Uzman Bilgileri
 Adı Soyadı  Pedagog Psk. Dan. Sevil YAVUZ
 Üyelik Tarihi  17.2.2009 19:53:29
 Branş  Psikolog-Gelişim Uzmanı
 Çalıştığı Kurum  Parenting Skills & Counseling Center
 İletişim Telefonu  * *** *******
 İletişim Adresi  *
 İstanbul
 Web Sitesi  www.pedagogsevilyavuz.com
 Toplam Cevap Sayısı  60
 Aylık/Günlük Ortalama Cevap  0,48 / 0,02

 Pedagog Sevil Yavuz Kurucu, Pedagog, Çocuk Psikolojisi ve Gelişimi Uzmanı, Deneyimsel Oyun ve Filial Terapist Gümüş, Boğaziçi Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Okul Öncesi öğretmenliği, ikinci alan olarak Psikolojik Rehberlik ve Danışmanlık lisans programından Yüksek Onur derecesi ve bölüm beşincisi olarak 2006 yılında mezun oldu. Üniversite eğitimi sırasında çeşitli kolejlerde staj yaptı ve birebir çocuklarla evlerinde çalıştı ve çok olumlu geri bildirimler aldı. Mezuniyetten sonra “Çocuklarda Sosyal Becerileri Geliştirme” alanında bir sene çalıştı. 2007’de Londra’ da eğitim kurslarına ve çeşitli seminerlere katıldı. Oradaki eğitim modellerini, çocuk yetiştirme stillerini ve aile yapılarını inceledi. Türkiye’ye döndükten sonra çeşitli eğitim ve sağlık kurumlarına danışmanlık yaptıktan sonra British International School’da anaokulu bölümünde çalıştı ve aynı zamanda özel eğitim bölümüne destek oldu. Şuanda Türkiye’de bir ilk olan sadece çocuklar için dekore edilmiş Parenting Skills & Counseling Center'ı sadece çocuklar ve aileleri için 2008 açtı ve kendi danışmanlık merkezinde Pedagog, Çocuk Gelişimi ve Psikolojisi Uzmanı, olarak çalışmaya devam etmektedir. Bunun yanı sıra çeşitli eğitim dergilerine, web sitelerine ve gazetelere alanı ille ilgi makaleler yazmaktadır ve TRT Çocuk Kanalında bir çizgi film dizisine pedagojik danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Yaklaşık 13 senedir çocuklarla çalışmaktadır. Çok iyi derecede İngilizce bildiği için yabancı uyruklu ailelere de danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Gümüş, Psikoloji alanında Yüksek Lisans Eğitimine devam etmekte ve bu alandaki arıştırmaları ve yenilikleri takip etmektedir. Aldığı Eğitimler; • OÇİDEP (Otistik Çocuklar İçin Davranışsal Eğitim Programı) eğitimci sertifikası aldı. • Good-Enough Harris Bir İnsan Çiz Testi, Bender Geşalt Görsel-Motor Algılama Testi, Burdon Dikkat Testi” eğitimi aldı; • Dr.Risë Vanfleet’ın tarafından geliştirilen “Child-Centered Play Therapy” eğitimi aldı; • • Dr.Ender Uzundemir Marangoz’dan "Portage Eğitimi Paketi" sertifikası aldı; • • Gelişimsel Çocuk Nöroloji Derneği tarafından adaptosyon çalışması yapılan “Denver II Gelişim Tarama Testi” uygulama eğitimi aldı. • • “Family Enhancement and Play Terapi” Merkezi Kurucusu PhD, Dr. Risë VanFleet tarafından verilen “Yoğunlaştırılmış Filial Therapy” eğitimi alarak Filial terapist olarak ailelerle çalışmaya başladı. • • Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Uzmanı, Prof. Dr. Mücahit Öztürk’ten “ Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı” Eğitimi aldı. • • Academy of Cognitive Therapy (ACT) 'nin eğitici terapisti ve Bilişsel Davranış Terapileri Derneği Başkan Yardımcısı Doç.Dr. Hakan Türkçapar'dan “Yoğunlaştırılmış Bilişsel Davranışçı Terapi” eğitimi almıştır. • ABD'li Dr.Byron ve Dr.Carol Norton tarafından "Experiential Play Therapy (Deneyimsel Oyun Terapisi) eğitimi sertifikası almıştır.
Uzmanımızın son cevapladığı sorular
Kategori : Çocuk Psikolojisi
merhaba
3 yaşında bir oglum var.ogluma 9-18 ay arasında türkmen bir bakıcı baktı.ne yazıkki geç farkettikki bakıcımız ogluma şiddet uygulamış ilgisiz davranmış yeterli besleyememiş bütün gün tv başında bırakmış.onu korkutmuş.
şuanda 3 yaşında fakat bu yaşadıklarının oglumda neler yaratmış ve ne gibi izler bırakmış olabilecegi konusunda fikir sahibi degiliz.kreşe gidiyor.yaşıtlarıyla kıyasladıgımızda bir fark yok gibi.
bu yaşananlar çocugumuzun zekasını ne derece etkilemiş olabilir.fikirleriniz rica ediyoruz.
teşekkürler.


Kategori : Çocuk Psikolojisi
iyi akşamlar benim 6 yaşında bir oğlum var ana okuluna gidiyor öğretmenide söylüyor evdede aynı bir işe başlarken heyacanla başlayor ama yaptıgı şeyi tamamlamıyor mesela resim yopıyor yarıya gelmeden sıkıldım usandım başka birşey yapalım diyor zorladıgın zaman umursamaz şekilde bitsinde nasıl olursa olsun şeklinde yapıyor daha çok problemi var 8 aylık erkek kardeşini önceden degil ama şimdi çok kıskanıyor ona yapma dediğimiz şeyleri gözümüzün içine baka baka yapıyor önceden ilgilenen çok vardı ama şimdi yok dişlerini gıcırdatıyor kıyafetini veya eline negeçerse ısırıyor birde sürekli övgülendirilmek istiyor o zaman çok iyioluyor ama buda karakterini zedeler diye düşünüyorum daha çok sorum var şimdilik bukadar cevaplarsanız çok sevinirim.

Kategori : Çocuk Psikolojisi
Kızımı artık süttenkesmek istiyorum ama emmeyi de çok seviyor.Sütten kesme işleminin bebek için en sağlıklı yöntemi nedir? Daha önce acı salça sürdüm yine de emdi.Bir kaç gün ananeye bırakmak hiç görmemekle unuturmu ? Yada en uygun sütten kesme yöntemi nedir? Psikolik olarakda çok etkilenmeden bu işlemi nasıl yapmam uygun olur sizce?Bilglendirmenizi rica ederim.İyi günler

Kategori : Çocuk Psikolojisi
iyi çlışmalar ğlum şu anda 18 aylık babasıyla bir çatışma halinde durduk yerde babasını çimdiriyor.ısırıyor yada vuruyor ama mutlaka bir zarar veriyor ikimizi yan yana görmrye tahammül edemiyor beni hemen babasının yanından kaldırıyor bu sorunu nasıl aşmalıyız şimdiden teşekkürler.

Kategori : Çocuk Psikolojisi
5 yasındaki kızım bana karsı cok hırcın dövmüyrm ama konusmakta işe yaramıyo.arkadasıyla oynarken üçüncü arkadas gelince kenara cekilip benimle oynamıyrlar falan deyip aglıyo ve bunu cok sık yasıyrz.zaten bir arkadası var ondan devamlı ilgi bekliyo aralarında 5 yas var köy yerindeyiz kendini cok üzüyo kardeşiyle cogu zaman kavgalı nasıl davranmam gerekiyo lütfen destek olun

Kategori : Çocuk Psikolojisi
mrb hocam oğlum 14 aylık. ama son 2 aydır her gece sabaha karşı 4 gibi uyanıp sabah tekrar 6 gibi uyuyo. yani bunu alışkanlık yaptı. akşamda 22.30 gibi uyuor. ataraks şurup versem uykuyu düzenlermi. yada iyi geceler çayı. ne yapabilirim. yardımlarınızı talep ediyorum.

Kategori : Çocuk Psikolojisi
27 aylık oğlum tuvalet eğitiminde hiç sorun çıkarmamıştı ve son 3 aydır tuvaleti kontrol ediyor,tuvalete yapıyordu.Ancak son bir haftadır tuvaleti geldiğinde söylemiyor ve olduğu yerde üzerine yapıyor.Sürekli anlatmama rağmen sorunu çözemedim,nasıl yaklaşmalıyım?

Kategori : Çocuk Psikolojisi
merhaba benim 12 yaşında selin adında yeğenim var çok içine kapalı ağzından laf almak imkansız çok mutsuz anne babasınında evlilikleriçok huzursuz annesi birkaçdefa evi terk etti kızına hiç sevgi göstermedi çocuk doğduğundan beri mutsuz desleride başarısız hiç konuşmuyor arkadaşı yok beni çok seviyor hep benimle olmak istiyor ama ağzından iki kelime bile alamıyorum sadece gözleriyle okadar manalı bakıyor kio zaman ben üzüntüden kahroluyorum annesi çalışıyor babanne bakıyoroda çocuğu çok sıkıyor zaman kötü diye dışarıya çıkarmıyor yeğenim için ne yapabilirim lütfen bana bir yol gösterebilirmisiniz saygılar

Kategori : Çocuk Psikolojisi
merhaba,benim bebeğim 13,5 aylık.gelişimi çok normal fakat bu aralar elektrik süpürgesi ve çamaşır makinasından daha fazla korkar oldu çalışmasa bile .gün boyunca defalarca başına gidip bakmak istiyor ama yanında birimizin olması şartıyla.fakat yalnızken asla yaklaşmıyor çalışmasada.Çalıştığı zamanlarda bazen yanındaysak gidip bakmak hatta oynamak istiyor ama biraz uzağındaysak bizi görse bile çığlık atarak ağlıyor.daha öncede korkardı ama daha rahattı.2-3 gündür artan bi korku var. bu sorun normal midir?bebeğimin korkmaması için ne yapmam gerekiyor?birde bi kaç gecedir sıçrayarak ağlayarak uyanıyor.gün içinde onu korkutacak hiç bi şey olmadı.ilginize teşekkür ederim.iyi çalışmalar

Kategori : Çocuk Psikolojisi
İYİ ÇALIŞMALAR... BENİM 5 AYLIK OĞLUM VAR... YAKLAŞIK 3-4 GÜNDÜR NEFESİNİ TUTMAYA BAŞLADI.. OYUN OYNUYO... YÜZÜME BAKARAK HEM GÜLÜYO HEM DE NEFESİNİ TUTUYO... KENDİNİ KIPKIRMIZI EDİYO... NE YAPMAYA ÇALIŞIYO ANLAMIYORUM... SADECE ENDİŞELENİYORUM.... SİZCE NORMAL Mİ BU?

Kategori : Çocuk Psikolojisi
merhaba hocom benimde yiğenim 6 yaşında bu sene anaokuluna başladı.ilk başta severek gidiyodu ama şimdi okula gitmek istemiyor.normalde çok sakin ve sessizdi.ama okula gitmemek için sürekli ağlıyo ve sinir krizi geçiriyo.bide hergün bi sebep buluyo.okulada gitse yanında birinin kalmasını istiyo.hepimiz üstüne çok fazla düşüyoruz ve seviyoruz.fazla şımartmamızmı yaptı bilmiyoruz.yardımcı olursanız seviniriz.teşekkürler.

Kategori : Çocuk Psikolojisi
merhaba
kizim 27 aylik son 2 aydir odasinda yalniz kalmaktan korkuyor.geceleri aglayarak uyaniyor,yaninda yatmamizi istiyor,uykuya dalana kadar yaninda kaliyoruz.ama her gece bu sekilde agliyor.yatagini yanimiza tasisak kendini daha guvende hissedecek ama hic yanimiza almadik daha once sonra tekrar yalniz yatmaya alismaz diye endiseleniyorum.nasil davranmaliyiz yardimci olursaniz cok seviniriz,tesekkurler...


Kategori : Çocuk Psikolojisi
Merhaba,
Kızım 2.5 yaşında, 10. ayından itibaren genital bölgesini yüzüstü yerde yatarken sürtüyor. Bunu 1 sefer burda sizlere sordum ve paralelinde doktorumuzada danıştım.
Cevap hemen hemen aynı oldu.

-Üzerine gitmeyin, dikkatini başka şeylere çekin.

Biz bunları yapmaya çalıştık. Ama hala muaffak olamadık.
Kızım 2.5 yaşında problemsiz çok akıllı ve her söyleneni anlayan bir çocuk. Yapmaması gerektiğini, ayıp olduğunu (ayıp olgusunu yerleştirmeye çalışıyoruz) anlatıyoruz. Yapma kızım diyoruz. Tamam yapmayacağım diyor. Ama bu 2 dakka bile sürmüyor.

Bu durumdan eşimle ben çok sıkıldık.

Kesin çözüm istiyoruz ve önerinizi bekliyoruz.

İyi çalışmalar..


Kategori : Çocuk Psikolojisi
cocugum 11 yasında ve aşırı melankolik oldu herseye kızıyor ve aglıyor yani bunun acıklaması ergenlikmi eger ergenlikse tıbbi destek almalımılıyım cocugum kız cocugudur

Kategori : Çocuk Psikolojisi
Selamlar, Bizimki bazı reklam filmlerini seyrederken titriyor ve ağlamaya başlıyor. Hemen kanal değiştiriyoruz ancak bu durumu neyin tetiklediğini anlayamadık. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Kategori : Çocuk Psikolojisi
merhabalar benim oglum 5 yaşında yaklaşık bir aydır ne söylrse iki sefer söylüyor deydigi yerlere birdaha deyiyor yani ne yaparsa iki kez yapıyor ne yapmalıyım bana yardım ederseniz,bir yol gösterirseniz sevinirim

Kategori : Çocuk Psikolojisi
merhaba.çalıştığım için 28 aylık oğluma anane bakıyor. Ancak 2-3 gündür işe giderken arkamdan ağlamaya başladı. daha önce böyle davranmıyordu. acaba geçici bir süreçmidir? nasıl davranmalıyız. teşekkürler.

Kategori : Çocuk Psikolojisi
3 yasında kızım ve 2 yaşındaki kuzeni arasındaki ilşkinin daha da iyi olması için neler yapabiliriz. 2 yaşındakı cocukları cok sevıyor aynı zamanda cok da sevse vuruyor kızıma ve severken cok sıkıstırıyor. kızım da 2 yasındakı kuzenıyle oynamayı sevıyor ama surekli kendi eşyalarını istediğinde, eşyalarını kuzeninden saklamaya çalısıyor sebebonı sorunca da alıp evıne goturur dıyor bır sure sonra eve gıtcem deyıp tek basına kalmak ıstıyor kacıyor kuzenınden. ilgi alanları farklı yastan kaynaklı bılıyorum ama bu durumda nasıl davranmalıyız. istemedıgınde hemen eve getırmelı mıyım yoksa ıkna edıp oyun oynatmaya devam mı etmelıyız. kuzenı vurunca korkuyor ve ustune gelınce kacıyor kendı buyuk olmasına ragmen. bu durum da ben ılerde ıcıne kapanır mı dıye endıse edıyorum . yardımlarınızı beklyrm. tskrl

Kategori : Bebek-Çocuk Gelişimi
iyi günler ben kıbrıs,tan yazıyorum bebeğim 41 günlük ve meyvelerin sularını seviyor3çay kaşığı nar suyu ve kara üzüm suyu içiyor.bu akşamda anason içirdim gazı için herhangi yan etkisi olabilirmi cevaplarınızı bekler aydınlattığınız için şimdiden sonsuz teşekkürler

Kategori : Çocuk Psikolojisi
kızım 2buçuk yaşında çok sinirli söz dinlemiyo çok ağlıyo bende dayanamıyorum şaşırdım ne yapmalıyım bilemiyorum yardımcı olursanız sevinirim

Kategori : Çocuk Psikolojisi
oğlum 22 aylık oldu ben hala ayağımda sallıyorum bi yatağında kendi uyumuyoo yardım istiyorum nasıl davranmalıyım ona sırtını kaşıyım ninni söliyim diyorum yastığı ayağıma koyuyoo akşamları bazen beraber yanyana uyuyoruz sonra yatağına koyuyorum ama öğle uykusu gene sallanıyoo nasıl anlatmalıyım ona acaba biraz odada yatırıp çıksammı ağlasın beklesm alışır mı çıldırıcam bazen 1 saat sallıyorum yoruldum artık

Kategori : Çocuk Psikolojisi
kızım 2 yaşında ve yaklaşık 5 aydır halı kenarı gıbı yerlere yatarak cınsel organını surtuyor ve onu ordan ayırmada zorlanıyoruz 1 aydır da bazen bebeklerının bırıne bu hareketı yapıyor bıze sen gıt dıyor bu normal bır sürecmıdır neler yapabılırız

Kategori : Çocuk Psikolojisi
merhabalar oğlum yaşını bitirdi kreşe başladı ilk hafta çok istekli gitti son 1 haftadır beni bırakmıyor benimle kal diyor çok ağlıyor,ayrıca arkadaşlarıyla gurup oyunlarına katılmıyor genelde yanlız oynuyormuş.Ne yapmam gerekiyor nasıl davranmam gerekiyor yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

Kategori : Çocuk Psikolojisi
oğlum 15 aylık.bazen kafasını duvara yada bir yere vuruyor neden...aslıda neşeli bir bebek.

Kategori : Çocuk Psikolojisi
mrh 2005 kızım anasınıfına gidiyor çok istekli ama yorulduğunu düşünüyorum üstelik çok kilo verdi ve çok sakin bir çocuk arkadaşları tarafından çok eziliyor acab okuldan lsam bu gelecerkteki okul hayatını etkilermi zaten ana sınıfı yaşıda erkendi teşekkürler

Kategori : Çocuk Psikolojisi
merhabalar oğlum 3 yaşını bitirdi kreşe başladı ilk hafta çok istekli gitti son 1 haftadır beni bırakmıyor benimle kal diyor çok ağlıyor,ayrıca arkadaşlarıyla gurup oyunlarına katılmıyor genelde yanlız oynuyormuş.Ne yapmam gerekiyor nasıl davranmam gerekiyor yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

Kategori : Bebek-Çocuk Gelişimi
merhabalar
benim kızım tam 10,5 aylık
kilosu 7 boyu 65 cm
ayda 300 gr alıyor
kan değerleri normal
hareketli ve aktif
yaşıtlarından küçük olması ve çok az kilo almasına çok üzülüyorum
lütfen bır değerlendirme yaparmısınız
teşekkurler


Kategori : Çocuk Psikolojisi
Merhabalar
benim kızım 2,5 yaşında 2 yaşını doldurduğunda tuvalet eğitimini kendi isteğiyle tamamlamıştık sorunsuz Adaya daha önce annanesi bakıyordu 1 aydır kreşe gidiyor alıştı da sorun yoktu fakat 2 gündür sabah ve öğlen uykyusunda altına yapıyor bu bire sorun mu nasıl davranmalıyım (ben hemşireyim 15 gündür de 3 günde bir gece nöbete gidiyorum babasınla kalıyor)


Kategori : Çocuk Psikolojisi
merhabalar benim 11 aylık kızım var çalıştığım için baba annesine bırakıyoruz sabahları.kayınvalidem birde görümcemin 2,5 yaşındaki otıstık çocuguna bakıyor.kızıma bir zarar verirmi zarar verici davranışlarda bulunurmu otistik çoçuklar simdiden tsk ederim

Kategori : Çocuk Psikolojisi
9 yaşında oğlum var derslerinde öğretmeni dinlediği halde sorulan sorulara cevap vermiyor. görünür hiç bir rahatsızlığı yok ama unutkanlık ve umursamamazlık var hangi doktoro götürmemi veya nasıl bir tedavi önerirsiniz


Kategori : Çocuk Psikolojisi
Merhabalar,

Oğlum yaklaşık 2 ay sonra iki yaşına girecek. Odasını ayırmış olmamıza rağmen henüz yanlız yatırmadık, aynı odada ya ben ya annaannesi ile yatıyor. Artık yanlız yatmasını istiyorum fakat doğru yapıp yapmadığıma bir türlü karar veremiyorum.bir deneme yapayım dedim fakat uyuyamayıp gidip tekrar yanına yattım. Aslında vicdanen rahatsız oluyorum, içimden bir ses odasında yanlız yatması gerektiğini söylerken, başka bir ses sen nasıl annesi minik bebeğini nasıl yanlız başına bırakıyorsun diyor ve tabiiki bu ikinci ses baskın çıkıyor.Bu meseleyi nasıl çözeceğim? bu işin doğrusu nedir ve nasıl davranmalıyım?
teşekkürler...


Kategori : Çocuk Psikolojisi
merhaba kolay gelsin... 2.5 yaşında oğlum ve 6 aylık bir kızımız var.eşim doğum izninden sonra ekim başından itibaren yeniden çalışmaya başladı.gündüz oğluma ben bakıyorum kızmıza anneannesi bakıyor.akşam eşim ilgileniyor ikisiyle.1-2 aydır özellikle annesi işe başladıktan sonra oğlumuz çok agresifleşti.daha önceden kardeşine karşı herhangi bir kıskançlığı yoktu ama şimdi yerdeyken dönerek onun üzerine çıkmaya çalışıyor ve elini kolunu sıkmaya çalışıyor. hiçbirşey yokken aniden sinirleniyor kızgın bakışlarla bakıyor sesini kalınlaştırıp sesinin yükselterek agresif hareketlerde bulunuyor... yapma oğlum dedikçe yapacağım dövecem diye tepki gösteriyor... bu durum geçici midir? ve bu durum karşısında bizim nasıl davranmamız gerekir? cevaplarınız için teşekkür ederim....

Kategori : Çocuk Psikolojisi
eda hanım iyi geceler kızım 11 ay 16 günlük çalışıyorum bakıcısına bırakırken sabahları kapıdan vermiyorum içeri girip iki dakika oyalıyorum bişeylere dalınca habersiz çıkıyorum ağlamaması için bunu yapıyorum acaba yanlış mı yapıyorum eğer yanlış ise doğrusu ne olmalı teşekkürler

Kategori : Bebek-Çocuk Gelişimi
bebeğim 5 aylık ciğerlerinde balgam varmış oda hırıltı yapıyomuş bronşite çevirebilirmiş geçmeşsse doktorumuz şurup verdi BRİCANYL VE ASİST acaba bu şuruplarla geçermi bide bu durum iğne olayı varmış bizim komşumuza vermiş etkili olmuş bayaa bu balagm bebeğin dışkısından mı çıkıyor cvblarsanız sevinirim kolay gelsin

Kategori : Çocuk Psikolojisi
Merhaba, 21 aylık erkek bebeğim var. Aşırı derecede sinirli her istediği olsun istiyor.Yapmadığımız zaman kendini yerlere atıyor. Oturup kafasını yere vuruyor.Sanki kriz geçiriyor.Çok akıllı dikkatli bir bebek aslında. Artık hemen her kelimeyi tekrar ediyor konuşuyor bizimle karşılıklı. Normalde çok neşeli.Gündüz babaannesi bakıyor.Akşam anne baba çok ilgiliyiz. sürekli oynuyor konuşuyoruz. Böyle sinirli zamanında sürekli ortam değiştiriyorum. Balkona çıkıyoruz balıklarımıza bakmaya gidiyoruz vs.. her yolu deniyoruz ama hayır istediği olana kadar kendine zarar veriyor.Ayağına çorap giydirirken bile olay oluyor bazen. Çalıştığımız için sadece hafta sonları parka oyun alanlarına çıkarabiliyoruz.Evde huzurluyuz. Kesinlikle bir tartışma ortamı yok.Ne yapmamız gerekir. 1 haftadır sürekli böyle..

Kategori : Çocuk Psikolojisi
Merhaba 15 aylık oğlum 1 haftadır canı sıkılınca durup dururken bana babasına yada kim varsa vurmaya başlıyor özellikle yüzümüze vuruyor.yapma annecim canım çok acıyor lütfen diyorum yine yapıyor.bazende ağlama numarası yapıyorum ozamanda gelip öpüyor ama ben ağlamayı bırakınca tekrar vurmaya başlıyor bu huyundan nasıl vazgeçirebilirim nasıl davranmalıyım?

Kategori : Çocuk Psikolojisi
Merhaba, 2004 doğumlu kızım bu yıl anasınıfına başladı, ilk günler çok istekli gidiyordu okuldan da çok mutlu dönüyordu, ancak bunun yanında okula başlamasıyla beraber kaş kaldırma tiki ve alt ıslatma (her gece) başladı. Son birkaç gündür de okulun çok sıkıcı olduğunu ve gitmek istemediğini söylüyor. Not geçen sene de anaokuluna gitmişti. Kızım için ne yapabilirim. Cevabınız için çok tesekkur ederim.

Kategori : Bebek-Çocuk Gelişimi
kızım 25 aylık boyu 4 aydır uzamıyor 85.cm kilo 12,500 kızımın boyu neden uzamıyor dikkatlice ölçüldüğü halde birde çok az kolunu çeksem saatlerce ağlamakta acıdı diye acaba kemiklerinde problem olabilirmi ne yapmalıyım


Kategori : Çocuk Psikolojisi
İyi günler 17 aylık bir oğlum var şu sıralar her istediğinin olmasını istiyor olmadığı zaman ağlıyor kendini paralıyor o anda dikkatini başka yöne çekmeye başka bir oyunla ilgisini dağıtmaya çalışıyoruz ama nafile şu durumda ne yapmalıyız ve ne zaman hayır demeliyiz daha doğrusu hayır kavramını hangi aydan itibaren anlayabilir, sınırlar ne zaman konulmalı yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

Kategori : Bebek-Çocuk Gelişimi
Hayırlı günler benim oğlum 11 aylık 12 kilo gelişimi çokfazla mı ve 2 hafta önce grip oldu ilaçlarla atlattık ama burnu hala akıyor ve sürekli tıkaklı gece uyuyamıyor herseyi denedim tıkanıklıgı geçmiyor tıkanıklıktan başka problemi yok yardımcı olursanız sevinirim

Kategori : Çocuk Psikolojisi
bazı anaokullarında çocuklara korkutarak ve hafif şiddetle eğitim verildiğini duydum bunun negibi çocuk piskolojisine negib zaraları olur

Kategori : Çocuk Psikolojisi
Merhaba 15 aylık oğlum 1 haftadır canı sıkılınca durup dururken bana babasına yada kim varsa vurmaya başlıyor özellikle yüzümüze vuruyor.yapma annecim canım çok acıyor lütfen diyorum yine yapıyor.bazende ağlama numarası yapıyorum ozamanda gelip öpüyor ama ben ağlamayı bırakınca tekrar vurmaya başlıyor bu huyundan nasıl vazgeçirebilirim nasıl davranmalıyım?

Kategori : Çocuk Psikolojisi
Merhabalar, benim 2003 doğumlu ve ilkokula başlamış bir yeğenim var. Okulda da evde de derslerini yapmıyor. Daha üç hafta olmasına rağmen öğretmeni çok şikayetçi derslerini yapmıyor, arkadaşlarına kalem batırıyor diye. Evde ders yaptırmak iiçin denemediğimiz yol kalmadı. Ama yazmak istemiyorum diyor elinde kalem başka bir tarafta gözleri dövsende, iyilikle alsanda, konuşsanda hiç umurunda değil. Daha 1 ay önce yeni kardeşi oldu. Bir taned e 10 yaşında ablası var.Nasıl davranmalıyız? Acaba bir psikologtan yardım almamızı tavsiye edermisiniz? İlginize şimdiden teşekkür ederim.

Kategori : Çocuk Psikolojisi
sayın uzman doktor
benim 4.5 yaşında bir oğlum var. yaklaşık 3 aydır canı isterse çişini söylüyor canı istemezse veya oyuna daldığında yahut ben sık telefonla konuştuğumda söylemiyor ve çişini altına yapıyor. nasıl davranmam gerektiği konusunda yardımınızı rica ediyorum.saygılarımla özlem kireç


Kategori : Bebek-Çocuk Gelişimi
iyi gunler benım 6 aylık bır oglum var ilk dişi yeni cıkıyor ama elleri surekli kulaklarında sankı kasımak ıstercesıne huysuzlanıyor dişle ilgili bır rahatsızlık

Kategori : Bebek-Çocuk Gelişimi
Merhabalar,
Bebeğim 8 aylık Ancak 3.ayından itibaren parmağını emiyor geceleri uyurken bile parmağı ağzında. Budurum daha ne kadar devam eder, neden parmağını emiyor, bu alışkanlığı yok etmek için neler yapabilirim.
Teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum


Kategori : Bebek-Çocuk Gelişimi
Merhabalar;
Oğlum 26 aylık kilosu 14,100 boyu 93 cm.Sizce gelişimi nasıl birde doktorumuz doz hepatit a aşıs yaptırmamız gerektiğini söyledi bu aşı hakkında beni bilgilendirirmisiniz.Teşekkürler


Kategori : Bebek-Çocuk Gelişimi
3 yaşında ceyda adında kızım var 5 aydır kaka problemini çözemedik çişini söylüyor fakat kakasını külotuna yapıyor her yolu denedik.Ne yapmamız gerekir yardımcı olursanız sevinirim.İZMİR/Taner/Cemile

Kategori : Bebek-Çocuk Gelişimi
merhaba benim kızım henüz bir aylık peditus şurubunu kulanıyorum ama içim rahat deyil öksürüyor

Kategori : Çocuk Psikolojisi
merhaba bizim 5 yaşında bir kızımız var ve bu yıl yuvaya vermek istedik başlangıçda çok hevesli ve çok istekliyli ne zaman yuvaya gidicem diye sabırsızlanıyordu ilk iki günden sonra değişti ve gitmek istemiyor önceki gün ağlayarak da olsa içeri girdi ama bugün içeri bile sokamadım onu bu güne kadar hiç sert davranmadım ona yuvanınn güzelliklerinden bahsettim gittiği zaman hem arkadaşlarının olacağını yeni şeyler öğreneceğini ve giderse bizim de çok mutlu olacağımız gibi şeyler söyledik babayla beraber ama şimdi kesinlikle gitmek istemiyor ne yapmam lazım çok acil cevabınızı bekliyorum saygılar.

Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek