Forum Pediatri - Konular (Son mesaj tarihi,Mesaj Sayısı)

 
29
Tem
2010

13:43
ÇOCUK PSİKOLOJİSİ VE ÇOCUK PSİKOLOĞU Aykut, (İstanbul)
ÇOCUK PSİKOLOJİSİ VE ÇOCUK PSİKOLOĞU

AŞIRI DUYARLI ÇOCUKLAR: Bu çocuklar çok iyi gözlemci olmarına karşın genellikle çekingen ve ürkektirler.Yeni ortamlardan programlardan hoşlanmazlar.Uyaranların fazla olduğu ortamlarda kolaylıkla hırçınlaşabilirler.Çevreyi kendi başlarına araştırmaktan hoşlanmazlar.Uyaranlar fazla olunca ,bu çocuklar çoık zorlanırlar ve mızmızlaşmaya başlarlar.
İÇİNE KAPANIK ÇOCUKLAR:Bu çocukların ise çevre,insanlar pek umrunda değildir.Kendi kendilerine oynayabilicekleri oyunları tercih ederler Bunlar genellikle mekanik oyunlardır.Bir seneryo çerçevesinde oynanan oyunlar da,sınırlı kalıplar içindedirler.Bu çocukların sözel becerileri pek gelişmemiştir;kendilerine uzun uzun anlatılan konuları dinlemekte zorlandıkları gibi,kendilerini ifada ederken de en kısa yollara başvururlar.Çocuğun iletişimi Evet , hayır, iyi, kötü, bilmiyorum düzeyinde kalır.
MEYDAN OKUYAN ÇOCUKLAR:Bu çocukların temel özelliklri inatçı,dirençli ve her şeyi kontrol altında tutma ihtiyaçı duyan çocuklar olmalarıdır.Bu çocuklar da değişikliklerden ,yeniliklerden oek hoşlanmazlar.Çevrelerindeki kişilerle sık sık tartışırlar.Her şeyin istedikleri gibi olması için ısrar ederler.Kendi seçimleri olan işlerde son derece başarılı olan bu çocuklar ,ekip çalışmalarında büyük zorlukla karşılaşırlar.Bu çocuklar, ihtiyaçlarını mızmızlık yaparak değil, direnerek belli ederler.
DİKKATİNİ VERMEYEN ÇOCUKLAR:Bu çocuklar ,ilgilerini çekmeyem hiçbir konuya uzunca bir süre dikkatlerini veremezler;dikkatleri oradan oraya dağılır ve genellilkle 'Dikkat Eksikliği ' tanısı alırlar.Çok unutkandırlar,fazla konuşmaktan hoşlanmazlar.Bu çocukların gördükleri veya işittikleri bir konuyu yorumlamakla ilgili zorlukları vardır.Bşladıkları bir işi bitiremedikleri,bir konudan öbürüne kaydıkları,ancak kendi yapılarına uygun işlerde başarılı oldukları için çevre tarafından 'tembel,bencil olarak nitelendirilebilirler.
HAREKETLİ SALDIRGAN ÇOCUKLAR:Bu çocukların en önemli özellikleri son derece dürtüsel olmalarıdır.Akıllarına gelen şeyi anında gerçekleştirmek isterler.İstedikleri bir şey gerçekleşmediğinde de, bunu elde etmek için plan yapmak yerine doğrudan fiziksel müdahalede bulunurlar.Bu çocuklar, çok yaratıcı olabilirler.Bu çocukların büyük bir çoğunluğunda dikkat sorunu vardır. Ayrıca bu çocuklar ,eşyalarını sürekli bir yerlerde unutur ve kaybederler.Dağınık ve dalgındırlar.
Çoğunuzu anlamak ve anladığınızı ona hissettirmek kadar, onun dış dünyada daha rahat etmesini sağlayacak bir takım sınırlarıda koymak o denli önemlidir.
ÇOCUK PSİKOLUĞU VE GÖREVLERİ: Çocuk psikoloğu, çocukların normal veya normalden sapan davranışlarını araştıran, inceleyen, sorunların giderilmesi için çözüm yolları öneren, bu konuda eğitim almış kişidir. ÇOCUK PSİKOLOGLARI sabırlı ,çocukların seven kişiler olmalıdırlar
GENEL TAVSİYELER:Gün içinde,çocuğunuzla önceden belirlemiş olduğunuz birzaman dilimini,sizin çocuğunuzun odasında oturup onun oynadığı bir oyunu,izlemesi ile geçebilir,veya ikinizin birlikte birşeyler yapması şeklinde geçebilir.Bu zaman dilimleri içinde ,çocuğunuzun dikkatini belli bir konuya yönlendirmesi yönünde ona geri bildirimler verbilir ve bu konuda farkındalığını arttırabilirsiniz.Paylaştığınız etkinlikleri onun hoşlandıklarından seçip,ilişkiye bir sıcaklık ve yakınlık boyutu katabilirsiniz.Sağlıklı ve dengeli insanların geçmişleri araştırılırsa,çocukluklarının özgür bir eğitim ortamında geçtiği görülür.
Karekter gelişiminde de özgür ve sağlıklı ailenin rolü büyüktür.Böyle bir ailede çocuk,özgür bir ortam bulacağından gerek sevgide ve gerekse yetenek gelişiminde bir engelle karşılaşmıyacaktır.

29
Tem
2010

16:03
ÇOCUK PSİKOLOJİSİ VE ÇOCUK PSİKOLOĞU SEVİLAY, (Amasya)
merhabalar......35 aylık minik bir prensesim var...19 ay anne sütü aldı..tek bebek..ben 28 yaşındayım...bebeğime kendim bakıyorum...durumu şöyle anlatayım..iletişim olarak arkadaşları ilede yetişkinler ilede gayet iyi...yalnız,oyuncakları ile oynamıyor birşeye tam anlamıyla ilgisini verip zaman geçirmiyor..masal dinllerken uyumlu yani sıkılmıyor ve bir ortama girdiğimizde yapma dediğim şeyleri yapıyor,resim çizmeyi seviyor fakat 5 dk,oyuncakları ile 5dk,fazla yoğunluğunu vermiyor,onun dışında içgüdüsel olarak bizi kuzenlerinden kıskanıyor,bunun dışında özgüveni fazlasıyla olduğunu düşünüyorum elimizi tutmaktan hoşlanmıyor,kendi başına birşeyler yapmayı seviyor şuan küçük bir ilçedeyiz sanatsal olarak bir müzik aleti ile ilgilensin istiyoruız fakat öğrenebileceği bir merkez yok spor dalları ile ilgilensin istiyoruz kurs yok,evde eğitici setler alıp onları tekrar ediyoruz kitap ile çok ilgili.konuşmayı çok seviyor...nasıl bir çocuk...ben ne yapabilrim daha iilerisi için..teşekkür edrim..
13
Eyl
2010

03:10
ÇOCUK PSİKOLOJİSİ VE ÇOCUK PSİKOLOĞU fatma, (Adana)
"Çoğunuzu anlamak ve anladığınızı ona hissettirmek kadar, onun dış dünyada daha rahat etmesini sağlayacak bir takım sınırlarıda koymak o denli önemlidir."
işte ben bu cümledeki düşünceyi çok beğeniyor ve takdir ediyorum.benim tarzım aynen bu.kurakcılıktan yana değilim.fakat kurallar yaşamımızın bir parçası.onlar olmadan hayatı düzenleyemeyiz. bana göre sınırlar belirlenmeden yetiştirilen çocuklardan oluşan toplumlar, bencil ve düyanın merkezinde kendisinin olduğunu zanneden insan yığını olmaya doğru ilerler.
bence çocuklarımıza almayı değil vermeyi, vurmayı değil sevmeyi öğretelim."çocuğum kendinden büyük çocuğa vurabiliyor onu ağlatabiliyor" diye ortalıkta övünerek, gururlanarak takdire layık bir olaymış gibi anlatmayalım.lütfen anneler biraz duyarlı olalım.sadece yakın zamanı değil biraz daha ilerisini düşünelim.biz anneler sadece evlat değil, bir birey değil, vatanımızın milletimizin gelecekte resmini çizecek yeni bir nesil yetiştiriyoruz.lütfen işin ciddiyetine dikkat edelim.
şimdi düşünün. o resmi nasıl görmek istiyorsanız evlatlarınızı işte öyle yetiştirin.
konuşmak istediğim o kadar çok şey var ki.insanlar ah insanlar...

13
Eyl
2010

10:22
ÇOCUK PSİKOLOJİSİ VE ÇOCUK PSİKOLOĞU , (Muğla)
sıze tamamen katılıyorum fatma hanım ....her ne kadar bu kural koyma ısını kendı basıma beceremesemde;kuralları benımssemıs bır cocugun ne kadar guzel oldugunu öğrendim ....oglum 4 aydan berı krese gıdıyor ve ınanılmaz degıstı konusmaları davranısları vs.... ben bıraz duygusal bıranneydım oğlum sozkonusu olunca doğruyu bılsemde uygulayamıyordum ama sımdı oğlumdaki degısımı gorunce bende ona ayak uydurmaya basladım artık padişahlık döneemi bitti(kaan bizim evin padişahıydı) bızım evdede demokrasi var ....hep onun dedıgı olmuyor dogruları yanlısları konusuyoruz..cok ta ıyı yapıyoruz cunku hersey temelde baslıyor cocuklarımızın temelı ne kadar saglam olursa gelecegımızde o kadar saglam olacak .........bu arada facebooktakı gruba ugramıyorsunuz galıba ..kpss sınavı nasıl gectı??
13
Eyl
2010

15:23
ÇOCUK PSİKOLOJİSİ VE ÇOCUK PSİKOLOĞU fatma, (Adana)
nilüfer hanım teşekkür ediyorum.ben kızım 4 aylıktan beri bu şekilde davranıyorum.şimdiye kadar bir zararını görmedim.umarım bundan sonrada görmem.kızıma gelince o gerçekten kendine güvenen çok güzel iletişim kurabilen bir birey.oğlunuzdaki gelişime inanın çok sevindim.facebooka da bakıyorum aslında.takip ediyorum.taşınma yorgunluğunu henüz üzerimden atamadım.akşamları çok çabuk uykum geliyor.bu arada çok geçmiş olsun allahım esirgemiş.onlar melek olduğu için allah onları korur.bundan sonra hergün internete vakit ayırıcam.kızım ve kendim için bunu yapmak zorundayım.kpss pek parlak değil..
13
Eyl
2010

16:23
ÇOCUK PSİKOLOJİSİ VE ÇOCUK PSİKOLOĞU , (Muğla)
tesekkur ederim evet ya gercekten allahım sakladı ...bayramdada oğlum kucagımdayken merdıvenden dustuk ...bır terslık varya ustumuzde allah beterınden saklasın ...kpss sınavınız ıcın uzgunum galıba bır kopya meselesı felan da cıkmıs?
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek