşısının olduğunu söylemiştiniz. Pazartesi günü sağlık ocağına gittik ve 30 nisanda yani oğlum 16 aylıkken karma aşının olduğunu söylediler. 18 aylıkken olmayacak tarihi değişti dediler. Kafam karıştı. Yardımcı olur musunuz? Bu arada daha önce sormuş olduğum 2 sorumu cevaplandırmamışsınız?????????????

Kategori : Bebek-Çocuk Beslenmesi
MERHABA 7 AYLIK BİR OĞLUM VAR.ORACAĞIM SORU BEBEĞİMLE İLGİLİ DEĞİL.BUGÜNE KADAR BEBEĞİMLE İLGİLİ HER TÜRLÜ SORUMA CEVAP ALDIM ÇOK TEŞEKKÜ EDERİM.ANCAK SİZLER DOKTOR OLDUĞUNUZ İÇİN BENİ MUTLAKA YÖNLENDİRİRSİNİZ DİYE DÜŞÜNÜYORUM.BENİM SIK SIK OLMAK ÜZERE BURNUMUN İÇİ YARA OLUYOR..SADECE YÜZÜMÜ YIKARKEN VE BANYO ESNASINDA İÇİNİ TEMİZLİYORUM SONRASINDA NEMLENDİRİCİ KREM SÜRÜYORUM.KLİMADAN OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜŞTÜM ANCAK 1 AYDIR KLİMASIZ ODADA UYUYORUM YİNEDE BURNUMUN YARALARINDAN KURTULAMADIM BU DURUM BENİM GÜNLÜK HAYATIMI ETKİLİYOR.EŞİM ISRARLA DOKTORA GİDELİM DİYOR AMA HANGİ DOKTOR İLGİLENİR BU DURUMLA BİLMİYORUM EVDE BASİT BİR ÖNERİNİZ VARSA UYGULAMAK İSTERİM AMA İLLAKİ DOKTORA GİTMELİYSEM HANGİ BRANŞTA DOKTOR TAVSİYE EDERSİNİZ..ADANADA YAŞIYORUM DOKTOR İRTİBAT BİLGİLERİNİ VEREBİLİRSENİZ ÇOK MEMNUN OLURUM...SAYGILARIMLA..


Kategori : Bebek-Çocuk Beslenmesi
merhaba kızım 9 aylık sabah kahvaltısında yumurtayla peyniri birlikte veriyorum.arkadaşım ikisini birlikte vermemem gerektiğini söyledi.kahvaltısında peynir,yumurta,reçel veya pekmez,2-3 tane bebe biskivüsi,ceviz ve çok az sütle sulandırıyorum.normal değil mi?

Kategori : Bebek-Çocuk Gelişimi
iyi çalışmalar. Eslem yaşına girdi. gelişimi iyi yürümeye de başladı;fakat dişleri halen daha çıkmadı.test yaptırdık kalsiyum oranı da iyi böyle durum neden kaynaklanabilir. İlaçla çıkartılabilir mi teşekürler

Kategori : Bebek-Çocuk Beslenmesi
merhaba doktor bey,3 aylık oğlum var 7 kılo boyuda 63,5 cm.baş çevresi41 acaba gelısımı nasıl,ayrıca yenı çalışmaya başladıgım için mama vermek zorundayız,sütümü sağıyorum ama 75 ml.çıkıyor.75 ml.lik sütümün haricinde kaç ml mama verilmesi gerekir.teşekkürler

Kategori : Bebek-Çocuk Beslenmesi
İyi çalışmalar ve sorularımıza cevap evrdiğiniz için teşekkürler. Kızım dört aylık, emmek istemiyor ben zorla emziriyorum, mama vermiyorum. Saatler geçtiği halde açlığını anlamıyor, emmek için isteksiz, kilosu üç ay yedi günün sonunda 6 kilo idi, 4 kilo 10 gram doğdu. Acaba az beslendiğinden mi bugünlerde üç günde bir kaka yapıyor. Ikınıyor, zorlanıyor ama kakasını yapamıyor, bazen de günde iki üç defa yapıyor. Acaba bu durum normal mi? Neden kakasını yapmaya çalışırken bu kadar zorlanıyor? Teşekkürler şimdiden.

Kategori : Bebek-Çocuk Aşıları
Merhaba.Bebegim 8 aylık şuaralar diş çıkartıyor hafif ateşlenmeleri oluyor .Pnömokok aşısının ilk dozunu yaptırmak istiyorum ,bu ateşlenmeler aşı yaptırmama engelmi yaptırabilirmiyim.teşekkürler.

Kategori : Dahili Çocuk Hastalıkları
Merhaba.7 aylık kızım idrar yolları enfenksiyonundan dolayı bugün sintigrafi çekilecek.Çok tedirginim nasıl çekileceğini bilmediğim için.Damar yolu açık gelin dediler.Acaba işlem hakkında bilgi verebilir misiniz?Teşekkür ederim.

Kategori : Bebek-Çocuk Beslenmesi
iyi günler.17 aylık bir kızım var.yemek yeme konusunda problem yaşıyoruz.fiziksel bir rahatsızlığımız yok.pek iştahla yemek yemiyor.ancak oyun şeklinde yiyiyor.süt yumurta makarna pilav köfte meyve suyu gibi yiyeckler tüketiyor.bunlar sizce yeterli olurmu.saygılarımla

Kategori : Bebek-Çocuk Beslenmesi
Merhabalar,
Bebeğim dört ay iki günlük. 4 kilo on gram doğdu, üç ay 7 günün sonunda 6 kiloya ulaşmıştı. Neredeyse iki aydır emmek istemiyor. Uykuluyken yakalamaya çalışıyorum iki çekiyor bırakıyor. Uyanınca tam hareketlenmeden yakalıyorum, biraz emiyor. Ama emme süresi kesinlikle 15 yada 20 dakika olmuyor. En fazla on dakika emiyor. Aynı zamanda uyku problemi yaşadığımızdan ( sürekli uyanık ve hareket halinde üç saatte bir uykusu geliyor bazen 10 dakika bazen bir saat uyuyup uyanıyor, bütün gün az uyuduğundan gece saat yedi gibi gece uykusuna dalıp üç dört kez doymadığı için ağlayıp biraz emip ( çok uzun emzirme seasları, neredeyse bir saat, çünkü emmek için uyanıyor ama genelde uyuyor emeceğine)sabah dört buçuk beş dedin mi uyanıyor. Uykusuzluğa razıyım yeterki emsin, geceleri kalkıyorum ama gündüzleri emzirmek benim için çok yıpratıcı oldu. Karnı aç ama her saat başı deniyorum almıyor. Sinirlerim harab oldu. Çok yoruldum. Sürekli başını çeviriyor, zorlarsam ağlıyor. Her şeyi denediğimi sanıyorum. Ayakta emzirdim, yine bir çekiyor bırakıyor. Dikkatini başka yöne yöneltmesin diye tamamen sessizlikte, karanlıkta, saatlerce denedim. Bazen bir saat emsin diye dürtüklüyorum, ağzını oynatıyorum bu seferde uykusu olduğundan uyuyor. Sonra karnı tam doymadığı için hemen uyanıyor. Bu bir kısır döngü halinde devam ediyor. Bir aylık olduktan sonra hastalandım, belki beş gün gece bir defa sağdığım sütü biberonla vermiştim ama sonra her gece üç defa emzirmek için kalkıyorum, belki biberona alışmıştır diye. Emmediğinden sütüm azalmasın diye sağmaya çalışıyorum ama hem çok yorucu oluyor hem de sanki sütümü azaltıyor pompa makinesi. Geceleri iki üç saatte bir kalkıyorum sırf emsin diye, zar zor biraz emiyor, gözleri kapalı olduğundan. Artık gerçekten hem sinirlerim iflas etti hem de fiziksel olarak çok yoruldum. Ne yapmam gerekiyor? Bebeğim sırf anne sütü alsın diye uğraşıyorum ama ben de dayanacak hal kalmadı.


Kategori : Bebek-Çocuk Beslenmesi
SAYIN DOKTORLARIMIZ, ÇOĞUNUZ BEBEĞE VERİLECEK KAHVALTI MENÜSÜNDE PEYNİR YOKSA ÇÖKELEK VEYA LOR ÖNERİYORSUNUZ...ANCAK BUNLAR PASTÖRİZE DEĞİL, SAKINCASI OLMAZMI KULLANMAMIZIN ?

Kategori : Bebek-Çocuk Beslenmesi
MERHABALAR.SAYIN HOCAM, OĞLUM 7 AYLIK KİLOSU ŞUANDA TAHMİNİME GÖRE 10,5. ÇÜNKÜ 5 AYLIKKEN 10 KG İDİ..BEN MİNUMUM KİLO SÖYLEDİM..SORMAK İSTEDİĞİM ; KAHVALTISINDA PEYNİR VE CİCİBEBE BİSKÜVİSİNİ EĞER SAĞDIYSAM ANNE SÜTÜNE O YOKSA 2 NUMARA DEVAM SÜTÜNE KARIŞTIRIP VERİYORUM..İNEK SÜTÜ KULLANMIYORUM...DÜN TAHILLI BALLI 8 MİLUMİL KAHVALTI MAMASINI KEŞFETTİM VE BUNA BİSKÜVİ VE PEYNİRİNİ İLAVE EDEREK KAHVALTISINI VERDİM ÇOK SEVEREK YEDİ..ACABA BU ŞEKİLDE DEVAM EDEYİMMİ OĞLUM ÇOK KİLO ALIRMI? YOKSA ESKİSİ GİBİ SÜTEMİ KARIŞTIRAYIM ?NE TAVSİYE EDERSİNİZ..


Kategori : Bebek-Çocuk Gelişimi
öncelikle evebeynlere sağladığınız katkılarınızdan dolayı sizlere teşekkür etmerim. oğlum 10 ay-17 günlük. kilosu 3,300gr ve boyu 51cm olarak normal doğum yaptım.şu anda kilosu 9,400gr ve boyu 74cm. Martın başından beri sağlık problemlerimiz halen devam etmekte...ayın 5 inden 13 üne kadar ishal ve kusma ile mucadele ettik. doktorumuzun tavsiyesi üzerine millupanın HN25 in yardımıyla ishali atlatmışken son 3 gündür de 38-38.5 seyreden ateşi burun akıntısı bu gün düzeldi.Gelişimi gerilediğinden endişeliyim. Ne gibi vitamin ya da besin takviyesi önerirsiniz.

Kategori : Bebek-Çocuk Beslenmesi
iyigünler.benim 3.5 yaşında kızım var ve sürekli üst solunum yolları enfeksiyonuna yakalanıyor.gelişimi gayet iyi.kilosu 18.900 buyu 105 cm.sürekli hastalandığı için vitamin şurubu kullanmak ve bağışıklık sistemini güçlensin istiyorum.yani bir nevi takviye olsun.bugün internette dolaşırken birtane şurup gördüm ismi vitagil içeriği baya güzel bağışıklık sisiteminide güçlendirdiği yazıyor.tabiki doktor değilim ve çocuğuma faydası olurmu olmazmı bilemiyorum.sizce kullanmalımıyım.kullanırsam nekadar süre bu vitamin içerikli şurupları kullanmak gerekir.teşekkürler.

Kategori : Bebek-Çocuk Gelişimi
çocuğum 9.ayında rutin kontroller için doktora götürdük.herşey normal çıktı tek sorun bıngıldak kapanmasında hiçbir gelişme olmaması.bu sebeple beyin cerrahisine gittik doktor hidrosefali şüphesiyle mr çektirmemizi istedi.hidrosefali hakkında biraz bilgi edinmeye çalıştım.hastalık belirtilerinden hiçbirini çocuğumda gözlemleyemedim.bıngıldak kapanmaması beslenmeden kaynaklanabilirmi?çocuğum annesini 6.aya kadar anca emdi bu süre zarfında mama takviyede yapıldı.halen yemek konusundasıkıntılarıız var biberon harici beslenmelerde hafif pütürlü gıdalar istifra ediyor.çocuğu nasıl kaşıkla yemeğe alıştırabiliriz.teşekkkürler

Kategori : Bebek-Çocuk Beslenmesi
merhaba benim oğlum 4bucuk aylık oldu sütümmgece yetersiz yetersiz geliyo bende mama veriyorum bani bırakırmı bide emziği almıyo değişik bi yönteminiz varmı ne olur yardım edin emziğe alıştırmak istiyorum alışmadığı için gece anneyi emzik yerine koyar diyolar doğrumu lütfen alıştırmak istiyorum

Kategori : Bebek-Çocuk Beslenmesi
İYİ GÜNLER.OĞLUM 7AYLIK KAHVALTISINI ŞÖYLE VERİYORUM.ANNE SÜTÜ İÇİNE EĞER O YOKSA DEVAM SÜTÜ İÇİNE 3-4 BEBE BİSKÜVİ EKLİYORUM.İLK ÖNCE 1 TATLI KAŞIĞI PEKMEZ SONRA TUZSUZ BEYAZ PEYNİRLE BİSKÜVİLİ SÜTÜ VERİYORUM.YUMURTAYI YEDİREMİYORUM ALDIĞINDA MİDESİ BULANIYOR..SORUM ŞU OLACAK...YUMURTAYI KAHVALTIDA NASIL SEVDİREBİLİRİM ? KAHVALTISINIDA ZENGİNLEŞTİRMEK İSTİYORUM ÖNERİNİZNEDİR? YEŞİL VEYA SİYAH ZEYTİN ÖNERİRMİSİNİZ ? TUZLU OLDUĞU İÇİN SAKINCASI OLURMU ? ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM..OĞLUM 10,5 KG

Kategori : Bebek-Çocuk Gelişimi
merhaba
bebeğime idrar tahlili yapıldı.idrarında yoğun amorf kristallerine rastlandı.doktor herhangi birşey söylemedi.internetten baktığımda bunun kumla ve asitlerle ilgili olabilieceğini öğrendim.ilerde sorun yaratacak bir şey midir bu?


Kategori : Bebek-Çocuk Beslenmesi
bebegım 1 aylık gaita testınde fazla sayıda lokosit görüldü yazısı vardı bu neyın belırtısıdır ates veya rahatsızlık belırtsı yok nadırde olsa kusm oluyor sut gıbı peynırımsı degıl.
teşekkürler


Kategori : Bebek-Çocuk Beslenmesi
mrb,20.07 2007 doğumlu erkek bebeğim var.1 ay önce 8650gr ve 54cmdi.beslenme şemasını size göstereyim
sabah 3 bisküvi yumurta sarısı(günaşırı)pekmez labne peyniri 1 ölçek devam maması 30cc su
meyve püresi
kıymalı sebze çorbası ertesi gün balık daha sonraki gün tavuk
yoğurt
toplam 450cc milupa 3 devam maması sabaha kadar ve anne sütü


sorum beslenmemiz nasıl
devam maması günde kaç cc verebilirim
SAYGILAR....


Kategori : Dahili Çocuk Hastalıkları
merhaba, oğlumun başağrısı ve kusması ile ilgili şikayetlerini yazmıştım ve doktora başvurmamız gerektiğini yazmıştınız. Kafa MR ı ve ekg çekildi herşey normal, ayrıca kan tahlillerinin de normal olduğu söylendi. Ancak bugün yine fışkırarak kustu ve yine çok halsiz. Çok endişeliyim, acaba başka birşey olabilir mi? Yada, "büyüme evresinde böyle şeyler normaldir" diye mi düşünmeliyim. Alerji testleri de normal.

Kategori : Bebek-Çocuk Beslenmesi
amaze gibi gıda ürünleri 9 aylık bebeklerime yedirmelimiyim teşekkürler

Kategori : Bebek-Çocuk Beslenmesi
merhabalar.oğlum 2650gr.48 cm,baş çevresi 33 cm olarak 36,5 haftalık doğdu.Şu an 6 aylık . 7500 gr 69 cm baş çevresi 42 cm.Bıngıldak 4. ayda kapanmak üzere olduğundan dvit vermedik.Sorum oğlumun gelişim yüzdesi nedir?Vitamin olarak multitabs önerildi her gün vermeli miyim?Miktarı ne olmalı?Ferrosanol her gün 7 damla veriyorum.Ek gıdalardan çok hoşlanmadı çok kolay kusuyor.Anne sütü almıyor.Önerileriniz nedir?Teşekkür ederim.

Kategori : Bebek-Çocuk Beslenmesi
Merhaba ; 80 günlük kız yiğenim anne sütü ile besleniyor ve 3 gündür kakasını yapmıyor ? bu bir sorun teşkil edermi ? Kaç gün kaka yapmaması normaldir ? teşekkürler...

Kategori : Bebek-Çocuk Beslenmesi
merhabe benim 3.5 yaşında kızım var ve kalça çığı teşhisi konuldu ben ameliyat yaptırmak istemiyorum ne önerirsiniz ileride nasıl promlemlerle karşılaşırım ameliyat olması mı iyi yoksa olmamasımı ( ŞUAN ÇOK GÜZEL NORMAL YÜRÜYORBENDE AMELİYAT OLURSA YÜRÜMESİ BOZULU DİYE KORKUYORUM )

Kategori : Dahili Çocuk Hastalıkları
10 aylık kızımın kusma, ishal ve 38.5 derece ateşlenme şikayetleri vardı yapılan tahlillerde rota virüsüne rastlandı, 3 gün önce yapılan tahlillerde rota virüsü bulunamadı, kusma ,ishal ve ateşlenmesi de geçti şuan soğuk soğuk ter geliyor sadece .
tahlillerde yüksek bulunan değerler var doktorumuz şehir dışında olduğu için henüz gösteremedik sonuçları.
bu tahilil sonuçlarında yüksek çıkan değerler ne anlama geliyor, ciddi bir sorun olabilirmi ? ne yapmamızı önerirsiniz ? yardımcı olursanız sevinirim..
Aspartat transaminaz (AST) 78 IU/L
Alanin aminotransferaz (ALT) 43 IU/L
Potasyom 5.7 mEg/L
Klor 111 mEg/L
LYM % 80.9 %
ASO ( Lateks aglutinasyon) 200
CRP ( Türbidimetrik) 16.47 mg/dl


Kategori : Dahili Çocuk Hastalıkları
BEBEĞİM 12. AYINDA BİR HAFTA ÖNCE HAFİF BRONŞİT DENİLDİ.BU NEDENLE SANOCEF MUCONEKS VE BRİCANL VERİLDİ.GEÇMEYİNCE TEKRAR GÖTÜRDÜM.AMPİSİT VE PREDNOL İĞNE VERDİLER.6 İĞNE KULLANDIK.YİNE GEÇMEDİ.PREDNOL, SEKROL VE KONGEST KULLANMAYA DEVAM EDİN DENİLDİ.BEBEĞİMDE GENİZ ETİ DE VAR. ACABA ASTIM OLABİLİR Mİ? NE YAPMAM LAZIM ÇOK KORKUYORUM.ANNE SÜTÜ DE VERİYORUM GÜNDE 5-6 SİGARA İÇİYORUM BU NEDENLE ASTIM OLABİLİR Mİ DİYORUM? NE YAPMAM LAZIM

Kategori : Bebek-Çocuk Aşıları
cocuğum sımdı 32 aylık hepatit a asısının son dozu sanırı kaldı ası takvimlerinde göreniyorum.ne yapmalıyım

Kategori : Bebek-Çocuk Beslenmesi
4. ayını 21 Martta dolduracak bi roğlum var dolduran bir oğlum var Oğlumun hepatit bir aşısı doğunca hepatit 2 si 1.ayın sonunda ve 5li aşısıda 2,5 aylıkken yapıldı bcg aşısı 5 li aşı ile yapılmadı 4. ayında yapılırsa sorun olurmu


Kategori : Bebek-Çocuk Beslenmesi
merhabalar...
oglum ege 8.ayını doldurdu.sebze corbasını pek sevmıyor.fakat kendımız ıcın yaptıgım sehrıye,mercımek,yayla,pırınc corbalarını severek yıyıyor.(tuzsuz)salca kullanamadıgım ıcın domates ıle yapıyorum.fakat bu mevsımde domatesler hormonlu.salkımlı bahce domateslerı tercıh edıyorum ama yıne de tedırgınım bu konuda...bu sekılde vermeye devam edeyım mı dıye sızlere danısmak ıstedım.bılgılerınız ııcın sımdıden tesekkurler...


Kategori : Çocuk Psikolojisi
hocam meraba öncelikle bizlere böyle hizmet verdiğinizden dolayı çok teşekür ederim sorum bebeğimiz bir aylık ama bir aydan beri kendi kendini çok sıkıyor birde ishal çok sıvı diş diş kaka yapıyor doktora gittik amip teşhis etti ama kullandığımız ilaçlar hiç fayda etmedi

Kategori : Bebek-Çocuk Beslenmesi
merhaba,15 gün sonra kızıma katı gıdalar vermeye başlayacağım.şu an 5,5 aylık.arkadaşlarım 6 ayı beklemeden bazı şeylerden tattırmam gerektiğini yoksa problem yaşayacağımı,bebeğin reddedeceğini söylüyorlar.biraz elma suyu ve muz tattırdım.acaba bu doğru mu?olabilirse neler verebilirim?

Kategori : Bebek-Çocuk Beslenmesi
beğebim son yalarda çok kilo lamıyor.sağlığı yerinde balık yağını önerdiler ne yapmalıyım

Kategori : Bebek-Çocuk Beslenmesi
iyi günler.öncelikle sorularımıza cevap verdiğiniz için teşekkürler.benim 11 aylık bir oğlum var.11 kilo.yemekle hiç aramız yok.ve hala hiç dişimiz çıkmadı.pütürlü hiç birşey yemiyor.iştahsız bi çocuk ve doktor ona supravit verdi her sabah aç karnına 1 kaşık içiriyorum.ve 5 damla devit 3 kullanıyorum.başka bi takviyemiz yok.diğer vitamin ilaçları varmış,flor takvise filan da vermiyorum.bu ayda ne önerirsiniz acaba?vitamin olarak ne kullanmalıyım.bide seven seals diye balık yağları var onlardan kullanmalımıyım?teşekkeürler..

Kategori : Bebek-Çocuk Beslenmesi
merhaba!bebegimiz Tristan kerem 9 aylik ve grip oldu.. ayni zamanda öksurmesi var.su an iyilesme asamasinda (ateslenmiyor artik)ama öksurmesi devam ediyor..Isvecte yasiyoruz ve burada doktorlar 1 yasin altindaki bebeklere öksuruk surubu vermiyorlar..öksurmesiyle balgami atacagini söyluyorlar.. ayrica antibiyotik de vermiyorlar..vucut direncini kirdigini söyluyorlar..bu durumda oglumuzun daha hizli iyilesmesi icin nasil bir tedavi uygulanmalidir.
simdiden tesekkur ederim..
saygilarimla,


Kategori : Bebek-Çocuk Beslenmesi
merhaba;
bir bebeğinde reflü olup olmadığı nasıl anlaşılır? Bebeğim üç aylık anne sütü ile besleniyor, beslenmesi bittikten sonra gazını biraz zor da olsa çıkarıyoruz fakat yaklaşık 45 dakika ya da 1 saat içinde kusması devam ediyor. Zaman zaman uykuya geçmesini bile engelliyor. Bebeğimde reflü olabilir mi? teşekkürler.


Kategori : Bebek-Çocuk Beslenmesi
iyi ğünler sevğili melekler 10 buçuk aylık kızım büğün 4 ğün olacak iştahsız yoğurt çorba yediremiyom sadece emmek istiyo yemediği içinde uykusuda az ne yapabilirim teşekkürler

Kategori : Bebek-Çocuk Beslenmesi
merhabalar daha önceki soruma cevap verdiğiniz için teşekür ederim.5gün sonra benim kızımda 6 aylık oluyor.ek gıdalara meyva sularına başladık.anne sütü ile besleniyor çok az sütlü pirinçli mama ve çorba vermeye başladım.elma,muz,havuç suyu}çorbalardanda patates,brokoli ve kabak deniyoruz.4 gündür büyük çişini yapmıyor.gece çok ağladı.zeytinyağı çorbalarına ekliyorum ayrıca poposunada masaj yaptım fakat bir değişiklik yok.ne yapmalıyım.yardımcı olursanız sevinirim.teşekürler

Kategori : Cerrahi Çocuk Hastalıkları
Merhaba
Ben bu konuda bi soru daha sormuştum. Oğlum 3.5 yaşında ve bazı sosyal nedenlerden dolayı bir kaç aya kadar sünnet ettirmek istiyorum. Fakat psikolojik etkileri olabileceğini biliyorum ama sormak istediğim bu değil, bu yaş çocuklarının fizyolojik olarak cinsel organları sünnete uygunmudur? 5 yaşına kadar sünnet için yeterli durumda olmaz deniyor, bu hurafe mi? Bir sorun olurmu fizyolojik açıdan bir sakıncası olurmu? sizlere danışamk istedim. Şimdiden teşekkürler


Kategori : Dahili Çocuk Hastalıkları
MERHABA,12 YAŞINDAKİ OĞLUMUN BU SABAHTAN İTİBAREN,TERLEME,BAŞ AĞRISI VE BİRAZ KUSMA ŞİKAYETLERİ OLDU.ATEŞİ YOK.AĞRI KESİCİ İÇİRDİM VE ŞİMDİ UYUYOR.BU AŞAMADAN SONRA NE YAPMALIYIM.HEMEN HASTANEYE GÖTÜRMEM GEREKİR Mİ? TEŞEKKÜR EDERİM.

Kategori : Bebek-Çocuk Beslenmesi
ikizlerimden biri çok iştahsız dr gittik kansızlık varmış ve son dönemde çevreyle uyumu bozulmuş ve çok sinirliydi ayrıca.Doktorumuz ferosanol ve seven seas verdi ancak kızım ferosanolu içmek istemiyor o şurup midesini bulandırıp ağrı yapıyormuş ne yapmalıyım seven seas şurubu severek içiyorlar acaba bu şurubu nekadar süre kullanmalıyım uzun süre kullanmanın bir sakıncası varmı? iştahı şuan iyi çevreyle uyumunda süper dikkatini artı o nedenle devam ediyoruz 3 aydır şurubu kesersem yine sorun yaşamaktan korkuyorum cevaplarınızı bekliyorum

Kategori : Bebek-Çocuk Beslenmesi
merhaba, 8 aylık oğlumun ek gıdaya başladığımızdan bu yana dışkısında sık sık siyah iplik iplik kurt gibi şeyler görüyorum. sindirilememiş gıdalardan olabileceğini okumuştum. henüz çok az çeşitli beslenmesine rağmen sık sık gördüğüm için endişeliyim, tahlil yaptırmalı mıyım? ilginize teşekkürler...

Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek