Uzman Bilgileri
 Adı Soyadı  Aykut AKOVA
 Üyelik Tarihi  19.11.2008 14:37:04
 Branş  Psikolog
 Çalıştığı Kurum  JDK
 İletişim Telefonu  216 3468854
 İletişim Adresi  kadıköy
 İstanbul
 Web Sitesi  www.aykutakova.com
 Toplam Cevap Sayısı  1217
 Aylık/Günlük Ortalama Cevap  9,04 / 0,3

 www.aykutakova.com
Uzmanımızın son cevapladığı sorular
Kategori : Çocuk Psikolojisi
Bebeğim 16 aylık ve ben ona cok bağırıyorum hiç tahammülüm yok en ufak biseyde ondan cıkarıyorum sinirimi.Yarım gün calısıyorum ve sürekli beni yanında istiyor.Bende nasıl davranacagımı bilemiyorum.Ben yanından uzaklasır uzaklasmaz aglıyor. Simdi tırnak yemeye basladı ve benim gözümün içine bakmaya basladı korkuyor benden.Cok üzülüyorum ama kendime hakim olamıyorum..

Kategori : Çocuk Psikolojisi
Merhaba
Benim 5 yaşında bir oğlum var.4 yaşında anaokuluna başladık. Geçen yıl okulla ilgili herhangi bir sorunumuz olmadı.Bunun için bu yıl da aynı okulu tercih edip gönderdik.Okuldaki öğretmeni ve birçok arkadaşı da aynı.Okula bir aydır devam ediyor.Bu bir ay süresi boyunca her sabah gerek babasına gerekse bana okula gitmek istemediği belirtiyor.Sebebini sorduğumuzda da arkadaşlarının çok gürültü yaptığını bu nedenle başının ağrıdığını söylüyor.Ben öğretmeninden izin alarak daha sakin bir yerde dinlenmesini önerdiysem de bunu pek dikkate almıyor.Ben çalışmıyorum.Fakat benim evde olduğumu bilmesin diye yarım gün çalıştığımı söyledik.Zaten o da yarım gün okula gidiyor.Böyle bir durumda onu Okuldan almak mı yoksa herşeye rağmen devam ettirmek daha doğru olur?(Okul öğretmenlerine göre onun isteklerine ve diretmelerine yenilmemem gerektiği söyleniyor)
Çok teşekkürler.
İyi çalışmalar dilerim.


Kategori : Çocuk Psikolojisi
Aykut bey birden süt azaldı diyerek kesin demişsiniz.Bu şekilde çok denedim.Acıyor dedim,kirlenmiş dedim, bitti dedim fakat her seferinde kucağıma yatarak meme diye ağlıyor.Bende yine vermek zorunda kalıyorum.Çünkü meme diye tutturunca hiç bir şekilde gözü başka birşey görmediğinden dikkatini dağıtamıyorum.Her seferinde verince de kararlı bir tutum gösteremiyorum.Ağlatarak perişan ederek bıraktırmak istemiyorum.Ne yapabilirim?


Kategori : Çocuk Psikolojisi
Merhaba 6,5 yaşında 1. sınıfa giden bir kızım var.odasında 3 yaşındaki kardeşiyle birlikte uyuyor.yaklaşık 2,5 aydır odasında uyuyamıyor.odalrın bütün kapılarını açıyor.evin dış kapısınıda açıyor.neden dediğimde korktuğunu söylüyor.t.v.den filan etkilenmiş olabilir mi.oturma odasında hepimizin beraber olduğu zamanlarda da kapıyı açık bırakıyor.misafirlikte eğer oturulan odanın kapısını kapatıyorlarsa açıyor.itiraz ederlerse dışarda bekliyor.bu durumun nedeni ne olabilir.izlediği bir şeyden mi etkilendi yoksa kapalı yer fobisi filan mı anlamadım .ne yapmalıyız bu durum için.

Kategori : Çocuk Psikolojisi
Merhaba, kuzenim oğlu 2buçuk yaşında. Pipisi Eliyle oynayarak büyüdüğünde veya kendiliğinden büyüdüğünde sürtünmek için sert bir yer arayıp (annesinin bacağı gibi)sürtünme hareketi yapıyormuş. Ona bunu görmezden gelip serbest bırakmasını söylemişler ancak ben bu sitede benzer sorulara verilen cevaplarda çocuğun hareketini dikkatini bir şekilde başka yöne çekerek engellemek gerektiğini okudum. Acaba erkek çocuklar için de durum aynı mı? Annenin nasıl bir tutum sergilemesi gereklidir?

Kategori : Çocuk Psikolojisi
merhaba benim oğlum 21 aylık.oğluma 1 sene ücretsiz izin alarak 14 aya kadar kendim baktım daha sonra bildiğimiz bir bakıcı bulduk bugüne kadar evde bakıcıyla kaldı eve koyduğum kameradan bakınca bakıcının oğlumla tam da ilgilenmediğini gördüm yani kızıp bağırması kötü davranması yok ama kendisi genelde örgü örüyor ve tv seyrediyormuş oğlumda kendi başına oynuyor bende sürekli bakıcı değiştirip oğlumun psikolojisini bozmak istemedim daha doğrusu yeni gelen bakıcının da aynı olmasından korktum ve oğlumu 0-2 yaş grubu özel kreşe verdim daha 1 haftadır kreşe gidiyor sabahları bırakırken biraz ağlıyor ve çok üzlüyorum oğluma alışma döneminde nasıl yaklaşmam gerekiyor ve kreş yaşının 3 ten sonra olması yazıyor genelde internette.oğlumu kreşe erken göndermemin ileride veya şimdi ne gibi sakıncaları olur bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim tşk ederimm

Kategori : Bebek-Çocuk Gelişimi
Merhaba bebeğim bu ay yaşına giriyor...uzun süredir gece gündüz uyku sorunumuz var...daha önceleri böyle değildi şimdi beni hiç bırakmıyor geceleri sürekli ağzında bekliyorum...aslında kızım uyuyor benim kucağımda hep emer durumda bunu neden yapıyor?emzik vermelimiyim?dişleri hepsi kabarmış demişdi sağlık ocağındaki dok. ondan mı acaba?ne yapmalıyım?teşekkür ederim....

Kategori : Bebek-Çocuk Gelişimi
merhabalar..14 aylık bir oğlum var..iki ay öncesine kadar uyku düzeni normaldi..fakat iki aydır geceleri sık sık uyanıyo ağlıyo odasına gittiğimde ayağa kalkmış oluyoo..emziriyorum uyuyoo..tekrar yatağına koyuyorum..sabaha kadar sürekli böyle..artık benimde canım çook sıkılıyoo..lütfen yardım edin ne yapmalıyım..şimdiden teşekkürler...

Kategori : Bebek-Çocuk Gelişimi
Hocam merhaba kızımm 20 aylık oldu ama 4-5 kelime dışında konuşamıyor. sürekli anlamsız kelimelr cümleler kurup bana cevap veriyor. işaret diliyle herşeyi hallediyor. bu durum normalmidir. ne yapmamı önerirsiniz.

Kategori : Bebek-Çocuk Gelişimi
Merhaba ,
2007 haziran doğumlu oğlum var yazdan beri kendisine tuvalet eğitimi vermeye calısıyorum ancak olumlu sonuclar alamadım ..yaklaşık 4 saat tuvaletini tutyor kesinlikle şişini söylemiyor ve tuvalete yapmıyor ..zorlama da yapmak istemiyorum..ne yapmamızı önerirsiniz ?


Kategori : Bebek-Çocuk Gelişimi
mrb benim 3 aylık bir kızım var devamlı ağlıyor ne yapacağımız bilmiyoruz tşk

Kategori : Bebek-Çocuk Gelişimi
Merhabalar
Oğlum 2.5 yaşında boyu 1.03 kilosu 15 gelişimi sizce nasıl?


Kategori : Bebek-Çocuk Gelişimi
Merhabalar hocam 16 aylık oğlum katı yiyecekleri yutamıyor sürekli blendırdan geçirerek besleyebiliyoruz doktorumuz bazı çocuklarda bunun olabileceğini söyledi sizce ne yapabiliriz


Kategori : Bebek-Çocuk Gelişimi
ataraks ne kadar süre ile kullanılmalı 2,5 yaş çocuklarında..

Kategori : Bebek-Çocuk Gelişimi
Merhaba,

Oğlum 9.ayına girdi.kilosu 10.50 kg boyu 74 cm.Gelişimi gayet iyi ancak uyku problemi var.daha doğrusu uykuya geçme problemi yaşıyoruz.çok uykusu olduğu halde uyumamak için adeta direniyor.5. aydan itibaren hamak kurduk evde..çünkü daha önce ayağımda sallıyordum ve ayaklarımdan aldığım an uyanıyordu uyuduğu sürece ayağımda kalması beni çok zorladığı için mecburen hamak kurduk..o zamandan beri hamakta sallayarak uykuya geçiyor tabi yine hemen ortalama yarım saati buluyor uykuya geçmesi.

Akşam 9-10 gibi uyuyor yatacağımız zaman yatağına alıyorum.sabah 7-8 arası uyanıyor.bir problemi yoksa 2 kez mama için uyanıyor.Bu arada 5. ayda emmeyi bıraktı.

Gündüzleri ise ya tek sefer yada 2 seferde toplamda 1.5 -2 saat uyuyor.

Artık yatağına yatırıyım kendi kendine uyumaya alışsın istiyorum..ama sallanmak ve yanında olmamızı istiyor.

Ne yapmam gerekir?

Teşekkürler..


Kategori : Çocuk Psikolojisi
Oğlum 1,5 yaşında ve hala uyumadan önce ve uyku aralarında emiyor.Aynı zamanda deliksiz uyumuyor ve neredeyse her saat başı kalkarak emip uyuyor.Ben artık bıraktırmaya çalıyorum fakat o daha çok düşkün oluyor.Çok yoruldum canım yanıyor.Lütfen bana yardımcı olur musunuz. Ona zarar vermeden nasıl kesebilirim.Azaltarak kesemiyorum eski yöntemleri denemeyi düşünüyorum.Çok zor durumdayım...

Kategori : Çocuk Psikolojisi
Merhaba 33 aylık kızım 9 gün önce geniz eti ameliyatı oldu ameliyattan sonra 4gün kakasını yapmadı sonra fitille yaptırdık sonrada 3 günde bir fitille yapıtırır olduk çünkü inat ediyor kıvnayor ağlıyor ama yapmıyor işten geliyorum bütün gece kaka yaptırmaya çalışmakla geçiyor resmen anne baba olarak sinirlerimiz çok bozuldu doktorumuz duphalac kullanın dedi ama onunda bi faydasını görmedik çocuğumunda psikilojisi bozuldu çok sinirli hale geldi ne söylesek yapmıyor babaanneme gidicem sizi istemiyorum diyor gündüz babanne onu üzmemek için yaptırmıyor işin kötü yanı kakasını yapmamak için yere oturuyor poposunu sürtüor yere sonrada geçti şimdi yok diyor fakat benim içim elvermiyor o öyle kıvranırken bende zorluyorum yap diye ben fitil kullanıp yaptırdığım için bana karşı tavırlarıda değişti uyku zamanı yemek zamanı hep sinirli ne yapmalıyım nasıl davranmalıyım lütfen yardımcı olun.iyi çalışmalar

Kategori : Çocuk Psikolojisi
merhaba kızım 35,5 aylık ve çişimizi yeni yapmaya başladık gece altına tedbiren bez bağlıyorum fakat gündüz bağlamıyorum çişini tuvalete yapabiliyor fakat kakasını ne küloduna ne de tuvalete yapamıyor istiyor fakat yapamıyor ıkınmıyor korkusu var sanki ama ne olduğunu tam olarak anlayabilmiş değilim düşeceğinden mi vs...ısrarda etmemeye çalışıyorum garibim ikide bir tuvalete gidiyor yapamadan kalkıyor.lazımlığıda denedim yapmadı veya yapamadı.

Kategori : Çocuk Psikolojisi
Merhabalar, bizim problemimiz kızımızın kreşe başlamasıyla başladı.4yaşına kadar ne ruhsal ne de bedensel hiçbir problem yaşamadığımız kızımız bu sene kreşe başladı ve tamamen başka bir çocuk olup çıktı. Eve gelir gelmez öğretmen oluyor ve evdekileri misafirleri öğrencileri olarak görüyor. Aşırı kuralcı ve despot bize sürekli bağırıyor söylediklerini yapmayı reddettiğimizde de gözü dönmüş bir halde saldırıyor.Okuldan gergin geliyor yani. Öğretmeniyle rehberlik servisiyle görüştük çok hassas ve çevresindekilere karşı çok dikkatli olduğu tespitini yaptılar.Fakat çözüm yok.Öğretmeni çok farklı bir çocuk olduğunu, daha önce böyle bir durumla karşılaşmadığını gfalan söyleyerek çocuğun psikolojik yardım almasının faydalı olabileceğini söylüy or.Kreşimiz de bu alanda marka olmuş bir yer. Hiç böyle bir sorun yaşayacağımızı düşünmemiştik. Ne yapmalıyız, nasıl bir yol çizmeliyiz yardımcı olursanız seviniriz...

Kategori : Çocuk Psikolojisi
Merhaba seydi bey Oğlum 8 ayını bitirdi.Uykuya geçişimiz memede oluyor emerken uyuyor bir kaç kez emzirmeden yatırmak istedim ama olmadı memede uyumasının bir sakıncası varmıdır ?
birde uyku aralarında uyandığında yada memeden ayrıldığında uyanırsa sallayarak uyutuyorum ve bizim le aynı odada yatıyor bizimle hiç yatmadı sadece aynı odayı paylaşıyoruz ama ayırmak istiyorum kendi odasında ki yatağı sallanmıyor nasıl alıştırabilirim nasıl bir yol izlemeliyim..üstelik diş çıkartıyor sanki her zamankinden bana daha çok ihtiyacı varmış gibi geliyor ama onun öz güveni için doğru olana karar veremiyorum..
Gündüz uykularını kendi odasında mı uyutsam,uyandığında sallamak yerine kucağıma mı alsam bilemedimm...ona zarar vermeden bu işi nasıl çözebilirim.
birde hala emeklemiyor bi kaç deneme yapıyor ama olmuyor..oturarak bir yerden bir yere yavaş yavaş gidiyor :D buda bi çeşitmi bilmem normaldir inşallah.9ayın içinde 73 cm 10750kg
şimdiden çok çok teşekkür ederim.


Kategori : Çocuk Psikolojisi
14 yaşında bir oğlum var. derslerine karşı inanılmaz derecede ilgisiz. bir süre metilfenidat içerikli ilaçlardan kullandı. ama çok fazla yararını göremedik.nasıl davranmamız ne yapmamız gerekli? şimdiden teşekkür ederim

Kategori : Çocuk Psikolojisi
merhaba, oğlum 3 yaşında. yazdan beri hem büyük hem de küçük tuvaletini söylüyordu ancak son bir haftadır büyük tuvaletini altına yapmaya başladı. hiç bir şekilde tuvalete yapmıyor. korkacağı bir durum da yok ortada. bu sorunun nedeni ne olabilir ve tekrar tuvalete yapması için ne yapmam lazım? şimdiden teşekkürler...

Kategori : Çocuk Psikolojisi
psikolojik sıkıntılarımız var.5 yaşında oğlumla ilgili.öncelikli belirteyim biri 3 yaşında biri 1 aylık olmak üzere 2 kardeşi var.sürekli mutsuz ve huzursuz.anaokuluna gidiyor,gitmek istemiyor,nedenini anlamaya çalışıyoruz,anlayamıyoruz.evde kardeşiyle sürekli çatışıyor.sevdiği arkadaşları hep çok hareketli çocuklar.bütün bunların yanı sıra öğretmeni çok sakin ve çok uyumlu olduğunu hatta birşey söylediğinde kulağını yaklaştırmak zorunda kaldığını söylüyor.dışarıda bizimlede öyle sakin ve sessiz.bu zıtlık niçin?ne yapmalıyım?teşekkürler..

Kategori : Çocuk Psikolojisi
merhabalar benim kızım 21 aylık.14 gün önce sütten kestim fakat çocuğumun davranışları değişti.dışarda gezdirmek biyerlere götürmek istiyorum fakat eve dönüşümüz felaket oluyor.2 saate kadar aralıksız ağlıyor nasıl davranacığımı bilmiyorum sinir ve stresten bende onunla beraber ağlıyorum ve bazende kızıyorum buda haliyle çocuğa yansıyor.konuşuyorum beni dinlemiyor ağlamaya devam ediyor.çocuğum eve gelmek istemiyor çalıştığım için mi diye düşündüm ama çok anne çalışıyor.ağlamaya başladığı zaman sakinleşsin diye odaya koyup yalnız bırakıyorum onunda çaresi yok.yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Kategori : Çocuk Psikolojisi
merhabalar kızım 4 yaşında winx çizgi filmini çok izliyor nerdeyse ezberledi diyebilrim ordaki karakterleri çok benimsiyor ve çk seviyor.Şimdide onlarn hararketlerini yapıyor benimde o karakterlerden olmamı istiyor öyle oyun oynuyoruz acaba bu harekeler normal mi?

Kategori : Çocuk Psikolojisi
iyi günler diliyorum.benim 2006 ocak doğumlu bir oğlum var.yürümesi bile 2,5 yaşında oldu ve konuşması hala akıcı ve düzgün değil.ve bunun yarattığını düşündüğümüz bir sinirlilik,asabiyet ve içe kapanıklık durumu ve herşeyi sıralama,ara sıra el hareketleri yapma, sözkonusu.zeka seviyeside iyi.sayı ve harfleri biliyor,unutkanlık hiç yok.bu nedenle 3 ay önce bir uzmana götürdük ve ricus isimli bir ilaç kullanmaya başladık(doz 0,50)hocam konuşmasının gelişimi için tavsiyeniz ve bu ilaç hakkında bilgilerinizi rica ederim.

Kategori : Çocuk Psikolojisi
Oğlum 2,5 yaşında.Ev içinde rahat,sürekli konuşan,oyun kuran bir çocuk.Ev hanesi dışındaki kişilerle onları tanısa dahi fazla dialog kurmuyor.Ona dokunmaları , onunla konuşmalarına çok sınırlı bir şekilde karşılık veriyor.Kendi yaşındaki çocuklarla oyun oynamaya başladığında örneğin oyuncağı elinden alındığında ve ya kurduğu oyun bozulduğunda morali bozuluyor ve kendini geri çekiyor.Bize aşırı derecede bağımlı.Şu anda sosyalleşebilmesi için hafta içi 3-4 gün 2 saatliğine babaannesinin de katılacağı oyungrubuna gitmesini planlıyorum.Oyun oynayabileceği , sorun yaşamadan yaşıtlarıyla iletişim kurabileceğini görmek onu rahatlatır diye düşünüyorum.Ancak bu durum bize bağımlılığını dahada artırır mı?Tek başına oyungrubuna göndermekte pek içime sinmiyor.Çünki en ufak bir ters bir davranışla karşılaştığında kendini geri çekicek , üzülecek yani hep ezilecek.Bu durum psikolojisini dahada bozup içine kapanık hale getiri mi?Görüşlerinizi rica ediyorum.

Kategori : Çocuk Psikolojisi
mrb.
Benim 18 aylık bir oğlum var.13 ayından beri bana anne babasına baba diyen oğlum son 15 gündür anne demeyi bıraktı.Bana baba diye sesleniyor gece ağlarken bile bana baba diyor.Bunun sebebi ne olabilir geçici bir durummudur.Ben baba diyince anne diye düzeltiyorum doğrumu yapıyorum.Babasına düşkün bir çocuk değil.Teşekkürler.


Kategori : Çocuk Psikolojisi
Merhaba,
Sekiz yaşında ilkokul 2.sınıfa giden bir kızım var.Kızım kimsenin kendisini beğenmediğini ve çirkin olduğunu düşünüp ağlıyor.Bazı arkadaşları ona çirkin olduğunu söylemişler.O da bunu kafasına çok takıyor.Diğer arkadaşlarının yerinde olmak istiyor.Ne yapmalı onunla nasıl konuşmalıyım? Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.


Kategori : Çocuk Psikolojisi
2 yaşında bir kızım var, çok hırçınlaştı.herşeye muhalefet.ne dersek tersini söylüyo.altını değiştirmeme izin vermiyo,yemek yemiyo, nerdeyse sadece sütle duruyo bütün gün, uyumuyo, ne yapacağımızı şaşırdık. nasıl davranmalıyız bilemiyorum. bilgi verirmisiniz?

Kategori : Çocuk Psikolojisi
merhabalar benim kızım 3.5 yaşında ve akşam uyurken biberonla süt içmeden uyumak istemiyor biberonu bırakmasını istiyorum bana yardımcı olabilir misiniz

Kategori : Çocuk Psikolojisi
merhaba 6 yaşında kızımvar saçlarında dökülmeler başladı piskolejik dediler neyapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim teşekürler

Kategori : Çocuk Psikolojisi
merheba benim 03.09,2007 doğumlu oğlum konuşamıyor.ellerini sallayıp sallayıp sürekli zıplıyor,çağırdığmızda canı isterse bakıyor,yalnızlığı seviyor,2 ay önce çocuk pskoloğuna gittik,otizm bulguları var dedi,özel eğitime başladık ve risperdal kullanmaya başladık,ama oğluma eğitim yatıramıyoruz,reddediyor,yardım ederseniz çok seviniriz.ne yapacağımızı bilemiyoruz.çok üzgünüz.teşekkürler

Kategori : Çocuk Psikolojisi
9 yaşındaki kızım bana aşırı derecede bağımlı, bensiz hiç bişi yapmıyor yapmak istemiyor, öyleki derslerini bile benle çalışmak istiyor bu yüzden dersleri git gide kötüye gidiyor. Ne yapmam gerek. İyi günler

Kategori : Çocuk Psikolojisi
MRH. 8 YAŞINDA 2. SINIFA GİDEN BİR OĞLUM VAR .ZEKİ VE DUYGUSAL BİR ÇOCUK DERSLERİ İYİ..SINAVLARDA GENELDE BİRİNCİ OLUYOR .AMA EN UFAK ŞEYLERİ ÇOK DERT EDİNİYOR YEMEK YEMESİNDEN ,DERS ÇALIŞMASI, BAZEN OYUN OYNAMASI SORUN.ÇEVRESİYLE İYİ GEÇİNİYOR ZARARI KENDİNE SÜREKLİ AĞLIYOR BAZEN DEMOGOJİ YAPIYOR FARKINDAYIM AMA BUNU YAPARKENDE KENDİNİ YİYOR NASIL DAVRANACAĞIMIZI ŞAŞIRDIK .KONUŞURKEN AĞLIYOR.. ARTIK BUNLAR GİTTİKÇE KAREKTERİ HALİNE GELİYOR ..DOĞRU DAVRANMAK İSTİYORUZ ..ÖNERİLERİNİZİ BEKLİYORUM TEŞEKKÜRLER...

Kategori : Çocuk Psikolojisi
17 aylik oglum cok sosyal bir cocuk onunla ilgilenen herkesi opuyor veya yanaklarini sikarak seviyor fakat bana geldiginde opmeyle yetinmiyor ve beni hirsla isiriyor,cok canim aciyor ona defalarca annesini isirmamasi gerektigini bunu yapinca canim acidigini aciklamaya calistim.bazen beni dinliyor ve sadece opuyor ama cogu zaman yine isirmayi tercih ediyor.suan vardigimiz nokta beni opmeye-isirmaya calistiginda onu engelliyorum bu seferde bana kiziyor ve uzuldugunu hissediyorum.biliyorum daha cok kucuk fakat bunu ona daha nasil anlatabilirim?emzirmenin bunda bir etkisi olabilirmi?(hala emziriyorum)

Kategori : Çocuk Psikolojisi
iyi günler 29 haftalık doğan oğlum şuan 10.ayını bitirmek üzere.bizimle aynı odada kendi yatağında yatıyor.Acaba odasını ayırmak için uygun zaman ne zaman.Hala geceleri en az 3 kere uyanıyor.

Kategori : Çocuk Psikolojisi
merhabalar,
çocuğum 22 aylık ve yanımızda yattığı zamanlar hiç uyanmıyor ama kendi yatağında yattığı zaman sık sık uyanıyor.Bundan iki ay öcesine kadar kendi yatağında yatıp uyanmıyodu ne yapmam gerekiyor ve nedenini ööğrenmek istiyorum teşekkürler iyi çalışmalar


Kategori : Çocuk Psikolojisi
2006 doğumlu kızım var bir seneye yakın sık ve her kelimesinde olmamakla beraber kekeleme sorunu var aile hekimimiz çocuk nörolojisine baş vurmamızı önerdi neler yapmalıyız

Kategori : Çocuk Psikolojisi
merhaba,

boşanmak üzere olduğum bir evliliğim ve 5 yaşınd kızım var. pedagog arayışındayız. kızım için en sağlıklı şekilde boşanma süreci ve sonrası için pediatri desteğe ihtiyacım var.

şişli-mecidiyeköy-gültepe gibi semtlerdeki pedagog dr ların iletişim bilgilerini edinmek istiyorum.

yardımcı olacağınızı umuyorum

saygılar, sevgiler
onur karabağ


Kategori : Çocuk Psikolojisi
merhaba ben 27 yaşındaym. 3 buçuk yaşında bir erkek çocuğum var,oğlumda yaklaşık 1 senedir utanma duygusu başladı,yabacı kalabalık yere girmek istemiyor utanıyorum diyor.önceden böyle değildi.gözlerini kapatıyor..birda 2 aydır kakasını tutmaya çalışıyo,anlata anlata sonunda yaptırıyorum.kabızlık sorunu yok,aradada elini memesine götürüyor,seviyorum diyor..eskiden böyle değildi çok girişkendi.babası ve ben biraz asabiyiz,kızdığımz ve bağırdığımz oluyor her anne baba gibi.yardımcı olurusnz lütfen

Kategori : Çocuk Psikolojisi
Merhaba, su an kendimi sıkışmış kalmış hissediyorum ve yardım arıyorum.Öncelikle onumdeki sorunun gercek bir sorun mu yoksa benim buyuttugum aslında sorun olmayan bir sorun mu oldugunu bilmek istiyorum.Şoyle ozetleyeyim.Bu sene okula baslayan bir oğlum var.Okuma yazma bilerek okula basladı.El yazı mantıgını kolayca kaptı ve su an bilgi bakımından sınıfın ileri seviyesinde.Öğretmeni ile birlikte sorun olarak gordugumuz sey ise sınıfta surekli konusması, dolanması.konusma da yuksek sesle sanki oğretmen yokmuşcasına, onu umursamadan, gozunun içine baktıgı halde..bir umursamazlık var gibi.ben nasıl bir anneyim peki.biraz da onu tarif edeyim. Ben maalesef ki biraz fazla gayret içinde olan bir anneyim.herseyi doğru ogrensin ,doğru yapsın, iyi olsun vs.mukemmeliyetcilik ile ilgili yazıları okudugumda orada belirtilenler kadar değilim ama boşveremiyorum da bir tarafta.yani ortanın biraz daha uste kaymış modeliyim sanırım.bundan sonrası için oğretmeni de ben de nasıl davranmalıyız bunu bilmek istiyorum.acaba ben cok yuklendiğim için mi boyle bir umursamazlık içine grdi?oğretmeni baslarda hep yazısı kotu ve cok konusuyor diyordu.ben de o soyledikçe oğluma yukelndim.hadi yazıyı duzeltelim, lutfen sınıfta konusma,ornek bir oğrenci ol vs.sanki benim etkilendiğimi farketti de oğretmenine bir umursamazlık bana da sen dahil olma mesajı veriyor gibi.bunu cozumlememde yardımınz olursa cok cok mutlu olurum.nasıl doğruysa oyle davranmak istiyorum.cok teşekkurler.

Kategori : Çocuk Psikolojisi
merhaba ben 7 yaşında okula yeni başlamış bir çoçuk annesiyim algılamada bir sorun var yavaş napabilirim siz yardımcı olun ne yapmam gerek

Kategori : Çocuk Psikolojisi
oglum 36 aylik.ben onunla ilimli konusarak kolay anlasabiliyorum.ama babasi dahil herhangi biri ne derse kabul etmiyor ve tersini idda ediyor. birisi ona hediye alsa bizim evimizde var diyerek bagiriyor,kimi zaman agliyor. ama aklida getirilende kaliyor. ben daha sonra anlatarak veriyorum. bazen benimlede iddalasiyor ve uzatmamak icin onun dedigini kabul ediyorum.yanlis oldugunu soyledigimiz hic bie seyi o an kabul etmiyor. burnunu silmek gibi. ne yapmaliyim.esimlede cok tartisiyoruz.

Kategori : Çocuk Psikolojisi
bebeğim 19 aylık ben de çalışan bir anneyim ona işe gittiğimi daha sonra geleceğimi nasıl anlatmalıyım evden çıkışlar hep sorun oluyor gitmemi istemiyor...

Kategori : Çocuk Psikolojisi
Merhaba Neslihan hanım; benim 28 aylık bebeğim var yusuf emirhan çalıştığım için annem babam kendi evlerinde bakıyolar sabah bırakıp akşam alıyorum şuan sorunumuz oğlumun giyinmek istememesi kazak pantolon çorap hiçbişey giymek istemiyo sabah akşam dakikalarca uğraşıyom ben giydiriyom o çıkartıyo atletle gezmek istiyo yazın alıştı öyle gezmeye şimdi kışa alışamadı bitürlü evdeykende çoraplarını kazağını herşeyini çıkartıyo çıkartamadığı zamanlarda avaz avaz acıyoo acıyoo diye ağlıyo komşular sen niye çocuğu dövüyosun diye bana soruyolar kii asla dövmem ama ağlarkende acıyoo acıyoo diye ağlıyo rezil oluyoz etrafımıza.Annem babam onu çok şımartıyolar bi türlü anlatamıyom onlara şımartmayın desemde nafile kızınca dedesine vuruyo ısırıyo annemden biraz çekiniyo ona fazla sataşamıyo ama onunlada sürekli dil kavgası kii ne bizim evde nede annemlerde kavga gürültü olmaz ama oğlum kavgacı küçük olduğundan kreşe vermek istemiyorum ama nasıl davranacağımıda bilmiyorum lütfen yardım edin

Kategori : Çocuk Psikolojisi
neslihan hanıma sormak istiyorum. oğlum 15 aylık. yemek yerken sürekli sol elini kullanıyor. ben bunu yeni fark ettim .ara sıra sağı kullanıyor ama çoğunlukla sol eli. solak olmasını pek istemiyorum. acaba sağ elini kullandırmaya çalışsak değişir mi. yoksa bu beyinle ilgili bir durum mu.

Kategori : Çocuk Psikolojisi
bebeğim 19 aylık sürekli beni sıkıyor sinirlendiğinde veya istediği yapılmayınca değil aklına geldiğinde sürekli gelip beni sıkıyor öğlene kadar ben işte olduğum için kayınvalidem bakıyor o gündüzleri ona böyle bişey yapmadığını söylüyor.Babasına da çok fazla yapmıyor bu hareketi ama bana çok fazla yapıyor bazen sinirleniyorum ve kendimi tutamayıp bağırıyorum sonra da üzülüyorum ama çok canımı acıtıyor.İnanırmısınız boynum kollarım kedi tırmalamış gibi oldu ne yapabilirim acil bir cvp verirseniz sevinirim...

Kategori : Çocuk Psikolojisi
mrb hocam.kızım 26 aylık tuvalet eğitimine başlamak istiyorum ama kızım inatla wc ye gelmek istemiyor altına yaptıktan sonra söylüyor henüz erken mi bir de her şeyi inadına ters yapıyor kızım kitabı verie misin diyorum vermem diyor beni dövüyor saçımı falan çekiyor ve bundan haz duyuyor nasıl bir yol izlemeliyim aydınlatırsanız sevinirim

Kategori : Çocuk Psikolojisi
merhaba neslihan hn 156847 nolu 12 10 2010 tarihli soruma ek olarak, 30 aylık kızıma kural koyamıyoruz demiştim. artık büyümesine rağmen evde sürekli birşeyleri karıştırıyor çekmeceleri boşaltıyor kardeşine sürekli vuruyor yemeğini yemek istemiyor anneye babaya vuruyor sürekli dışarı çıkmak istiyor kuzenleri geldiğinde onlarla kavga ediyor tırnaklarını kestiğim kaba tekme atıyor üstünü giydirirke elbiselerinin kollarını ısırıyor sürekli mızmız bizimle hiç uzlaşmıyor hayır kelimesinden hiç hoşlanmıyor kardeşinin kıyafetlerini giymek istiyor gündüz uyumak istemiyor önceden böyle değildi son zamanlarda iyice çığrından çıktı ne yapmalıyız onunla nasıl uzlaşmalıyız yardım ederseniz sevinirim teşekkür ederim...

Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek