Forum Pediatri - Konular (Son mesaj tarihi,Mesaj Sayısı)

 
14
Haz
2010

00:37
merhaba Zeyno, (İstanbul)
beş aylık kızıma ek gıdalar vermek isstiyorum nasıl ve neler yedirebilirim
14
Haz
2010

00:44
merhaba tülay, (Çanakkale)
merhaba zeyno hanım ben kızıma altıncı ayda doktorumuzun bilgileri doğrultusunda kendi mayaladığım yoğutla ek gıdaya başladım. ilk önce bir tatlı kaşığı sonraki gün iki tatlı kaşığıbir hafta içinde bir küçük çay bardağı yoğurdu yiyordu bir sonraki hafta doktorumuzun önerisiyle cam rendeyle armut rendesi vermeye başladımyine ilk gün bir iki tatlı kaşığı sonra arttırdım gün gün daha sonra tek tek sebze püreleri yaptım. il zamanlar her sebzeyi ayrı ayrı püre yaptım sonra karışık pürelere geçtim
15
Haz
2010

11:47
merhaba meryem şimşek, (Diyarbakır)
tülay hanımın dediği gibi ilk olarak yoğurt ile başlayın, sonrasında elma ile devam edin. yalnız aklınızda olsun verdiğiniz yiyecekleri 3-4 gün verin daha sonra diğer gıdaya geçin. bu şekilde hem bebeğin bünyesi yediği besine alışıyor hemde allerji yapıp yapmadığını kontrol etmiş oluyorsunuz. sebze vermeye başladığınızda ilk başta sebzelerii kaynatın ve suyunu verin, daha sonraki günlerde yavaş yavaş püresini vermeye başlayın ilk başta sulu olarak daha sonra yavaş yavaş katı püreye geçerek devam edin. kesinlikle yemeklerine tuz şeker ve süt (inek sütü)eklemeyin.bir de aklınzda olsun ek gıdalara geçiş yaptığınızda kabızlık problemi yaşayabilirsiniz bu çok normaldir. eğer geçmezse kayısı kurusunu rendeleyip meyve suyu yaparak günde 50 ml verebilirsiniz.
19
Haz
2010

21:18
merhaba Gul, (Fransa)
zeyno hanim neden ek gidalara baslamak istiyorsunuz biraz erken degil mi
20
Haz
2010

01:01
merhaba Müge, (Denizli)
Zeyno hn merhaba,bebeginiz anne sutu almiyormu?anne sutu alan bir bebek icin 5ay erken cunki, bir sorun yok ise 6 ayin bitmesini bekleyin derim ben.
23
Haz
2010

23:07
merhaba Zeyno, (İstanbul)
Kızım artık beni emmek istemiyor.Zorluyorum emmesini bende çok istiyoeum ama olmuyor.zaten ilk zamanlar 3 4 saatte zorla 5 dk emiyordu.uykusu emmediği için düzensiz bu yüzden ek gıdalara başlamak istiyorum.
5
Tem
2010

17:18
merhaba Zeyno, (İstanbul)
Kızım artık 6 aylık ve ek gıda olarak devam sütleri,yoğurt ve kaşık maması yediriyorum.
6
Tem
2010

15:56
merhaba esra, (Ankara)
OKUDUĞUM BİR YAZIYI DİREK SİZE YAZDIM
BENİM BEBEĞİM 5 AY 2 HAFTALIK ALTTAKİ YAZILAN ÇOĞU ŞEYİ UYGULADIM BİR SIKINTI ÇIKMADI


Bebekler İçin İlk Ek Besinler Ne Olmalı

Doktorumuz bize sebzeleri buharda pişirerek vermemizin daha yararlı olacağını söyledi. Bizde bir buhar pişiricisi aldık. Bu durumda tarifleri verilen çorbaları yapmak mümkün olmadı. İyiki de olmamış diye düşünüyorum şimdi. Bu sayede sebzelerin vitamininden en iyi şekilde yararlanabileceğimiz bir pişirme yöntemine kavuştuk.

Bir buhar pişiricinizin olması şart değil, içinde bir miktar su bulunan tencereye ısıya dayanıklı tel bir süzgeci suya değmiyecek şekilde yerleştirip pişireceğiniz sebzeleri süzgeçe koyarak üstüne kapak örtmenizde yeterli olacaktır. Suda eriyen B ve C vitaminleri yüksek ısıda kaybolur. Brokoli haşlama sırasında besin değerinin %60'ını kaybeder. Buharda pişirilirse bu oran sadece %7 civarıdır.

Bebeklere Verilen İlk Ek Gıdaların Amacı

Bebeğe ek gıda vermemizin amacı bebeği doyurmaktan çok onu yeni tatlara alıştırmak. Bu nedenle ilk ek gıdaya başlarken bir kaç çay kaşığı ile başlayıp daha sonra arttırarak tam bir öğüne geçilmesi öneriliyor.

Uzmanlar bebeği ilk ek gıdaya alıştırmak için şunlara dikkat etmenizi öneriyorlar.

İlk püreler yumuşak ve akışkan olmalı. Bu nedenle bir miktar su ile hazırladığınız püreleri sulandırın.
Bebek çok açken ek gıda vermek yerine önce onu biraz emzirip sakinleştirin.
...Bebeğe yedirirken küçük çay kaşığı kullanın
...Ek gıdayı öyle yemeği sırasında vermeye çalışın
...Bebek gıdası için hazırlanmış kitapları takip ediyorsanız piyasaya yeni bir kitap çıktı. Adı yaşasın mutfakta annem var. Kitaba bakınca gördüm ki yazarda aynı benim oğluma başladığım şekilde ek gıdalara başlanmasını öneriyor ve bunun için basit tarifler veriyor. Bundan yola çıkarak bir kaç tane basit püre tarifi vermek istiyorum. Hazırladığınız pürelerin artan miktarlarını dip frizde saklayıp daha sonra yedirebilirsiniz.

Basit Bebek Ek Gıda Tarifleri
Patatesli Havuç Püresi

Bir küçük patatesi buharda yada suda pişirin. İyice ezerek içine bir miktar su katın.

Bal Kabağı Püresi

Bal kabağını buharda yada suda pişirerek ezin. Bir miktar su ile sulandırarak yedirin.

Brokoli ve Patates Püresi

Brokoliyi ve patatesleri buharda pişirin. (Brokoli daha önce pişer) İkisini iyice ezin yine sulandırarak bebeğinize yedirin.

Salçalık Kırmızı Biber ve Patates Püresi

Kırmızı biberi fırın ızgarasında pişirin. Kabuklarını soyun. İyice ezerek sade yada patates ile karıştırıp bebeğinize yedirin.

Havuç ve Karnıbahar Püresi

Bir küçük havucu on dakika haşlayın içine bir küçük çiçek şeklinde karnıbahar ilave edin. 10 dakika daha haşlayıp iyice ezin.

Çeşitli sebzelerle bu şekilde ikili, üçlü kombinasyonlar yapıp bebeğinize yedirebilirsiniz.

ARKADAŞIM ŞU NOTUDA İLETİYİM:: İLK VERDİĞİN YEMEĞİ 1 ÇAY BARDAĞIYLA BAŞLIYORSUN VE OGÜN BAŞKA DEĞİŞİK BİR ŞEY VERMİYORUZKİ. VERDİĞİMİZ YEMEĞE(PÜRE,MEYVE YADA SIKILMIŞ MEYVESUYU)ALLERJİSİ OLUP OLMADIĞINI ALNIYORUZ.
2. GÜN TATLI KAŞIĞI 3.GÜN ÇORBA KAŞIĞI VE DEVAMINDA İSTEDİĞİ MİKTARDA ÇOK FALA OLMAMAK ŞARTIYLA VERİYORUZ.
3.GÜNDEN SONRA BAŞKA MADDELERDEN VEREBİLİR VE YEMEĞİ DESTEKLEYEBİLİRSİN
6
Tem
2010

16:00
merhaba esra, (Ankara)
ben bu konuda çok araştırdım bebeğim 3 aylıktan itibaren hazır mama yiyor bu yüzen uyguladığım diğer menüleri bu portaldaki::::'6 aylık bebekler için beslenme tarifi' adlı forumda yazdım isterseniz oradanda okuyabilirsiniz
6
Tem
2010

21:44
merhaba Zeyno, (İstanbul)
Teşekkür ederim
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek