Forum Pediatri - Konular (Son mesaj tarihi,Mesaj Sayısı)

 
20
Haz
2011

16:02
sünnet.... lütfen yazın:) esra, (Ankara)
arkadaşlar
merhaba benim bebeğim 16 aylık pipsi çok kızarıyor...
doktorlara soruyorum biri yaptır diğeri erken diyor...
-------------------------------------------------------
Erken sünnet ettiren var mı?
ne kadar sürede bant düşüyor?
neler yaşıyorsunuz?
---------------------------------------------------------
Bilgili hanımların beni bilgilendirmesinden mutlu olacağım
20
Haz
2011

19:15
sünnet.... lütfen yazın:) fatma, (Adana)
benim oğlum yok fakat.fazlada araştırmadım.fakat ikinci erkek olursa 3 aylıktan sonra sunnet ettirmeyi düşünüyorum.4 aylık olmadan yani.aslında doğar doğmaz sünnet ediyorlarmış. dedim ya araştırmadım fazla yorum yapamicam.fakat ne kadar erken olursa çocuk o kadar az hisseder.yeni doğanlarda his yeteneği henüz fazla gelişmediği için acıyı da fazla hissetmiyorlarmış.siz bilirsiniz ya sizin oğlunuz için bence erken değil.yalnız şuna etmek gerek çocukların özellikle oturma ve yürümeye başlama dönemlerine denk gelmemeli.
20
Haz
2011

20:48
sünnet.... lütfen yazın:) meral, (İstanbul)
oğlum 2 yaşına yaklaştğı zaman yaptırdık sünnetini.genel anestezi ile yapıldı.uyanırken mide bulantısı oldu.ameliyathaneye kadar gittim onunla ve sonra orada ayrılmak çok güç oldu.testisleri yukarı da olduğu için ikisi bir arada yapıldı.çok şükür geçti o günler.sünnet sonrası 2 gün yürümemesi istendi.ancak yürümeye çalıştı tabiki.ama sonrası daha kolaydı.pipisinin pansumanını yaptık.verdikleri kremi sürüp üstüne gazlı bez koyup bezini taktık gevşek olarak.bi sıkıntı yaşamadık çok şükür.siz oğlunuzun durumuna göe karar verin derim.ama 3 yaş ile 6 yaş arası uygun değilmiş.belki siz de 1,5 yaşını geçtiğinde yaptırsanız daha iyi olur.ama gereklilik hali varsa yaptırın siz de rahatlayın o da.
21
Haz
2011

01:01
sünnet.... lütfen yazın:) hilal, (Ankara)
esra hanım eğer gereklilik yoksa bence engüzeli 7-8 yaşına gelince olması hiç olmazsa çocuk niye canının yakıldığını bilecek.en çok güveneceğiniz bir çocuk doktorunun fikrini alın bence cerrahlara sorarsanız yapalım der genellikle.bir de ben sünnetin çocuk için bir olgunlaşma vesilesi olduğunu düşünüyorum psikolojide yeri var mı bilmem araştırmadım.o yüzden bilinçliyken olması iyi olabilir bence.o kızarık için ılık su pansumanı mı önerdiler.çok geçmiş olsun
21
Haz
2011

09:09
sünnet.... lütfen yazın:) ceren, (Kahraman Maraş)
iyi ki açtınız bu konuyu Esra hnm,oğlum 8 aylık ben de çok kararsızım,baktım ki her görüş farklı kendime mantıklı gelene uyacağım.bazı dr. dio ki organ gelişimi tamamlansın,biraz büyüsün sonra yaptırılmalı.ama geçen gün komşumun oğlu 6 yaşında,asla yaptırmam dedi ve yaptıramadılar.o yaştan sonra da çocuk istemzse zorla da olmaz.şimdiki çocuklar 3-4 yaşında biliyolar sünnetin ne olduğunu ve konuşuyolar,o yüzden kandırmak da zor.
ben de karar verdim,eylülde yaptıracağım.
ama tek korkum,anestezi:((( bu konuda bilgi verir misiniz?
21
Haz
2011

10:31
sünnet.... lütfen yazın:) esra, (Ankara)
hanımlar kızarıklık için banyodan sonra ; pipisini sıyırıp, pamukla silip, kurulayıp bir krem sürmemi önerdi doktorumuz.Kremin adı EMİLİYUM ancak reçeli değil geçen sene 35 tl civarıydı. İşe yaradımı diye sorarsanız evet kızarıklığı geçti kaşıntı azaldı...

anaztezi konusunda ise bebeklerde yani(0-7 yaş) çoğu doktor tam bayıltmayı önerniyor arkadaşlar uyanırken problem çıkabiliyormuş yada uyanması uzun sürebiliyormuş 7 yıl önce kardeşim sünnet oldu ben bizzat yaşadım bu olayı 8 yaşında olmasına rağmen tamamen bayılttılar yavrum uyanırken mahvoldu. o yüzden nasıl olacak bilmiyorum ama sanırım tamamen bayılttırmayı düşünmüyorum...

sydi hocama sordum kısaca yaptırmanda bir problem yok dedi. ancak bu bayıltma konusunu sormadım ve arkadaşlar bundan sonra genel sorularımı seydi hocaya soracağım
21
Haz
2011

10:40
sünnet.... lütfen yazın:) menekşe, (Ankara)
merhaba, benim oğlum 15 aylık,geçen ay sağlık nedeniyle acil sünnet yaptırdık.açıkçası zaten 2yaşından önce yaptırmayı düşünüyordum. çünkü bezli daha rahat deniyordu.ilk gün sabah sünnetten sonra devamlı yattı, ikinci gün hiçbirşey yokmuş gibi oynamaya koşturmaya devam etti. sadece bezini açtığımız zaman biraz yapışma oluyordu çünkü ne kadar krem sürersek sürelim biliyorsunuz artık bebek bezleri o kadar iyiki herşeyi çekiyor o yüzden de yapışıyordu ama onuda çözdük.eczaneden kare kesilmiş hazır gazlı bez aldık, pipisine sürmemiz gereken kremi gazlı beze iyice boca ettik parmağımızda kalan kremi pipisine sürdük sonra o gazlı bezi pipisine kapatıp bezini öyle bağladık. böylece hiç yapışmadı ve hemen iyileşti. açıkçası şimdiki aklım olsa doğduğunda ilk günden yaptırırdım öyle yaptıran arkadaşlarımın daha çabuk iyileşti. ama bu aylarda da deneyimli biri olarak tavsiye ederim :)
21
Haz
2011

10:46
sünnet.... lütfen yazın:) menekşe, (Ankara)
esra hanım,''kızarıklık için banyodan sonra ; pipisini sıyırıp, pamukla silip, kurulayıp bir krem sürmemi önerdi doktorumuz'' demişsiniz. sağlıklı çocuklar için çok haklısınız aynı şeyi annem kardeşlerime yaparmış; ama pipisinde kapanma gibi bir problem varsa ki benim oğlumun öyleydi. doktor asla böyle bişey yapmayın çünkü yapışma varsa ve farkına varmazsanız daha büyük zararlar verisiniz demişti.o yüzden bence eğer kapanma yapışma gibi bir durum varsa en iyisi acil sünnet.çünkü sonradan idrar çıkışı sıkıntılı olup böbreklere zarar verebiliyormuş.
21
Haz
2011

10:57
sünnet.... lütfen yazın:) esra, (Ankara)
canım bizde öyle birşey yok kapanma faln sadece kızarıyor kaşınıyor
çok çok çok teşekkür ederim hilal hanım ilginizeden dolayı ve bunu da bilmiyordum... öğrenmiş oldum
21
Haz
2011

22:52
sünnet.... lütfen yazın:) hilal, (Ankara)
esra hanım kremin adı emolium muydu?
21
Haz
2011

23:22
sünnet.... lütfen yazın:) meral, (İstanbul)
emolium parapen içermiyor mu?kaşıntı için bize de vermişti çocuk doktorumuz.ayrıca nemlendiriyor.ben oğlum için tercih etmedim.cilt doktorumuz önermedi.kaşıntı için verildiyse başka birşey de verilebilirdi.nemlendirmek için de daha doğal ürünler var.siz bir de cilt doktoruna görünün bence.
22
Haz
2011

08:57
sünnet.... lütfen yazın:) sibel, (Gaziantep)
günaydın. hanımlar oğlum 2 aylıkken sünnet yaptırdık biz. iyikide yaptırmışım. çok zor olmadı. sadece ilk gün biraz çişini yaparken sızlandı. ama iki günde geçti. çok şükür. ben çocuk büyüyünce yaptırmaya kesinlikle karşıyım. hem korku hemde çocuk ne kadar hareketliyse canı o kadar yanar diye düşünüyorum. bence geç kalmadan yaptırın.
22
Haz
2011

10:34
sünnet.... lütfen yazın:) esra, (Ankara)
teşekkür ederim
22
Haz
2011

17:11
sünnet.... lütfen yazın:) Pınar, (İstanbul)
yukarıdaki beze yapışma sorunu için bir yerden okuduğum bir pratik bilgi:
sünneten sonra bebeğin bezinin içine altı kesilmiş kağıt bardak koyuyormuşsunuz, bez pipiye yapışmıyormuş..
(ben de bu sünnet konusuyla ilgili araştırıyorum da)
23
Haz
2011

10:52
sünnet.... lütfen yazın:) esra, (Ankara)
teşekkür ederim
23
Haz
2011

14:45
sünnet.... lütfen yazın:) mevlüde, (İzmir)
biz 8 aylıkken sünnet ettirdik. bitik sorunu olduğu için doktorumuz ilk 40 günde sünnet edilmediyse sonrasında yapılan sünnetin hiç bir hayrı yok. çoçuğun ve ailelerin psiklojisini bozmaktan başka dedi.( ilk 40 günde yapılırsa elimizden eldivemleri çıkarmadan iyileşiyo dedi) bizim içinde bitik olduğu için uygun gördü. geç kalmışsınız dedi.çoçuk cerrahi yaptı lokal anaztesiyle. hastanede ameliyathanede oldu.10 dk da oldu çıktı.çıkar çıkmaz hemen emzirdim. sakinleşti. dikişili. fakat bir hafta çok zorlandık. aneztezik pomat verdi. sadece onuda sürünce bez yapıştı kanadı. çok acı çekti çoçuğum.. sonra bir arkadaşımın tavsiyesi ile karton bardağın altını kesip koyup bir büyük boy bezle 3 gün bağladım. çok rahat ettik hemen geçti başta yapsaymışım .çoçuğum hiç acı çekmeyecekmiş. birde 5. gününden itibaren banyo çok önemli . mutlaka sık sık yıkayın.ben mikrop kapar diye endişe edip yaptırmadım. meğersem banyo yaptırsaymışım daha çabuk iyileşecekmiş. doktoru dinlemeyince sıkıntı çektim.
28
Haz
2011

14:17
sünnet.... lütfen yazın:) Berna, (Ankara)
Merhaba hanımlar. Ben yeni gördüm anca cevap verebiliyorum. Ben bebeğimi 2 aylıkken sünnet yaptırdım. Çok çok memnunum. Maşallah şükürler olsun ki hiçbir sıkıntı yaşamadım. Tek sıkıntım iğne vurulunca CANININ yanmasını görmekti. O ağladı biz ağladık. Bunun dışında hiçbir sıkıntı yaşamadım.
28
Haz
2011

14:28
sünnet.... lütfen yazın:) Berna, (Ankara)
Ben alisklamp yöntemi ile sünnet yaptırdım. Hiçbir ağrı sızı olmadı kanama olmadı. Çok rahattı. Lokal anestezi işlemi yapıldı. Biraz bekledik sonra tüpü taktılar ertesi gün gidip çıkarttık ve bitti. Bu arada bezini bağladık rahatlıkla idrarını yaptı. Şükürler olsun >Rabbime herey çok çabuk ve kolay oldu.
28
Haz
2011

14:33
sünnet.... lütfen yazın:) esra, (Ankara)
mevlüde hanım çok üzüldüm Rabbim daha büyük dert vermesin...
Berna hanım alislamp nasıl birşey ayrıntılı anlatırmısınız birde 17 aylık bebekde de olurmuymuş acaba?
bezli ve yeni yeni yürüyor açıkcası acıdan ziyade yürümeyi unutur diyede korkuyoruz
Görüşünüzü alırsam memnun olacağım...?
1
Tem
2011

15:56
sünnet.... lütfen yazın:) Berna, (Ankara)
Esra Hanım merhaba kusura bakamyın anca fırsat bulabildim. Bu sünnet uygulamasını ben hastanede dr. muz söyleyince öğrendim. Ve yakın çevremdeki dr. arkadaşlarımıza danışınca bunun diğer yönteme göre kat kat ii olduğıunu söylediler. Tabii fikirler görecelidir. Ben yaptırdım ve daha öncede yazdığım gibi hiç bir sıkıntısını görmedim. Bebeğim 2 aylıktı ve salı günü hastaneye gittik. Lokal anestezi yapıldı yani sünnet bölgesine iğne vuruldu (tek korkunç yer burasıydı) 20 dk. sanırım bekletilip alet takıldı. ve bitti.. cuma günüde gidip aleti çıkartık. Onunda kolay yanı bebeğe banyo yaptırıyorsun ve ben dr. söylemmeişti ama rahat çıksın alet diye. zeytinyağı sürmüştüm tüm bölgesine aletde dahil... Dr. a gittik "tık" diye çıktı ne yaptınızda hemen çıktı böyle dediler. Birde aferin aldım. Tek sıkıntı alet yapışıp çıkarken zor oluyormuş bu yöntemlede bundan kurtulmuş olduk. Anlamadı bile.. Bu kadar.... Sormak istediğiniz bişey olursa sorabilirisniz..
1
Tem
2011

15:58
sünnet.... lütfen yazın:) Berna, (Ankara)
Bu arada bu yöntem Esra hanım yetişkinler içinde uygulanma aşamasına gelmiş.. Zaten alet boy boy satılıyor sünnet bölgesine göre
9
Tem
2011

01:38
sünnet.... lütfen yazın:) pinar, (Ankara)
merhaba esra hanım
forumun devamını okumadım belki de şimdiye kadar yaptırdınız. yaptırmadıysanız henüz:doktorlar ya 2 yaşına kadar ya da 7 yaşından sonra diyorlar. biz 5.5 aylıkken isteyerek yaptırdık yani bir problem yoktu aslında. klpsli yöntemle lokal anestezi ile yaptılar. o zamanlar hareket etmediğii için fazla, rahat oldu. hareketli bebekte de sonrasında pipisinin üzerine yatmaması gerekiyor. o açıdan sıkıntı olabilir gece uyurken. gelelim operasyona: önce uyuştırıyorlar, 20 dk sonra asıl işlemi yapıyorlar. bebeği orada sabit tutmak biraz zor oluyor tabi. işlem bitince pipisine karton bardak kesip koydular. zarar görmesin diye. bir gün süre ile ağrı kesici içirdik 3 saatte bir.hiç ateş, ağrı sorunu yaşamadık. bir kaç gün sonra klipsi çıkardılar. derinin yapışık kalmaması için bir masaj gösterdiler. bir hafta da onu uyguladık. kontrole gittik iki kere. herşey yolundaydı. 16 aylık bebekte üzerine yatması dışında bir fark olmaz zaten. erken yaptırmış olmaktan da son derece memnunum. hatırlamadığı bir dönem olacak veya öncesinde kork doğurup mayacak. hangi yaşta olursa olsun hijyene ve pansumanına dikket edeceksiniz zaten. ama bilmediği bir dönemde olması çok daha önemli .bilinçli olduğu zamanda yaptırınca travmatik sonuçlara sebep olabiliyor ve hatta ileride cinsel yaşamını bile etkiliyor. umarım sağlıkla atlatırsınız.
11
Ağu
2011

19:35
sünnet.... lütfen yazın:) Zeynep, (Kocaeli)
merhaba ben oğlumu dogduktan bı gun snra sunnet ettırdım çokta memnun kaldık salı gunu oldu cuma gunu kntrole gttıgımızde ıyılesmıştı dr ılk hastaneden eve gıderken sımdı her aglamasını pipsinin acısına yorcakssınız ama ılgısı yok suan pipide acı hıssı yok o bısey hıssetmıyo dedı hıc gereksız aglaması olmadı hatta dr karnı toksa gazı yoksa eger huysuzluk yaparsa dıe fıtıl verdıydı ama ona bıle ıhtıyacımız olmadı cok sukur ben herkeze tavsıye edıyorum boşuna cocukların psıkolojılerını bozmaya gerek yok ben kardeşimden biliyorum o zamanda annemlere cok söylemıstım dogdugu gıbı olsun dıye ama yaptırmamıslardı hep dedım oğlum olursa hemen yaptırcam dıe eşimin aileside çok gonullu olmadı ama allahtan esımde benımle aynı dusuncedeydı kımseye sormadan yaptırdık kardeşim depresyona gırdi deniz bile adam oldu ben olamıyorum dıe aglıyıp duruyodu korkudan olmakta ıstemıyodu uykusundan uyanıyodu o yüzden bence anlamadan yaptırmalı herkes çocuklara gunah
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek