Forum Pediatri - Konular (Son mesaj tarihi,Mesaj Sayısı)

 
22
Haz
2011

12:04
bebeğime nasıl yoğurt yapabilirim zeynep, (Hakkari)
merhaba hanımlar bebğime nasıl yoğurt yapabilirim yoğurt yapmayı bilmiyorum.günlükmü yapıyosununz nekadar yapıyosunuz.bebeğinize ne şekilde kaç defa veriyosunuz ölçüsü nasıl.
22
Haz
2011

14:53
bebeğime nasıl yoğurt yapabilirim nejla gedikoğlu, (İstanbul)
ben de son zamanlarda becermeye başladım nihayet..günlük pastörize inek sütü ( sütaş şişede tercihim) alıyorum 2/3 kadarını ısıtıyorum( kaynatmadan), parmağınız yanmayacak ısıda, bu biraz tecrübeyle oturan bir durum maalesef..çok ısıtırsanız ekşi oluyor yoğurt, az ısıtırsanız da çok sulu kıvamda oluyor... bir cam kavanoza aktarıyorum....2 tatlı kaşığı kadar mayalık yoğurdu ısıttığım sütten bir kaç kaşık koyarak ayran haline getiriyorum( başka bir kapta) sonra onu da kavanoza boca ediyorum kapağını kapatıyorum naylon bir poşete koyuyorum sıkıca ucunu bağlıyorum poşetin, üzerine de kalınbir havlu veya örtü koyuyorum, tüm gece bu şekilde bekliyor, sabah da buzdolabına atıyorum..genelde 2 ya da 3 günlük oluyor yaptığım yoğurt..
22
Haz
2011

17:05
bebeğime nasıl yoğurt yapabilirim Pınar, (İstanbul)
Ben de 3 kere yaptım, hepsi tuttu. Sonuncu biraz sulu oldu ama nedenini bilmiyorum. Birkaç kontrollü deney yaparak neyin etkilediğini bulurum sanıyorum :)
İnternetten okuduğum kadarıyla püf noktaları:
- Maya oda sıcaklığında olacak.
-UHT süt değil günlük süt kullanılacak.
-Süt 40 dereceye kadar ısıtılıp 4 saat o sıcaklıkta tutulacak. Serçe parmağı süte sokunca 7 saniye içinde kalabiliyorsa sıcaklık 40 derece olmuş demekmiş.
-Sütü ısıttıktan sonra etrafını bezle sarıp 40 dereceye ulaşınca mayalayın. Önce 40 dereceye getirip sonra mayalayıp sararsanız etrafındaki bez soğuk olduğundan ısının bir kısmı o beze gittiğinden sütün ısısı düşebilir.
- Sütü mayaladıktan sonra yerini değiştirmeyeceksiniz. Hiç dokunmadan kalacak. Sonra 2 saat örtüsüz dışarıda durup buzdolabına kalkacak.(ben direk dolaba koyuyordum). Buzdolabında sertleşiyormuş.

Ben henüz kendime yapıyorum. Yakında bebeğime başlayacağım. Günde 1 çaybardağı vereceğim ikindide. Katı gıdaya geçtiğimizde elimdeki bir beslenme programına göre:
sabah: emzirme
kuşluk: meyve
öğle: sebze çorbası
ikindi: yoğurt
akşam:emzirme
yatmadan önce: emzirme
22
Haz
2011

22:31
bebeğime nasıl yoğurt yapabilirim SERAP, (Çorum)
Ben keçi sütünden fırında yapıyorum. nejla hanımın anlattığı gibi hazırlıyorum fırına 50 derece de 3.5 saat mayalanmaya bırakıyorum. tutmama olasılığı yok.
23
Haz
2011

01:19
bebeğime nasıl yoğurt yapabilirim hilal, (Ankara)
serap hanım anlayamadım 3.5 saat boyunca fırında bekliyor fırın bu arada çalışıyor öyle mi?elektrik israfı olmaz mı?
23
Haz
2011

13:24
bebeğime nasıl yoğurt yapabilirim SERAP, (Çorum)
3 buçuk saat boyunca elektrik harcamıyor, resistansı soğudukça ve ortamın sıcaklığı düştükçe çalışıyor, ısısını 50 derece koruyor. faturamda bir değişik olmadı. eşim elektrik mühendisi hesaplamasını yapmıştı akşam sorayım tekrar net cevap veririm.
23
Haz
2011

22:14
bebeğime nasıl yoğurt yapabilirim özlem, (Sivas)
serap hanım bende fırınımın kataloğunu incelerken bu yöntemi okumuştum ama bana elektrik israfı olur gibi gelmişti. eşiniz bu konuda net birşey söylerse kendi yediğimiz yoğurdu bu şekilde yapabilirim.
6
Tem
2011

10:51
bebeğime nasıl yoğurt yapabilirim gözen, (İçel)
anneler;
bakıyorumki tutmamış yoğurdum hemmen sıcaksu koyuyorum bi kaba içine yoğurt dolu kabımı koyuyorum bir iki satt üstü havluyla bekletiyorum hoop 2 saat sonra kalıp gibi yoğurdum hazır.buzdolabındada 3 saat bekletmekle çok daha ii bir yoğurt hazırlamış olursunuz bebeğinize.
6
Tem
2011

13:46
bebeğime nasıl yoğurt yapabilirim meral, (Ankara)
arzumun yoğurt yapma makinasını kullanıyorum oğlum 6 ayını doldurduğndan beri şimdi 14 aylık hala yoğurda devam kavanozda olduğu içinde 1 kavanoz yetiyor tavsiye ederim bende hiç becerememiştim mayalamayı artık rahatım
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek