Forum Pediatri - Konular (Son mesaj tarihi,Mesaj Sayısı)

 
7
Tem
2011

21:17
Bebekle uyumak Pınar, (İstanbul)
Merhabalar..
Bebeğimiz doğduktan sonra 40 gün kadar eşimle benim odamızda kendi yatağında yattı. Sonra, ileride odasını ayırmanın zor olacağını düşünerek yatağını başka bir odaya taşıdık. Bebeği de yalnız bırakmamak ve ihtiyacı olduğunda hemen kalkabilmek için birimiz, genellikle ben onun odasında, ayrı yatakta yatmaya başladık. İleride ben kendi odama geçtiğimde bebek alışık olduğu odada kalacak ve yumuşak bir geçiş olacaktı.
Ara ara kayınvalidemlere kalmaya gittiğimizde de, oğlumuz bizim odada, ancak ezmekten korktuğum için ayrı yatakta yattı. Bir gün kayınvalidemde oğlumla ben aynı yatakta yattık. Ben ara ara gece uyanıp onu izledim. Benim için uyku çok dinlendirici olmadı ama ben acayip mutlu oldum. Onu uyandırmamayı başararak emzirebilmek ve "oh doydu" diye rahatlamak da cabası.
Şimdi herşeyi bırakıp oğlumu bizim yatağımıza almayı düşünüyorum ama arkadaşımızın 6 yaşında anne babasıyla yatan oğlunu görünce de tırsıyorum.
Oğlum 6 aylık ve bu düzene alışıkken sırf ben çok mutlu oluyorum diye yanıma almam da bencillik olacak. Acaba onun için de güzel oluyor mu bilemiyorum...
Siz ne düşünüyorsunuz, ne yapıyorsunuz?
7
Tem
2011

21:58
Bebekle uyumak özlem, (Sivas)
Pınar Hanım çok mutlu olduğunuz kelimelerinizden bize yansıyor. Ancak ben bu konuda çok gaddar bir anne olduğumu düşünüyorum. Çevremde gördüğüm kötü örneklerden etkilenerek anne olmanın yanı sıra aynı zamanda bir eş olduğumu da unutmamak için bebeğimi sadece 4 ay kendi odamda yatırdım. Ev değişim dönemine geldi yoksa daha önce odasını ayıracaktım. Çocuk alışıp sürekli aynı odada ya da yatakta yatmaktan iyidir diye düşünüyorum. Odalarımız çok yakın ve uykum çok hafif kızım yatağında hareket edince dahi uyanıyorum ve kontrol ediyorum. Ancak uzmanlar 2 yaşına kadar aynı odada yatmayı öneriyor fakat daha sonrası sorun düşünün isterseniz.
7
Tem
2011

23:28
Bebekle uyumak gözen, (İçel)
defalarca anneliği tadamıycağımıza göre...
belkide birkez yaşıycaz!
içinizden ne geçiyorsa onu yapın pınar hanım...
7
Tem
2011

23:48
Bebekle uyumak hilal, (Ankara)
benim kızım 13 aylık ve doğduğundan beri hep bizimle aramızda yatıyor ben de bu konuda hislerime mağlup oldum umarım korkulan olmaz şu an böyle çok mutluyuz zaten uzun bir süre başka çocuk da düşünmediğim için tüm ilgimi de kızıma verebilirim zaten aklı başına gelince en sonunda o istemeyecek siz hiç 15 yaşına gelip de hala anne babasıyla yatmak isteyene rastladınız mı?ki 4-5 yaşına geldiğinde bir formül bulmaya çalışırız nasılsa bana kızımla uyumak çok iyi geliyor
8
Tem
2011

11:05
Bebekle uyumak hatice, (İzmir)
pınar hanım ben size,gözen hanıma ve hilal hanıma katılmıyorum.bence suan en doğrusunu yapıyorsunuz.12.5 aylık kızım var ve doğduğundan beri aynı odada ve ayrı yatakta yatıyor.bazı zaman gece uyanınca yanıma ytaırıyorum o uyuyup kalıyor sonra yatagına yatırıyorum.arkadaşımın bizden 1 ay büyük kızı var o hep yanında yatırdı ve şimdi ayrı uyumuyor.yine bir tanıdığımızın oğlu hep yanında yatmış orta okula gidene kadarda yattı.en sonunda ağlaya ağlaya ayırdılar.
psikologlarda zaten 1 yasa kadar bazılarda 2 yasa kadar oynı odada ayrı yatakta diyor.ben kışa odasını ayırmayı düşünüyorum.burada duygusal yaklaşabiliriz ama emin olınki onlara kötülük yapıyoruz tabi bu 1-2 yaş bize ihtiyaç olan yaşın dışında.onların özgüvenini etkiliyoruz onları korkak ve bize bağlı yetiştiriyoruz.bunlar tabi benim düşüncelerim.yine bir örnek vericem:kardeşimin arkadaşı bebklerini hep yanında yatırmış.bir kaç ay derken yıl olmuş.artık o bir müddet sonra sadece kızıyla yatr olmuş rahat olmuyor diye eşi yatagı geceleri terk eder olmuş ve sonuç eşi şuan yataga gelmez kadını aldatır olmuş.böyle vakalarıda duyunca insan çok tedirgin oluyor tabi.ama yinede siz bilirsiniz..
8
Tem
2011

11:18
Bebekle uyumak esra, (Ankara)
bence içinizden nasıl davranmak geliyorsa öyle davranın zaten zamanı gelince her çocuk gibi kendiliğinden bazı şeylerden vazgeçecektir. (kimisi3 kimisi7 yaşında olsun)...
Bir bebeği bile etkilemek çok zor.
bana dedilerdki (büyüklerimiz) aman sen çalışan bir kadınsın sakın bebekle uyuma kokuna alışır zor zapdedilir veya işte uyku hali üzerine çıkarsın yanlışlıkla(ALllah Korusun) ben de bir müddet hiç kucağıma bile almadım (kucağada alışmasın diye) hep yatağına attım...Sonra ama özlem başladı bende... doktora gittim anlattım kızım dedi. bu anlara bir daha dönebilecekmisin ? hayır dedim. Bu yaşını bu bir daha yaşayabilecek misin? hayır dedim... Peki niye zevkini çıkartmıyorsun ister yanında yat ister kucağına al bu eninde sonunda senden ayrılacak kendine de bebeğe de eziyet etme... Bu anılar zor bulunur rahat ol dedi...
Bunun üzerine bende yanıma aldım.o kadar yakın davranmama rağmen şuan bebeğim bana ne sarılır nede yanımda yatınca koklar huyu bu ne yapayım şuan 19 aylık ben onu 6 aylıkken ayırdım ama ayırmadan öncede aynı şimdide aynı soğuk benimkisi bazen ara-sıra yanıma alıp uyuyoruz babasıyla beni itekliye itekliye yataktan atıyor....

Yani kısaca diyeceğim şu zevkini çıkarttın ona buna takılmayın siz annesiniz onun annesi sizsiniz ne olursa olsun onu sadece siz en iyi şekilde anlarsınız.Huyunda olmayanı koynuna soksanda olmayınca olmaz.Ayrı yatırırsın eğer huyu yapışmaksa sensiz yapamaz zaten yaşı belirli bir devreye girince kendisi çeliyor.. o yüzden takmayın FATMA HANIM istediğinizi yapın onun huyunu değiştiremeszsiniz...
birlikte yatmak istiyosanız yatın alışırsa alışsın ne olacak en geç 8 de bırakır sanki ondan kıymetliniz mi var FATMA hanım ben öyle yaptım pişmanda değilim üstelik bana doktorum söyledi bunu(benimkisi soğuk yanlız, gerçi alışsaydıda önemli değildi zaten yatardım tosunumla)

En içten Saygılarımla
8
Tem
2011

11:24
Bebekle uyumak esra, (Ankara)
bu arada biz aynı odada değiliz ancak bebeğin yatağının yanında çek-yat var orda uyuyoruz (eşim-Ben- bazende bebek)
8
Tem
2011

14:42
Bebekle uyumak şerife, (İzmir)
ben ikisinide denedim.

bence sadece bir pedegogtan yararlanın derim ben.

ordan burdan söylenenleri uygulamak anneyide bebeğide sıkıntıya sokuyor. her bebeğin yapısıda annenin yapısıda bir olmuyor.

nasıl her kumaştan istenilen model elbise çıkmıyorsa...
insanın yapısıda farklı.

ben yanımda yatırıyorum. başka yere yatırsamda pek bişey anlamıyor. hiç ağlayarakta uyanmıyor. tek problem sabahları saçımı çekerek uyandırıyor beni :)))
8
Tem
2011

14:52
Bebekle uyumak gözen, (İçel)
tekrar söylüyorum içinizden ne geliyorsa tüm doğallığınızla
onu yapın.
okadar akıllı varlıklarki onlar sen istiyosun diye senin istediğin gibi asla davranmazlar.sen yanına alınca eğer bebeğin içindeki boşluk bunla doluyorsa tabii seni bırakmıycak.bebeğin karekter yapısında yatıyor herşey.ben kızımı bi kaç kere yanıma aldım uyudu.yatağındada uyuyor.dizlerimdede.yani o anki bebeğinizin ihtiyacı ne bu önemli.korkmayın.konsantre anne olun.ne geçiyorsa içinizden onu yapın.kocaman olunca kollarınız saramıyo zaten bedenini çocuğunuzun öyle diilmi?
24
Tem
2011

01:32
Bebekle uyumak fatma, (Adana)
bana göre bebekle uyumak yanlış.ben kızımla birlikte hiç uyumadım.bunun içinde bir eksiklik hissetmiyorum.şu an tekrar hamileyim.onunda doğar doğmaz odasını ayırıcam.çocuklar bu şekilde daha uzun ve derin uyku uyuyorlar.bende daha dinç oluyorum.tabi bu benim tarzım.
24
Tem
2011

13:23
Bebekle uyumak gözen, (İçel)
fatma hanımuygulamanıza saygı duyuyorum.
yalnız şöyle bişey varki:
bebeğinizle uyumadan bunun nasıl bir eksiklik olduğunu anlayamıyorsunuz!
bir gece uyuduğunuzda nasıl bir duyguyla kucaklandığınızı farkına varıyorsunuz!!
tabi bu bbenim hissiyatım.benim yaşayarak öğrendiğim bi his.şu anda kızım beşiğinde uyuyor.
çoğu zaman yatağında zaten.ama bazı anlar oluyor kızımın buna ihtiyaç duyduğunu hissediyorum(yada ben ihtiyaç duyuyorum.zaten bu duygular içiçe geçen duygular)
ozaman yanıma alıyorum.uyuyoruz sabah kadar deliksiz.sonraki gece hooop yatağına çıkıyor tuna::))
24
Tem
2011

13:29
Bebekle uyumak fatma, (Adana)
ben uyku sorunu yüzünden çok çektim de çareyi bunda buldum.yanımda yatırmadım derken gece uykusunu kasdettim.gündüzleri uzanarak emziriyordum.kucağımda emzirirken ikimizde uyuya kalırdık yorgunluktan.böylece memede ve kucakta uyumaya alıştı.çok zor günlerdi.haniözellikle yanıma alıpta yatmadığım halde şöyle yada böyle alıştı.ikincisinde daha dikkatli davranmayı düşünüyorum.
24
Tem
2011

13:35
Bebekle uyumak gözen, (İçel)
allah analı babalı büyütsün fatma hanım.nekadar araları?
24
Tem
2011

13:37
Bebekle uyumak fatma, (Adana)
çekyatı açıyordum. 24 saat aynı odadaydık kızımla uzunca bir zaman yatak odasında yatmadım kızım beşiğinde ben çekyatta yattım.sırtımı bir yere vermeden emziremiyordum.arkama yaslanarak emziriyordum.ikimizde öylece uyuyup kalıyorduk.yaptığım hataları şu an daha iyi görüyorum.yani ben uykumu yeterince almalıyım ki bebeğime daha faydalı olayım.şimdi çocuk iki tane.kızımın daha çok ilgiye ihtiyacı olacak.bu nedenle bazı sorunlar hiç oluşmadan önlem almam gerek diye düşünüyorum.
24
Tem
2011

13:41
Bebekle uyumak gözen, (İçel)
hangi döneminde odalarınızı ayırdınız?
bende yatak odamda yatmadım.çekyatta emziriyordum gün boyu.gece beşiğine koyuyordum.6 ay oldu.bu aya kadar yanıma almadım.hep beşiğini bidi.gündüzleri de emzirip emzirip beşiğine koydum.uyumadı asla gündüzleri.halen öyle çok farkı yok.şimdilerde ara ara yanıma alyorum.bazen 5 saat aralıksız uyuyor öylece.sonra o hissetmeden beşiğine koyuyorum.ama dediğim gibi müthişş bi duygu.
24
Tem
2011

13:42
Bebekle uyumak fatma, (Adana)
teşekkür ederim gözen hanım.ikincisi doğduğunda kızım 3 yaş 3 aylık olucak.hayırlısı artık.
24
Tem
2011

13:50
Bebekle uyumak fatma, (Adana)
5 ay kadar salonda beraber kaldık.yani kızım beşiğinde ben çekyatta.gürültüden etkilenmeye başlamıştı artık.bu nedenle yatak odasına geçirdik beşiğini.önceki evimiz çok küçüktü.çocuk için ayrı odamız yoktu.bu nedenle uyku düzeni oluşturmakta çok zorlandım.ayağımda sallıyodum uyuyordu.ayağımdan kaldırırken beraber geri uyanıyordu.çığlıl kıyamet.sonra tekrar emzir.altını değiştir.ayakta salla.bu şekilde süregiden bir durum.sabahlara kadar çok bekldim.şu an evimiz müsait ikisinede ayrı oda düşünüyorum.kızım zaten odasında uyuyor.inşallah oğlumada yarı oda hazırlicam.yani kızımın odasına yatırıp düzenini bozmak istemiyorum.yatak odama zaten alamam.bu durumu kızıma açıklamam mümkün değil.ilk çocukta farketmiyor.tüm zamanım ona aiat olabiliyor.fakat ikinci çocukta açıklamalarımı kabulenmek istemeyecek bir birey söz konusu.bu nedenle daha dikkatli olmam gerekiyor.
24
Tem
2011

13:58
Bebekle uyumak gözen, (İçel)
kolay gelsin size fatma hanım!
hemen hemen aynı sorunları yaşamışız.ayakta sallamalar-çarşafta sallamalar.nezaman kendi kendine uyuyacaklar acaba???
benimkisi emerken uyuyor.artık çarşafıda ayağımda sallanmayıda reddediyor.sadece memede.sonralıp beşiğine koyuyorum.
tabi buara diş çıkarma evresindeyiz.çoookk huzursuzuz.
dalamıyor.derin uykuya geçemiyor.bu durumlarda son çare yanıma alıyorum.sarılmadan sadece yanımda uyuyor.şaşırıyorum.onca sallanmaya uyumayan çocuk yanımda kendi yastığıyla uyuyor.

hayatımıza ortaklar geldikçe zamanı dilimlere ayırmaya başlıyoruz.aslına bakarsanız kendimize ait bir zaman sözkonusu bile değil.herşey onlar için diilmi??
24
Tem
2011

14:03
Bebekle uyumak fatma, (Adana)
gözen hanım sallamadan yanınızda uyuyorsa çok güzel.beşiğini yatağınıza birleştirip yavaş yavaş beşiğine doğru ilerleterek zamanla beşiğinde uyumasını sağlayabilirsiniz.olmazsa siz beşiğe yaklaşırsınız.sallamaktan çok çok iyi bence.tabi siz de düşünmüşsünüzdür.yinede yazmak istedim.
24
Tem
2011

14:03
Bebekle uyumak fatma, (Adana)
gözen hanım sallamadan yanınızda uyuyorsa çok güzel.beşiğini yatağınıza birleştirip yavaş yavaş beşiğine doğru ilerleterek zamanla beşiğinde uyumasını sağlayabilirsiniz.olmazsa siz beşiğe yaklaşırsınız.sallamaktan çok çok iyi bence.tabi siz de düşünmüşsünüzdür.yinede yazmak istedim.
24
Tem
2011

14:12
Bebekle uyumak gözen, (İçel)
emiyor kucağımda uyuyor sonra beşiğine koyuyorum fatma hanım.ama bazı günler çoookkk huysuzz.uyumuyor emerekte.sallıyoruz.sonra uyumuşsa beşiğine koyuyoruz.
yanımda yatması şöyle:
gece emmek için uyanıyor.emziriyorum.kucağımda uyur gibi oluyor.sonra ayağıma alıp sallıyorum.uyku pekiştireci olarak.sonra yanıma alıyorum.o şekilde deliksiz uyuyor.
yani uyumadan yanıma alıpta yanımda uyuduğu görülmemiştir tunanın.keşke öyle uyusa.hep yanımda yatırırdım ozaman:)
24
Tem
2011

14:24
Bebekle uyumak seçil, (İzmir)
bu yanında yatırma durumu bizde daha farklı.6 aylık olana kadar beşiğinde odamızda uyudu beyefendi.6.aydan sonra odasını ayırdık.yine beşiğinde ama kendi odasında uyudu.9.aya geldiğimizde hastalandı geceleri saat başı hatta yarım saatte bir uyandı.ben iyice sarhoş gibi dolaşmaya başladım.baktım olmadı yanıma aldım.hiç olmazsa uyandıkça emzirip pişpişleyip yanıma koyuyor,fazla yorulmuyordum.sonra oğlum iyileşti.ama farkettim ki ben onunla yatınca çok mutlu oluyorum.sabahları gerinerek uyanmasını,geceleri döne döne uyumasını izlemek çok güzel.2 aydır yanımda uyuyor.her hafta diyete başlayanlar gibi bu hafta odasına geçecek desem de bi türlü olmadı:)hiç bir anını kaçırmak istemiyorum.elbet bir gün ayrı yatacak.bakalım ne zaman.
24
Tem
2011

14:24
Bebekle uyumak fatma, (Adana)
ne yapalım sağlıklı olsunlar da.elbet biraz yorulucaz.anneyiz sonuçta.evet sallamak uykuyu pekiştiriyor.eğer sallarken derin uykuya dalabilirse kolay kolay uyanmaz.kızım ceren deki sorun buydu derin uykuya dalmıyordu.çok çektirdi bize çok.canı sağolsun.
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek