Forum Pediatri - Konular (Son mesaj tarihi,Mesaj Sayısı)

 
11
Kas
2010

00:30
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
bebeğim 8 aylık ...ama hala geçmemiş tortikolisi çok üzülüyorum..dün tekrar egzersiz yaptırmaya başladık..çok çabuk olumlu yanıt verdi oğlumun boynu allaha şükür..1 yaşına kadar günde 4 kez 20 dk egzersiz yaptırmalıymışız yoksa ameliyat olmak zorunda kalıcakmış minicik bebeğim..bu hastalığı olan annelere şimdiden çok geçmiş olsun diorum...allah hiç kimsenin evladına hiçbir sorun yaşatmasın rabbim...bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim..
11
Kas
2010

10:13
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! ebru, (İçel)
amin
11
Kas
2010

21:40
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
teşekkür ederiz ebru hanım..amin..
13
Kas
2010

00:33
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
Doğuştan eğri boyun (Tortikollis)Doğumdan 1-2 ay sonra çocuğun boynunda yana doğru eğiklik varsa buna dikkat edin.
Doğuştan eğri boyun problemine sık rastlanabilir. Doğumdan sonraki 6. ya da 8. haftalarda tanımlanır. Boynun kenarındaki kasın kasılmış bir şekilde durması pozisyonunda görülür. Çocuk başını öne eğerken baş ters yöne doğru hareket eder.
Bu hadisenin genellikle çocuk doğarken doğum kanalından geçtiği esnada boynun herhangi bir tarafında (sağ veya sol olabilir), o kasın kansızlaşmasına bağlı olduğuna inanılmaktadır.
Bu, yeni doğan çocukların yüzde 20’sinde kalça problemiyle de birlikte görülür. Bu her iki durumun da çocuğun ana rahmindeki kötü pozisyonundan kaynaklandığı düşünülmektedir.
Doğum sonrasında ilk ayda problemli kasın olduğu yerde bir genişleme olduğu elle hissedilebilir. Daha sonra o kastaki gerginlik ve boynun eğriliği görünmeye başlar. Şayet bu düzelmezse yüzde ve başta değişiklikler oluşur.

Bir çocukluk dönemi problemi
Çocuk yüzüstü uyuduğunda etkilenen boyun kısmının olduğu tarafa doğru yatar. Bu yatış pozisyonuna bağlı olarak yüzün o tarafında düzleşme görülür. Sırtüstü uyuyan çocuklarda ise başın arkasında düzleşme olur. Hayatın ilk yıllarında boyunda germe egzersizleri, boyundaki hareket açıklığını düzenleyen egzersizlerin dışında başa pozisyon vermek de tedavinin kapsamına girer.
Bu tedaviler çocuk hastaların yüzde 85 - 90’ında iyi sonuç verir. Eğer bu tedaviler sonuç vermezse 18 ay ile 2 yaş arasında cerrahi girişim gerekebilir.
Boyundaki bu bozukluğun devamı halinde yüzde kalıcı sorunlar oluşabilir. Cerrahi müdahaleden sonra pozisyonun korunması için alçı veya korseler kullanılabilir.
Boyun eğriliği bir çocukluk dönemi problemidir. Burada nedenini bulmak pek de kolay olmaz. Doğumdan kısa süre sonra baş ve boyunda değişiklikler, kafatası ile boyun omurları arasındaki problemler de bunun nedeni olabilir.

Yüzde asimetri olabilirBoyun omurlarındaki doğuştan olan kusurlar da boyun eğikliğinin sebebidir.
Çocukluğun ileri dönemlerinde zaman zaman ilaç zehirlenmelerine bağlı boyun eğrilikleri de oluşabilir. Yine çocuklarda boyundaki lenf nodüllerinin tutulduğu faranjit gibi enfeksiyonlarda da boyun eğrilikleri görülebilir.
Çocuğun boynunun sağında ve solunda oluşan kitle bazen tümör gibi algılanabilir. Tedavi edilmediği takdirde çocuğun yüzünün iki yarısında asimetri oluşur ( yüzün bir tarafı büyük bir tarafı küçük).

Erken teşhis önemli
Boyun eğrilikleri tedavi edilmezse çocuğun başı 4 veya 5 yaşlarında köprücük kemiğine yapışıkmış gibi durmaya başlar.
Erken teşhis konmuş ise yumuşak boyun korseleri, yatak istirahati ve yapılacak rehabilitasyon programlarıyla hasta sağlığına kavuşturulabilir. Sorun devam ederse bu defa başı tespit eden breysler ya da alçılama sistemi uygulanır.
Çocuklarda görülen boynu tutan romatizmal hastalıklar, boyun omurlarındaki enfeksiyonlarda boyun eğriliğinin nedenleri arasındadır.
Boyun eğriliği bazı nörolojik problemlerin belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Psikolojik nedenlerle oluşabilen boyun eğrilikleri de vardır fakat sık değildir.
Çocukluk döneminin ender görünen hastalıklarından biri de boyun omurları arasındaki disklerin (yastıkçıkların) kireçlenmesi sonucu boyun ağrıları ve boyundaki eğrilikler ortaya çıkabilir. Bu hadise hastaların dörtte birinde ateşle başlayabilir. Ve çocuğun yutmasında problem olabildiği gibi buradaki diskin fıtıklaşmasına bağlıda nörolojik kusurlar görülebilir..
13
Kas
2010

00:34
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
Tedavi


Tanı konur konmaz pasif germe egzersizlerine hemen başlanır.

Bebek sırtüstü sert bir zemin üzerine yatırılır. Yemek masasının üzerine serilen battaniye bu iş için idealdir. Egzersizin ilk aşamasında normal tarafın kulağı o taraf omuzuna değecek şekilde boyun lateral fleksiyona zorlanır. İkinci aşamada çene gergin (kontrakte) tarafdaki omuza yaklaşacak biçimde, baş düşey ekseni etrafında döndürülür. Üçüncü aşamada baş geride (ekstansiyonda) tutulurken, boyuna lateral fleksiyon ve rotasyon zorlamaları birlikte uygulanır. Her hareketin sonunda beşe kadar sayılarak kas gergin durumda tutulur ve her hareket en az yirmişer kez tekrarlanır. Bu seans günde 4-6 kez tekrarlanır. Bu sırada gövde ve özellikle de kontrakte taraf omuzu diğer el vasıtasıyla sabit tutulur. Egzersizler nazik olarak yapılmalıdır, aksi takdirde kasda kısmi yırtılma olabilir. Egzesizler tercihan çocuk uyurken, ya da doymuş durumdayken yapılmalı, çocuk bıktırılmamalıdır.

Bebeğin sırtüstü yatması önlenir. Sesli uyaranlara yönelerek boynunu aktif olarak çevirmesi gayesiyle, bebek normal tarafı duvar tarafına gelecek şekilde yatırılır. Bebek kontrakte tarafdan emzirilir ve oyuncakları bu tarafdan uzatılır; sesli uyaranların (radyo, TV vb.) bu tarafda olmasına özen gösterilir.

Altı aylıktan ufak çocuklarda eğer etkili bir pasif germe egzrsiz programı uygulanacak olursa tedaviye yanıt yüz güldürücüdür (%76-97). Egzersiz programı en az 1 yıl sürdürülmelidir.

Nedbe dokusunun yerleştiği kas liflerinin normal kas liflerine oranı klinik tablonun şiddetini ve germe egzersizlerinden elde edilecek sonucu belirler. Eğer nedbe dokusu hakimse, kasın esnekliği azaldığından gerilebilme olasılığı da azalır ve egzersiz programı yetersiz kalır. Ayrıca 1 yaşından ufak olmasına karşın yüz asimetrisi bulunan veya boyun rotasyon hareketinde ileri kısıtlanması bulunan olgularda pasif germe egzersizlerinden sonuç alınması düşük bir olasılıktır. SKM kasında diffuz yayılım gösteren olgular da konservatif tedaviye dirençlidirler. Konservatif tedavinin en az 6 ay süreyle uygulanmasına karşın yanıt alınamayan olgularla, 1 yaşından sonra başvuran olgularda cerrahi girişim uygulanır.

Cerrahi girişim sırasında SKM kası klavikulaya yapıştığı yerden kesilir (unipolar distal gevşetme). Uçların tekrardan birleşmesini önlemek için heriki uçdan bir miktar eksizyon yapılır. Ameliyat sonrası 6 hafta süreyle özel yapım yakalık kullandırtılır; ufak çocuklarda aşırı düzeltilmiş pozisyonda astronot alçısı yapılır. Ameliyat sonrası pasif ve aktif egzersizlere en az 1 yıl devam edilmelidir.

SKM kasının kulak arkasından kesilmesi (unipolar distal gevşetme) buradan geçen önemli bir sinirin zarar görmesi riskini taşıdığından tercih edilmez.

İleri olgularda, ya da geç kalınıp ileri yaşlarda tedaviye gelen olgularda SKM kası her iki ucundan serbestleştirilir (bipolar gevşetme).

Cerrahi girişimle boyun hareketlerindeki kısıtlılık ortadan kalkmakta, ancak cerrahi girişim belli bir yaştan sonra yapılmışsa yüzdeki asimetrinin belli bir miktarı kalıcı olmaktadır. Ayrıca omurlar da boyundaki eğriliğe uyum sağladıklarından belli bir yaştan sonra boyundaki eğrilikde tam bir düzelme mümkün olmamaktadır. Hasta bu gerçekler konusunda bilgilendirilmelidir.16
Kas
2010

11:33
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
genelde 2-3 kez yapabilioduk egzersizini dün nihayet 4 kez yapabildik
16
Kas
2010

22:59
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! serap, (İzmir)
geçmiş olsun canım benimde bebeğimde tortikolilis var.ilk ultrasonda bayağı büyüktü.3 ay önce çok az kaldığını hatta geçmek üzere olduğunu öğrendim.benim bebeğim 8 aylık elimden geldiğince egzesizini yaptırıyorum.merak etme ameliyat olan genelde yok.inşallah bebeklerimiz sağlıklarına kavuşurlar.
17
Kas
2010

23:23
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
sizede geçmiş olsun serap hanım.size bir kaç soru soracağım izninizle..sizin bebeğiniz kızmı erkekmi.ilk ultrasonda kaç milimetre çıkmştı ve hangi tarafında tortikolis.ne zaman farkedilmişti çocuk dr.unuzmu farketti fizik tedavisi nezaman başladı.kaç seans yapılmıştı....
çok sevindim sizin adınıza geçmiş sayılır tortikolisi o zaman...ancak 1 yaşına kadar egzersizlerini yapmak gerekiormuş ihmal etmeyin.biz biraz ihmal ettik malesef.4 ay hiç yapmadık sayılır egzersizlerini..çok üzülüorum boşa geçirdiğimiz için zamanı..ama fzik tedavi dr.umuzun yüzünden oldu alışkanlıktan duruyordur dedi öyle..günde 1 defa yapın dedi..bizde ihmal ettik zatenbizim oğlan da yaptırmıyordu ağlıyordu..birde uyudğu zaman yaptığımız için vede uykusu çok hafif olduğu için yapamıyorduk.gece yarısı biraz daha derin uyuyordu gece 2-3te yapmaya çalışıorduk çok zor oluyordu..

benim oğlumda 8 aylık..9 kasımda prof.dr tuncay centel hocaya götürdük.çocuğunuzda artık tortikolis kalmış dedi günde 4 defa 20 dk.aksi yönde hareket ettireceksiniz dedi olmazsa 1 yaşından sonra ameliyat edicez dedi 12 hafta sonra kontrole gelin dedi.ama en güzel tedavi egzersizle olan dedi....

amin inşallah kavuşurlar sağlıklarına bebişlerimiz..iyi bayramlar..bu arada bizde izmirliyiz ama istanbulda oturuyoruz...
20
Kas
2010

01:10
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
bugün egzersiz sayısı:1,5:(
26
Kas
2010

22:40
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! serap, (İzmir)
http://www.kadinlarkulubu.com/bebek-sagligi-hastaliklari/359044-yenidogan-bebgimin-boynunda-egrilik-var-hastaligi-atlatan-yada-bilen-varsa-yardim.html
26
Kas
2010

22:42
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! serap, (İzmir)
canim klavyemde sorun var uzun yazamiyorum bu siteye girersen bilgilerim yazili.
9
Ara
2010

13:19
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
tamam serap hanım..
9
Ara
2010

13:20
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
son 2 gündür günde 1 kez egersiz:(((((((((((((((((
9
Ara
2010

13:20
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
egzersiz
9
Ara
2010

22:44
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
birinci egersiz:5 dk
ikinci egz: 15 dk
üçüncü egz: 10 dk
dördüncü egz: 15 dk
11
Ara
2010

23:42
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
1. egz:13 dk
2. egz:20 dk
3. egz:15 dk
4. egz: 15 dk
18
Ara
2010

22:50
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
1. eg: 20dk.
2. egz: 2o dk.
bugün 2 egzersiz:(((
29
Ara
2010

00:08
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! nisan, (Balıkesir)
merhaba ben yeni okudum yazdıklarınızı benm oğlum 5 yaşında ama bebekken geçirdik bu rahatsızlığı ben hem kendim ağlayarak hem bebeğim ağlayarak yaptırdım tüm egzersizleri sonradan pişman olmamak için doktorumuz ameliyat günü verdi gittiğimizde ameliyat etmediler çünkü geçmişti o gün dünyalar bizim oldu sizi çok iyi anlıyorum geçmiş olsun bencede ihmal etmeyin egzersz işe yarıyor doktorumuz bana sonradan ağlatacağına şidi ağlasın sana anne neden çözümü varken yapmadın demesin ağlasada yaptır demşti
9
Oca
2011

23:48
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
merhaba hatice hnm..gelmiş geçmiş olsun..çok güzel atlatmışsınız ne mutlu sizlere..darısı bizim başımıza inşallah..bizimde şubatta kontrolümüz var 11 aylık olacak o zaman ..benim gözlemlediğim kadarıyla oğlumun boynunun sol tarafı artık sağ tarafı ile neredeyse aynı,bazen sola doğru eğiyor otururken ama o alışkanlıktanmış..geçti sayılır allahın izniyle..bizim oğlanın ağlaması kalkmak istemesinden, yattığı yerden yapıoruz egzersizi..bi elimle egzersiz yaptırmaya çalışıorum bi elimle oyuncaklarıyla oyalamaya calışıorum..sizin bebişin kaç yaşındayken geçmişti hatice hanım..1 yaşına kadar egzersiz yaptırmak gerekiormuş geçmezse ameliyat diolarmış..birde siz geçtikten sonra hala egzrsiz yaptırdınızmı..nekadar daha egzersiz yaptırıcaz acaba..allah bütün bebişlere sağlık versin inşallah..
9
Oca
2011

23:50
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
1.egz:20dk
2.egz:20 dk
bugün 2 egzersiz:(
22
Oca
2011

19:42
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! nisan, (Balıkesir)
merhaba ben yazınızı yeni gördüm inanın bu aralar hiç bakamamıştım siteye bizimkinde ameliyat diye gittik gerek kalmadı geçti denildi yapmadılar çok mutlu olmuştuk darısı size biz egzersizi sabah 100 öğle 100 akşam 100 toplam 300 yaptırdık evet 1 yaşına kadar ama aylık kontrolü vardı başını sağa sola çevirmek 1 demekti Allah hepimizin çocuğuna sağlık versinama egzersiz yaptırınca geçiyor ben inanıyorum kolay gelsin Allah yardımcıcınız olsun sabır çok önermli
23
Oca
2011

01:22
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
hatice hanım merhaba ..doğru söylüyorsunuz sabır önemli. bana kalsa 6 kere yaptırırım egzersizini ama oğlum duruvermiyorki.2-3 kez 20 dk boyunca diğer yöne eğiyorum boynunu..uyku mahmurluğuyla yaptırıyorum ancak başka türlü asla yatıp yaptırmıyor egersizini..
24
Oca
2011

15:52
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
dün 1 kez 20 dk egersiz yaptırmak istemiyor..
30
Oca
2011

00:09
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
1.egz:20dk
2.egz:20 dk.
haftaya kontrole gidicez prof.dr.tuncay centel e..hadi bakalım hayırlısı...
1
Şub
2011

20:16
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
:((((((((((((((((((
bugün kontrole gittik tuncay centel e..sabah 9.30da..üstünü soydum oğlumun kucağında tut dedi tuttum,yürüyormu dedi evet dedim yere bıraktım yürüdü.ve ameliyat olması lazım,egzersizleri düzenli yapamamışsınız yada büyüdüğü için işe yaramamış, tam verimli olmamış egzersizler dedi.fizik tedavi den yardım alabilirsiniz evde kendinizde egzersiz yaptırmaya devam edin ama 1,5 ay sonra 1 yaşındayken ameliyat edicez dedi..
:((((((((((((((((((((( tabi çok üzüldüm ağladım..

sonra bunun üzerine eşim acıbademin fizik tedavi doktoruna da kontrol ettilelim dedi..akşamüstü 4 te de ona gittik,kadın elle muayene etti boynunu şişlik yok dedi,başını sağa sola yukarı aşağı bakmasını sağladı,tam dönüyormu die eliylede döndürdü..bence çok kötü durumda değil ama si gene de 1 yaşındayken latif abbas a da bi kontrole tekrar muhakkak gidin dedi o hem gereksiz yere ameliyat falan da yapmaz bu konuda da bayağı tecrübelidir dedi..biz gene fizik tedaviye almayalım siz evde egersizlerini yaptırmaya devam edin 5 sn 10-15 kez günde 6 defa yaptırmaya çalışın egzersizlerini dedi zaten egzersiler 2,5 ayda bayağı işe yaramış,fayda sağlamış siz egzersizlere davam edin dedi:) veee biraz olsun içim rahatladı...:):)))))

ancak bugün hiç egzersiz yaptıramadık şu an uyuyor uykudan sonra ilk iş egzersiz yaptırmak olacak...
6
Şub
2011

21:28
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! nisan, (Balıkesir)
merhaba atanur hanım çok züldüm ilk doktor olayına ama bence siz moralinizi bozmayın devam edin egzersize daha geçen gün tv de bir dr bu rahatsızlığı geçmeyen bebek çok az genelde iyi oluyorlar dedi egzersizleri aksatmayın benim oğlum ağlardı yırtınırcasına bende ağlardım hıçkıra hıçkıra ama yinede yaptırdım ona hep senin iyi olman için bebeğim diyerekağlaya ağlaya yaptırdım inanın çünkü doktorum sonra seni suçlayacak demişti çünkü sizde benim gibi yapın diyemem ama çok sabır istiyor moralinizi yüksek tutun beraber çözeceğiz bebeğim diye kendinizi güçlendirin Mevlam dermansız dert vermesin egzersiz gerçekten işe yarıyor bunu 2 arkadaşım daha yaşadı ve onlarda çözdüler inanın sizde başaracaksınız inanıyorum ben öpüyorum bebeğinizi
8
Şub
2011

09:10
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! yasemin, (Ankara)
çok geçmiş olsun atanur hanım rabbim acil şifalar versin inş. sağlığına sağ salim kavuşsun
8
Şub
2011

20:10
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
hatice hanım teşekkürler ilginiz ve desteğiniz için,inşallah bizde atlatırız en kısa zamanda..inanın ameliyat kelimesini duyar duymaz tüylerim diken diken oluyor..çünkü ameliyat demek acı demek herşeyin en baştan başlaması demek..6 hafta boyunluk takılcakmış ameliyattan sonra onunla da bitse iyi 1 yıl daha hem fizik tedavi hem egzersizler devam edicekmiş..inşallah başarırız ameliyatsız..yaptırıyorum egzersizlerini mutlaka bakalım hayırlısı olur inşallah..bende bebişinizi öpüyorum,çok selamlar sizede..
8
Şub
2011

20:11
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
yasemin hanım çok teşekkür ediyorum amin inşallah..allah tüm bebişlerimize sağlık versin inşallah..
10
Şub
2011

20:16
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! serap, (Antalya)
Atanur hanım merhaba,
Hiç moralinizi bozmayın.benimde 17 aylık bir kızım var.Aynı sorunu yaşadım ve yaklaşık 1 yaşında problem geçti.Ben çok araştırmıştım.bende yapılması gerken tüm harketler var.Eğer bilgi almak isterseniz size cep telefonumu veririm.yardımcı olmaya çalışrım.Çok geçmiş olsun sakın üzülmeyin geçiyor.
11
Şub
2011

14:28
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! nisan, (Balıkesir)
ameliyatı düşünüp üzmeyin kendinizi atanur hanım aynen bende hepsini düşünürdüm sabahlara kadar sizi çok iyi anlıyorum ama geçecek yapıyorsunuz egzersizini ya tamam bitecek göreceksiniz gerek kalmayacak ameliyata inanın egzersizle geçiyor kendinizi üzmeyin gerçekten çok iyi anlıyorum sizi bende hacettepeye her gidişimde ameliyat korkusu yaşamıştım ama olamadı sizde çok güzel haberle geleceksiniz doktorunuzdan eminim
19
Şub
2011

00:53
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
çok teşekkür ederim serap hanım..çok geçmiş olsun sizede..inşallah bizde atlatırız..bilgi alışverişinde bulunmayı isterim gerçekten..12 martta 1 yaşına girecek bebeğim vaktimiz de az kaldı bu anlamda..inşallah egzersizle geçer..benim yaptığım egzersiz boynunu diğer yana eğme hareketi..dr.umuz bunu önerdi..biz istanbuldayız..
19
Şub
2011

01:03
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
nisan hanım moral desteğiniz için çok teşekkür ederim.inşallah bizde atlatırız en kısa zamanda..bu iyi dileklerinizle dualarınızla mutlu şekilde döneriz inşallah doktorumuzdan...slmlr
19
Şub
2011

01:08
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
yalnız 1 haftadr bebeğimde bende grip olduk,ateşimiz vardı..huysuzluğundan ve benim halsizliğimden yaptıramıyoruz egzersilerini:(((((((((
19
Şub
2011

13:39
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! nisan, (Balıkesir)
geçmiş olsun çabuk atlatırsınız inşallah...
21
Şub
2011

00:20
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
çok sağolun nisan hanım dr.ateşim tekrarlayınca bana iğne verdi 6 tane 3.yü vurdurdum bugün..ayaklandm en azından biraz..
25
Şub
2011

01:22
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
22 şubat..:2 kez,15 defa
23 şubat..:2 kez,15 defa
24 şubat..:3 kez, 15 defa
17
Mar
2011

23:13
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
buradan bana destek olan ve dualarrını esirgemeyen tüm annelere çooooooook ama çoooooook teşekkür ediyorum,allah razı olsun diyorum...OĞLUM İYİLEŞMİŞ....bugün gittiğimiz doktor bişeyi kalmamış ulrtason sonuçlarında da herşey normal dedi,artık egzersizleri de bırakabilirsiniz,ancak 6 ay sonra tekrar kontrole gelirsiniz sonra da 1 yıl sonra gelirsiniz,yüzde 2-3 lük bi eskiye dönüş olabilir ancak bu saatten sonra olacağını zannetmiyorum dedi....

DÜNYALAR BENİM OLMUŞ DURUMDA BUGÜN:)))))))

allah hiç bir bebeğe hiçbir zaman bi sağlık sorunu yaşatmasın,dermansız dert vermesin inşallah...
18
Mar
2011

09:18
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! özden, (Karabük)
merhaba.atanur hanım.ben bu başlığı uzun süredir takip ediyordum.siz durumu anlattıkça ben üzülüyordum.son durumu okurken sanki kendi çocuğummuş gibi çok sevindim.çok geçmiş olsun.çok sevindim....
18
Mar
2011

10:02
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! Aylin, (Eskişehir)
Atanur hanım çok çok geçmiş olsun inanın kendi oğlummuş gibi sevindim.üzüntünüzü ve acınızı tüm anne olanlar anlıyorlar.Allah sabrını verdi ve çoook çook güzel haberi almışsınız.İnanın uzun zamandır aldığım en güzel:))bu güzel haberi bizimle paylaştığınız ve mutluluğunuza bizide ortak ettiğiniz için teşekkür ederim.
19
Mar
2011

10:56
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! serap, (İzmir)
canım inan bende çok sevindim darısı benim bebeğime ben ultrasona gırmeye korkuyorum inşallah bizimkide geçmiştir.muayenelerde gayet iyi dedi doktorlar ama ultrason kesin çözüm tabiki.rabbım tum evlatlarımızı korusun inşallah.
19
Mar
2011

22:14
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
özden hanım ve aylin hanım merhabalar...çok çok teşekkürler öncelikle ilgi gösterdiğiniz ve kendi bebeğiniz gibi sahiblendiğiniz için durumu..inanın mesajlarınızı okuduğum zaman o kadar duygulandım ki dayanamadım ağladım..siz de benim gibi duygusal ve duyarlı annelersiniz sanırım..
sizlerin bebişlerini de çok çok çok öpüyorum..allah sağlık sıhhat versin diyorum..beni de onların bir teyzesi olarak kabul etmenizi istiyorum...tekrar çok çok teşekkür ediyorum..
19
Mar
2011

22:21
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
serap hanım inşallah sizin bebeğinizinde buradan hayırlı haberlerini alırız..bizi mutlaka haberdar edin...bebişinizi çok öpüyorum..amin rabbim tüm yavrularımıza sağlık versin..
20
Mar
2011

13:01
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! aslı, (İstanbul)
slm.atanur gecmiş olsun.benim oğlumda da aynı durum war.şu an 4,5 aylık.tecrübelerini paylaşır mısın?neler yapmalıyım,nasıl yatrmalıyım?tortikolis için hangi dr a gtmiştinz?
çok telaşlanıyrm gecmezse diye :((
22
Mar
2011

21:56
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
slm..ilk 6 ay çok önemliymiş tortikolisli bebeklerde mutlaka egzersizlerini yaptırın,ağlasa da...1 yaşına kadarda düzenli egzersiz yapılması gerekiyormuş yoksa ameliyat olması gerekiyormuş 1 yaşında..bizim dr umuz öyle dedi..biz istanbulda memorial hast.de prof.tuncay centel e gittik..acıbadem bakırköyde de doçent çocuk cerrahı latif abbasa gittik..latif bey çok daha ii bi dr..
ben egzersizini diğer yöne başını 20 dk boyunca 5 sn. tekrarla..günde 4 kez yaptım 8 aylıktan 1 yaşına kadar..
düzenli egzersiz şart....
5
Nis
2011

00:39
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
hala egzersiz yaptırıyorum ben %2-3 lük geri dönüş olmasın diye. işi şansa bırakmak istemiyorum.. bugün egzersiz 3 kez 15 tekrar..
5
Nis
2011

02:23
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! hilal, (Ankara)
Atanur hanım çok geçmiş olsun.inşaallah en kısa zamanda şifa bulur oğlunuz.bizleri de bu konuda bilinçlendirmeniz çok güzel.sağlıcakla kalın selamlar...
11
Nis
2011

00:22
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
teşekkür ederim hilal hanım..amin inşallah..allah tüm bebişlerimize sağlık mutluluk versin..selamlar sevgiler..
11
Nis
2011

00:22
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
bugün
1 egz: 15 kez
2.egz: 15 kez
13
Nis
2011

11:12
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! nejla gedikoğlu, (İstanbul)
Oğlunuzun durumu düzeldi mi, bu egzersizler geri dönüşü engellemek için mi ?
13
Nis
2011

23:04
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
merhaba nejla hanım evet oğlumun sağlığı allaha şükür düzeldi aslında 12. ayında kontrole gittiğimizde düzeldiğini söyledi dr.umuz..ayrıca başka bi dr da ultrasonunu cekti aynı gün o da boynunda herhangi bi kitle yada bi farklılık görmedi,düzelmiş boynu dedi o da..6 ay sonra kontrole gidicez bir daha ancak ben korkuyorum yine de cocuk cerrahı dr.umuz %2-3 lük geri dönüş olabilir ama ben olacağını zannetmiyorum demişti bir de bunlardan başka bi prof.dr a daha kontrole götürüoduk oğlumu o 10,5 aylıkken ki kontrolünde ameliyat edicez 1 yaşında düzelmemiş demişti ama elle muayene etmemiş ve ultrason sonucu yoktu o zaman..sadece yürümesini istemişti oğlumun o şekilde ameliyata karar vermişti o zaman çook üzülmüştüm tabi..ama oğlumun alışkanlıktan dolayı da boynunu sola bükmesi var..onu düşünmeden karar verdi galiba o prof.....12. ayında götürdüğümüz cocuk cerrahı alışkanlıktan büküyodur boynunu dedi.. yani böyle çelişkiler olduğu için ben çok korkuyorum ve yine de egzersizlerini yaptırıyorum elimden geldiğince...
14
Nis
2011

00:54
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! naz, (Ankara)
Merhaba atanur... benim kizim 3,5 aylik ve 2 haftalikken torticollis teshisi konuldu. ne kadar uzuldugumu siz daha iyi anlarsiniz.. ilk 2 ay cok guzel hareketlerini yaptirdim ama son 1 ay egzersizlerini yaptiramiyorum artik istemiyo cok agliyo, bazen hic yapmadigimiz gunler bile oluyo.. bu durum beni dahada uzuyo, kara kara dusunuyorum napicam diye...
1-siz boyle durumlarda ne yaptiniz?
2-fizik tedaviye gittinizmi gittiyseniz orda ne yapiyolar?
3-ben yurt disinda yasiyorum ve burda ultrasonda bebegin boynuna bakmadilar, ayda 1 kontrole gidiyoruz ve sadece bakamadigi yone boyun hareketi yaptirmam gerektigi soylendi.
egzersiz hareketlerini bana aciklayici bir sekilde yazarmisiniz?
4-bu hastalikta tecrube edinmis bir anne olarak bana lutfen tavsiyelerinizi yazin, cok tedirginim ve uzuluyorum... sevgiler...
14
Nis
2011

10:02
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! nejla gedikoğlu, (İstanbul)
acil şifalar diliyorum Atanur Hanım..size de naz bebek..bir ara benim bebeğimde kalça çıkıklığı riski vardı, sol kalçasındaki açı normalden fazlaydı..2 ay ( ağustos sıcaklarında ) çift bez bağlamıştık..ne hissettiğinizi o yüzden çok iyi anlayabiliyorum..
16
Nis
2011

13:51
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
çok teşekkür ederim nejla hanım..sizin içinde bebeğiniz içinde zor olmuştur o sıcaklarda çift bez ama onların ilerideki sağlıkları için her şeye katlanıoruz ve katlandırıyoruz onları da malesef..damdan düşenin halinden damdan düşen anlarmış ya böyle zorlukları ve sağlık sorunlarını bebeğinde yaşayan anneler anlar herhalde en iyi bizi..
16
Nis
2011

13:56
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
merhaba naz bebek..çok geçmiş olsun bebeğinize..inşallah sizin bebeğinizinde geçer tortikolisi..çok zor oluyor egersizleri yaptırmak ağlıyorlar bende dayanamıorum hiç ağlamasına ama biraz oyunla biraz ağlamasının geçmesini bekleyip sakinleştirerek devamlı yapmaya çalıştım egzersizleri..sizi çok ii anlıorum inanın,benim de hiç yaptıramadığım günler oldu çook üzülüyordum yaptıramadım die suçluluk hissediordum..
16
Nis
2011

14:11
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
ama 1 yaş tortikolis için milat gibi bir şeymiş gerçektende mutlaka 1 yaşına kadar egzersileri yaptırmak gerekiyormuş aksatmadan,düzenli egzersizle geçermiş bu hastalık..
en azından sizin bebğinizin 2 haftalıkken farkedilmiş ve 2 aydır devam etmişsiniz ve devam edeceksiniz daha inşallah..benim bebeğimin 2 aylıkken farkedildi 7 seans fizik tedavi gördü 6 ay olana kadar egzersizlere evde siz devam edeceksiniz dendi 6 aylıkken kontrole gittik fizik tedavi doktoruna geçmiş dedi alışkanlıktan boynunu eğiodur dedi bizde bıraktık malesef egzersizi ama baktım çocuk iyice sola eğmeye başladı 6 aylık olunca biliosunuz boynunu başını tutabiliolar normalde ama bizimki sola eğiyordu..8 aylık olunca bunlardan şüphelendiğim için başka bir çocuk ortopedisti prof.tuncay centele götürdük o geçmemiş oğlnuzun tortikolisi dedi..1 yaşına kadar zamanınız var günde 4 kez 20 dk boyunca yattığı yerden başını sol avucunuzun içine alıp sağ elle de bebğin sağ koltuk altından tutarak diğer yöne(bizim eğiklik sola olduğundan sağa doğru kafasını )çekme hareketini yapmamızı istedi
16
Nis
2011

15:01
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
şimdilik bu kadarlık yazıyorum oğlum uyandı
16
Nis
2011

16:34
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! naz, (Ankara)
peki fizik tedaviye gittiginizde orada bebeginize ne yaptirdilar?
18
Nis
2011

19:32
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
10 dk o bölgeye bişey dalgalarıyla ısıtan bi aletle ısıtıp 20 dk egzersiz yaptılar bebeğime uyurken..
18
Nis
2011

19:57
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
başını sağa sola, öne geriye doğru herbiri 20 kez biraz bekletilmeyle yapılan egzersizler..
19
Nis
2011

14:40
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! naz, (Ankara)
tesekkurler canim verdigin bilgiler icin...bende burdaki fizyoterapiste bi soyleyim bunlari, bakalim ne diyecek..
3
May
2011

13:56
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! nisan, (Balıkesir)
merhaba Atanur hanım uzun zamandır yoğunluktan bakamamıştım nete şimdi okudum ve inanın gözlerim doldu benim oğluma iyileşmiş dedikleri günü yaşadım sanki gözünüz aydın iyileşmiş yavrunuz Allah başka hastalık vermesin biliyordum ama o an inanamıyor insan değil mi biz ne kadar iyileşir desekte inanamıyordunuz çok sevindim inanın öpüyorum sizi ve bebeğinizi size de geçmiş olsun Naz bebek umarım ve yine biliyoruz ki sizinlede aynı mutluluğu paylaşacağız inşallah...
12
Ağu
2011

11:34
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! serap, (İzmir)
merhaba atanur hanim biraz gec oldu ama benim oglumda iyilesmis cok sukur.darisi tum hasta evlatlara insallah.
4
Oca
2012

16:06
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! Leyla, (İstanbul)
Merhaba,
Bebegim 2 aylik oldugu gun tortikolis teshis edildi...suan 66 gunluk, 3 gundur elden geldigince egzersiz yapiyoruz...Tuncay Centel ve Muharrem INAN muayene etti..Pasif egzersiz verildi, kitle tespit edilmedi elle muayenede ve her ikiside ultrason yada fizik tedaviye gerek gormedi...sadece kasta sertlik varmis...
Gunde 400 defa 100*4 kasilma olan tarafin tersine hareket ettiriyoruz..Bunn disinda ne yapabilirim, cok uzgunum cok mutsuzum..umutsuzluga kapilmamaya calisiyorum, orta derecede oldugu cabuk iyilesme gosterecegi soylendi ama baska ne yapablirim, yatirisin onemi yokmus ama yinede yan yattiginda cok uzuluyorum, duzletme ihtiyaci duyuyorum nasil yatirmaliyim ? annelerden uzmanlardan cvp bekliyorum cok tesekkurler simdien...
4
Oca
2012

19:05
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
merhaba geçmiş olsun leyla hanım..benim oğlumla aynı söylediğiniz bilgiler.oğlumun sol tarafında idi ayrıca tortikolis..üzülmeyin ama bebeğiniz ağlasada sızlasada mutlaka egzersiz yapın..tek tavsiyem aksatmadan egzersiz yaptırmanız inanın sizi çok ii anlıyorum.benim gibi hataya düşüp egzersizi birakmayın.2 aylıktan 4 aylığa kadar yaptık sonra bıraktık kötüye gidişi tekrar farketiğimde 8 aylık olmuştu ama 8 aylıktan 13 aylık alana kadar mutlaka ve düzenli olarak yaptırdım egzersizlerini.. ve geçti allaha binlerce kez hamdolsun..darısı başınıza..ama 1 yaşına kadar egzersizlerini düzenli yaptırın.. inşallah hayırlı haberlerinizi alırız sizinde..
9
Oca
2012

12:51
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! Leyla, (İstanbul)
Atanur hnm butun yazdiklarinizi okudum ve bu siteye sorunumu anlatma sebebim oldunuz, oncelikle cok tesekkurler cvp yazmanizi umidediyordum...Yasadigimiz soku ve uzuntuyu sanirim ancak siz ve bunu yasayanlar anlayabilir..Teshisimizi biz kendimiz koyduk diyebilirim, dr.muz farketmedi maalesef :( Bizim bebegimizin de sol kasinda sorun var. Her gun 100*4 egzersiz yaptiriyoruz, henuz aksatmadik, ancak buyudukce bize pek izin vermeyecek diye korkuyorum..Sanirim 4 aylikken size iyilesti denildi, o yuzden biraktiniz...Peki hangi dr.la devam ettiniz, nasil yatirdiniz, kas gevsetici krem kullandiniz mi ? Cok caresiz ve yetersiz hissediyorum, daha ne yapabilirim yada yapabileceklerim bu kadar mi bir turlu tatmin olamiyorum :(
Kitle olmamasi ve hali hazirda sola cok rahat kafasini dondurebilmesiyle teselli oluyorum, sanirim cok agir durumda degil..Anma tavsiyenize uyup iyilesti dense dahi birakmama niyetindeyim egzersizleri, belki 400 degil gunde 200 olur ama yinede yaparim...Insallah iyilesti denir bize de, dun bebegim iyilesmis yazinizi okuyunca kendimi sizin yerinizde ve o mutlulukta hayal ettim, darisi oglumun basina :(
9
Oca
2012

13:15
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! Leyla, (İstanbul)
Atanur hnm. merhaba...Anlayamadigim ve dr.lardan hep ayni cvplari aldigim sorularim var ve sanirim sadece yasayan ve bilen anneler cvp verebilir...4 aylikken oglunuzun iyilestigini nasil anladi dr. ya da neye dayanarak soyledi ve sizde tatmin oldunuz, yani kafasinda cok fazla duzlesme var bizim ufakligin, o mesela duzeldi mi? 8. aya kadar normal tutabildi boynunu sonradan mi yavas yavas egilme oldu yine? Size yeniden bunlari hatirlatmak istemem ama, her dr. egz.yap gecer demekten baska bisey soyleyemiyor, yol haritasi cizemiyorum, beni neler bekliyor bilemiyorum, ruh halim,aglamalarimla bu moralsizlikle ogluma nasil yardimci olucam, destek almayi bile dusundum ama psikolog bana ne diyebilir ki :( hic ultrason istememleri yada fizik tedaviye gerek yokd emeleri, kitle olmamasi iyiye isaretmi, bunlar sizin oglunuzd avar mydi? cvp yazarsaniz cok sevinicem ...
17
Şub
2012

00:23
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
slmlr leyla hnm..kusura bakmayın çalışan bi anneyim ve oğlum çok vaktimi alıyor hiç bi iş yaptırmıyo beraberken onun için internete bile çoook az girebildiğimden yazamadım...
sizi anlıyorum..bize 4 aylıkken
17
Şub
2012

00:37
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
geçti denmedi
bize 2 aylıkken fizik tedavicmz uyurken egzersiz yapın dedi bizde 2 ay dayanabildik çünkü çocuk zaten zor uyuyan bi bebekti ve tam uyuyordu biz egzersize başlıyorduk bu sefer hemen uyanmaya başladı uyuyamadı uzun süre..gündüz uykusu kalmadı bi müddet sonra gece 12 lerde uyumaya başladı bizde gecenin 2sinde 3ünde egzersiz yapmaya uğraşıyorduk olmadı yapamadık 2 aylık çocuğa bunu işkence gbiydi bizede oğlumada..
17
Şub
2012

00:42
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
sonra 6 aylık olup oturduğunda başı yine sola eğilmeye başladı babası ha bire yok bişeyi büyütüyorsun diyordu onu ikna edip tekrar doktora götürmem 8. ayı buldu 8 aylıkken gittiğimiz profesör geç kalmışsınız ama yine de 1 yaşına kadar şansınız var günde 4 defa en az 20 dk diğer yöne boynunu germe hareketi yapmamızı söyledi yoksa 1 yaşında ameliyat dedi
17
Şub
2012

00:50
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
bence ultrason çektirtin derim..hangi şehirdesiniz bilmiyorum ama iyi bi ultrason dr.u bulup çektirtin derim ben. sağ SCM KASI ile sol SCM kası aynımı kan pıhtılaşmasından kas kalınlaşması olmuşmu bence önemli bunlar..çünkü son tahlilde bizim oğlumuza 1 yaşında kontrole gittiğimiz o prof.dr. ameliyat olcak derken başka bi uzman dr. çocuğunuz alışkanlıktan da tutabilir başını yan dedi ve ultrason sonucuna da bakarak kesinlikle ameliyata gerek yok dedi..ama o prof.sadece yürütmüştü oğlumu ve ultrasona bile bakmadan ameliyat demişti anlatabiliyomuyum...
inşallah hayırlı haberleriniz bize de ulaşır leyla hanım...bol sağlıklı günler dilerim..
17
Şub
2012

08:15
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! sinem, (Van)
çok geçmiş olsun inşallah kısa zamanda iyileşirler.
1
Mar
2012

15:30
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! Leyla, (İstanbul)
Atanur Hanim merhaba, bebegim dun 4 aylik oldu yani tortikolis teshis edileli tam 2 ay oldu...2 aydir egzersizini aksatmadan hergun yaptik, gunde 200-300 adet saga egme hareketi...Suan durumu bize gore cok iyi, yuzundeki asimetri ve kafasindaki duzlesme ayni, ancak omuz kulak mesafesi oldukca uzadi, kimi zaman tamamen esit gorunuyor, bazense yana yatiriyor kafasini hala :( Bizde sizin gibi uyurken egzersiz yaptirmaya calisiyoruz, haklisiniz cook zor ancak yasayan bilir..ilk kontrolumuz 6 martta, cok heyecanliyiz. ultrason icin bende cektirmeliyiz diyorum, dr istemese dahi ...biz ist.da yasiyoruz. iyi bi ultrason dr.u taniyorsaniz tavsiyenizi bekleriz..iyi haberler yazicam 6sinda insalla...sewgiler..
P.S: Oglunuzdaki yuz asimetrisi ve kafasindaki form bozukluguda duzeldi mi, bunud yazarsaniz cok sewinicem...
1
Mar
2012

15:32
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! Leyla, (İstanbul)
Sinem hnm cok tesekkurler, iyilesme var mi yok mu 6 martta belli olacak ...sewgiler.
6
Mar
2012

18:44
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! Leyla, (İstanbul)
Dr.umuz cok guzel seyler soyledi, bebisimin SCM kasi uzamis, hafif sertlik devam ediyor...3 ay sonrasi icin randevu verdi, amacimiz bu 3 ay icerisinde kasi yormaya devam etmek :) 1 yil takip edecegini ama sol tarafa cok net donebilidigini, icimizi rahat tutmamizi soyledi ...Mutluyuz, 3 ay daha egzersizlere devam, ama iyilestigini ve daha da iyilesecegini bilmek harika bir duygu, iyi haberleri yine vermeye calisicam, sevgiler herkese...:)
6
Mar
2012

20:22
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! sinem, (Van)
gözünüz aydın Leyla hanım,inşallah tamamen iyileşir.
8
Mar
2012

15:45
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! Leyla, (İstanbul)
Coook tesekkurler Sinem hnm :)
10
Mar
2012

16:51
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
mrhaba leyla hanım..istanbulda çapa tıp fakültesinin karşısında çözüm ultrason var.oradaki dr. erdem bey de yaptırdık ultrasonu.iyi bi dr........çapa daki prof. oraya yönlendrmişti bizi.. ayrıca oğlumun yüz asimetrisi allah tan çok belli olmuyor doğduğunda çok belliydi, şimdi artık yok denecek kadar az..

iyi haberlerinize çok sevindim bu arada..ama uyurken değil uyanıkken yapmak egzersizleri daha etkiliymiş bu arada..çünkü uyurken kaslar gevşediği için daha az işe yarıyormuş..
14
May
2012

13:15
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! Selim, (Ankara)
Merhabalar Atanur Hanım,

Ankara'dan yazıyorum. 5,5 aylık oğlumuzda sağ tortikolis var. Sizinle iletişime geçmemiz mümkün müdür?
4
Haz
2012

12:57
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! yonca, (İstanbul)
Benim kızım 4.5 aylık.1 aylıkken boynunda bir yumru olduğunu farkettik.Tortikolismiş.3 aydır fizik tedavi ve ev egzersizi yapıyoruz.tortikolis yumru halinden çıkıp kasın şeklini aldı.Şu anda dışardan tortikolisi olduğu belli olmuyor.Yüzünde belli belirsiz bir asimetri var.Bu bize çok sıkıntı veriyor.Herkes 1 yaşına kadar geçer diyor ama bu endişe çok kötü birşey
26
Haz
2012

23:01
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
Merhabalar..şimdiden çok geçmiş olsun..konuyla ilgili otorite değilim ama çocuğumun ve ailemizin yaşadıklarından dolayı diğer ailelerle de paylaşım adına buradayım.
26
Haz
2012

23:38
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
Merhaba yonca hanım..çok geçmiş olsun..egzersizlere hiç ara vermemeniz ricamdr.biz ara verdik çünkü malesef bilemedik..oğlum şimdi 27 aylık ama hala gün içinde boynunu sola büküyor alışkanlıktandr demekten başka çaramiz yok ve aynada daha belli olan bi yüz asimetrisi var,2 yaş kontrolünde dr.umuz biraz boynunu eğiyor hala ve yüz asimetrisi var biraz dedi:((( yapabileceğimiz bi şey yok hareket kısıtlılığı yok ameliyatlık durumda da değil,egzersizde önermiyorum, 3 yaş kontrolune gelin dedi..:(((

bu endişe evet çok kötü...bizim endişemiz malesef devam ediyor açıkcası..
18
Ara
2012

21:41
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
güncel..
19
Ara
2012

11:35
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
Merhaba Atanur hanım,
benim bebegimde 3,5 aylık , sol tortikolis olduğunu öğrendik.2 fizyoterapiste götürdüm, birde prof. ortapediste hepsi farklı egzersizler verdi, ve hemen hemen hepsi farklı şeyler söyledi.
Sizin tavsiye edeceğiniz ortapedis ya da fizyoterapist kimdir,
Birde acaba siz sadeece tortikolisli kası mı çalıştırıyordunuz yoksa her ikisinide mi.
ortapedist bize sadece sol taraf icin germe ve cevirme egzersizi verdi ve bebegi sol tarafına uyarıcılar koyun dedi, sola baksın dedi. ama fizyoterapistler her iki tarafı çalıştıran egzersizler verdi,
siz tam olarak neler yaptınız egzersizleri detaylı söylerseniz çok minnettar kalirım. Bu durumu öğrendiğimden beri ne yemek yiyebiliyeorum ne uyuyabiliyorum, napıcamı kime inanicamı bilemiyorum,
şimdiden teseekkür ederim,
19
Ara
2012

22:10
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
merhaba Çiğdem hanım,
ben sol tarafta tortikolis olduğu için oğlumda sırtüstü yatarken başı sağ tarafa çekme(5 sn bekletip) egzersizi yaptım 10 -20 dk a süresince buna devam ettim ve bunu günde 4 kez yapmaya çalıştım ama genelde günde 2 veya 3 kez yapabiliyordum oğlum ağlıyordu çünkü sıkıldığı için..ayrıca sola baktırıp solundan yemek yedirdim oyuncaklarıyla sola baktırdım,uyurken sol kolunun üstüne yatırıp başının altına bebek yastığı koydum sola bakarken emzirdim vs vs..yukarıdaki sayfa başındaki yorumlarıma da bakarsanız göreceksiniz..ama başı öne arkaya sağa sola da hareket ettirebilirsiniz günde 1-2 defa 10 kez...ben istanbulda memorial hast. tuncay centel e götürdüm onun internet sitesinden almıştım yazmıştım en baştaki yorumlarımı da..ve de acıbadem bakırköy hast.de oparatör dr.latif abbasoğluna..dediğiniz gibi ikisi de farlı egzersizler verdi..allah kolaylık versin inşallah geçer bizimki gibi sizinkide,yalnız bir yaşına kadar bebeğiniz uyanık durumdayken mutlaka yaptırın egzersizleri..uykuda yapınca egzersizler işe yaramıyomuş çünkü..1 yaş milat gibi bu hastalıkta..yoksa ameliyat diyolar..çok geçmiş olsun..
20
Ara
2012

18:42
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
Teşekkür ederim, Atanur hanım,
Benim götürdüğüm fizyoterapistlerden biri uykuda yap digeri oyun seklinde yap dedi. Birde karın üstünde bol bol durmasını tavsiye ettiler. Hayatimda daha önce böyle bir şey duymamıştım çok üzgünum umarim tez zamanda geçer, herkese acil şifalar dilerim..
21
Ara
2012

13:43
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
merhaba çiğdem hanım benim kızımdada sag tortigolis var.inşallah düzelir tamamen bebeklerimiz.beni çocuk doktoru fizik bölümüne yönlendirmedi henüz.

geçmiş olsun.bu arada bende ancak uyurrken yapabiliorum egzersizleri.öne arkaya saga sola namazda selam verir gibi saga sola bide kulakları omuzuda egerek saga sola yaptırıyorum.


birde atanur hanım benim kızım sag tortigolis.karın üstü yatırınca kafasını sagamı yatırtmam gerek solamı.
22
Ara
2012

19:30
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
merhabalar....yalnız bir yaşına kadar bebeğiniz uyanık durumdayken mutlaka yaptırın egzersizleri..uykuda yapınca egzersizler işe yaramıyomuş çünkü..evde bir başkası varsa egzersizleri yaptırıyorken yardımcı olsun,bebeğinizin ilgisini, hareketli sesli oyuncaklarla falan çeksin, sizinde bu sayede egzerizleri yapmanızı tavsiye ederim elif hanım...ters yöne yani boynunun sağ tarafı kısa ise sola doğru eğmelisinz bebeğinizin başını ki sağdaki kısa kalmış kas uzasın açılsın..1 yaş milat gibi bu hastalıkta..yoksa ameliyat diyolar..

çiğdem hanım ben de malesef böyle bir hastalık duymamıştım daha önce başıma gelince araştırdım ögrendm çok çok çok üzüldüm tabiki..ama hareketleri egzersizleri yapmaktan geçiyor bu hastalığın çözümü 1 yaşına kadar... bebeğim 2 aylıkken öğrendim bu hastalığı ilk fizyoterapi yaptırdık 2-3 hafta, uyurken yaptılar fiziktedaviyi..2 aylık bebek hep uyuması lazım ama zaten uykuya dalamıyordu uykuya dalar dalmaz fiziktedaviye götürüyorduk 2-3 saat uyuması gerekirken 30-40 dk da fiziktedavi yapılırken uyanıyordu hemen..bize uyurken yapın dendi ilk olarak 4 aylığa kadar uyurken yapmaya çalıştık ama uyurken hemen uyanıyordu uyutamaz olduk uyursa da uyanr hemen diye bu seferde egzersizleri yapamaz olduk..4 aydan 8 aya kadar yapamadık bu yüzden..8. ayda hala geçmediği için prof.tuncay centel e götürdük o da geç kalmışsınız aslında ama hala 1 yaşına kadar şansınız var dedi..mutlaka ama mutlaka egzersizleri aksatmadan yaptırmalısınız yoksa ameliyat edicez 1 yaşında dedi...dünya başıma yıkıldı sandım..ama hergün mutlaka yaptırdım egzersizi, hem uyanıkken yaptırın uyurken işe yaramaz dedi tuncay bey...
23
Ara
2012

21:09
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
Merhaba tekrara Atanur hanım,

ben şimdi dr.tuncsyi centelin sitesine baktım kendi sitesinde demis bebek uyurken ya da doymus relax durumdayken egzersizler yapilmali diye:(
adı üstünde pasif egzersz uyurken ya da uyanık ne farkeder ki, gerçi ben sizle konuştuğumdan beri uyanıkken de yapmaya çalışıyorim ama, cok zor oluyor, kendini kasıyor ya da ağlamaya başlıyor,
birde siz gece yatarken ne yaptınız ben kafasını tortikolis olan tarafa br türlü çeviremiyorum, ben sola çeviriyorum 10 dakkika sonra o sağa dönüyor,
barada bebeğinizin kafa şeklinde hiç bozulma falan oldu mu, olduysa düzeltmek için ne yaptıniz , yardımcı olrsanız cok sevinirim,
teşekkür ederim şimdiden..
24
Ara
2012

21:45
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
Çiğdem hanım ben uyurken yaptırdığımda uyandığı için hemen uyurken yaptıramadım zaten tuncay bey uyanıkken dedi..ama dediğiniz gibi uyanıkken de çok zor oluyordu dediğiniz gibi uykudan uyandığında biraz daha uyku mahmurluğuyla yaptırabiliodum ama uyutmak o kadar zor oluyordu ki gündüz uykusuna..normalde gün içerisinde yaptırmaya çalıştığımda yaptırmıyordu birde erken yürüyen bi bebek olduğu için oğlum yattığı yerden egzersizi yaptırmaya çalışırken ben hemen ayağa kalkmaya çalışıodu,kalkıyodu..ilgisini çeken oyuncaklarla,çizgi resimlerle ilgisini çekip yaptırmaya çalışıyordum, evde bu konuda bana yardımcıda yoktu inanın psikolojim bozulmak üzereydi o sıralar..

uyurken sol kolunun üstüne yatırıp başının altına bebek yastığı koydum.ama dönüyorlar uyurken malesef..kafa şeklinde bozulma yok ama hafif bi yüz asimetrisi vardı..birde gözlerde kayma oluyormuş tortikolisli bebeklerde biz göz doktoruna da götürdük,allahtan buun kemiği yapısından gözünde kayma varmış gibi görünüyormuş ama normal dedi göz doktoru..
rica ederim
25
Ara
2012

02:13
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
merhaba atanur hanım uyurken yaptırtmıyor direniyor.benim kızımdada hafif yüz asimetrisi var gibi bi göz büyük bi göz küçük hafif ama düzelir inşallah.kafa tasıda çok düzgün değil ama saçları kapatıyo.sağ kulağı daha kıvrık ve boynu daha çukur.benim kzımda sürekli şaşı yapıyor bikaç saniye çocuk doktoru bişey yok dedi ama yinede 6.ayında gösteririm çocuk doktoruna kayma felan varmı die. çocuk doktoru bizi iki ay sonra çağırdı ama ben bir ay sonra bi fizik bölümünede göstereyim diorum geç kalmayalım sonra.

birde boynu kısa gibi geliyo bana acaba tortigolisdenmi.atanır hanım yüz asimtrisi düzeldimi bebeğinizin.

bu arada teşekkürler cevaplarınız için.
25
Ara
2012

21:16
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
belki okumussunuzdur ama sizle paylasak istedim,
adi gecen dotorlara gitmeyi dusunuyorum,


bizde bilmiyorduk basimiza gelene kadar, tortikolis nedir.

zor bir dogum gecirdigim icin ilk uc ayim bebegimi yeteri kadar gozlemleyemedim ve ben iyilesmeye basladigimda bebegimdeki sorunlari gormeye basladim.

asimetrik bir pozisyonda uyuyordu, duzeltsem bile ilk firsatta o da kendini o garip pozisyona getiriyordu, buyudukce basi iyice bir yana yamuk durmaya basladi.

sonuc bes tane ' en iyi!!!???' ortapedist dolasildi, arada en unlu hastanelerin en unlu ortapedistleri bir de utanmadan cocuk ortapedistiyim diyerek muayene etti bebegimi, ve hic bir seyi yok oyuncaklari soluna koyun kendi kendine duzelir dediler.

annesiniz ya hissediyorsunuz bir seyler ters, sonunda sukurler olsun dr. aysegul bursaliyi buldum.
o gun tam bir kabustu bizim icin, aysegul hn. kizim ayak parmagindan el parmagina kadar muayene etti, ilk kez bir doktor bu kadar detayli bakti, ve iki ayagini denk getirdi kastaki cekmeden dolayi ayagin biri kisaydi digerinden.

teshisini soyledi bebegin bas tutmasini da zayif buldu bizi alaninda uzman dr dilsad turkdogana gonderdi.dilsad hn muayenesi sonrasi esim ve ben iyice koptuk, beyin mr i istedi bizden. kafasin ve elleri tutmasini son derece zayif buldu ve hemen egzersizlere baslamamiz icin Uzman Fizyoterapist Gulsun Gurel e yonlendirdi.

ben oncelikle cocuk ortepedisi konusunda keske ilk basta gitseydim dedigim Aysegul Bursali ya sonra yasamimiza Gulsun Gurel i soktugu icin Dilsad Turkdogan a sonsz tesekkur ediyorum.

tedaviye biraz gec de baslamis olsak dogru kisiyle baslamis olmamiz ne buyuk sans.

once haftada bir sonra haftada iki defa Gulsun Gurel' in uzman ellerine guvenle biraktim kizimi.ne buyuk sabirdir, bir anne olarak ben bilebir saat o yogun egzersizleri tekrar edemezken her seferinde onlarca cocukla????

aglayarak cok sabahladim. karsi ko
sumun kizi donusleri yaparken benimki yapmiyordu, o emeklerken benimki emeklemiyordu ve o yururken benimki daha yuruyemiyordu.

Gulsun Hanim kizima fizyoterapi yaparken banada psikoterapi yapiyordu. kizimdaki gelisimleri gosteriyordu. buarada omurgadaki egrilik kafadak asimetri nedeni ile bir omurgaci ve birde beyin prof da gittik.

ayrica baska norologada gittik, topmamda 12-13 en iyiye gitmisizdir. aci olan sadece 4-5 inin gercekten cok iyi etik isine hakim olmasiydi.

Gulsun Hanim beni surekli egitti, evdede calismamiz gerektigini iyice benimsetti.kizima hareketleri yaptirmaktan benim belim boynum omzum hasar gordu.

bu arada gerek benim ailem gerekse esimin ailesi basimi yedi, abartiyormusum, normalmis her sey, bir sey yapmasakda kendi kendine gecermis. hatta esim hala yurumeye baslayinca gecicekti zaten bile diyor cunku ortapedistler ve cocuk doktorlari boyle dediler.

biz onikinci aya dogru duzgun emekledik, ayaga kaklmaya basladik ve sukurler olsun 16. aya girerken ilk bagimsiz adimlari attik.

tek kisilik bir mucadele ile ama Gulsun Hanimin inanilmaz destegi ile biz bunu basardik.guzel kizimin yuzunde asimetri var, duzelmeyecek muhtemelen, ama olsun, elleri ayaklari tutuyor, yuruyebiliyor ya daha ne isteriz ki???

kizimin Gulsun Teyzesi, iyi ki varsin, allah sana saglikli uzun omurler versin ki daha cok bebegi iyilestir ve annelerini sevindir.

ben tasadigimiz surecin her detayini yazamadim, cok zir bir surecti halada bitmis degil, cereblal palsiden bile suphelenildi.
tum bebeklere saglikli gunler diliyorum.
26
Ara
2012

21:31
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
elif hanım oğlumun yüz asimetrisi aynada belli oluyor daha çok..normalde belli değil çok fazla ki zaten herinsanda vardır yüz asimetrisi..boynu benim oğlumunda kısa ama fikrimce boyun kısalığı genetik sebeplerle ve de bebeklerin boynu zaten kısadır ya...ama boyundaki asimetri de kısa gösterio boynu sanırım..çiğdem hanımın son gönderisini de dikkate alıp o doktorları da imkanınız doğrultusunda deneyin derim..
26
Ara
2012

21:37
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! atanur, (İstanbul)
teşekkürler gönderiniz için Çiğdem hanım..okumamıştım bu yazıyı ama okuyunca tüylerim diken diken oldu hala etkileniyorum bu olaydan..ayrıca bize de kendiliğinden de geçebilir demişti doktorlar ama işi şansa bırakmamak lazım bence ki eşimde en başta büyüttüğümü söylüyordu yok bişeyi oğlumun diyordu ama 8. ayda hala geçmediğine tekrar ikna etmem gerekti de öyle doktora gittik yine ve benim dediğim gibi çıktı tabi malesef..egzersizşart bence bu hastalığa..
27
Ara
2012

15:52
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
ewet atanur hanım etkileyici bir yazı inşallah bizim bebeklerimizde atlatır.evet dediğiniz gibi her insanda az çok yüz asimetrisi var.şimdi bu yazıyı okuyunca dahada korktum inşallah bebeklerimiz zamanında yürür koşar.ben şu an eşimin işi dolayısıyla sinoptayım alışkanlık istanbul yazmışım.burda bi fizik bölümüne götürcem gerekirse istanbula getirim.benim bebegimin tortigolisini kimse farketmio henüz.dışardan pek belli değil ama sag taraf boyun kası çok sert.

çiğdem hanım bebeğiniz hemen hemen benim kızımla 3.5 aylık sanırım benim kızımda öyle. gelişmeleri burdan paylaşırsanız sevinirim.

Allah şifa versin bebeklerimize
28
Ara
2012

11:04
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
merhaba arkadaslar,
dun yazidaki fizyoterapiste gittim yeri atasehirde, prof. dilsad hanimla ayni yerde, berab calisiyorlar.glsun hanım cok kötü bulmadi hafif bir tortikolis var solda dedi, sadece sol kasi calistiricaz dedi. egzersiZler gosterdi, bulari hergun 1 saat yapicam. ama bu egzersiLer oyun gibi yapilacak, bebege hissettirmeden. mesela bir yere oturup dizini duvar gibi bir yere verip, dizlerinizi kiriyorsunuz bebegi kucaginiza oturtuyorsunuz bacaklari gogsunuzde , burda sarkilara soyleyerek vs. bebegin saddece sol kasini saga dogru geriyoruz gibi. yada pilates topunda ananain karsisinda bebegi ustune koyup bir saga bir sola topu , yada one arkaka, hafif ziplatma vs. gibi hareketler yaparak bebegin omuz ve boyun dengesi saglaniyor.yatma pozisyonuna tasima pozisyonuna yemek yedirme pozisyonuna vs. dikkat ediyorsunuz vs. burda onemli nokta size diyecegim maalesef daha once gittigim fizyoterapist beni yanlis calistirmis, sag sol esit calisiyorduk, oysaki sadece sol kas calistirmami gerekiyormus.cok kizdim, bnca zaman yanlis hareketler yaptik vs. neyse buarada karin ustunde bebegin durmasi cok onemli boyun kaslari gucleniyor, isterseniz bunu yaparken bebek alisana kadar bacaginizda yapabilirsiniz.you tube da tummy time tips diye aratirsaniz, guzel oneriler var. benim bebegim karin ustunde durmayi hic sevmezdi direk koydugum an aglardi simdi en az 10 dakka duruyor , sikilmadan. insallah bir an once bebeklerimiz iyilesir akillari ermeden atlatirlar bu sureci.bugunde aysegul bursaliya goturucem, fizyoterapist gerek yok dedi, ama ben yinede ne olur ne olmaz gorsun istiyorum, sonradan Allah korusun bir suprizle karsilasmayalim.buarada bebeginizin kafa sekli bozulduysa cleavamama, theraline gibi markaların flathead yastiklari var,cok ise yariyor.bilginiz olsun.
28
Ara
2012

11:05
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
buarada elif hanim bebegim 3 ay 28 gunluk:)
28
Ara
2012

12:06
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
merhaba çiğdem hanım bende egzersizleri iki yönede yaptırıyordum yanlışmış demek.bana çocuk doktorum söyledi fiziğe gitmedim.götürsem iyi olcak.günde toplamda 1 saat yapıcaksınız degilmi aralık vererek.uyurken yapılması hakkında birşey dedimi fizyoterapist ben genelde uyurken yapıyorum.birde ultrasonlamı baktı fizyoterapist yoksa sadece fiziksel muayenemi.ortapediste bende göstersem iyi olcak.gerçi bir sorun olsa kalça testinde çıkmazmıydıki.çok zor bi süreç endişe verici biran önce bebişlerimiz saglıkla bir yaşına kadar bi gelse bi oh çekicem.

bu arada benim kızımda 3 ay 11 günlük.

doğumunuz zormu oldu benim normal doğum ama çokta zor degildi saatler sürmedi.ama ebe doktor gelmeden kendisi çıkardı bebeği acaba onun hatasımıydı yoksa anne karnındaki duruş pozisyonundanmı kaynaklıydı bilemiyorum.

ortapedist ne diyecek bakalım cevabınızı bekliyorum.
teşekürler verdiğiniz bilgiler için.
28
Ara
2012

20:18
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
merhaba elif hanim,
bugun ayseguk hanima gittim, bebegimn durumun cok onemli bulmadi, boynunda bir sertlik olmadigini yada vucudunda herhangi bir esitsiz olmadigini soyledi. bebegimn benim sol tarafi kafasinn saga tarafina gore daha sis, unn sebebi ya anne karnindaki pozisynundan dedi, dogduogunda kafa sekli nasld dedi, cok net hatirlqmiyorum ama dikkatimi seken bir yamukluk yioktu dedm. o zaman buyuk ihtimalle hep saga hatmaktandir kafa sekli dedi. peki dedim bu hafif sol tarafin egimi gecer mi dedim.o da kafasinn sekli duzeldikce o da duzelir dedi, egzersizleri yap, bebegin durus pozisyonuna dikkat et, hep sola yatir, uyarilari slda ver dedi vs. normalde bu tür durumlar bebek büyüdükce düzelebilen vakkalarmis, ama düzelmeyedebilormis.bebegi bol bol hareket etir dedi, yuvarla vs. dedi iste birka hareket gosterdi.genelde bu tür tortikolisler bebegi aktiflestirdikce 1 yasina dogru gecermis.insallah gecer, bilmiyorum bana onemli birsey olmadigini soyledi, 6 aylikken tekrar kontrole cagirdi.simdilik bu kadar:)birde bebegin seninde kucuk gunde bebegin egzersizlerini, bana germe egzersizlerini 50 den fazla yapmami soyledi.ama tasima pozisyonunda ya a karin ustunde tutarak bebegin kendi kendini germesini sagliyabilirsin dedi,
su tarz hareketler,
http://www.orthoseek.com/articles/ifs-left.html
bebekle oynayarak yapilmasini tavsiye etti, uyurken bebegin psikolojiini bozabilirmsiz , birde daa efektif oluyormus buturlu..
28
Ara
2012

22:01
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
sevindim çiğdem hanım iyi haberlerle dönmenize.benim bebeğimin kasında var sertlik sağ boyun kasında.sağa normal dönebiliyor ama sola bakarken boynunu sag kulagına doğru eğik tutuyor.sağ kulagı biraz katlanıyor.

çiğdem hanım germe hareketi örneğin sağ tortikolis için boynu sol kulagını eğerek bekleticeksin bumu demek.ortapedistemi tek tarafa yaptır dedi egzersizleri.

birde kızım genelde omuzlarını çekiyor sürekli yukarı doğru boynuna doğru sizinkide yapıyormu böyle.

ben hep uyurken yaptırıyordum uyanıkken deneyeyim bundan sonra.hep huzursuz bu aralar belkide uykusunda rahatsız ettiğim içindir.

29
Ara
2012

11:13
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
mrb, elif hanm,
simdi size gittigim doktorlarin neler dedigimi size isimleri ile tek tek anlatayim isterşeniz,
buarada pediatristim benide fizyterapiste yonlendirmedi ben cok korkup risk alamam diyince fizyoterapiste yonledirdi, ilk basta evde egzersiz sadece yamami soylemisti ama ben dayanamadm 1 aybekleyemem deyip fizyoterapiste gittim once;
1. fizyoterapist canan sepetci, en kotu bebegimiz hakkinda kendisi konust bence kendi beceiksizliginden cunku butun gittigim doktorlar bende dahil bebegimi yuz ustu durdurdum , ve kafasin 45/90 derece kaldirdi ve hic aglamadi, ama o he bebegimi aglatti her yaptigi seyde bebek agliordu.bahaneside simd aglamassa daha sinra galar diyim bebegimi 1 saa boyunca aglatti ve bende bilmedigimden, bisey diyemedim. agladi ben agladim.sonra bebegimin sag kasinda birsey sol kasinda birsey var, vs. kollaru gucsuz kafa tutmasi gucsuz elleri gucsuz, skolyoza kadar gider, boyun cizgiler denk degil, vs. vs. dedi ben raya ylesine gitmistm, han bebeginizin birseyi yok vs. diyecek diye dusnurken kafayi yiyek ciktim.10 gunde 5 kilo falan verdim.ve o sag sol egzersizleri verdi ve kain ustunde hergn dursun dedi 2/3 dakki kollarn altina destek koyarak basla dedi, gnde 10 dakika en fazla toplamda yavas yavas arttir dedi.
sonra benim iime sinmedi o gittigm yer ve doktor, 2. fizyterapist feride biliri buldum internetten, kendine ait goksu everinde merkezi var. ona gittik, bebegin vucudunu inceledi kaslarina bakti hicbir sertlik yok dedi bençe pozisyonel birsey dedi, birkac egzersiz gosterdi, bebegim orda hic aglamdi ve oynayarak yatigi icin hic nerdeyse kafayi dusurmedi kerata, yuzustu durdurdu ve ilk defa tam anlamiyla kakayi dusurmeden desteksiz karninin ustnde yuzustu rda durdu ok mutlu oldum.
sonra ben yine sag sol egzersizleri yapiyorum, ama bebegim hala kafayi dusuruyor, birgun kafas cok kotu oldu cok korkum, prof.dr. ufuk taluyu duymustum birilerinde cok iyi doktor diye.ona goturdum da muhtemelen anne karnindaki oozisyondan cok hafif bir sol orikolis olmus dedi, sizde soldan hic uyari vermediginizden iyilesememis dedi, ama kendi kendinede gecebilen bir durm dedi. siz dedi sll taraftauyari verin, sol kasini calistirn yan solu ger sola baktir vs. gibi yapin dedi muhtemelen gececek dedi.6 ayda kontole gelin gerekirse film cekeriz dedi. kafam yice karismisti benm sonra internette gezerken size yolladigm yaziy buldum, ve gulsum hanma gittim, oda hafif bir tortikolis dedi oyunla karisik gunde bir saate 1 defada sigdiricagim egzersizer verdi. sarkikar soyleyerek onu dizime oturtum vs. iste pilates tou uzerinde aynanin karsisinda , sonra en az 10 defa bebegi dndurme gibi.gun icindede bebgi nasil tasima gerektigini soyledi. 1 hafta sonrada nasil gidiyor durum yapabiliyor myum egzersizleri diye kontole cagirdi.ari dunde sizinde iodiginiz gibi ayseul hanima gittim oda , onemli birsey olmadin kafasini egmesinin nedeninin basindaki asimetriklikten oldugunu asimetrik duzeldikce muhtemelen gececegini , bu sureein bir yasina kadarda surebilecegini soyledi.fiziksel gelisimini norma buldu, kafa tutusunu iyi busldu, onu kollarindan tuttup yatarken oturma pozisyonuna falan aldi, fis fis kayikci falan oynadi. artik bu oturuyor oturt dedi. bol ol uyari ve , oyna ziplat dedi.6 .ayda kontrole cagirdi. ve o da sadece sol kasi calistirma sola baktirma, sol kafa uzerinde yan yatma onerdi.iste hepsi nerdeyse farkli ama beim mantigima uyan yurtdisi sitelerinde ve yurtdisndaki hastane egezersizlerinede batigimda sadece hasta olan kas calistirma var, yani tek tarafli ve buarada fizyoterapist germe hareketlerini 50 adetten fazla olmamasini soyledi, bebegi daha fazlasi olmaz dedi.onun yerine bebek istemeyene kadar gobek ustunde durdur ve sola baktir yada orta noktaya baktir dedi. buarada begin ellerinn koordineli calismasi yani bebek ayni anda iki elini agzina esit goturebiliyor mu, ellerin orta noktada birlesirebiliyor mu, bunlar cok onemli..uykuda yaptirmayi hicbiri onermedi.yurtdisi sitelerindede ve insanlarin yormlaindada yine yurtdisi hicuykuda yapptirmaktan bahsedilmiyor, sebebini tam anlamdm, psikolojisini belki cocugn bozuyoruzdur, tam anlamadim aslinda, fizyoterapisttin konusmasindan on anladim.birdahakine sorucam fayda etmedigndemi yoksa bebegin psikolojisi bozulmasin diye mi diye.
29
Ara
2012

12:07
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
buarada yazdıkarıma hiç dikat etmemişim, çok kötü yazmışım bebekleyken yazdım, umarım okuyabilmisinizdir:)
29
Ara
2012

13:34
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
merhaba çiğdem hanım çok ayrıntılı anlatmışsınız kötü yazmamışsınız gayet anladım:)

ben şu an sinopta yaşıyorum doktor seçeneğim pek yok ikitane fizik tedavi doktoru var burda onlarda nasıldır bilmem ama götürmeyi düşünüyorum 15/20 gün sonra.o süre içinde tek yönlü egzersizlerini yaptırayım.dünki siteden baktım resimleri gayet anlaşılır.yazılarını okuyamadım yabancı dilim yok.ama resimlerden anladım.çiğdem hanım daha bizim bebekler küçük kafalarını tam tutamamaları normal değilmi ben buna hiç dikkat etmemiştim.benimki kaldırıyor kafasını ama pat die geribırakıyor.ellerini aynı anda ağzına götürebiliyor.ama kafasını genelde düşük tutuyo uzun süreli dik tutamıyo.uykuda yaptırmanın sakıncasını bende merak ettim sorarsanız banada söyleyin.bayağı bi doktor dolaşmışsınız en iyisi sonradan pişman olmamak için şimdiden elimizden geleni yapmalıyız bende bir iki ay bakayım buralarda geçmezse istanbula getiririm bebeğimi.inşallah geçer.

bu arada sizinle bu forumda karşılaştıgıma çok sevindim.hep netten eski konuları araştırdım hiçbiri güncel değildi.
teşekkür ederim.
29
Ara
2012

13:50
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
cnm bişey daha sorucaktım gerili pozisyonda en fazla kaç dk tutuyorsun.birde kremle masaj yapmamıza gerek varmı boynuna
30
Ara
2012

08:08
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
mrb tekrar, yurtdisinda bu rahatsizlik cok yayin, hani diyorlar ya bançiarin kafa sekli cok guzel, admarda bunun uzerune bir endustri var. kafasi en yamuk olan bebegin kafasini bile yok ozel bandajlams, yok ozel kaskar vs ile duzltiyorlar. ozel bebek cocuk hastaneeri var, tortikolis icin bebek asorleri bie var. ozel tortikolis yastikari, destekleri, boyunluklari vs. ben mesela aazonda satilan birkac seyi aldim onlardan sadce cleavamama baby pillow suan icin elime ulasti, bunun disinda babymoon baby pillow, elephant ears head support ( bu bebegin kafasinin anakucaginda vs. yana dumesini engelliyor bir nebzede olsa, henuz elime ulasmadi, deneyince size begenirsem tavsiye ederim) bunlar tabi internette satilan insanlarin azda olsa fayda gordugu birbirine tavsiye ettigi seyler, daha ciddi seyler tabiki yurtdisinda doktorlar tarafindan oEl tasarlanip bebege veriliyor.yurtdisindaki sitekerde genelde gunde 4/6 defa her altdegistirmede vs. mesela diyor 10/15 sefer 10 sn. bekleterek yapin diyor, bu egzersizleri. birde sizi yanlis yonkendirmek istemem .belki sizin farkli bir durumunuz varsa iki tarafli calistirilmasi gerekiorsa bebegin, ben sizi yanlis yonlendirmeyim, benim tercih ettigim doktorlar beni tek tarafli calismam icin yonlendirdi. ama size gozum kapali tavsiye edecegim tek sey bebegi karin ustunde durmasini saglamak ve onun tortikolisli yere bakmasini saglamaniz.bunu hergun yapin yavas yavas arttirin ta ki gunde 1 saat yapabileek toplamda tabiki bir sefer de degil mesela 15 dakkikadan. 4 defa yada 10 dakkikadan 6 defa gibi. yurtdisindakiler hep tortikolisi onlar tummy time diye adlandiriyor.bu sekilde yenmisler.
kafa tutma bebeklerde 4 ay lik olunca zaten tM anlamiyla baslat,4/6 ay arasinda gelisir.6 aylik bir benk normalde dimdik kafasini tasimasi lazim, cok iyi bas kontrolu olmasi lazim.buarada 4 ay kontrolumuzde bizim bebek doktorumuz kendisi cok iyi ve unlu bir yenidogan profu, adinida soyleyim, prof.dr.yildiz perk o soyle birsey yapti. bebegi kollarindan yatar poZisyondayken oturu pozisyona getirdi, burda basi vucudla beraber ayni anda dusurmeden geliyorsa bebegin kafasis cok iyi anlaminda, bizmki maasallah kafasini dimdik tuttu, ve bence kafa tutmasi ayina gore cok iyi dedi, cunlu buayda genelde bebekler arkaya salarmis.eminimki bunun nedeni karin ustunde bebegi tutma egzersizleridir.you tubedn arasan five essential for tummy time moves diye, bebegi karin ustune nasil alistiricagini anlatiyor.buarada bebegin ben dikkatini cekmek icin maalesef tv seyrettiriyorum anca o zaman sikilmadan kafayi kaldiriyor:)
30
Ara
2012

08:46
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
buarada fizyoterapistte 10 sn beklet dedi, her germede.birde tarişin zeytin yagi var, bebekler icin baby yaziyor ustunde onunla masj yapiyorum.
30
Ara
2012

14:57
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
meraba çiğdem hanım bahsettiğinz markaları hiç duymamıştım araştırayım netten.benim kızımda canı isteyince tutuyor kafasını ama daha erken sanırım tam tutması için bahsettiğinize göre.benim bebeğimde sağ tortikolis var ama saga istediği gibi bakabiliyor.sola bakarken boynunu sağa büküyor bu sorunumuz var.sola bakarken sağa boynunu bükmeden bakması lazım.bu yüzden sağ kulağıda katlanıyor hep.birde işte kasında sertlik var.bakalım artık uygulayayım biraz sonra bende 10/15 gün sonra bir fiziğe götüreyim.masaj yapmıyordum onuda yapayım.bu arada tekrar sagolun verdiğiniz bilgiler için.yeni yıl size ve ailenize sağlık huzur getirsin çiğdem hanım.bebeklerimiz düzelene kadar ara sıra buraya gelişmeleri yazalım olurmu.
31
Ara
2012

12:28
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gulrose, (İstanbul)
Merhaba,

benim kızımda 4 aylık .ilk gittiğim doktor sağ tarafta eğrilik var dedi.Bzde sürekli sola yatırdık soldan yemek vermeye başladık.Hep sağ tarafı çalıştırdık.Çocuk bu seferde kafasını sola eğmeye başladı:((((
ayrıca masajları yaparken bas bas bağırıyor.kafasına dokunduğumuzda bile masaj yapacağımızı sanıp ağlıyor acaba hatamı yapıyor yada acıtıyormuyum diye masaj yapmaktan korkuyorum.bazı yerlerde ağlasada yapın demiş bazı yerlerde ise ağlıyorsa yapmayın demiş benim kafam çok karıştı..deneyimli anneler bana yardım edin
bu arada baltalimanı hastanesinden timur yıldırıma götürmeyi düşünüyorum.bu doktor hakkında bilgisi lan varmı????
1
Oca
2013

20:43
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
merhaba gül hanım açıkcası benimde kafam karıştı egzersizler tek taraflımı yapılmalı çift taraflımı.bende pek deneyimli sayılmam.benimkide uyanıkken yaptırmıyo uyurken yaptırıyo.nette genelde değişik yorumlar var kimi uyurken yaptır dio kimi uyanıkken kimi tek taraflı dio kimi çift taraflı.cnm valla benimde kafam karıştı doktora götürüsen sorarmısın bunları burdan paylaşalım.senin bebeğinin buynuna hiç baktılarmı ultrasonla benimkide ilk gittiğimizde baktılar.ben hiç fiziğe gitmedim çocuk doktoruna gittim şimdiye kadar.napcam bilmiorum.
2
Oca
2013

11:25
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gulrose, (İstanbul)
merhaba elif hanım,

ilk teşhis konulduğunda ultrasonla baktılar tek taraflı egzersiz yap dediler ama bu seferde çocuk egzersiz yapmayan tarafa kafayı eğMeye başladı.şimdi çift taraflı yaptırmaya çalışıyorum ama yaptıramıyorum çünkü sürekli ağlıyor.geçen gün gittiğim ortopedist düzelme var zorlama onu ;hatta hiç yapma gibi bir laf kullandı .ama bunları ultrason çekmeden söyledi pek içime sinmedi.haftaya cuma baltalimanı hastanesine randevu aldım orda timur yıldırıma göstereceğim.Eğer istanbuldaysanız bu hastaneye randevu almaya çalışın.doktora gittiğimde soracağım cevap alırsam sizede bilgi veririm.
Allah yavrularımıza şifa versin
2
Oca
2013

23:39
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
merhaba gül hanım ortapedistmi fizyoterapistmi daha iyi anlar acaba kafam karıştı.biliyorum o hastaneyi şu an istanbulda değilim ama kızım için gidebilirim.haberlerinizi bekliyorum.özellikle çift taraflımı tek taraflımı yaptırmak lazım birde uykuda yaptırılırsa ne olur.bunlar hakkında bilgi alırsanız paylaşırsanoz sevinirim.

umarım iyi haberlerle dönersinz Allah şifa versin.
3
Oca
2013

10:39
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gulrose, (İstanbul)
Merhaba Elif Hanım,
Çocuk ortopedistleri var ama maalesef çok azlar .Devlet hastanelerindekine randevu almak çok zor özellerde 300 tldan başlayan fiyatlar istiyor.Ben bugüne kadar normal fizyoterepaiste ve ortopediste götürdüm ama emin olmak için baltalimanına götüreceğim çünkü timur yıldırım çocuk ortopedisti.bende 2-3 gündür masaj yapmıyorum diye yine kafasını eğmeye başladı yapıncada hıçkıra hıçkıra ağlıyor..ne yapcağımı şaşırdım .doktora gittikten sonra bilgileri sizinle paylaşırım.Geçmiş olsun
3
Oca
2013

12:03
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
mrb arkadasar,
ingilizce bilen var mı aranızda bilmiorum ama maalesef türkce kaynA fazla yok bu konuda ama, ben 1 aydir okudugum tüm yabancı kaynaklarda.bebegi cok narin bir sekilde germe egzersizlerinin yapılması gerekiyor, ve devamlı germe hareketlerinin yapılmaması onun yerine karın ustunde durma , bizim dedigimiz yuzustu durma harketleri ve bazı tasima yontemleri ile bebegin tasınmasi gerektigini ve cok narin bir sekilde tortikolisli ye masaj yapilmasi gerektigi yaziyor.
bakin size birkac link vericem,
http://www.oandp.org/jpo/library/2004_04S_018.asp
burda ayrintili olarak to
rtikolis anlatiliyor burdada bebegi nasil tasimak gerektigi ve yatmadigi zamanlar ne şekilde konumlandirmak gerektigi hakkinda resimli bilgiler var.
http://www.orthomerica.com/pdf/tummytimetools.pdf
buarada doc.dr.aysegul bursaliya girmistim ben oda cocuk ortapedisti kendisi, hemde bir anne oldugu icin sectim kendisini, tabiki birde daha once sizle paylastigim yazida tortikolisli cocugu olan bir annenin tavsiyesi uzerine gittim.
aysegul hanim benim bebegimin tortikolis olmadigini sadece sol tarafina az uyari verilduginde o tarafin gucsuz kaldigini ve kafa saga devamli yatmaktan sag tarfin duzlesip sol tarafinda daha sis olmasindan kaynaklanan bir denge bozuklugu oldugunu bununda kafa sekli duzeldikce ve dogru denge egzersizleri yapildikca gececegini soyledi.ben yinede fizyoterapiste gitmeye devam edecegim, birisinin kontrolu altinda hereketlerin yapilmasini istiyorum. aysegul hanim bebegimin boynunda ne kisalik nede sertlik oldugunu soyledi, sanirim oda batlalimani doktorlarindan olmasi lazim gerçi ben muayahanesine gitmistim ama, arkadaslar size tavsiyem gme hareketlerini cok narin ve bebegi incitmeden yapmaniz, ve bol bol karin ustunde durma egzersizleri yapip bebegin kafasini kaldirmasini ve bakmaya zorlandigi tarafa bakmasini saglayin.benim bebegim. 1 ay once sol baktirdigimda agliyordu simdi kendisi sola bakarak uyuyor artik, dogru egzersizler cok onemli..umarim tez zamanda bebeklerimiz iyilesir.Allah'tan hepimizin bebegine şifa diliyorum..
sevgiler..
3
Oca
2013

12:06
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
birde yurt disinda tot collar diye birsey var, tortikolisi 5 dece falan olan bebekler icin tortikolis yakasi turkcesi oluyor sanirim.cocuklar icin ve buyukler icinde var.mesela aliskanliktan egiyirsa yada hafif bir tortikolisi varsa bebegin, denenebilir, cunku yurt disinda, doktorlar ve fizyoterapistler oneriyorlar.bende buaralar dusunuyorum denesem mi diye..
3
Oca
2013

12:07
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
http://www.symmetric-designs.com/totcollar/
tot collar,
bilgisi olan varsa bu konyda benimle paylasırsa sevinirim..
3
Oca
2013

21:15
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! aslı, (Hatay)
merhaba arkadaşlar
msjların çogunu okudum ve ben de yasadıklarımı paylasmak istedim.
benim de kızımda 3 haftalıkken boynunda şişlik ve sertlik oldugunu fark ettik ve cocuk doktorumuza kostuk. cocuk doktorumuz hemen ultrasona yonlendirdi ve 32-10 mm sol SCM de tortikollis teshisi konuldu ve ortopediste sevk etti.
Birkac ozel hastane ve doktor gezdik kimi hemen ameliyat dedi kimi pasif germe egzersizi verdi.3 hafta sonra tekrar egzersiz veren doktora gittik. daha 1 aylık bile olmamıs bebege germe egzersizi anne olarak icim acıdıgından duzenli yapamadım sonuc olarak hicbir gelişme yok dendi.
daha sonra bulundugumuz sehrin arastırma hastanesine gittik.profesore muayene oldu ve egzersizle gecebilecegini soyledi yine aynı hastanede fizyoterapiste de danıstık. artı olarak masaj verdi.
kızım 45 gunluk olduktan sonra ciddi masaja ve egzersize basladık.masaj da herhangi bir sıkıntı olmadı ama germe hareketlerini gunduz yaptıramadım ancak gece uyudugunda her 2 saatte bir emzirmeden once masaj-germe-masaj-germe-masaj olarak yaptım.gunduzleri de basını dik tutabilmesi icin kucakta gezdirdim.
3.5 aylık oldugunda tekrar ultrason cektirdik.32 mm olan olcu 12 mm ye dustu boynundaki sertikte de yumusama oldu.
Suan kızım 4.5 aylık bugun tekrar ultrasona girdik ve 12 mm lik olcu 9 mm ye dusmus.ancak boynunda halen yumusak da olsa şişlik var.
sonuc olarak sizlere onerim erken teşhis cok onemli ve kesinlikle 1 doktorla sınırlı kalmayın.egzersizleri aksatmadan yapın.siz uykusuz kalın ama yine de yapın.
herkese acil şifalar dilerim.
3
Oca
2013

23:10
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
merhaba gül hanım haberlerinizi bekliyorum
3
Oca
2013

23:13
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
merhaba çiğdem hanım önerdiğiniz siteler gerçekten çok güzel ama yabancı dilim yok malesef sadece görüntüsüne bakabiliyorum neden böyle bir türkçe anlatımlı ayrıntılı bir site yok acaba türkiyede pek karşılaşılan bir durum değilmi.bu arada bebekler pek yakalık takmaz heralde ağlarlar bence
3
Oca
2013

23:17
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
merhaba aslı hanım egzersizleriniz germeden ibaretmiydi sadece tortigolis olan tarafımı gerili tutuyorsunuz.germe hareketi sağ tortigolis için boynu sola eğerek bekletmek dimi.gerili pozisyonda kaç dk tutuyorsunuz.kaç kere yapıyorsunuz.bende uykuda yapıorum ama psikolojisiyle ilgisi varmı uykuda psikolojisini bozarmıki gerçi uyanıkken hiç yaptırmıyor o daha kötü.umarım düzelir.

hepimizin bebeklerine acil şifalar
4
Oca
2013

21:50
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! aslı, (Hatay)
mrb elif hanım
bizim tortikolis sol tarafta.duz bir zemine yatırıp sol kulak yere degecek ve sag kulak sag omuza degecek sekilde yaptık.10-15 saniye gerili tutmamızı istedi doktor. sizin sag tarafta ise tam aksi yonde olmalı. doktor karırstırsınız diye her iki tarafa da yapın dedi ama ben gozum kapalı biliyorum artık ezberledim.sayı olarak ne kadar yapabilirseniz o kadar iyi.sadece 1 defada 100 den fazla yapmadım ben ne olur ne olmaz diyerek.
gerci 3 aylık olduktan sonra geceleri de yapamaz oldum ben. hemen uyanıyor artık.gunduzleri oyunla karısık yapabildigim kadar yapıyorum.
sizin ne kadarlık bebeginiz ne durumda.
4
Oca
2013

22:56
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
merhaba benim bebeğim 3,5 aylık aslı hanım.zemine düz yatırıyorsunuz sanırım sırt üstü.bende sol kulağı sol omuzuna değecek şekilde bekletiyorum sadece.ama bir fizik bölümüne gitmem gerekecek görmeden olmayacak sanırım bu egzersizler.bende kafama göre bir dk bekletiodum ama çok uzun sanırım.ultrasona 2.kez girmedik ne alemde oldugunu bilmiyorum sertlik halen duruyor.doktor el yordamıyla baktı sadece en son gittiğimizde.
7
Oca
2013

13:11
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! aslı, (Hatay)
evet elif hanım duz bir zemine sırt ustu yatırıyorum.yemek masasının uzerine battaniye serip de yapıyoruz.
fizyoterapiste giderseniz size yapmanız gereken hareketleri ogretir.sahsen bizim gittigimiz fizyoterapistin bebege cok bir katkısı olamadı cunku yabancıyı ayırt ediyor bebiş de olsa ve cok aglıyor en fazla 10-15 dk masaj-germe yapabiliyor. bebiş de artık tikli oldu resmen başına dokunur dokunmaz aglıyor huzursuzluk yapıyor. son bir kac gundur baska yollar deniyorum ben.
asagıdaki linkleri acın ve izleyin yurt dısında hiç aglatmadan yapıyorlar. yavrumu bos yere aglatıp uzmusum.daha once boyle yapmadıgıma cok pişmanım

http://www.youtube.com/watch?v=L67ID4o3p4s
http://www.youtube.com/watch?v=HXLvMungacA

daha bir suru teknik var sitede biraz dolasırsanız. bizim doktorlar illaki aglatın diyor ama yurtdısında hic aglatmamışlar bebişleri.

hatay ve civarında bu rahatsızlıgı yenen var mı. tecrubelerini palasabilir mi.

7
Oca
2013

13:26
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
arkadaslar merhaba tekrar,

elif hanım dogru soyluyor bende ilk gittigim fizyoterapistte hic bilmedigim icin, onun aglatmasina birsey demedm, cocukla hic iletisim kurmadan bir masaya yatirip kafasini bir rya bir buraya cevirdi bebek tabiki aglayacak, birde aglarkan bende tabi agladim. banada diyorduki simdi aglamassa sonra aglar vs. 2 defa giitim resmen bebegimin psikolojisini bozdu.hic ellerini sikmayan cocuk ellerini sikmaya basladi vs. hatta isminide vereyim canan sepetci kimseye tavsiye etmiyorum, bizi cok uzdu bebegimizide cok uzdu. daha snra feride bilire gittik, bebegime kollarinin uzerinde duramiyor jafasini kaldiramiyor vs diyordu canan hanim, feride hanim ilk terapide kollarinin ustunde yuzustu durdurdu, hemde bebgim hic agkamadi, ama agucuklarla yapti bunu bebegimle oynayarak yapti, ben ile inanamadim bebegime.sonra gulsum hanima gittim oda katiyen aglatma dedi, hep oyunlarla oksayarak hissettirmeden yap hareketleri dedi.bebek aglarsa kendine sikar, ve yaptigin hareketlerin faydasindan cok zarari olur dedi.zaten sen hareketleri yaparken bebek kendi kendine ogrenecek kafayi dengelemeyi vs. dedi.sen duzeltmeyeceksin o düzeltecek kafasini dedi, ve sanirim faydasi oluyor, inşallah:)
sonra bende elif hanim gibi yurt disindaki siteleride gordum, hic aglatmiyorlar , hep oyun gibi yapiyorlar.istanbulda benim bildigim bu konuda en iyi uc fizyoterapist va, ucude zaten ayni sekilde oyunla bebekleri iyilestiriyorlar.isimler feride bilir, gülsün gürel ve gönül acar.
benim size tavsiyem bu 3 isim..ama maalesef istanbul disi bende bilmiyorum.
sevg,
7
Oca
2013

15:04
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! aslı, (Hatay)
çigdem hanım beni kastederek doktor ismi onerdiniz sanırım.ilginize tesekkurler. hatay da gorev yapıyoruz suan . istanbulda da gorev yaptık zamanında. bahsi gecen doktorlar hangi hastanelerde ya da semt olarak nerelerde.dediginiz gibi
sırf yanında olmak icin işimden izine ayrıldım ama yine de bebişimin psikolojisi bozuldu sanırım cunku parmagını emmeye basladı.
sizin rahatsızlıgınız tamamen gecti mi.herhengi bir asimetri sorununuz oldu mu.

belirttigim sitedeki yaklasım daha faydalı olacak sanırım en azından aglamayacak yavrum.

herkese gecmiş olsun

7
Oca
2013

18:01
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
mrb asli hnm,
bu doktorlari burdaki herkes icin tavsiye olsun diye hazdim, cunlu ben bu rahatsizligi ogrendigimden beri deli gibi fizyoterapist ve doktor arastirdim. ve en iyi bu 3 isim oldugunu ogrendim. feride hnm' in göksuevlerinde ribem diye riskli bebek egitim merkezi var kendine ait,gulsun hnm, prof.dr.dilsad hanimla atasehirde calisiyor,gonul hnm da marmara uni. kartalda.
buarada size iyi bir haber bebeginizin parmagini emmesi iyi birsey:) benimkide emmeye caliyordu ben agzindan cekiyordum emzik dayiyordum, alismasin diye nedense benim aklimdada sorunlu bebekler pamak emer kalmis:) meger yapmasi gerekn beklenen birseymis 3/4 aylik bebeklerin amman ellemeyin emsin, doktor iyi birsey birakin emsin dedi.hatta emmese sorun var:) diye bliriz belki..buArada 4 ayda artik ellerine birseyler alip agizlarina goturmeye baslayabilirler hala eline birsey almazsa siz onu tesvik edin eline birseyler verin , renkli halkalar, yumusak oyuncAklar ses cikaran cingiraklar,tutmayi kavramayi ogrensin.onlarida agzina goturecek ve bunu doktorlar istiyorlar, yuzunuzu ona uzatn ellesin yuznuze buda 5 ayda beklenen bisey , burnunuza elllesin meşela.sonra donmeyi ogrenmesi icin duz yatarken bir bacagini diginin onune atip onun yavas yavas yuzustune donmesini saglayin.yavas yavas alsicak hosuna bile gidecek. u saye yuzustu duruken boyun kaslarini daha iyi dengeleyecek.ben gunde 5 saga 5 sola olmak uzere 10 defa yapiyorum.pilates topu uzerinde aynanin karsisinda karin ustu durdurabilirsiniz buda bir secenek.bunlar hep doktor tavsiyeleridir.buarada benim bebegim 4 ay 6 gunluk , buna gore hareketleri yaptirin, diye soyluyorum.birde sirtustu yatArken ellerinden tutup yavasca oturur pozisyona cekin buda hem tortikolisli bebekler ici. iyi bir hareket hemde bebegi oturtmaya alistiriyor oluyorsunuz.sGa ve sola yan yatirin ama tortikolisli tarafa yuksek bir yastik koyun ki o taraf gerilsin..simdilik bu kadar.birde http://www.youtube.com/watch?v=HXLvMungacA bu tasima sekli you tubedaki cok ise yariyor.
simdilik aklima gelenler bunlar,
sevg,
sevg,
7
Oca
2013

20:31
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! aslı, (Hatay)
mrb cigdem hanım

dogrudur deli olmamak elde degil. gittigimiz ortopedistlerden biri direkt ameliyat demişti bize.dunyam kararmıstı bi anda donup kalmıstım.kac gun kendime gelemedim.hemen baska doktorlara kostuk biz de.

onerdiginiz hareketleri biz de evde yapıyoruz.baya bi arastırmadan sonra cok sey ogreniyor insan.

konu baslıgı bu degil ama su an 5 aylık olmak uzere kızım.her seyi yakalamak agzına goturmek istiyor arada saclarımı bile yoluyor zilli :)
bizim cocuk doktorumuz da aksine sakın parmagını emmesin ne yapıp edip emzige alıstırın yoksa 10 yasına kadar bıraktıramazsınız dedi. her turlu emzigi aldım ama hic birini istemiyor . hatta arayıp tarayıp bakkal emzigi bile bulduk ama onu da istemiyor.

cigdem hanım siz ultrason cektirdiniz mi .son durumunuz nedir.tamamen duzeldi mi.

tesekkurler.
7
Oca
2013

22:36
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
parmaklarinin emmesi cok normal bir davranis benim bildiim ve beklenen bir davranis istersen, you tube dan bak, 4 month exam , yani 4 . ay muayenesine bebeklerin hepsi agzina ellini goturuyor. Benim doktorum prof.dr. yildiz perk, istanbulda cok saygi duyulan tvye falan cikmisda bir doktor, cerrappasanin yenidogan bolumunn basinda bir prof. ve emzik emmesindense pamagini emmesi daha iyi demisti, bilmiyorum artik. gittigim fizyoterapist feride ilirde 3 .ayda gittigimizde attik parmaklarini emmesi lazim demisti:) neyse..benim bebegim bende anlamdim bazi doktorlar cok hafif tortikolis va dedi, en sonuncusu ise tortikolis degil dedi, bebek devamli sagdan uyari aldigindan sol tarafi gucsuz kalmis o sebeple sola bazen kafayi egiyor, kafanin asimetrik olmasindan vs. dedi. benim cocuk doktorumda bunun cok nemli birsey olmadigini cok daha kotu durumdakilerin bile fizik tedaviye gitmeden evde yapilan egzersizlerle gectigini hic gecmeyen bir hastasinn olmadigini soyledi.vizden hicbir doktor simdilik ultrason istemedi yalniz, bir ortapedist. 6. ayda gecmezse ultrasn cekeriz demisti.Bazen kafayi iyi tutuyor seviniyorum, birkac saat sonra yine bakiyorum aynaya yine sola hafif egik duruyor, tekrar dunyalar basima yikiliyor. bilmiyorum daha kucuk diye kafasini tam sonucta dik tutamiyor diye mi bilmiyorum, ama korkuyorum.kafam cok karisik tortikolis mi degil mi onu bile anlamadim,en son doktor tortikolis degil dedi.ama ayni egzersizleri yapiyorum tortikolis egzersizleri ile denge saglamasi icin.bilmiyorum bende yarin fizyoterapist randevumuz var.bir aksilik olmazsa gidicez gulsun hnm. da 2 randevumuz olucak bakalim. gelisme oldumu gerci birkac gun kayinvaldemler geldi, bebek etrafta insan olunca pek harwkwt yaptiemiyor.simairiyor 3 gun falan pek hareket yaptiramadm maalesef :( acaba benim hatamdan mi oldu diye kendimi yiyip bitiriyorum, neden hic bir doktor basta bu tortikolis riskinden bahsetmiyor, bebeklerinizi bundan korumak icin 2/3 sate bir saga sola kafalaraini cevirin demiyor, yuzustu uyanikken yatirin demiyor vs.belki simdi hicbirimiz bunlala ugrasmazdik..yada daha hafif atlatirdik bu durumu..
7
Oca
2013

22:55
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
merhaba serap hanm,
sizle iletisime gecebilir miyim, nasil yendiniz tortikolisi , tavsiyelerinizi almak isterim.
8
Oca
2013

15:38
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
bu site isinize yarayabilir arkadaslar, pediatrik fizyoterapistlerin iletisim bilgileri var
http://www.cfd.org.tr/hakkimizda/bobath-terapistleri#.UOwgxaNhiSM
8
Oca
2013

17:22
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
aslı hanım çok güzel sitede hareketler gayet açık sagolun.sanırım sizde uyanıkken yaptırıyorsunuz.ben uyurken yaptırabiliyorum ancak sizinkinde ele gelen sertlik varmı kasında.
8
Oca
2013

17:25
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
çiğdem hanım sizin bebeğinizin kasında ele gelen sertlik yok sanırım değilmi ? benim kızımınkinde var tortigolis olup olmadıgı kasın sertşigindenmi belli oluyor acaba
8
Oca
2013

21:24
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
valla Elif hanim ,
bende var mi yok mu anlamadim,
bazilari cok az bir sertlik var diyor bazilari yok diyor.
Ama benim hissettigim bir sertlik yok yada ben anlamiyorum.benim bildigim kadari ile kasta kisalik yada sertlik yoksa buna pozisyonel tortikolis deniyor, bunun duzelmesi daha kolay bildiim kadari ile, bebek devamli ayni yerden uyari alip, ayni tarafa yatarsa olusuyor bu tur tortikolis..
bu linkte bahseiyor
http://www.tavsiyeediyorum.com/makale_6849.htm
10
Oca
2013

12:10
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
anladım çiğdem hanım inşallah düzelir bebeklerimiz.bu aralar hasta kızım grip gibi.ben egzersizleri artık hep oynayarak yaptıırıyorum masaya koyuyorum yüz üstü sağa sola bakıyo.sonra sırt üstü yatırıp kollarında kaldırıyorum bikaç defa.sonra kucagımızda kafasını gererek tutuyoruz.şu tortogolis sitesinde vardı o hareket.bilmiorum yeterli olurmu öteki türlü egzersiz yaptırtmıyor zaten
10
Oca
2013

12:32
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
bence yeterli ama en onemlisi masj ve sol kasin gerilmesi.bunlari atlamamak lazim.ben size ek olarak birde 5 saga 5 sola bebege donme hareketi yaptiriyorum.you tubedan bakabilirsiniz, how to teach baby roll over gibi aratirsaniz, bebeklere nasil donmeyi ogreteceginizi gosteren videolar var.bana bu yaptiklarima ek olarak fizyoterapist saga ve sola 5 er defa donme hareketi vermisti.
insallah tez zamanda gecer bu rahatsizlik, bebegimin durusuna yatisina dikkat etmekten bebegimin tadini cikaramadim, simdi uyuyor uyandirmadan nasil masj yapsam diye dusunuyorum.

Buarada fizyoterapiste sordum, bebek rahatsiz olmuyorsa uykuda germe ve masaj yapilabilir, yeterki yeterince o kasin gerildiginden emin olun dedi.
sevgiler..


10
Oca
2013

15:24
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! aslı, (Hatay)
mrb arkadaslar

dun kızımı ortopediste goturduk rutın kontrol icin.
elle muayene etti boynundaki sertigi , kollarını vucuduna yapıstırarak havaya kaldırdı bas boyun kordinasyonu iyi mi diye. saga sola cevirebiliyor basını rahatca kızım.boynundaki sertlik de cok az kaldı hafif bir et şişligi gibi.
sonuc olarak doktor gecmiş rahatsızlıgı , ama nuksetmemesi icin gunde bir kez germe egzersizlerini yapın dedi.şişlik kendiliginden gecer onemli degil dedi. o kadar icime işlemiş ki bu durum inanamadım gectigine . hala acaba diye soruyorum kendime . haftaya profesore muayene ettirecegiz randevumuz var bakalım o ne diyecek.
kafamı karıstıran baska bir konu da fizyoterapistimiz ısrarla masaj yapın dedi şişligin sertligin gecmesi icin, ortopedist ise gerek yok kendiliginden gecer diyor. ikisi deneyimli uzman kişiler.

elif hanım 2 aylık olana kadar gece yaptırdık cok rahat sonra tık sesinden uyanır oldu.gunduzleri oyuncakla oyunla yaptırmaya basladık.ozellikle cıngırak cok işe yarıyor . şimdilerde ise basına bile dokundurtmuyor tik oldu resmen bebişte. linklerini verdigim sitede guzel uygulamalar var onları yapıyoruz.ozellikle yan pozisyonda tasıma mukemmel .zaten gezmeyi sevdigi icin cok rahat yaptırıyor. yuzustu yatırıp oyuncak takibi de yaptırıyoruz ayrıca.

herkese allah şifa versin....

10
Oca
2013

16:31
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
mrb ,
cok sevindim gectigine rahatsizliginizin bebeginizin:) cook gecmis olsun, darisi basimiza insallah..
buarada ortapedist gectigini soyledi demissiniz artik bebeginiz orta hatta mesela kucaginizda dururken , kafasini tortikolisli tarafa hic egmiyor mu, yani tortikolisli taraf daha egik durmuyor mu. esit mi duruyor. doktor gectigini soylerken bu kritere bakarak mi soyledi, bunu anlamak istiyorum.
birde bu masaj konusuna gelince, benim bildigm sertlik vatsa muhakkak masaj oneriyorlar. ben 4 fizyoterapiste gittim:) 2 si hafifi sertl var, 2 si yok dedi.sertlik var diyenler muhakkak hafif masaj onerdi, sertligin dagilmasi icin muhakkak masaj oneriyorlar, benim bildigim..
sevgiler..
10
Oca
2013

17:43
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
bana bir fizyoterapist biz tortikolisin gectigini soyle anlariz demisti , mesela geri belki benim bebegim gibi 3/6 aylik bebekler icindir bu test.yuzustu katin uzerinde dururken kulak mesageleri esit mi iki tarainda arkadan goruntusune bakariz , birde yatarken kollarindan oturma pozisyonuna cekeken kafayi tortikolisli tarafa dusuruyor mu, mesela 10 defa yaptik onunda da dusurmedi.buna gecti diyebilirz demisti.
11
Oca
2013

12:55
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
çiğdemm hanım izledim dönme hareketini ama ordaki bebek kendiliğinden dönüyor bizim bebeklerimiz daha küçük ancak biz ittirirsek dönebilirler.sizinki desteksiz dönebiliyormu.uykuda yapılabildiğine sevindim sağolun.aynen çiğdem hnm bende tadını çıkaramadım bebeğimi biri kucagına alsa yamuk tutsa içim gidiyor.bişeyde diyemiyorum herkese dertmi anlatıcam.inşallah biran önce düzelirler
11
Oca
2013

12:59
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
sevindim aslı hanım düzeldiğine darısı başımıza.siz yinede ihmal etmeyin yaptırın.ewet yan taşıma pozisyonuna kızmıyor benim bebeğimde.mükemmel birr hareket sağsağlim bebeklerimiz birr yaşına gelseler tortikolisleri geçmiş olarak sürekli endişe içindeyiz geçicekmi geçmicekmi diye.
11
Oca
2013

13:00
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
çiğdem hanım aslı hanım teşekkürler bilgileri paylaştıgınız için.

hepimize acil şifalar.
sevgiler
11
Oca
2013

15:41
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
mrb elif hanm,
benimkide henuz donmuyor, ben bacagini diger bacaginin onune atiorum yavas yavas o da donuyor, tabi benim destegimle.you tubeda bebege donmeyi ogreten videolar vardi, ben onu demek istemistim yanlis bir sekilde dondurmeyin diye..
birde sizle paylasicagim birsey daha , bebegi tortikolisli yere yatirirken yan, sert olsun dedi doktor bana mesela bir carsafin icine tuz torbasi koydurdu, bana onu yastik yapti.tortikolis tarafini oraya yatirdi, diger tarafin kulagi nerdeyse omza degiuor gibi oluvak.arkasina ve onune yasyik koydurdu. bu sekilde yatabildii kadar yatsin dedi. tortikolissiz tarafada yan yatir dedi, oraya yastiksiz ayni sekilde Yatir dedi.
cok asabim bozuk, belki cok buyutuyiorum bu durumu , bilmiirum, doktorlar bu durum icin ne ki biz neler goruyoruz bu akide sekeri vs. diyorlar ama, birde bana sorun birde hareketleri yaparken bazen yaptirmiyor, bazen istedigim gibi yapamiyorum, o agliyor, bu sefer onun psikolojisini bozuorum diye uzuluyorum, cok stresli bir durum.kendimi iyice unuttum ne disari cikiyorum ne birsey yapmak geliyor icimden.buarada acayip saclarim dokulmeye basladi sizdede var mi bu durum..:(
11
Oca
2013

16:00
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
mrb çiğdem hanım anladım sağolun verdiğiniz bilgiler için bende sağa yastıklı yatırıyorum ama tabiki sert olmuo yastık.solada yastıksız birde sert bişey deniyeyim.doktorlara göre önemli olmaya bilir ama o çocugun boynu egri kalsa büyüyünce arkadaşları dalga geçer psikolojisi bozulur üzülür o üzüldükçe bizde kahroluruz.tamam hayati bi hastalıkları yok çok şükür ama insan çocugunun eli kanasa dayanamıyo.konduramıyo çocuguna Allah evlatlarımızla sınamasın bizleri.evet malesef benimkide son bir aydır acaip dökülüyo saçlarım.kafaya takmaktan stresten sanırım.yaşadığım ilde küçük imkanlarımda yok burda netten bakarak bişeyler yapmaya çalışıyorum artık.bazen kafasını dimdik tutuyo sağa sola bakıyo fıldır fıldır.sertlikte sanki kayboluyo seviniyorum.biraz sonra bi bakıyorum tekrar yamuk duruyo sertlik belirginleşmiş.sonra yine üzülüyorum.zaten üzüntüden sütümde az daha çok mama yiyo.emzirirkende dikkat etmeye çalışıyorum kendi çabamla bişeyler yapmaya çalışıyorum.inşallah düzelir şu mübarek cuma günün hürmetine:(
11
Oca
2013

16:03
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
çiğdem hanım aslı hanım çocuklarımız iyileşene kadar ara sırada olsa burdan paylaşalım dertlerimizi.insanın kendiyle aynı sorunu paylaşan insanlarla muhattap olması birazda olsa iyi geliyor.
sevgiler
12
Oca
2013

16:03
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! aslı, (Hatay)
merhabalar cigdem hanım elif hanım

tesekkurler saolun. bu durum o kadar icime işlemiş ki bir oh diyemedim hala acaba diyorum.
cigdem hanım gittigimiz ortopedi doktoru once duz bir zemine yatırdı saga sola basını cevirebiliyor mu diye kontrol etti.boynunu tortikolisli tarafı elle muayene etti.kollarını bedenine yapıstırdı o sekilde kavrayarak havaya kaldırdı basını dik tutabiliyor mu diye. bunları yaptıktan sonra gecmiş dedi ama gunde 1 kez egzersizleri yapmaya devam edin mutlaka nuksetmemesi icin diye de uyardı.boynunda halen hafif bir şişlik var.hatta bazen sertleşiyor dedim onemli degil gecer dedi. tortıkolisli tarafın yanagı cok dikkatli bakıldıgında biraz daha kucuk gibi duruyor.kızım 45 gunlukken ilk profesore muayene olmustu o da doktor da zamanla gecer de yuz asimetrisi demişti ama icim hic rahat degil inanın.
eve gelince de cigdem hanım sizin dediginiz koldan tutup kaldırma kulak esitligine baktım ama gozle gorulur bir tespit yapamadık bir turlu.
arkadaslar bende de var sac dokulmesi.elif hanım gibi sutum de az .şimdilik gelişimi normal diye mamaya baslatmadı doktor ama işe baslıcam yakında mecburen mama vericem.tum enerjimi kızıma harcıyorum mineral protein vs hepsini bizden alıyor bebişler ustune bir de stres uykusuzluk eklenince vucut direnci dusuyor bence bu yuzden sac dokulmeleri falan. doktora gore cok da onemli degil bu rahatsızlık ama gel de bana sor.3 haftalıkken ogrendik simdi 5 aylık kızım. kac aydır allah biliyor ne kadar sıkıntı cektigimi.
haftaya prof.a gidecegiz bakalım muayeneye.sizlerle yine paylasırım ogrendiklerimi arkadaslar.

bebişlere acil şifalar...
14
Oca
2013

16:20
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gulrose, (İstanbul)
Merhaba,

Uzun zamandır yazmıyorum.Burası beni çok aydınlattığıiçin burayada yazmak istedim.
Kısaca özet geçeyim.
Kızımı çocuk doktoru;çocuk ortopedisti ve ultrason çeken bir doktora gösterdim.
Çocuk doktoru ;alanı olmadığı için fizik tedaviye gösterin dedi.Ultrasonu çeken doktor çok iyi biri çıktı bana güzelce açıkladı canını sıkma bir yaşına kadar geçer çok hafif bir sertlik var dedi.Ben içime sinmediği için
Çocuk otropedisti Timur yıldırmıa gösterdim.
Ultrasonlarına baktı vucudu ve boynunu kontrol etti düzelmiş hiç birşeyi yok dedi.

Doktor bana artık egzersiz yapmama gerek kalmadığını düzeldiğini söyledi ama ben yinede yatış pozisyonuna ve dönmesi gereken tarafa dikkat ediyorum.
Özellikle Elif Hanım için sizin çin sorular sordum.

Çocuğunuz çok ağlıyorsa ve yaptırmanıza izin vermiyorsa zorlamayın oyunla yapmaya çalışın dedi aksi takdirde ters tepki veriyormuş.
oyunla döndiümeye çalışın dedi.iki tarafada hareketlerini yapın dedi.
Ben tekrar nüksedermi diye sordum hayır etmez dedi.
Tekrar kontrol etttirmeme gerek varmı dedim 11 aylık olunca kontrol ettirirsiniz dedi.
Yalnız bugün burayı okurken tekrar nüks eder diye birşey yazılmış bu biraz kafamı karıltırdı şimdi????

Unutmadan kalça çıkığı bu hastalığı tetikleyebilirmiş.bilginizolsun
14
Oca
2013

21:16
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
mrb gul hanm,
cok gecmis olsun, umarm tekrar nuks etmez, ama benm bildigim torticollis emekleme , yurume gibi buyuk motor skillerinde tekrar etmesi olasi bir durum, o yuzden bencede siz yinede dikkat etmeye devam edin,
size birsey sormek istiyorum, tamam doktor gecmis diyor ama, siz bebeginize baktiginiz zaman kafasini orta hatta tortikolisli tarafa hic egmeden duruyor mu?
Ben neye gore gecmis diyorlar doktorlar anlamadim, cunku bende sizin giitiginiz hastanenin doktorlRindan doc.dr. aysegul bursaliya gittigimde o da bebegimin tortikollis olmadigini soyledi ama benim bebegimde kafasini hafifi sola egiyor bazen.gittigim fizyoterapistler tortikolis hafif var diyor,kafam karisti benimde.doktor ne kisalik var dedi, nede sertlik ama fizyoterapistlerin bazilari hafif sertlik var dedi, bazilari sertlik yok kisalik var dedi, vs.
Ama benim bildigim kafasini bir tarafa eğiyorsa bebek tortikolis deniyor, buna, acaba sizin bebeginiz hala egiyor mu.
Cevabiniz icin simdiden tesekkur edeim..
gecmis olsun tekrardan,
sevgiler,
15
Oca
2013

11:22
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gulrose, (İstanbul)
merhaba Çiğdem Hanım,

Ben Timur yıldırıma gösterdim.geçmiş dedi.ama çok hafif sağa eğdiğini görebiliyorum.çalıştığım için egzersiz yaptıramıyorum ama yatarken sola yatırıyorum yada sağa dönmeyecek şekilde yatırıyorum.
İlk başlsrda kafasını sola döndürmek istemiyordu ama şimdi çok rahat döndürebiliyor.Doktor ban nüks etmez dedi:(((
ama içime bir şüphe düştü şimdi.
Ultrasonu çeken doktor çok iyi biriydi.Çok hafif kalınlık var ama oda önemli değil 1 yaşına gelinceye kadar dağılır dedi.
Şimdi ne yapacağımı şaşırdım.
İşin kötüsü benim kızım egzersiz yaptırmıyor..
Siz neler yapıyorsunuz ???
Geçmiş olsun sizede
15
Oca
2013

12:00
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
teşekkür ederm gül hanım.sevindim bebeğinizin düzeldiğine darısı başımıza inşallah.benim kzımda pek yaptırmıyor egzersiz ancak oyunla saga sola çeviriyor.uyurkende kasıyo kendini serbest bırakmıyo o zamanda yapamıyorum.bakalım bize ne dicek doktor bende bir iki hafta içinde götürücem kısmetse.kafa kontrolünde sorun yok ama hafif sagı bazen eğik tutuyo ve sertlik halen var
15
Oca
2013

17:12
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
mrb gül hanım,
kusuda bakmayin kafanizi dahada cok jarisirdigim icin, maalesef ben hep en kotuyu dusunurum, risk almayi sevmeyen biri oldugum icin.Saniim bzim bebeklerimizin tirtikolisleri gercekten cok hafif bir vakka oldugundan ortapedistler cok iddiye almiyorlar ve gecicegini ongoruyorlar diye dusunuirum.soyle diyim ben size benim ilk gittim dokr, orof. ufuk taluyu ve top ortepeistlerinden trkiyenin ayni zamanda cocuk orapedisinede bakiyor.o bna cok hafif bir tortikolis var dedi, grnrlde bu tur tortikolislrr bebek buyudukce kafa kontrolu gelstikce gecer dei, siz tortikolili taraa uari verin ve aada sirada cocugu sikmaan germe egzersizleri yapin dedi.6. ayda kontrole cagirdi. ve nedeninede kaasini rahimde sola aslamis o sebeple , tortikols olusmus dedi. ben tabi bebegim jafasini yamuk tuttukca iim iim yediginden tatmin olmadim sonra aysegul bursaliya gittim, oda bya iyi vr rtoedit iye biliyorum. oda ufuk beyin tam tersine dediki, devamli saga ytms, oldan uyari vermemssinz o sebeple sol tarf gucsuz kalmis, bol bol oa uyari verin, olu gclenirin dedi, kasta ne kisalik vr ne sertlik dedi, tortikoli degil bu bebek dedi.
fizyoterapistlerden biri pozisyonel tortikolis dedi, sertlik yok dedi, diger haff sertlik var dedi, digeride sertlik yok kislik var dedi.pediatristim se bunun cok inemli olmadigini haff germe egzerikeri v sola yatirarak zamana gececegini bundan cok kotu vkalarin bie gectigini soyledi:(
yani hepsi farkli sey soyledi.
ben sze bir gn icinde ne yapiyirum ankatyim,
bebek uyurken sabah ve gec tmadn once masaj germe, yapiyrum.15 defa , 30 a jadar sayiyoum , ben.
gun icindede kucagimda tasiyarak, karin ustunde saga soa ortaya baktirarak, oynlarlarla germe egzersileri yapiyirum.birde 5/10 defa saga ve soa dindurup 1 dakia her donede karin stunde bkletiyom.bird piates tounda aynanin jariinda 5 dakkika falan karin ustunde duruyir.trtikolisli tarafa gund 1 saat en az altina sert bir yastik koyarak yatiriyirum.burde becerebilirsem yuzustu bai tortikolisli taraf donuk yatirmaya calisiyorum,bu benim gunluk programim.bebeklerimize acil şifalar diliyorum,
sevgiler..
15
Oca
2013

17:23
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
tekrar ayn yaziyi biraz duzekttip ekedim, cepten yazdigimdan cok kotu yazmisim,

kusura bakmayin kafanizi dahada cok karistirdigim icin, maalesef ben hep en kotuyu dusunurum, risk almayi sevmeyen biri oldugum icin.Sanirim bizim bebeklerimizin tortikolisleri gercekten cok hafif vakkalar oldugundan ortapedistler cok iddiye almiyorlar ve gecicegini ongoruyorlar diye dusunuirum.soyle diyim ben size benim ilk gittim dokr, prof. ufuk taluyu ve top ortepeistlerinden turkiyenin ayni zamanda cocuk ortaoedisinede bakiyor.o bana cok hafif bir tortikolis var dedi, genelde bu tur tortikolisler bebek buyudukce kafa kontrolu gelistikce gecer dedi, siz tortikolisli tarafa uyari verin ve arada sirada cocugu sikmadan germe egzersizleri yapin dedi.6. ayda kontrole cagirdi. ve nedeninede kafaaini rahimde sola yaslqmis o sebeple , tortikols olusmus dedi. ben tabi bebegim kafasini yamuk tuttukca icim  icimi yediginden tatmin olmadim sonra aysegul bursaliya gittim, oda baya iyi bie  ortopesit diye biliyorum. oda ufuk beyin tam tersine dediki, devamli saga yatmis,soldan uyari vermemissiniz, o sebeple sol taraf gucsuz kalmis, bol bol sola uyari verin, solu guclendirin dedi, kasta ne kisalik var, ne sertlik dedi, tortikolis degil bu bebek dedi.
fizyoterapistlerden biri pozisyonel tortikolis dedi, sertlik yok dedi, diger hafif sertlik var dedi, digeride sertlik yok kisalik var dedi.pediatristim ise bunun cok onemli olmadigini hafif germe egzerikeri ve sola yatirarak zamanla gececegini, bundan cok kotu vakalain  bile gectigini soyledi:(
yani hepsi farkli sey soyledi.
ben size bir gun  icinde ne yapiyorum anlatayim,
bebek uyurken sabah ve gec tmadn once masaj germe, yapiyrum.15 defa , 30 a kadar sayiyoum , ben.
gun icindede kucagimda tasiyarak, karin ustunde saga sola ortaya baktirarak, oynlarlarla germe egzersileri yapiyirum.birde 5/10 defa saga ve soa dindurup 1 dakia her donede karin ustunde bekletiyorum. pilates topunda aynanin karsisinda 5 dakkika falan karin ustunde tutuyirum.tortikolisli  tarafa gunde 1 saat en az altina sert bir yastik koyarak yatiriyorum.birde becerebilirsem yuzustu basi tortikolisli tarafa donuk yatirmaya calisiyorum,bu benim gunluk programim.bebeklerimize acil şifalar diliyorum,
16
Oca
2013

12:36
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gulrose, (İstanbul)
Merhaba Çiğdem Hanım,
Açıklamalarınız için çok teşekkürler.Bende sizin gibi bir insanım işini şansa bırakmayanlardan.Doktor düzeldi dese bile hala sola yatırıp sola döndürmeye çalışıyorum.
Çalışan bir anne olduğum için egzersizleri maalesef yaptıramıyorum:(((bunada çok üzülüyorum.

Benim kafamın karıştığı konu şu benim kızımın sağ tarafında hafif kalınlık var ve sağa eğiyiyor kafasını.
Ben sola yatırıyorum sürekli ...siz ise yastıkla sağa yatırdığınızı belirtiyorsunuz.
Sizin bebeğin sorunlu tarafı sol mu sağmı?
Ayrıca size söylenen şeyleri banada doktorlar söyledi.
Zamanla geçer önemli değil dedi.
Ama yinede içimde şüphe var işte
Allah tüm bebeklere ve bizim bebeklerimize şifa versin.

Amin...
17
Oca
2013

22:03
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
mrb gul hanim,
bende normalde caliiyorum ama 6 ay ucretsiz izin aldim, insallah iznim bitene kadar duzelir yoksa aklim hep onda kalir:( zor durum calisan anne olmak..
benim bebegimde sol tortikolis var yani sola egip saga yatmayi tercih ediyor.ben sola yastikli, sert bir yastikla , yani germeyi yapacak kadar yuksek bir yastika yan yatiriyorum, gunde en az bir saat,
saga ise yastiksiz 10, 15 dk. eger vakit bulursam yatiriyorum..
20
Oca
2013

12:08
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
selam hanımlar nasılsınız bebekler nasıl.
23
Oca
2013

15:58
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
merhaba,
benim bebeğimede sağ tortikolis tanısı kondu.memorial has.prof dr.tuncay bey tarafından.ama sadece kucagıma aldırdıda bunu söyledi.herhangi bir us falan cekilmedi.ellede muayene etmedi.bende pek emin olamadım.gerci kucagıma aldığım da başı saga kayıyo.başka bir dr daha götürmek istiyorum.formun tamamını okuyamadım,baska yazılarda okuyorum,kafam iyice karıştı, acil yardım bekliyorum,ilgilenirseniz cok sevinirim.bebeğim 3 aylık su anda.hangi dr. götürmeliyim?
tesekkürler
23
Oca
2013

16:09
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
çocuk ortopedistine mi götürmem gerekli?yoksa genel cerrahisine mi?işinin ehli bi dr olması çok önemli.ne yapacagımı sasırmıs durumdayım su anda.birde bizim sürekli kontrollerimizi yapan dr.yok bişey diyordu sürekli.ben acaba diyerek tuncay beye götürdüm.ve tanı olarak sağ tortikolis dedi.öncelikle ne yapmam gerekli?
tesekkürler
24
Oca
2013

09:52
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gulrose, (İstanbul)
Merhaba Gamze Hanım,

doktorların çoğu kucakta bile durumu görebiliyorlar.Ben yaklşaık 5 doktora götürdüm.Çoğunluğu elle muayene etti veya bakarak teşhis koydu.ama kalınlığın veya kısalığın boyutunu görmek için usg çekmek önemli.
İstanbulda oturuyorsunuz galiba.
Ben en son baltalimanı hastanesi Timur Yıldırıma götürdüm iyi bir doktor ..Birde hocası varmış Ayşegül Bursalı ordan ayrılmış ama özel muayenesi varmış.İsterseniz oraya götürün.Çok geçmiş olsunn..
24
Oca
2013

09:55
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gulrose, (İstanbul)
Merhaba Çiğdem Hanım,
Bebeğiniz nasıl hala egzersiz yaptırıyormusunz.Ben hiç yaptıramıyorum..İki tarafada kafasını çok güzel döndürüyor.ama arada yine sağa hafif eğiyor gibime geliyor.

Sizde durumlar nasıl????
24
Oca
2013

12:07
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
gulrose hanım,
öncelikle ilgilendiğiniz ve cevap yazdığınız için çok tesekkür ederim.öyle kaygılıyım ki ancak bu durumu yasayan anneler anlar diye düşünüyorum.deniz ilk bebegim.tecrübem yok hiç cocuk konusunda.ne yapacagını sasırıyor insan.kendi bebeğine konduramıyor bir türlü.defalarca kontrol ediyorum, acaba yok mu diye,tam umutlanıyorum basını düz tutuyor,sonra bakıyorum yine saga yatmış,tüm dünya basıma yıkılıyor sanki.çok zor bi durummuş.
salı günü için prof dr muharrem beye randevu aldık alman hastanesindeymiş, birde ona götürecegiz,masj yapmayı deniyorum yaptırmıyorda, bu sefer aglamaktan helak oluyorum,sütüm kesilecek diyede cok korkuyorum,canım hiç birsey yemek yada içmek istemiyor,anlıcagınız halim perişan.neler diyorum kendimi teseelli için.bi anda hersey tersine dönüyor ve umutsuzluklar yeniden baslıyor.
peki siz muharrem beye gittiniz mi, yada gidenler memnun mu?ben diğer dr dan hiç memnun kalmadım da.bide benim bebeğim erkek bebek.ben daha çok kız bebeklerde olur diye okudum hep?sizin bebeğiniz kız mı?siz ne gibi aşamalardan gectiniz?
ilginize çok tesekkür ediyorum.
24
Oca
2013

15:03
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
sabahtan beri kesinlikle hiçbir hareket yaptıramadım bebeğime ,dokunturtmuyor resmen.ne yapacagımı sasırdım,aglamak bi çare olsa keske :(
25
Oca
2013

10:20
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
merhaba gulrose,
Ben en son yard. doc. dr. gönül acar ile (fizyoterapist) gorusmustum.eve bile geliyor fizik tedavisne kendisi, ilk defa bir fizyoterapist bir doktor bana cok kesin konustu, bu cok hosuma gitti. bana dediki tortikolis % 100 iyilesen bir rahatsizlik dedi.en kotusu icin gec teshis konmus bir bebek icin bile, en fazla 4/6 ay alir dedi. cok sasirdim cunku daha oncekiler zaman veremeyiz , izleyip gorucez demislerdi.bana tek tek yapmam gereken hareketleri anlatti, ben yukarda zaten sizle yaptigim hareketleri daha onceki yazilarimda paylasmistim.kamereya aldirdi hareketleri, sonra bana yaptirdi.uykuda pek onermiuorum dedi, operek oynayarak yap germe hareketini dedi.neyse sonra ben dedklerini yapmaya basladm, gerci daha oncekilerden cok fazla ek birsey birde tortikolisli tarafa sert bir yastik yapip gerecek sekilde yatirmak vardi.neyse ben birkac gun moralim bozuluyor diye hic kucagima onden alip duz tutup bakmiyordum, sonra birgun banyoya goturuken aynaya sole bir baktim, kafasini duz tutuyor, inanamadim, gozlerime , o gunden beri maasallah kafasini baya duz tutuyor , ama herketlere devam ediyorum.ay sonunda kontrolumuz var, bakalim doktor ne diyecek..
Ama sunu soyleyim arkadaslar, zaten 3 aylik, 4 aylik bebekler kafalarini genelde saga sola hafif dusururler, zamanla sizde goreceksiniz buyudukce bebek eger hafif bir tortikolis ise zaten kendisi duzeltmeye basliyor.Birde bu tuncer bey denilen doktordan ben yazilanlardan hic haz almadim, size soyleyim.sitesinde uykuda germe egzersizlerini yapin diyip, sonra hastasina uyurken yapmanin faydasi olmaz diyen bir doktor.ne bileyim benim icime sinmedi. ben size aysegul bursali, ufuk talu ve fizyoterapist ooara ise, gonul acar( cok icime sindi) feride bilir, ve gulsun guleri tavsiye ediyorum.baska fiZyoterapistlere pek guvenmem.zaten bu konuda bu ucu,istanbulda top fizyoterapistler.
hepimizin bebegine tekrardan acil sifalar diyorum.buarada benim bebegim kiz:) ve suan 4 ay 21 gunluk,
25
Oca
2013

10:24
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
gulrose birde sen , bu yabancilan dedigi tummy time, karin ustunde bebegin durmasi egezersizini yaptiryormusun. bebegi yere yada ne bileyim duz bir zemine yada bacaginda yaptirabilirsin.onu saga sola baktir, ortaya baktir. en azinda bunu yaptirirsan tum hareketlere bedel bence..
25
Oca
2013

11:06
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
çiğdem hanım merhaba,
yazınızı okuyunca moral buldum resmen,çünkü bu hastalığı duydugumdan beri dünyam kararmış bi halde yasıyorum.umut oldunuz benim için.bende okudum hep geciyor diye ama yasayan birinden duymak çok daha moral oldu benim için.çok şükür ki tedavisi olan bi hastalık.ben hep böyle moral vermeye calışıyorum kendime.
bende ilk tuncay beye götürdüm ve kesinlikle hoşlanmadım kendisinden.
biz muharrem beye aldık randevumuzu çünkü en erken o verdı.ufuk bey subat ortası gibi verice çok gec olur korkusuyla ikinci olarakta muharrem beye gitmeye karar verdik.
birde ben egzersizleri yaptıramıyorum kesinlikle.yaptıramayıncada aglamaya baslıyorum, peki en kötü ihtimal ne olur hiç yaptıramazsam?çok korkuyorum gec kalmaktan.su anda deniz (erkek)3 ay 7 günlük.acaba ufuk beyedemi alsam randevu daha simdiden?
25
Oca
2013

11:52
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
birde formdaki tüm arkadaslara sormak istiyorum size tanıyı kim koydu?biz düzenli bi çocuk dr una gidiyoruz.dogumdan sonra 2 defa gittik,birer hafta arayla,sonrada her ay gittik .yani toplamda tam beş kez gittik 3 ay içinde.demek istediğim su ki bes kontroldede fark etmemesi nasıl oluyor anlam veremiyorum, her seferinde boynunu kontrol ediyordu,yok bişey diyodu.ben simdi kendim kontrol ediyorum ve bezelye tanesi gibi bişey var sag boynunda :(.aklım almıyor.ve ben sırf kontrol ettirmek için götürdüm tuncay beye.acaba diye.ya götürmeseydim ve fark etmeseydim ne olurdu?çocuk drumuza dedim ; sanki hep saga yatıyor gibi geliyo bana oda dediki sadece sagamı sabit yatıyor,yok dedim arada solada dönüyor yoktur o zaman bişey dedi ve gene bakıyım dedi ve baktı boynuna ,yok bişey dedi gayet saglıklı bebeginiz dedi.şimdi artık o hastaneye ve cocuk druna götürmeyi planlamıyorum.siz hangi hastanede yaptırıyosunuz cocuğunuzun kontrollerini.
birde bişey daha sormak istiyorum,bu hastalık genetik olabilir mi?kendime baktığım zamanda yüzümde asimetriklik var,acaba benim yüzümdenmi oğlumdada var bu şey?
birde ciğdem hanım yard. doc. dr. gönül acar ile (fizyoterapist) gorustüğünüzü yazmışsınız.eve bile geliyor demişsiniz,peki ücret olarak ne talep ediyor?
ilgilenenlere çok tesekkürler,
saglıklı günler
25
Oca
2013

12:02
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
merhaba gamze hanım benim bebeğimde kız 4 ay 8 günlük bende uzun süredir yapamıorum egzersiz yaptırtmıyor uykudADA taptırmıyor artık kafasını düz tutabiliyor ama sertlik duruyor acaba bu sertlik egzersiz yapmasamda düzelirmi çok merak ediyorum.inşallah biran önce düzelir bebişlerimiz.bu arada tortigolis teşhisini ben koydum çocuk doktoru farketmedi ben söyledim tortigolismi die sen nerden duydun dedi tortikolisi internetten baktım dedim.sonra ultrasona gönderdi gerçekten tortikolis çıktı dediğiniz gibi biz dikkat etmesek bebeklerimize çok geç kalmış olurduk belkide.
25
Oca
2013

12:13
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
elif hanım peki siz nezaman farkettiniz? ve hangi çocuk druna gidiyodunuz?
benim bebeğime birsy çekilmedi.kucagıma aldırdı , baktı ve tanıyı koydu.
az önce yard. doc. dr. gönül acarı aradım ve randevu aldım.illahaki us cekilmesine gerek yokmuş bu hastalığın tanısı için.gidicez bakalım.fiyat 150liraymış.saat 2ye aldık randevuyu cumartesi gününe.umarım hersey yolunda gider.
allahım herkese yardım etsin bu hastalıkta.bebeklerimize acil sifalar versin, dermansız dert vermesin kimselerin bebeklerine.
25
Oca
2013

12:31
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
elif hanım ,
sertliğin egzersiz yapmasanızda düzelirmi ?inanınki hiç bi bilgim yok.ama sorarım isterseniz yarın gönül hanıma.umarım hersey düzelir ve bebeklerimiz saglıklarına kavusur.
25
Oca
2013

19:30
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
merhaba gamze hanim,
bizimde doktorumuz, kendisi cerrahpasa prof.yildiz perk , kendisi cok iyi bir doktor olmasina ragmen, oda 3. ayda farketti,bunun nedeni bebekler 3 ayda tam olarak kafa hakimiyetini saglamaya basliyorlar ve bu aylarda tortikolis anlasliyor, eger tabi cok agir bir tortikolis olusmadiysa.
eger cok hafifse tortikolisiniz ufuk bey, buyuk ihtimalle germe egzersizleri gun icinde yapin bakamadigi tarafa bakin, diyecektir.6. ayda gormek isteyecektir, bize ole dedi cunku,
siz bence bir once gonul hanima gidin, muharrem beyede gidin, icinize sinmezse ufuk beyden randevu alirsiniz.banada randevu baya gec zamana veriyorlardi, ben basladim aglamaya sekreter o kadar uzulduki halime ayni gune randevu verdi.ilk ogrendigmde bebegimin tortikolis oldugunu 10 gun falan bisey yiyemedim, hep kendimi sucladim.Ama uzulmeyin geciyor, bizmkisi gecmeye basladi, herkesin gececek , gonul hanim icimi benim cok ferahlatti, umarim sizinde randevunuz iyi gecer.Eve fizyoterapiye 250 ye falan geliyor.Ama konusursaniz belki birseyler yapar.

25
Oca
2013

20:26
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
çiğdem hanım merhaba,
tüm formdaki yazılarınızı okudum kendinizi çok güzel ifade etmişsiniz,ben bu günler çok uykusuz olduğumdan vede doğru dürüst beslenemediğimden umarım kendimi sizin kadar ii ifade ediyorumdur.
öncelikle drunuz özel bi hastanede görev yapıyor mu?cerrahpaşadan sıra almak sıkıntı olabilirde.bende dr.umu degiştirmek istiyorum.
yarın gidicez gönül hanıma,insallah çok kötü bir durumu yoktur oğlumun.
tesekkürler cevap yazdığınız için.sizin suanda bebeginiz kaç aylık acaba?tam hatırlayamadım da.
ii aksamlar.
26
Oca
2013

15:35
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
benim doktor, prof.yildiz perk cerrahpasa yenidogan bolumununnbasinda, onun disinda kiziltoprakta muayahanesi.Kendisi cok iyi bir insan ve doktor, insan olarakta cok iyi bebeginize muayene ederken sanki annesi gibiyms gibi ilgileniyor.
ilk once bana bebegimin tortikolis oldugunu soylemedi, benim karakterimi bildigi icin ve cok uzulucegimi bildigi icin, bana sadece yapmam gerekenleri soyledi, bende zannettim ki hep saga bakiyor diye o egzersizleri verdi, kafa sekli bozulmaya baslamisti.sonra internetten arastirdim ki , tortikolismis. bana dedi hafif bir vaka 1 ay bu egzersizleri yaparsan ben gececegine inaniyorum, eger gecmezse seni fizyoterapiste yonleniricektim dedi, ama ben dayanamadim hemen 3 aylikken  fizyoterapiste giitim, canan sepetciye gittim, maalesef bize yanlis teshis koydu ve yanlis egzersizler verdi, ve bebegime yol eleri gucsuz yok jafa tutusu gucsu, bel cukuru fala bole giderse skolyoz olur vs. ben terapi boyunca agladim, bebege egzersiler yaprken glatti.bebek agladi ben agladim.1 ayim bosa gitti nerdeyse.sag sol cift tarafli calistirdi, ama benim bebegim icin sadece sol calistirmak gerekiyormus. ne zamandir sadece sol egzerizleri yapmaya basladim duzeldi,
doktorum yildiz perk hafif bir vaka oldugunu fiyoterapiste bile gitmeden evde egzersizlerle gececegini sadece onun takip etmesinin yeterli oldugunu soyledi ama, ben kafasini aynada egdigini  gordukce baska bir doktora gittim.iste napicaksin , ya gec kalirsam korkusu, ya bu doktor daha iyiyse derken baya bir doktora gittim.
buarada ben ilk ogrendigimde birde yurtdisi ozellikle amerikan web sitelerini gezdikce paniklenim, ya gec kalirsam diye, 10 gunde 5 kilo verdim, sutum kesildi, devamli aglayan bir tip.elimde ipad devamli yabani yazilari bloglari okudum, mucizevi bir cozum aradim..
ama tek cozumu zamn ve bebege dogru uyarilar vermek.Bebek kuvetlendikce basini duzeltiyor,
simdi bebegim 4 ay 20 gunluk falan,  kafasini 1 haftadir baya duz tutuyor, kafa sekli duzeldi nerdeyse sag sol esit oldu.simdi yanaklarda  hafif bir farklilik var, sol biraz daha zayif saga gore.
buarada bebeginn kafa seklinde bozulma olan yada bozulma olmasini istemeyen arkadaslar icin, yastik onericem.bu yastik sayesinde bebegimin kafasi duzeldi.cleavamama baby pilow.turkiyede yok, burdan alabilirsiniz
http://www.amazon.co.uk/Clevamama-7201-Clevafoam-Baby-Pillow/dp/B001O83F7C


Sent from my iPad2
28
Oca
2013

11:40
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gulrose, (İstanbul)
Merhaba çiğdem Hanım,

Ben kızıma maalesef egzersiz yapmıyorum yaptıramıyorum.
Sadece arada gerdirme yapıyorum.birde hep sola yatırıyorum
kızım 5 ay 4 günlük..
7 aylık olunca tekrar doktora götüreceğim
inşallah geç kalmam:(((
28
Oca
2013

11:43
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gulrose, (İstanbul)
Merhaba Gamze Hanım,

Benim kızımda yaptırırken çok ağlıyordu.bende zorluyordum yapmak için.bir ara öyle duruma geldiki yere bıraktığımız an boynuna dokunduğumuz an ağlıyordu.bende bir hafta hiç yapmadım dokunmadım sırf unutsun diye..sonra unuttu.Şimdi pek yaptıramıyorum.ama yapmaya çalıştığımda öperek oynayarak yaptırıyorum.Timur beyde zorlamayın ters teper demiştiğ.Oynatarak yapın demişti.
28
Oca
2013

11:46
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
mrb gulrose hanim,
yuzustu kolkarinin uzerinde durduuyor musunuz, bunu yaptiin bu sekilde orta hattabaktirin en azindan, germey bir yerde okumustum haftada 3 gun 3 defa yapmak bile yetermis.inslallah hic birimiz gec kalmayiz, insallah hepimizin bebegi tez zamanda iyilesir.
buarada gamze hanim,
siz gonul hanima gidebildiniz mi, umarim seansiniz olumlu , iyi gecmistir...
28
Oca
2013

11:51
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gulrose, (İstanbul)
Merhaba çiğdem Hanım,
evdeyken yüzüstü dizlerimde tutmaya çalışıyorum.yerede o şekilde koyuyorum ama pek sevmiyor hemen ağlıyor.
Uçakçılık oynatıyorum:)))
sağ tarafını arada ovuyorum..Allah tüm çocuklara ve çocuklarımıza şifa versin.aminnn
29
Oca
2013

13:28
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
merhaba gulrose,
benimde oğlum yaptırmak istemiyor,daha yatar yatmaz baslıyor aglamaya.daha yeni basladık biz yaptırmaya 2 ,3 gün olmuştur.ne yapıcaz hiç ama hiç bilmiyorum.öyle umutsuz oluyorum ki yapamayınca.oynayarakta yaptırmıyor,aglıyor hemen.direniyor hemen aglamaya baslıyor.
çiğdem hanım,
gittim gönül hanıma.o gün gelince yazmıştım ama serverda bi şey oldu herhalde sayfada yazım yok.biz erken gitmişiz bi 40dak. önce.down sendromlu çok fazla çocuk vardı etrafda.nasıl üzüldüm onları görünce.şükrettim halime .gecicek insallah diyorum.ama öyle biran geliyorki yaptırmıyor ,dayanamıyorum.neyse ...
denizin karnı acıkınca emzirdim bi odada.tam uyudu sıra bize geldi.masaya yatırınca actı gözünü.e tabi hareketler yaptırmaya calışıncada basladı aglamaya.huysuzluk yapmaya başladı.o huysuzlanıncada ben hareketleri tam anlayamadım.ama gönül hanım bi kezde bana yaptırdı vede video yaya cektirdi.kendide sekil olarak çizdi.eve gidince bi kez sakin kafayla yapın dedi.gercektende evde sakin kafayla bi kez her hareketi denedik.anlamışım hareketleri ama deniz yaptırmıyor ki :(
29
Oca
2013

13:37
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
bağlantı kopmasın diye ilk yazıyı yollayım dedim.
hafif tortikolismiş ,denizin hastalığı.giderseniz başka dra yok bunda bişey der size dedi.ama bakın yanaklarına biri daha sönük diğerine göre dedi.ben çok fazla tortikolis hastasıyla calıştım, eger tedavi edilmezse basarısız olursunuz dedi.bana tortokolisli birsürü çocuk fotosu gösterdi:(takılırsan ara dedi ve cıktık.
ben bişey yaptıramıyorumki yaaaa,kafayı yicem diye korkuyorum.keşke hepsi kabus olsa diyorum,rüya olsa ve uyansam.içimde öyle fırtınalar esiyorki,dermansız dert degil diye sürekli teselli etmeye calışıyorum kendimi.bi anda olmaz diyorum, sabır diyorum,gecicek diyorum... :(
hepinize acil şifalar diliyorum,herkesin bebeği biran önce iyileşsin:(
29
Oca
2013

13:59
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
deniz beni görünce artık aglamaya başladı ,halbuki sadece2 gün oldu hareketleri yapmaya başlayalı.beni sevmicek diye cok korkuyorum.denizin gözünde anne hareket demek hareket acı demek olucak.beni istemicek oğlum diyede cok korkuyorum.sabah agladı direndi,ama 2 defa basını saga çevirebildim.çok aglayıncada aldım kucagıma.ne zormuş allahım evladının aglamasına katlanmak.ondan diyolarmış , allah kimseye evlat acısı yasatmasın diye :(
29
Oca
2013

15:17
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
çiğdem hanım,
bebeğiniz suanda tam olarak ne kadarlık?
nekadar egzersiz yaptınızda başını düz tutmaya başladı?
yüzünde anladığım kadarıyla sizin farkına varacagınız kadar bir farklılık var,peki yanaklarından mı anlaşılıyor bu?
29
Oca
2013

15:23
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
hemen gecmesini beklemek mucize olur herhalde dimi?hiç bişey yapamamak beni kahrediyor?3 ay cok uzun .sabırlı olmak çok zor .......:(
29
Oca
2013

16:38
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)

mrb gamzecim,
yazdiklarini okurken gozlerim doldu, ayni benim yasadiklarimi yasamissin:( bende bu bir ruya kabus olmali diyordum, inanamiyordum basimiza gelene, 10 gunde 5 kilo vermistim, zaten az olan sutum tamamen kesilmisti.devamli agladigim icin kayinvalidemi cagirmistim ben kotu oldugumda bebekle o ilgilensin diye,
neyse gelgelelim bizim durumumuza, yanaklarda evet hafif farklilik var, tortikolis olugunu ogrenmeden once anlamamistim, ya dikkatli bakmadigimdn yada kilo alinca daha belirginlesti bilmiyorum, benim bebegimin kafa sekli arkadan aya bozulmustu, devamli saga yatmaktan sanirim, diyiceksin nasil farketmein, inanirmisin birden bire oldu. birgun bir baktim kafa sekli degismeye baslamis, herneyse o durumu bebegi devamli sola yatirrak geceleri, her saat basi kontrol ederek kafasini saga ceviriyse sola cevirerek ve clevamama baby pilow ile atlattik.

benim bebegim 4 ay 25 gunluk, kafasini son 1/2 haftadir egmiyor.ama tamamen gecti diyemem henuz, zaten doktora kontrole bu hafta gidicez bakalim o ne diyecek.ama eskiden oldugu gibi egmiyor.

neyse bende gareketleri yaparken bebegim agliyordu , cunku bebeker genelde zaten kafalarina o sekilde ellenmesinden hoslanmaz.benim bebeginde beni sevmeyecek diye bende uzuluyordum , zatn sole bisey oldu.2 seansa gittigimizde ilk seansta bebegim vna bakarak aglamisti, 2. sinde babasina akarak agladi, yani benim ona yardim etmicemi dusundu.

ama simi yine bni en cok seviyor:) simdi germeleri ne kadar, doktorlarin bazilari desede bebek uyurken ypmayin germe egzersilerini, ben yapiyoum, faydli oldugunuda gordum, ama uyurken aslari cok salinik oldugu icin abartmadn yapmak lazim. bunun disinda operek onun gidisindan caktirmadan germe yapiyorum, ama her zaman bunu yemiiyor malesef. :(
bunun disinda bir tasima sekli var, yatay tasiyorun bebegi tortikolisli tarafi geriyorsun, bu tasima seklin herhalde gonul hanim gostermistir, cok ise yariyor.
bunu. yaninda bebegini yuzustu masaya ne bileyim, yataga bir yerlere koy, etrafinda dikkat cekecek seyler, tv olabilir olun, onun bol bol karin ustunde durnasi ve boyun kaskarini guclendirmesi lazim, saga sola, ozellikle bakmadigi tarafa ve ortaya bakmasini sagla.duz yatarken sevdigi bir oyuncakla kafasini bir saga bir sola cevirt ki, alissin.cevirmesi duzelsin.

bir pilates topu akabilir ayna karsisinda karin ustu durma egzerii yapabilirsin yada bcaginda, hatta uzan bir yere onu gogune koy, bu sekildede olur.

duz bir yerde yataginda vs. uzanirken hafif ellerindan tutarak oturma pozisyonuna cek, buda boyun kaslaini guclendirmek icin ve oturmaya hazirlamak icin, iyi bir hareket. bir ye otur, bacaginin uzerine onu yatir kafasi oslukta olucak hafifce kafasini birak , sonra kafasini hafifce kaldir.on boyun kaslatini guclendirmek icin bunu yapabilorsin.tam terinide yapabilirsin yuzustu yatir o kafasini asagiya birakirsa sen yukari kaldir, 

yan yatirmalari yapmaya calis, benimki 4 ayda izin verdi, 3 ayda cok zor yapabiliyordum, hatta yapmadim, doktor yap dedigi halde agliyor diye:( cunku psikolijisi bozulunca daha cok egiyordu.

buarada bakmayi tercih etmedigi tarafa biz tiny love' in donencesini aldik, cok faydali oldu:) 

buarada ben, son 15/20 gubdur bebegimi kuvvetini iyice doldurup yuzer gibi yikayim, her sabah masaj yapiyorum.boyun kaslarina bacaklaina, you tube da gormustum bir doktor bebege zeytinyagi ile masj yaparak gelisme geriligi olan bebegi birkac seansta duzeltmisti, bende o gunden bi her sabah yikayip ozellikle boyun kaslatina masay yapiyorum. masaj yaparkende tarişin baby organik zeytinyagini kullaniyorum.

benim en cok  fayda gordugum, karin ustunde durma egzersizleri ki, ilk 3 ay hic karin ustune birakmadim bebegimi, ve ilk koydugumda agliyordu ve devamli burnunu koydugum yere surtuyordu, simdi karin ustunde dakiklaraca durup, cigliklar atiywor.bebekler herseye alisiyor, ve sen bir gukunce onu opunce herseyi unutuyorlar.onu bol ol sev ve op:)
aklina takilan birsey olursa bana herseyi sorabilirsin, hatta diyicem numarami vereyim, ama burdan ozel mesaj atilir mi bilmiyorum.

buarda gnc de relax diye bir cay var, onu tavsiye ederim, rahatlatiyor.ben cunku dislerimi son zamanlarda devamli sikmaktan dilim yara olmustu:(
29
Oca
2013

18:36
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
gamze hanım ben 55 günlükken farkettim aslında doğdugundan beri farkettim ama aile doktorumuz olsun çocuk doktorumuz olsun büyüdükçe geçer dedi tortikolis teşhisi koymadan.ben sinoptayım herhangi bi doktor çokta ünlü değil yani.benim kızımada sadece ilk gittiğimizde ultrasonda baktı çocuk doktoruna gittik ilk.sonra hiç ultrasonda bakmadılar.sordunuzmu gönül hanıma.bu arada bende dün gittim ilk defa fizik doktoruna.
29
Oca
2013

18:40
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
gamzee hanım gül hanım bebeklerinize egzerisiz yaptıramadığınızda bahsetmişsiniz aynı durumdayım.hiç elletirmiyor:( ve benim bebeğimde sağ tortikolis var ve sağ yanagı hafif zayıf.


bu arada çiğdem hanım dün fiziğe gittim inanın sizin anlattıklarınız doktorunkinden daha aydınlatııcı teşekkür ederim.hiç hoşuma gitmedi.
29
Oca
2013

18:50
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
bende dün kızımı fiziğe götürdüm.doktor aglatarak baktı.içim gitti sonra fizik odasına gönderdi orda bi bayan vardı size egzersiz göstercekler dedi.ordaki bayan tek tarafa germe egzersizi masaj sola yan yatırma egzeersizi gösterdi tabi aglatarak ve o aglarken soracagım bütün soruları unuttum.:(doğumda olmuştur dedi benim doğumumda hemşire doktoru beklemedn bebeği çıkarmıştı normal doğum oldu o anda hemşireye çok kızdım doktorada bide onca yol gittim özeelde doğurayım die.neyse fizik doktoruna dedim ultrason gerekiomu die gerek yok dedi.fizik odasındaki bayana sordum yürümesine felan etki edermi diye yok çok hafif dedi. hanımlar doktora sormak isteyipte soramadıgım sorular şunlardı.

benim kızım sag tortikolis ve birşey uzattığımda sol eliyle alıyor.sol elini tutunca sag ile alıyor.solakmı yoksa tortikolistenm. sag elini kullanmak istemiyor.aynı şekilde sağ gögsümü emerken aglıyor.sola yatırdıgım için ama koltukta sola yatıyor kucagımdayken emerken durmuyor.


ve egzersiz yaptıramasakta geçermi.uyurken yaptırabilirmiyiz. egzersizleri ve masajı bu soruları sorcaktım bebeğim aglarken unuttum sizin fikirlerinizi alabilirmiyim.

ve bebeğimin baş ayak parmakları ile 2.ayak parmakları hafif üstüste bu önemlimi yoksa tortikolistenmidir.değildir sanırım ama.
kızımı alıp gelsemmi istanbula geçer diyo doktorlar ama kararasız kaldım.çokmu evhamlıyım acaba.

29
Oca
2013

19:05
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
ha birde doktor daha çok sola yatır dedi.ben şimdi sağa yastıklı yatırıyodum yatırmasammı hep solamı yatırcam.ve rulo şekilnde biir bez yada battaniye koy dedi boynuna ne demek istedi acaba uyurkenmi.off kızımı çok aglattılar o anda hiç bişey soramadım:(

peki hanımlar bebeklerimizin yüzündeki hafif simetri geçermi yanak simetrisi tortikolis düzeldikçe oda düzelirmiki
29
Oca
2013

20:44
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)

mrb elifcim,
bence gitigin fizik tedavici kbilmiyorum ama onlarada cok guvene, gercekten isinin uzanimi gittigin kisi bilmiyoum ama, benim gittigim ilk fizyoterapist, Allah korusun, bebegime nerdeyse skolyoz diyecekti, utanmasa..neyse, yastik ile bende yatiriyorum tortikolisli tarafa ama cok sert ve yuksek bir adtikla, ama 1 kc saat , ifer tarafa ise, yastiksiz, bunun amacida yine tortikolisli tarafi germek. ama gece yatarken benim bebek yastigim var , ozel flathead onleyici, onunla tortikolisli tarafa donuk yatiriyorum ki, oraya bakmaya alissin ve, o tarafi kafasinin bebegimn daha sisti, duzelsin  diye. ama benim bildiim gece yatarken ya bebek orta hatta kafasini tutmali yada tortikolsli tarafa yuzu donuk yatmali ama an yatiriyorsan tamamen , kolunun  ustunde ,gece o sekilde yatmasi sakincali oldugundan ben hic yatirmadim, birde gunduz yine yuzustu yatirmayi dene kafasi tortikolisli tarafa baksin.
yastikda benim fizyoterapistim sole birsey bana yapti, evde. bende tuz torbasi vardi.tarana torbalari vardir, kucuk ince uzun.oyle br tuz torbasini , katli bir carsafin icine koydu, rulo yapti.kafasini bu yatiga koydu. tortikolisli tarafa yan kolunun uzerinde yastik , omzunun ustunde olacak, arda bosluk olmayacak ki bebegin boynu gerilsin.arkasina ve onune, hatta bacak arasina yastik koyarak destekleyebilirsin.
buarada benim bildigim, sertlik varsa cok hafif masaj yapmak iyi geliyor.ben bebegimi her sabah banyo  yaptirip butun vucudunu masajlrken, caktirmadan boynuna masaj  yapiyorum.
birde projektorlu yildz seklinde muzik calan oyuncaklarvar stardreams miydi neydi. tomy marka sanirim e- bebekde var.benim bebegimde cok derin uykuda degilse uyaniyordu germe yada masaj yaparken, simdi, onu calistiryorum, onun muzii onu uyutuyor bende rahatca masajimi yapiyorum:) 
tavsiye ederim, 30/40 tl civari, bende cok ise yaradi.
birde benim bildigim, yine okudugum kaynaklardan 3 yasindan once tedavi edilen tortikolislerde yuzde asimetri kalmaz yada anca profosyonel birinin anlayacagi kadar kucuk bir asimetri kalabilirki, zaten o kadar hepimizde vardir.
buarada sinopta guvenebilecegin iyi bir ortapedist, cerrah varsa, istersen danis tejrar, ama kafasini duz tutabiliyorsa artik, geciyor demek bence, ama , tek sertik olmasi hususnda cok emin degilim, ama bir sonraki seansimda soraraim bebek kafasini dik tutabiliyor ama sertik var, ne yapmali diye..
baska kafana takilan birsey varsa , herzaman sorabilirsin, 
sevgiler,
29
Oca
2013

21:50
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
mrb çiğdem hanım yine cevaplamışsınız hemen teşekkür ederim süpersiniz:)

çiğdemm hanım siz demişisinizki yüzü tortikolisli tarafa dönük yatmalı baktırmalı demişsiniz fizikçi bana tam tersi sola yatır dedi hep. tortikolisi sağda kızımın.

bu arada sinopta sadece devlet hastanesi var hangi doktorlar var ise artık fizikçi bir ay sonra tekrar çağırdı ama bir ay sonra fiziğe değilde ortapediyemi gitsem acaba.

asimetrinin geçebildiğine sevindim.tamam sertliği sorabilirseen sevinirim ha birde en kötü ihtimal bebek egzersiz masaj yaptırmasada geçermi die de sorabilirmisin.sagol cnm tekrardan


sevgilerle
30
Oca
2013

08:39
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
mrb elif tekrar,
simdi canim yanlis anlasilma olmasin , sunu aiklayayim.ben yan yatirmaktan bahsetmiyorum bebek duz yatarken kafasini tortikolisli tarafa cevirmesi gerekir diye biliyorum.cunku ozellikle tortikolisli bebekler tortikolisli tarafa bakmayi tercih etmezler.bu sebeple benim gittigim doktorlar sol tortikolis oldugu icin sola baktirmami soylemislerdi.ama yan tam yan kolunun uzerinde bozisyondan bahsediyorsan , germe isleminin gerceklesmesi icin tortikolisli tarafa yastiksiz , duz.tortikolisli tarafada sert bir yastik yaparak , kafasinin altinda omzunun ustunde, geme hareketi yaparmiscasina sekilde yatmasi gerek diye biliyorum.
belki senin farkli bir durumun varsa bilemem, bana soylenen ama bu sekilde..
sorularini sorucam, merak etme..

birde senin de bebegim artik oturabilir zannedersem, eben aynanin karsisinda oturup nuda kucaima alip, tabi destekliyorum, tam duz oturtmuyorum, omzunu germe hReketi en ktu o sekilde bazen yapiyorum, eger uykuda ve oynayarak yapamamissam.

buarada her doktor farkli soyluyor, dedim ya, bana bir docent senin bebegib tortikolis degil bile dedi, bazilari bebekte sertlik var , bazilai kisalik va dedi.yani her kafadan baska bir sey cikiyor, brn bebegimin boynunda bir sertlik hissetmiyorum, kisalik onu anlamiyorum, bakinca..
ama benim icin onemli olan bebegimin kafasini egmeden durmasi, oturmasi, yurumesi vs. bu sebeple hareketleri abartmadan, kendi mantik suzgecimden gecirerek, internette özellikle yabanci kaynaklari okuyarak,karisik bir program yaptim kendime, onu uyguluyorum.Ve bebegimin istemedigi bir hareketi o an yaptirmiyorum, mutluyken ve yorgun degilken yaptiriyorum, aksi taktirde ters tepiyor.
sevgiler..
30
Oca
2013

19:10
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
merhaba çiğdem hanım anladım demek şstediğinizi ama bana doktor fizikçi yani beşiğinde sola koy oyuncaklarını dedi benim bildigimde tortikolisli tarafa koymam gerekmiomu belkide deiğiniz gibi onun bunun sözüne bakmadan en iyisi boynu egri kalmicak şekilde baktırmak.sağa zaten bakıyor solada hafif saga egerek bakıyor bende saga egmeden sola baktırmayı saglamalıyım sanırım.sizin bebeginizde sertlik olmaması iyi bişey alışkanlıktandır belkide sadece.peki çiğdem hanım doktor ne zaman geçer dedi acaba ne kadar sürer herkese göre değişir tabiki ama ortalama iyileşme süresi nedir acaba

sevgiler
31
Oca
2013

21:55
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
elifcim,
sertlik icin doktr muhakkak hafif masaj neriye sordum ve germe gzerizlerinide apmak am dei ama yinede gormeden konsmanin dogru olmyacagini soyledi.
benimkinin kafa baya duzeldi diyebilirim allaha sukur, sadece yatarken kollarndan cekip oturma pozisyonua alirken bazen hafif egiyor, pediatri doktorum, ben tortikolis oldugunu bilmesem bana gelsenz, suan tortikolisli oldugunu anmm dedi, destekli oturtabilirsin dedi, ama fizik tedavicim tam tur donmeden oturtmayi onermiyruz dedi, govdesini guclendircek egzersizler verdi, birde bebege haff yarmka donmesini saglamaya devam edecegim, simdilik sadece yan donuyor.
bana dogru tedavi edilirse gec kalmis bir bebek bile 4/6 ayda duzelir demisti ve yuzunde asimetri kalmaz dedi.
1
Şub
2013

13:10
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
teşekkürler cnm ilgilendiğin için.ben öyle tam dik oturtmuyorum ama beline yastık koyarak oturtuyorum.benim kızımın kafa saç dolu kafası yamukmu degilmi göremiyorum.ama sag yanagı daha zayıf sola göre bu durumda sol yanagın ğstüne yatırmalıyım sanırım uyurken dimi.bide sag gözü hafif ola göre küçük.benim kızımda bazen güzel tutuyo bazen kötü.off çok yoruldum düşünmekten biran önce geçse hergün kafama takıyorum.hastane yakın olsa bende hergün fizik tedavi yaptırtırdım ama imkanımda yok malesef.bu arada benim kzımda tam dönemiyo henüz zaten daha küçükler dönmek için.ben egzersizini yaptrıken kızımı alıyorum kucagıma sırtı gögsüme dayaalı yüzü tvye bakıyo yanagımlaa onun yanagını ittiriyorum gerdiriyorum ancak o şekilde yapabiliorum yoksa elimi süremşyorum istemiyor.yada uyurken tabii derin uykuya dalmışsa eğer.şu zaman bi geçse bir yaşına gelseler düzeelse bi ohh çekicem.bu arada saç dökülmesinden bahsetmiştikya dogumdan sonra normalmiş bi süre dökülürmüş netten okudum:)

sevgilerr
1
Şub
2013

16:44
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
mrb elifcim,
simdi senin bebegin sag tortikolis, sebeple sag yanagi zaten daha zayis olmali, tortikolisli taraf zayis olur .benimki sol trtikolis ol tarafi zayif.eger yuzustu yatiriyorsan saga baktiginda sol yanaginin uzerinde uyutabilirsin, ama norma yattiginda, benim bildigim tortikolisli tarafa yatirman lazim, cunku zaten tortikolisli bebek tortikolis oldugu tarafa dogru yatmaz.yani sag dogru kafasi donuk uyumali.
buarada fizyoterapistim, bebek tam donmeden ben oturtmayi destekli dahi onermiorum dedi, 5.ayin sonunda genelde bebekler zaten doner dedi.bende o sebeple desteklide olsa, bizim bebeklerimzin ozel bir durumu oldugu icin oturtmayacagim.arti oturtmayida max. ilk baslarda yarim saat , yarim saat toplam 1 saat yeterli dedi.
neyse simdi ben doktor gibi konusmayayim ama, bana soylenenler bu sekilde.ya orta hatta yatir bana dendi yada tortikolisli tarafa donuk canim.
neyse bu gunler gececek insallah, sen elinden geldigince en azindan gece saglam bir masaj ve germe yapmadan yatirma, en azindan bunu yap gun icindede, tv karsinda yapmaya devam et, bol bol karin ustunde bebegini tut, onun donmesine yardimci ol.artik ellerinin ustunde gogsunu kaldirmasi lazim. bebekler herseye alisiyor, ben ilk karin ustune 1 dakkikayla baslamistim.simdi dakikalarca duruyor.ilk baslarda kafasini burnunu surtup surtup agliyordu, simdi karninin ustunde durup, kendini ileri cekmeye calisiyor, cigliklar atiyor.bebekler herseye alisir, agliyor diye karin ustunde durmasindan vazgecme.tv gorebilecegi bir yerde karin ustunde durdur, ilk ben ole alistirdim.simdi oyuncaklarla dikkatini cekiyorum.karin ustunde durup.kafasini tortikolisli tarafa dondurtmeye calis.inan kolay degil, ben artik devamli dislerimi sikiyorum, cunku benimkide devamli hareketleri yaparken mizmizlaniyor, deli gibi cikolata yiyorum, herhalde mutluluk hormonu almak icin,
sac dokulmeinin bende biliyorum. normal oldugunu ama, benimki hic normal gibi gelmiyor.her elimi sacima attigimda avuc avuc geliyor, sac vitamini alicam bu ay..
kolay gelsin,
sevgiler..
2
Şub
2013

14:52
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
mrb çiğdem hnm.oturtmanı tortikolisli bebekler için zararlı olabilcegi hiç aklıma gelmemişti ne gibi zararı olur acaba bende oturtmıyayım bundan sonra.öyle zaten kaygan vaziyette oturuyodum tam dik degil.yüz üstünde dururken sen gögsüne yastık koyuyomusun yoksa yastıksızmı genelde yastık koyunca daha rahat duruyolar sanki.benim bebegim henüz ellerinin üstünde gögsünü kaldırmıyor.ama yastıkta düz yatarken kafasını kaldırıyo kalkmaya çalışıyo.benimki kafasını eller ellemez başlıyo bagırmaya seside cırtlaak :)ayy gülelimmi aglayalımmı halimize b, geçseydi şu durum.bende bu aralar yemeye verdim kendimi doğumda almadıgım kadar kilo aldım nerdeyse benim saçlarımda dökülüyo azda degil hemde.en kötü ihtimal geçmezse ameliyatla dahi olsa geçer dimi bu ihtimali düşünmek bile kötü ama en azından çaresinin oldugunu bilmekte güzel.yatıp kalkıp tortikolisi düşünüyorum halbuki bebegim dogmadan önce tortokolisin t sini bile bilmezdim.inşallah geçer tez zamanda.

sevgilerle
3
Şub
2013

19:27
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
mrb elifcim,
bence senin bebeginde benim bebegim gibi hafif bir tortikolis aylarida birbiribe yakin, sen zaten elinden geleni yapiyorsun.ben senle paylasiorum fizyoterapistin bana soylediklerini , sen kafana yatanlari uygula.
bak eger bebegim cok miz miz degilse ğunundeyşe yaptigim hareketleri sana tekrar yaziyorum, fizyoterapostin programi,
gunde en az yarim saat sert yastikla , tortikolisli tarafa yan yatir.tortikolissiz tarafa yan yastiksiz bebek tolere ettigi kadar.
5 defa 10 sn 15 den germe egzersizleri, ben cogu zaman 3 defa yapabiliyorum sadece, birde ben sabah aksam hafifte olsa masaj yapiorum tum vucucduna ozellikle boynuna
yuzustu durma bebek tolere ettigi kadar, bebegi yuzustundeyken yukari baktirmaya calosmaki, bebek ellerinin ustunde kafasini gogsunu kaldirmayi ogrensin.tortikolisli tarafa bakirma vs.
sonra hafif yardim edererk kendisni yuvarlamayi, dondurmeyi saglama egzersizi,
sonra pilates yada deniz topuda olur, onun ustunde yuzustu durma sag yan sol yan durma, snra pilates topu uzerinde bebegi oturtma bacaklaini kolunla sabitleyip topu yukari asagi yuvarlama,
birde bebegi ellerinde firsat buldukca oturma poziyonuna cekiyorum.
bunlari bebek tolere edebildigi kadar yapmaya calisiyorum, bazen iyi yapiyor bazen 1 dakkika bile yapmak istemiyor acikcasi yaptigi kadar yapiyorum.
sende bunlari uygun bulursan yap, bence bebeklerimiz Allah'in izni ile iyileşecek,
kolay gelsin,
sevgiler...

5
Şub
2013

21:14
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
mrb sagol cnm yardımların için dediklerin çok işime yarıyo.benim bebegimde bazen yaptırtmıyo hiç yapamadıgım günlerde oluyo uyurken bile yaptırmıyo.inşallah iyileşirler biran önce.masajını hergün günde 3-4 defa yapsam egzersizi zaten kafa hareketleriyle kendi yapmış oluyo.ama masajada kızıyo kafasından çok huylanıyo elletirmiyo.bende yuvarlıyorum bazen kolu altında kalıyo çıkartamıyo zorluyo zorluyo:)bebeklerimiz iyileşene kadar ara sırada olsa buraya ugrayalım olurmu.ha bide demiştimya yüzüstü yatırırken alçak bi yastık koyuyorum altına daha rahat kafasını kaldırıyo acaba desteksiz yastıksız koymak dahamı iyi.kolay gelsn

teşekkürler sevgiler.
19
Şub
2013

22:20
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
güncel..
20
Şub
2013

11:52
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
merhaba arkadaslar,
uzun süredir yazamadım.site sürekli hata verdi.bilmiyorum sizinde öyle oldumu?
bizim boynumuz hiç düzelmedi :( sanki günden güne daha kötü oluyor.kahroluyorum resmen.
hala anlam veremiyorum suna, basını saga sola ceviriyor, yalnız yüz yüze baktığımız zaman boynunu saga yatırıyor.
20
Şub
2013

11:57
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
hareketleri doğru dürüst hiç yaptıramıyorum.sadece yüz üstü koyup boynunu saga cevirttirmeye calışıyorum.yoksa germe hareketlerine tepki veriyor.
birde bi kac gün azda olsa germe yaptım sanki daha çok egmeye basladı,acaba inatlastığımız için olabillirmi?
onu boynunu egdiğini görünce bütün dünyam kararıyo,zamnla gecer gibi düşünmüştüm ben , hani kaslar falan büyüdükçe güçlenir gibi geliyodu,ama malesef yaaaaa :(
su germe hareketlerini yapamayıncada sinir oluyorum.baska bi yol yokmu yaaaa?ne olur düzeelsin artık :(
20
Şub
2013

12:03
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
birde hemen cevap yazamasamsam kusura bakmayın arkadaslar,
bebeğimle yalnız ilgileniyorum,hem ona bakıp hem evi düzeltmek zor oluyor çok:(
görüşmek dileğiyle

20
Şub
2013

12:05
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
çiğdem , elif ve gulrose hanım,
sizde durumlar nasıl?
20
Şub
2013

13:51
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
How to get your baby to roll over to tummy
belki sizinde işinize yarar diye düşündüm arkadaslar.
bebegi nası döndürecegimizi gösteriyo.
kopyalayıp yapıştırırsanız arama bölümüne cıkar diye düşünüyorum.
20
Şub
2013

15:06
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
dönme hareketini yapmaya calışoıyoruz.mıkır mıkırrrrrr:)
20
Şub
2013

17:32
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
merhaba gamze hanım uzun zamandır siteye giremedim hata veriyordu çok üzülmüştüm açıldı sonunda.aynı durumdayız benim kıızımda yaptırtmıyor egzersiz.sizin bebeginiz kaç aylıktı sertliğide varmıydı.bizimki 5 aylık oldu dedgin gibi saga sola çeviriyo sorun yok ama düz dururken saga yatık birde sertlikte var halen:(dün genel kontrole çocuk doktoruna gittik bence iyileşir dedi ama bakalım inşallah.büyüdükçe yaptırtmıyolar gittikçe zorlaşıyo.
20
Şub
2013

18:10
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)

mrb arkadaslar,
benim kizim maasallah artik hic egmiyor kafasini, sanirim gecti ama bu ay sonu bakalim gonul hanim ne diyecek,
buarada benim bebek 5 ay 19 gunluk oldu ve 2 gun once ilk defa kendi basina sirtustunden yuzustune dondu,
gamzecim evet cok zor hem ev isi hem egzersiz yaptirmak cok hirpalaniyirsun sinirlerin bozuluyor ama ev islerini unut , biz cogu zaman disardan yedik, ev islerindede esim yardimci oldu, suan onemli olan bebeklerimiz,
ben onceeri ve hatta hala simdi bebegim uyurken masaj yapip germe egzersizlerini yapiyorum, buarada tummy time cok onemli, 1 dakkikayla baslamistim tummye simdi yarim saat nerdeyse duruyor, donmeye basladi ellerinin uzerinde gogsunu kaldiriyor ki, benim bebegim baya boylu ve iri bir bebek , yani govdesini kaldirmasi baya guc.ama ben hic yilmadim cogu zaman yemek yemedim , uyumadim sabaha kadar internette nasil tummyi sevdiririm diye arastirdim vs. vs. simdi maasallah cok iyiye gidior,aslinda kendi nazarimdan bile korkuyorum gecti demeye, cunku gonul hnm, cok kolay gecer ama tekrarlamasida 1 yasina kadar cok kolay dedi. umarim bu ay kontrolumuzde artik tamamen gecti der.
bana her turlu seyi sorabilirsiniz, elimden geldigince yarimci olmaya calisirim,
hepimizin bebegine acil sifalar diliyorum..
kolay gelsin..
20
Şub
2013

22:35
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
elif hanım merhaba,
benim bebegim 18inde tam 4ayını bitirdi.
20
Şub
2013

22:37
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
sertlik yok galiba bizde, kimse demedi, bende baktığımda yok gibi geliyo.bizde hiç yaptıramıyoz hareketlerini.
20
Şub
2013

22:42
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
çiğdem hanım, evet benim sinirlerim çok yıprandı, o yüzden gecen hafta anneme ve ablama gittik,oraya gidince biraz unutur gibi oldum,hem denizede degişiklik oldu, ama kimse anlamıyo basını egdiğini,kuruntu yapıyosun, takmışsın kafana sürekli görüyosun onu diyo.bak ceviriyo basını her iki yönede dedi herkes.her cocuğun gelişimi farklıdır biliyorum bende ama inandıramadım kimseyi.orada da bi dr a gittik.adam 50 60 yaslarında bi ortopedistti, yok bişey dedi.ablam ısrar etti bi krem falan verin de masaj yapsın dedi, yok diyorum boynunda bişey ne masajı dedi dr.
20
Şub
2013

22:48
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
elleriyle kontrol etti.kucagıma aldırdı , yok bişey diye ısrar etti.ablamda bak ben dedim sana ,bosuna üzülme sütünde kesilicek, bu kadar strese gerek yok dedi sürekli.
istanbula gelice baska bi doc dr a daha götürdük, o da baktı.biz tanışmaya geldik dedik.cocuk dr uydu kendisi.muayene etti, her tarafına baktı.muayene bitince basını sanki saga yatırıyo gibi geliyo dedim, var mı bişey dedim,bi kez daha kontrol etti yok bişey, sürekli saga yatırmışsın dedi,bak solada yatıyo , ceviriyo boynunu dedi.bişey demedim tabi.tamam dedim çıktık.
neden kimse doğru dürüst anlamıyo bu hastalıktan yaaaa.sinir oluyorum.
sac dökülmesinden bahsetmişsiniz, bi benimkileri görseniz nasıl dökülüyor,korkuyorum , zaten çok azdı saclarım, iyice bitti,tutam tutam dökülüyor.
20
Şub
2013

22:52
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
çiğdemcim uyurken germeden bahsetmişsin, deniz cok hashas ,kesinlikle yaptırmıyor,anında acıyo gözlerini.kulagının ustune yatıyo diye düzeltmeye calısıyorum o zaman bile sımsıkı tutuyo çok zor düzeltiyorum.bant takmaya calısıyorum,sırf kepçe kulak olmasın diye,bugün takıyım dedim nasıl bir sinirdir yaaaa, agladı agladı zor teselli ettim memede.uyudu uyanırken bile aglayarak uyandı.
20
Şub
2013

22:55
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
bide şöyle düşünmeye basladım, zorla yapmaya calışınca inatlasıyoya acaba ters mi tepiyo olabilirmi?
birde şu dikkatimi çekti, hiç bir tane bile türkçe kaynak yok yaaaa, yabancı sitelerde nasıl döndürmen gerktiği falan yazıyo, çok şükür ki onda okuyup yapıyo insan.sagolsun you tube
20
Şub
2013

22:57
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
birde çıngırak aldık bol miktarda çok faydası oluyor gerçekten.herkese tavsiye ediyorum.birde benim oğlum şu titreyen tiny love ın ineği var ona bayılıyo.
20
Şub
2013

23:02
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
çiğdem, masallah bebeğine,allahım insallah bizlerde görürüz gectiği günleri,nazar degmesin güzel kızına.umarım tekrarlamaz.
21
Şub
2013

00:29
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
mrb gamze,
sennde sanirim benim bebegim gibi hafif trtikolisi var.sertlik yok saniim.
bu konuda sana guvenilir isim benim pediatri doktorum prof.dr. yildiz perki onrricem, o inan sana ortapedisten daha iyi soyler , birsey var yada yok.kenisi cerrapasa nin yenidogan bolumunun basinda , kiziltopraktada muyanesi var. kendisini tanimayan doktor yok desem yeri, hangi doktora desem yildiz perk, herkes cok iyi doktor diyor. siz bence ona bir gosterin dunya iyisi bir insan.o size gerekli yonlendirmeyi yapar. buarada sac dokulmem durdu, kendiliginden.sanirim 3/4 ayda baslayip 5/6 ayda geciyor.
sevgiler,
21
Şub
2013

10:25
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
çiğdem hanım günaydın.bu yıldız hanımın avrupa yakasında özel muayenehanesi var mı acaba?yoksa bana tam adresi yazarmısınız?navigasyon la gideriz biz ancak oraya.birde bu kadın çocuk dr umu?
21
Şub
2013

12:31
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
http://plagiocephalyawareness.org/articles/torticollisstretching.pdf
boyle bir kaynak daha buldum, belki faydası olur herkese.
21
Şub
2013

12:34
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
pilates topuyla yapılan egzersizler vardı video bulamadım , hatırlayan var mı?
21
Şub
2013

12:40
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
buldummmmmmmmmm :) pılates topu egzersizini
21
Şub
2013

14:57
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
mrb gamze,
maalesef avr. yAkasinda yeri yok ben zaten and. yakasinda oturuyorum, kendisi bebek cocuk doktoru, cerrapasa universitesinde prof. aktiv olarak calisiyor orda hoca ve yenidogan bolumununde basinda.
kiziltoprakta yeri, adsi sole deyim size fenerbace standindan sahil caddesine gidiyorsun, kiziltoprak denizbanki gec, karsisinda araba galerisi var.porche falan satiyor.
acik adres ise,
http://www.yellowpages.com.tr/tr/profile/prof-dr-yildiz-perk/istanbul-asya/NTkwNzE=/
Prof. Dr. Yıldız Perk
Fener Kalamış Cad. No:13 D:3
Fenerbahçe, Kadıköy, İstanbul -
gercekten tavsiye ederim,tum bebeklere acil sifalar diliyorum, Allah bebeklerimizi korusun,
sevgiler,


21
Şub
2013

15:33
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
randevumuzu aldık :)birde yıldız hanımı deneyelim bakalım :)
umarım daha ii olur. tesekkürler çiğdem hanım.sizinde adınızı sordu ama , kim tavsiye etti dedi, internetten bi bayan dedim. bu takma isim mi tam bilemedimde.
21
Şub
2013

18:13
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
selam hanımlar ne güzel bebeklerinizin iyiye gidiyor olması. inşallah tamamen düzelirler.beni endişelendiren kasındaki sertlik kafa hareketleri iyi ama kasındaki sertlik beni endişelendiriyor pazartesi tekrar götürcek fizige.istanbulda olmanz büyük şans çok stresli bi süreç:(

sevgilerr
21
Şub
2013

20:34
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
çiğdem hanım size bi sorum olucak,
tortıkolıslı bebeklerin oturtturulmasının zararlı olduğunu dr mu söyledi , yooksa bi yerde mi okudunuz?
elif hanım vallaha bizim bebekte çok ta bi gelişme yok :(
acıkçası hiç gelişme yok :(
21
Şub
2013

20:36
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
sürekli boynunu saga egiyor anlıcagınız,
istanbulda olmanın bi faydası yok, hiç üzülmeyin, eger germe hareketlerini yapamıyorsanız,nerde oturursanız oturun boynunu saga yada sola egecektir :(
21
Şub
2013

23:13
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
gamze hanım sizinkinde sertlik yok buda iyibişey alışkanlıktan yapıyordur büyük ihtimalle sanırım 4 aylık demiştiniz 5.aya dpgru kafa hareketlerini dahada geliştiriyor merak etmeyin 5.aya dogru gelişme olur.ama tabiki anne olarak egzersiz yaptıramadıgımız için kendimizi kötü hissediyoruz yetersiz hiddediyoruz.istanbulda olmak şu açıdan iyi istedigin uzman doktora götürebiliyosun en azından için rahat ediyo.oturtmaya gelince ara sıra bende oturtuyorum azcık bana oturtma felan demedi doktorlar bende sormadım.şimdi tek yönlü yatarken kendini sagına yada soluna döndürüyor ama daha yüz üstü dönmeyi ögrenemedik.çocuk doktoruna sordum daha döner erken dedi.beniendişelendiren kasındaki sertlik yumuşamadı gitti.
21
Şub
2013

23:14
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
elletirmiyor masajda yaptırtmıyor:(
22
Şub
2013

09:11
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
mrb gamze , elif gercekten dogru soyluyot 5.ayda gercekten fark oluyir, birden bire kafasini artik bebek egmemeye baliyor , benim ole oldu.artik o kadr moralim bozuluyorduki aynaya bile , bebegimi onde tasiken bakmak gelmiyordu. sonra ben hergun bebegimi sabahlari kuvetine u doldurup yikiyorum kafasi haric ve zeytinyagla masaj ypiyorum vucuuna, not olara soyleyim.neyse yine rutin banyomuzu yaptiracaktim yanlslikla gozum aynaya takikdi bir bakim fasini egmiyor gozerime ibanamadim, daha sonrada maasallah gidgude duzeli, ama yilmadan egzerizleri yaptim, aman birakmayin.
buarada yildz hnm, cok iyidir gercekten hem tortikolis icin iyi olur , gercekten vr mi anar, gonul hnm, vr demis gerci ama sole bir durum var.ortapedistler durumu cok basite indirgiyr, fizyoterapistler abartiyir bence, en iyisi bu konudan anlayan pediatrist, buda yildiz hnm bence.
buarada bebegimi artik oturtuyorum, ama gonul hnm, fizyoterapistim, bana dediki biz trtikolsli bebeklere ozellikle donmeden oturtmyi nermiyoruz, dondukten sonrada parcalar halinde toplam bur saat dedi. birde govde kaslarini guclendirmek icin pilates tou uzerinde egzersiz gosterdi, cok faydasi oldu , maasallah dimik oturuyir topis,
bence yildiz hnm ile gonul hnm, isi cozer.
ben en son gittigimde yildiz hnm, artik bence fizyoterapiye gitmene gerek yok dedi, ben gorsem yeter dedi ama, ben yinede goturuyorum , daha dogrusu gonul hnm, llahtan eve geliyor, icim dahada rahat ediyor,hemde cok guxel egzersizler veriyor,
buarada adim dogru, soyismim degil;) ama siz derseniz tortikolisli , cok merakli bur 5,5 alik kiz annesi, yeni bebegi donmeye baslamis, o ankar:) daha dun mesaj attim ona bebegim donmeye basladi diye;)
22
Şub
2013

11:30
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
elif hanım egzersizleri yaptıramamak sinirlerimi mahvediyo,boynunu cekeleyesim geliyo resmen,nasıl sinir oluyorum,zor sabrediyorum,daha önüne gecince süpheleniyo ve baslıyo mıkırdanmaya.dokunmadım yaaaa diyorum,anlıyo galiba kızdığımı daha cok bagırıyo,.sabır diyorummmm,ya sabır allahım.öyle zormuşki yaaa,anne olmak bambaska.
siz karadeniz gibi bi yerde oturuyordunuz?eger istanbulda tanıdığınız yoksa ve burda götürmek isterseniz, buyrun bize gelin, istediğiniz kadar kalabilirsiniz.ehliyetiniz varsada bizim arabayla gidebiliriz.olmadı bi taksi tutarız.
birde bi yazıda okudum uyurken yaptırmak çok ii yarar diyodu,bebek uyuyalı 15 dak. olunca baslayın diyodu.yabancı bi kaynaktı gene.ama ben yapamıyorum anında uyanıyo ve huzursuzluklar başlıyor.yapabilirseniz siz deneyin.
çiğdem hanım
aynen bebeğimi önden tasırken görünce eğdiğini hiç gecmicek gibi geliyor.siz diyorsunuz ya yılmadan egzersizleri yaptım diye ben kendime nasıl kızıyorum, içim içimi yiyor neden ben yapamıyorum diye.
22
Şub
2013

11:35
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
yapan bak yapıyo,sen ne biçim annesin diyorum,allahaım ne olur düzelsin yaaa,ne olur :(
hareketleri yaptırmadanda nasıl düzelsin dimi?
sadece tummy time yapabiliyoz o da çok kısa bi süre.
evet gönül hanım var dedi.ama az dedi.ama sonuçta azda olsa var vede egzersizleri yapamadığım içinde daha kötü oluyo :(
size katılıyorum ortopedistler yok bişey diyo,pek önemsemiyo , elle bi muayene ediyo tamam , yok bişey gecer diyo.
22
Şub
2013

11:38
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
hafta sonu 4. ay sonu rutin kontrolumuz var.drumuzu değiştiricez mi karar vericez.bu dr prof.çocuk saglığı profu.bakalım o ne dicek.yarın 9 da randevumuz.hem asılarımızı olcaz.umarım tüm bebekler düzelirrrrr.
allahım her bebeğe acil sifalar versin.
22
Şub
2013

11:47
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
çiğdem hanım
birde demişsiniz ya hersabah yıkıyorum diye.kuvvetini dolduruptamı onu içine sokuyorsunuz, yoksa file nin üstündemi yıkıyorsunz?içersinin ısısını kaça sabitliyorsunuz?birde normal zeytin yağıylamı, her tarafınamı masaj yapıyorsunuz?
açıkcası ben üşütücem diye hergün duş aldırmıyom.
22
Şub
2013

11:54
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
çiğdem hanım duştantan sonrada germe hareketini yapıyor musunuz?
birde nasıl yetişiyorsunuz herseye yaaa?
ben cok mu uyusuğum?çok yoruluyorum bi süre sonra vede siinirlerim çıkıyo.gündüz bebeğimde çok uyumuyor?yarım saat yarım saat.
ek gıdaya basladınız mı siz?
22
Şub
2013

12:18
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
merhaba gamze hanım anlıyorum sizi aynı duyguları bende yaşıyorum kendimi yetersiz hissediyorum ne ev işlerim bitiyor nede bebegime egzersiz yaptırabiliyorum sabrım taşıyor yatagına koyuyorum kafasını düzeltiyorum o tam zıttını yapıyor tekrar düzeltiyorum en sonunda bırakıyorum uykusuda hafif çok ugraştıgımda bagırıyor.bende hergün banyı yaptıramıyorum üşür diye.benim götürdügüm fizikçi sadece boynunu elledi sagına soluna kulak mesafsine hiçbişeye bakmadı.

çiğdem hanım aynada bende bakıyorum düz duruyo arkadan bakıyorum kulakları eşit degil acaba kasındaki sertliktenmi bilem,yorum off çıldırıcam yaa doktor bana her alt degiştirmede masaj dedi ben sadece bi defa yapabiliyorum yok yaptırmıyor.zaten gamze hanımında dedigi gibi uykusu 10-15 dk yı geçmiyor.

sagolun gamze hanım istanbula davet etmişsiniz benim ailemde istanbulda bende orda dogdum büyüdüm ama evlenince buraya geldim gelmeye imkanım var aslında ama eşim duruma o kadar ciddi bakmıyor.doktorlara önemli degil geçer diyor oda güveniyo çok pimpirikli oldgmu düşünüyo ama nisanda ailemi ziyarete gelicem götrcem birkerede olsa sizce yıldız hanımamı gönül hanımamı götüreym.

ek gıdaya ben 4 aylıkken meyve suyu verdim bi iki hafta sonra püresi.sonra sebze çorbası püresi yogurt az yumurta peynir tadımlık çok degil.muhallebi denediklerim.benim kzıım mama içiyo çogunlukla sütüm yok gibi bişey benim gibi evhamlı annenin sütü anca bu kadar oluyo.size önerim sadece anne sütü alıyorsa acele etmeyin şimdilik sadece parmak ucuyla tattırın ögün olarak vermeyin ek gıdayı 6.aydan sonra başlarsınız.ama mama içiyorsa başlayın.

22
Şub
2013

17:58
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
mrb gamzecim,
valla bende yetisemiyorum , ama onceligi bebege verdim, ondan zaman kalirsa ev isi ondanda zaman kalirsa kendimin ihtiyaclarina( banyo vs. gibi:)) zaman ayiriyorum.en buyuk zevkim dergi okumakti herhalde 3 aydir falan dergi kapagi acmadim:(
benim gunluk programin soyle,
sabh kalkis kahvaltiya biz 6. ayda gecicez similik mama( golden goat) ve su, az organik pekmez koyuyorum mamasina buarada,
1 saat kadar yatakta oyun oynuyoruz, bazen kestiriyor , erken kaktiysa , sonra kuvetini ful dolduruyorum, tariisin organik bebek seytinyagli sabunu ile yikiyorum, klasik muzik eliginde,
sonra masaj, intnetten ve you tubedan gelisme geriligi olan( allah korusun bizim bebeklerimizde yok ama) bebekler icin asajar vardi, ben onkardanda faydalandim.once yuzune sinra boynuna kollarina acaklarina , sirtina ve enson ayak parmaklarinda masaji bitiriyorum, masaj yaparken sarki soyluyorum,
siplakken yuzustu ceviriyorum egzersizlerini yaptiriyorum, tabi klimaya 30 derece yapiyorum, ev hamam oluyor:)
sobra lamaze diye bir marka var, onun tummy halisini aldim, bebek , karninn ustunde bir oyuncakta duruyor ve, bu sayede ellerinin ustunde durup, ayaklari ve kollari ile kendini donduruyor,donerkende hlidaki oyuncaklarla oynuyor, cok guzel bisey,onuda yptiktn sonra, pilates topu ayna karsiinda,
sonra taze sikilmis meyve suyu(organik meyvelerden)
sonra uyutuyorum eger umazsa, sungerden sevil bbeden aldigim bir yatagi var, ona koyup, ayagimda cok hafif salliyorum.buarada tomynin stardreams diye muik kutusu var muzigi bebegi uyutuyor, projektorude var.tam derin uykuda kucagima alip germeleri yapiyorum, baldirimin ustune yumusak birseye yatirip.yataktaysada zaten yatakta yapiyorum.
bazende onu opuyorum gidisindan cok seviyor, gidisindan ope ope caktirmadan germe yapiyorum, snrada oyuncagini tortikolisli tarafta tutp o tarafa am tip baktirip tekrar ortaya baktiriyorum.
eger kucak istiyorsa kucaga almafan 4/5 defa kollarindan tutup oturma pozisyonuna aliyorum,
sonra kucaga aliyorum.
sonra mama veriyorum.
sonra organik sebzelerden buharda pisirerek hazirladigim corbayi ve organik gunluk sutten yaptigim ev yogurdumu veriyorum.
iste gunumuz biyle geciyor.
bazen sinir krizi geciriyorum, babasina patliyorum ama, onun iyilestigini gordukce butun yorgunlugum gidiyor,
iste arkadaslarb3 ay kasimi almadim, sacimi boyamadan gezdim, daha gecen hafta gittim kuafore dusunun yani,
maalesef anneler biz yipraniyoruz, yeterki bebeklerimize bisey olmasin, Allah onlara saglik sihhat uzun mutlu omur versin.amin...
22
Şub
2013

17:58
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
mrb gamzecim,
valla bende yetisemiyorum , ama onceligi bebege verdim, ondan zaman kalirsa ev isi ondanda zaman kalirsa kendimin ihtiyaclarina( banyo vs. gibi:)) zaman ayiriyorum.en buyuk zevkim dergi okumakti herhalde 3 aydir falan dergi kapagi acmadim:(
benim gunluk programin soyle,
sabh kalkis kahvaltiya biz 6. ayda gecicez similik mama( golden goat) ve su, az organik pekmez koyuyorum mamasina buarada,
1 saat kadar yatakta oyun oynuyoruz, bazen kestiriyor , erken kaktiysa , sonra kuvetini ful dolduruyorum, tariisin organik bebek seytinyagli sabunu ile yikiyorum, klasik muzik eliginde,
sonra masaj, intnetten ve you tubedan gelisme geriligi olan( allah korusun bizim bebeklerimizde yok ama) bebekler icin asajar vardi, ben onkardanda faydalandim.once yuzune sinra boynuna kollarina acaklarina , sirtina ve enson ayak parmaklarinda masaji bitiriyorum, masaj yaparken sarki soyluyorum,
siplakken yuzustu ceviriyorum egzersizlerini yaptiriyorum, tabi klimaya 30 derece yapiyorum, ev hamam oluyor:)
sobra lamaze diye bir marka var, onun tummy halisini aldim, bebek , karninn ustunde bir oyuncakta duruyor ve, bu sayede ellerinin ustunde durup, ayaklari ve kollari ile kendini donduruyor,donerkende hlidaki oyuncaklarla oynuyor, cok guzel bisey,onuda yptiktn sonra, pilates topu ayna karsiinda,
sonra taze sikilmis meyve suyu(organik meyvelerden)
sonra uyutuyorum eger umazsa, sungerden sevil bbeden aldigim bir yatagi var, ona koyup, ayagimda cok hafif salliyorum.buarada tomynin stardreams diye muik kutusu var muzigi bebegi uyutuyor, projektorude var.tam derin uykuda kucagima alip germeleri yapiyorum, baldirimin ustune yumusak birseye yatirip.yataktaysada zaten yatakta yapiyorum.
bazende onu opuyorum gidisindan cok seviyor, gidisindan ope ope caktirmadan germe yapiyorum, snrada oyuncagini tortikolisli tarafta tutp o tarafa am tip baktirip tekrar ortaya baktiriyorum.
eger kucak istiyorsa kucaga almafan 4/5 defa kollarindan tutup oturma pozisyonuna aliyorum,
sonra kucaga aliyorum.
sonra mama veriyorum.
sonra organik sebzelerden buharda pisirerek hazirladigim corbayi ve organik gunluk sutten yaptigim ev yogurdumu veriyorum.
iste gunumuz biyle geciyor.
bazen sinir krizi geciriyorum, babasina patliyorum ama, onun iyilestigini gordukce butun yorgunlugum gidiyor,
iste arkadaslarb3 ay kasimi almadim, sacimi boyamadan gezdim, daha gecen hafta gittim kuafore dusunun yani,
maalesef anneler biz yipraniyoruz, yeterki bebeklerimize bisey olmasin, Allah onlara saglik sihhat uzun mutlu omur versin.amin...
22
Şub
2013

17:58
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
mrb gamzecim,
valla bende yetisemiyorum , ama onceligi bebege verdim, ondan zaman kalirsa ev isi ondanda zaman kalirsa kendimin ihtiyaclarina( banyo vs. gibi:)) zaman ayiriyorum.en buyuk zevkim dergi okumakti herhalde 3 aydir falan dergi kapagi acmadim:(
benim gunluk programin soyle,
sabh kalkis kahvaltiya biz 6. ayda gecicez similik mama( golden goat) ve su, az organik pekmez koyuyorum mamasina buarada,
1 saat kadar yatakta oyun oynuyoruz, bazen kestiriyor , erken kaktiysa , sonra kuvetini ful dolduruyorum, tariisin organik bebek seytinyagli sabunu ile yikiyorum, klasik muzik eliginde,
sonra masaj, intnetten ve you tubedan gelisme geriligi olan( allah korusun bizim bebeklerimizde yok ama) bebekler icin asajar vardi, ben onkardanda faydalandim.once yuzune sinra boynuna kollarina acaklarina , sirtina ve enson ayak parmaklarinda masaji bitiriyorum, masaj yaparken sarki soyluyorum,
siplakken yuzustu ceviriyorum egzersizlerini yaptiriyorum, tabi klimaya 30 derece yapiyorum, ev hamam oluyor:)
sobra lamaze diye bir marka var, onun tummy halisini aldim, bebek , karninn ustunde bir oyuncakta duruyor ve, bu sayede ellerinin ustunde durup, ayaklari ve kollari ile kendini donduruyor,donerkende hlidaki oyuncaklarla oynuyor, cok guzel bisey,onuda yptiktn sonra, pilates topu ayna karsiinda,
sonra taze sikilmis meyve suyu(organik meyvelerden)
sonra uyutuyorum eger umazsa, sungerden sevil bbeden aldigim bir yatagi var, ona koyup, ayagimda cok hafif salliyorum.buarada tomynin stardreams diye muik kutusu var muzigi bebegi uyutuyor, projektorude var.tam derin uykuda kucagima alip germeleri yapiyorum, baldirimin ustune yumusak birseye yatirip.yataktaysada zaten yatakta yapiyorum.
bazende onu opuyorum gidisindan cok seviyor, gidisindan ope ope caktirmadan germe yapiyorum, snrada oyuncagini tortikolisli tarafta tutp o tarafa am tip baktirip tekrar ortaya baktiriyorum.
eger kucak istiyorsa kucaga almafan 4/5 defa kollarindan tutup oturma pozisyonuna aliyorum,
sonra kucaga aliyorum.
sonra mama veriyorum.
sonra organik sebzelerden buharda pisirerek hazirladigim corbayi ve organik gunluk sutten yaptigim ev yogurdumu veriyorum.
iste gunumuz biyle geciyor.
bazen sinir krizi geciriyorum, babasina patliyorum ama, onun iyilestigini gordukce butun yorgunlugum gidiyor,
iste arkadaslarb3 ay kasimi almadim, sacimi boyamadan gezdim, daha gecen hafta gittim kuafore dusunun yani,
maalesef anneler biz yipraniyoruz, yeterki bebeklerimize bisey olmasin, Allah onlara saglik sihhat uzun mutlu omur versin.amin...
22
Şub
2013

18:16
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
tomynin stardreams muzik kutusu türkiyede varmı?
sizi gercekten tebrik ediyorum.
22
Şub
2013

18:17
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
birazdan bişeyler daha sorucam da, yemek hazırlamam lazım
22
Şub
2013

21:17
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
tariisin organik bebek seytinyagli sabunu
bunu nerden aldınız ciğdem hanım, bulamadım da ben?
23
Şub
2013

00:11
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
mrb gamzecim,
tarisin bagdat caddesi, suadiyede roman magazasinin yaninda magazasi var. burda organik ozel bebek icin uretilmis zeytinyagi ve zeytinyagi urunleri sabun vs. gibi bulunmakta.
ben cok memnunum zaten yildiz hnm. onerdi baby zeytinyagi, hem vucuduna suruyorsun pisik olmayi onluyor hemde cildi koruyor, hemde yemeklerine koyuyorsun.
tavsiye ederim yildiz hnm. gelmisken mutlaka ugra ,
buarada bizimde subat 28 de rutin aylik kontrolumuz var.sen ne zaman gidiyorsun yildiz hnm.a.
sevgiler,
23
Şub
2013

15:21
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
bu pazartesi saat 6 40ta randevu yıldız hanımla
25
Şub
2013

11:52
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gulrose, (İstanbul)
herkese selam,,
uzun bir aradan sonra siteye girebiliyorum..bir ara siteye giriş yapamıyordum çok üzülüyordum...Şükür kavuşturana...
Tüm yazdıklarınız okudum.

Çiğdem Hanım sizin bu azminiz çok güzel ama ben çalışan bir anneyim inanın hiç birşeye yetişemiyorum.
son 1 aydır tamamen egzersizleri bırakmıştım.Taki geçenlerde tekrar kafayı eğinceye kadar:(((
Benim kızım 6 aylık oldu.Eskiden sola yatırınca dönemiyordu buşekilde bir iki saat yatırıyordum bu çok işe yarıyordu ..Fakat şimdisola yatırır yatırmaz sağa döndürüyor kendini.Ayrıca kafasını sağa eğeyerek yatmak istiyor.Boynunu döndürmesin diye havlu koyuyorum bunuda çekip tekrar eğiyiyor.anlayacağınız büyüdükçe onlarla baş etmek çok zor.ama bugündne itibaren tekrar masaj yapmaya başlayacağım.Bebek yağıyla..
Başını germe hareketini bende çiğdem hanım gibi çaktırmadan öperek yapıyorum..hoşuna gidiyor.
Benim kızımın uykusuda çok hafifi zaten uyumayan bir kız
uykudayken başını düzeltince ağlamaya kızmaya başlıyor..
Allah ım sen şifa ver çocuklarımıza...Amin
25
Şub
2013

11:52
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gulrose, (İstanbul)
herkese selam,,
uzun bir aradan sonra siteye girebiliyorum..bir ara siteye giriş yapamıyordum çok üzülüyordum...Şükür kavuşturana...
Tüm yazdıklarınız okudum.

Çiğdem Hanım sizin bu azminiz çok güzel ama ben çalışan bir anneyim inanın hiç birşeye yetişemiyorum.
son 1 aydır tamamen egzersizleri bırakmıştım.Taki geçenlerde tekrar kafayı eğinceye kadar:(((
Benim kızım 6 aylık oldu.Eskiden sola yatırınca dönemiyordu buşekilde bir iki saat yatırıyordum bu çok işe yarıyordu ..Fakat şimdisola yatırır yatırmaz sağa döndürüyor kendini.Ayrıca kafasını sağa eğeyerek yatmak istiyor.Boynunu döndürmesin diye havlu koyuyorum bunuda çekip tekrar eğiyiyor.anlayacağınız büyüdükçe onlarla baş etmek çok zor.ama bugündne itibaren tekrar masaj yapmaya başlayacağım.Bebek yağıyla..
Başını germe hareketini bende çiğdem hanım gibi çaktırmadan öperek yapıyorum..hoşuna gidiyor.
Benim kızımın uykusuda çok hafifi zaten uyumayan bir kız
uykudayken başını düzeltince ağlamaya kızmaya başlıyor..
Allah ım sen şifa ver çocuklarımıza...Amin
25
Şub
2013

13:43
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
çiğdem hanım,
bişeyler sormak istiyorum.dr a gidene kadar cevap yazarsanız cok memnun olurum.
25
Şub
2013

13:47
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
öncelikle yıldız hanıma demelimiyim sag tortıkolıs tanısı kondu diye?merak ediyorum anlar mı diye?
çünkü hafta sonu 4. ay kontrolumuz vardı demiştim.gittiğimiz dr.proftu.doğum yaptığım hastaneye götürüyoruz denizi.denizin dru hafta sonu gelmicekmiş hastaneye bizde baswka dr olsun dedik.prof varmıs, onu tercih ettik.
eger ki denizin kayıtlarında görmeseydi sağ tortıkolıs tanısını çünkü gene aynı hastaneye götürmüştük çocuk ortopedisi için anlamıcaktık kesinlikle.
25
Şub
2013

13:52
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
o yüzden yıldız hanıma nasıl konuşmalıyız.daha öncede baska bir doç dr a gitmiştik , söylemedik,boynunda bişey varmı diye sordum.çocuk druydu.elle muayene etti.saga sola takip ettirdi yok bişey dedi.fark etmedi.yıldız hanım fark edermi sizce söylemesem.?hangi soruları sormalıyım.bikaç tane yazdım sizde yardımcı olursanız cok sevinirim.
tesekkürler.
25
Şub
2013

13:58
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
birde çiğdem hanım ben germeyi yapamıyorum ya, diğer tüm (karnının üstüne yatır,saga baktır, pilates topu üstü hareketleri)aktiviteleri yapsam düzelir mi?germe en önemli sey mi?
böyle bölük pörcük yazdığım için kusura bakmayım, çünkü site bazen dişarı atıyor beni.
25
Şub
2013

14:01
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
çiğdem hanım,
sırt üstü yatarken saga mı boynunu ceviricem , yoksa solamı?
(sag tortıkolıs için)
gönül hanım gece uykusuna karışmıyom demişti.ondan size sordum.
birde gercekten sizi tebrik ediyorum, azminiz bana umut ışığı oluyor.önünüzde saygıyla egiliyorum :)
25
Şub
2013

14:04
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
çiğdem hanım tarişten neler almalıyım?yazrsanız cok sevinirim
25
Şub
2013

14:05
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
masajlarıda anlatan sitenin linkini atarmısınız?
25
Şub
2013

15:00
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
sizi cok iyi anliorum gulrose hanim, cok zor calisan bir anne olmak,
operek en azindn germeleri yapip tummyde tortikolili tarafa baktirmk bence yeterli olur, cunku yurtdisinda germe bile yaptirmyip sadece tummy ile durumu ozenler var, ama siz yinede bir uzmana orsaniz tabiki daha iyi olur.
birde benim fizyoterpistim zmn zman bbek grss motor gelisimerinde bebek hasta oldugund uykusuz vs olugunda yada arada bir kafaini farkli sekilde tutabilir, her egim tortikolis degil dedi, tabi bunu biz anlayabilir miz bilemiycem,
sevgiler,
25
Şub
2013

15:04
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
mrb gamzeim,
bence once yildiz hanima soyeme birsy demesse soyle, ama o iddi birsey gormesse, ve kendiliinden gececek gibi duunurse birkac tavsiyede bulunup, sna tortikolisten seni umemek icin ilk belki soylemeyebilir.cunku bna ole ypi ma ben verdigi hareketleri arastirinca anladim, o da bna dedi birkac hada bu egzersizkeri ypti 1 aya bebek duzeldi, o sebeple benimd ne adar elhmi bir tip oldumu biliginden, evde yaptigim egzersizlerle gecmezse fizyoterpiste gonderecekti.neyse ,
bence sen ilk bas soleme, baktin ki hic bu konuya girmior bende bahsetip, soylersin.
tristn sbun, bebk zeytinyagi, uzerinde ikisinnde baby organik yazar.birde sunger alabilirsin,
baska urunler bebek icin yok sanirim..
25
Şub
2013

15:17
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
evet gonul hanim karismiyorum diyr ama ben ne zaman karismasam, bebegim ertesi gunu tortikolisli tarafa bakmayi redetti yada orlastiri, brde bzim kafa seklimiz bozuktu sag dha duz sol daha isti sga devamli yattiginda o sebeplede ben ola jfasini dondurerek uyutuyorum.gecede kalkip bir kac defa kontrol ediyorum.
birde rkadaslar bebegi kucukler icin soyleyim benim vebehimde ilk baslarda uyurken yaptirmiyordu ama ben uyansada yapmaya devam ettim, zamanla alisti ama tabi 6 aydan sonra zor.cunku artik adamin iyice karakteri olusuyor ve istemedigi seye daha buyuk tepkiler veriyor.
kafa seklinde bozulmaar icin cleavamama baby pilow arkadasar ebay uk den mutaka lin arti, kafa seklinin boulmasini onleyip, kafasinida yamuk tutmasini onluyor.duz yatakta bazen yamuk tutuyrdu bebegim ona koyunca cok ender amultabiliyordu.ayrica tortikolisli tarafa daha rahat yatar.ayni tarafa dahi yatsa sekli bozulmaz, mukemmel birsey.
birde konu ile alakasiz ek besin doneminde ve dis cikarmada bebekler cok kaka yapiyor.bizimkisi 5/6 defa hatta.pisik olmasin yada pisigi gecirmek icin la roche un pisik kremi , hem paraben icermiyor hem muhtesem yuzune bile surebilirsinz,acayip guzel birsey
sevgiler,
buarada o linkleri bulup aticam ganze , bakmam aim,
25
Şub
2013

16:03
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
bence sen ilk bas soleme, baktin ki hic bu konuya girmior bende bahsetip, soylersin.demişsiniz cidem hanım
sizden mi bahsedip konuyu acıyım,ne diyebilirim ki?
25
Şub
2013

16:15
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
siz ilk soyledimi unutun, yildiz hanim o kadar durust bir doktor ki,siz benden bahsedin o beni anlar.zten persembe randevumuz var.siz durutce basiniza geleni soyleyin, cigdem hnm. okada methettiki sizi deyin cozerse bunu yildiz hnm. cozer dedi diyin.
zaten anlamadiysa ilk gouste zaten yildiz hnim anlar bebeginzde trtikolis varsa,
optum, guzel haberler alirsiniz insallah,
25
Şub
2013

17:31
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
teskkürler çiğdem hanım bi kezx daha.
biz cıkıyoz.umarım hersey yolunda gider.
26
Şub
2013

12:01
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
merhaba ciğdem hanım,
öncelikle size ne kadar minnettar olduğumu ifade etmek istiyorum.yıldız hanım gercekten bi harika.
dün trafik berbattı tam 2 saatte gectik karsıya.telefonla aradım sakın gitmesin yoldayız,trafik çok kötü diye.son randevuydu galiba bizimki.yol boyunca esimle nasıl konusalım diye konustuk durduk.tam 2 saatte ancak karar verdik.ve söylemedik bebeğimizin boynunu yıldız hanıma.çünkü şimdiye kadar gittiğimiz 3 dr da söylemeyince farketmedi.benim aradığım dr farketmeliydi.
26
Şub
2013

12:06
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
öncelikle çok güler yüzlü bir dr.hoşgeldiniz dedi ellerimizi sıktı.neden geldiniz?bi şiklayet mi var dedi.yok dedik.genel muayene için.drumuz hastane degiştirmiş,bizde internetten sizi bulduk dedik.ama benim bi sayfam yok dedi.forumlardan buldum dedim.muayene etti denizi.boynunda bişey var mı dedim.?sanki tam dik tutamıyo hafif egik gibi dedim.tekrar kontrol etti.esimin kucagına aldırdı, çok hafif bir saga egme var ama çok hafif dedi.üzülme sakın dedi.ve hareketleri göstermeye basladı.anladımki gercekten boynumuzda bişey var.kabul etmem sart artık.üzülme dedi sırtına dokundu, bi kaç aya gecer,fizik tedavi önerdiğim hastalarım var ama sizinki öyle degil dedi.
26
Şub
2013

12:10
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
gecicek bişey, sadece hareketlerini yaptır bişey kalmıcak dedi.sakın üzülme sütünde gider dedi.nasıl farkettin, bu cok hafif dedi.kimse farketmez bunu dedi.meslegimi sordu.bu kadar ayrıntıyı fark etmek zormuş.halbuki bariz görüyorum ben.
çok tatlı gercekten.üzüldüğümü anladı ve tekrar tekrar üzülme dedi.
26
Şub
2013

12:13
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
çiğdem hanım gercekten tesekkürler size.içim öyle rahatladıki.allahım bebeginize tez zamanda iyileşmek nasip etsin.siz olsaydınız ben bu dru tanıyamıcaktım.sağolun.
çok ama çok tesekkürler.
26
Şub
2013

12:15
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
bu arada tarişe gidemedik :( çıktığımızda epey bir gecti.tamamen aklımdan çıkmış.zaten dün çok stresliydim.basım zonkluyodu, yemekte yiyemedim doğru dürüst.yolda aklıma geldi.artık cok gecti.çok istiyodum ama malesef olmadı.
26
Şub
2013

13:01
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
Cok sevindim, demekki sizinkide bizimkisi gibi belkide bizimkisinden bile hafif bir vakka ki, yildiz hanim bizimkisinde aslinda bana hissettirmesedde telaslanmisti ilk basta , ki benimkisi bile baya duzeldi, yani yildiz hanim unut artik diyor, sadece evde yine yap demisti hareketleri, dikkat et yeter demisti, ki simdiye kadar gecmeyen hicbir hastasi olmamis.
buarada bebegin 5 / 6 aylik olana kadar sabret 5. ayda bariz farki goreceksin, ama bana en faydali olan egzersiz bebegime biberonda mama verirken, ben yan yatiriyorum,aslinda belki dogru deil ama baska turlu uzun yan yatmiyor.sanada gonul hanim gostermistir yan sert bir yastiktan yatir kafasi tortikolisli tarafin tersine germe olacak sekilde gunde yarim saat tut.ben ne zaman bu hareketi yapmasam bir kac gun sanki daha kotu oluyor, bu harekei yaptim mi, hemen toparliyor, bilmiorum tesaduf mu.
istersen sara-sara342@ hotmail.com mail adresim, sana son halini gosteren mail atarim.kafasi dumduz maasaalah.takma mail aldim,ama  2 gun once cok huysuzdu kafasini bir garip tutuyordu hemen, gonul  hanimi aradim, anlattim arada olur bole, bebek kafasini fakli tutabilir dedi, birkac resim yolladim, korkucak birsey yok dedi, sonra ertesi gun duzelmisti kafasi,  o sebeple sanirim bir yasina kadar dikkat edicez hep.
buarada sana istersen taristen istiklerini alir, kurye ile yollarim faturasi ile haftasonu, 
sevgiler, cok sevindim iyi haberler almaniza, Allah herkesin bebegine acil sifalar versin..
buarada diger arkadaslarda isterlerse , bu maileme mail atabilir...
svg,

Sent from my iPad2
26
Şub
2013

13:02
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
Cok sevindim, demekki sizinkide bizimkisi gibi belkide bizimkisinden bile hafif bir vakka ki, yildiz hanim bizimkisinde aslinda bana hissettirmesedde telaslanmisti ilk basta , ki benimkisi bile baya duzeldi, yani yildiz hanim unut artik diyor, sadece evde yine yap demisti hareketleri, dikkat et yeter demisti, ki simdiye kadar gecmeyen hicbir hastasi olmamis.
buarada bebegin 5 / 6 aylik olana kadar sabret 5. ayda bariz farki goreceksin, ama bana en faydali olan egzersiz bebegime biberonda mama verirken, ben yan yatiriyorum,aslinda belki dogru deil ama baska turlu uzun yan yatmiyor.sanada gonul hanim gostermistir yan sert bir yastiktan yatir kafasi tortikolisli tarafin tersine germe olacak sekilde gunde yarim saat tut.ben ne zaman bu hareketi yapmasam bir kac gun sanki daha kotu oluyor, bu harekei yaptim mi, hemen toparliyor, bilmiorum tesaduf mu.
istersen sara-sara342@ hotmail.com mail adresim, sana son halini gosteren mail atarim.kafasi dumduz maasaalah.takma mail aldim,ama  2 gun once cok huysuzdu kafasini bir garip tutuyordu hemen, gonul  hanimi aradim, anlattim arada olur bole, bebek kafasini fakli tutabilir dedi, birkac resim yolladim, korkucak birsey yok dedi, sonra ertesi gun duzelmisti kafasi,  o sebeple sanirim bir yasina kadar dikkat edicez hep.
buarada sana istersen taristen istiklerini alir, kurye ile yollarim faturasi ile haftasonu, 
sevgiler, cok sevindim iyi haberler almaniza, Allah herkesin bebegine acil sifalar versin..
buarada diger arkadaslarda isterlerse , bu maileme mail atabilir...
svg,

Sent from my iPad2
26
Şub
2013

14:20
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
mail adresim,
an.gel.ice84@hotmail.com
gönderirmisin
26
Şub
2013

14:21
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
bişeyler daha dicem birazdan.
26
Şub
2013

14:27
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gulrose, (İstanbul)
Çiğdem hanım selam ,

http://onlinebabycentre.co.uk/feeding/525-chicco-boppy-pillow-in-lilly-pad-08003670663.html

sizin bahsettiğiniz yastık bumu?
26
Şub
2013

15:25
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
http://www.amazon.co.uk/Clevamama-7201-Clevafoam-Baby-Pillow/dp/B001O83F7C
amazonda satiliormus, ebay kalmis aklimda:( kusura bakma
bu cok iyi bir uk markasi,
birde liren yedek kilifta al canim,
buarada hanim demene gerek yok,
bu yastigada yildiz hanim gibi kefilim, bebegimin kafasinin seklini bu yastik sayesinde duzelttim birde cok rahat uyuyor bu yastikta, donersede nefes alabiliyor, o sekilde dizayn edilmis,
svg,
26
Şub
2013

17:14
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
bana nasıl yatırtıdığında bebeginin ii olduğunun fotosunu atarmısın?
26
Şub
2013

17:25
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gulrose, (İstanbul)
selam çiğdem:)))

yastığı almak istiyorum internettende alışveriş yapıyorum fakat yurdışı sitesinden hiç yapmadım..Türkiyeye yolluyorlarmı?

26
Şub
2013

17:32
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
mail adresini lkaydedemedim
26
Şub
2013

21:00
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
gamzecim atm sana mail, ama gmailimden, bu resimler 15 gun falan once sanirim cekildi..
gulrosecum amazon yolladigim linkteki satici tr ye yolluyor.cuzi bir kurye ucreti vsr, ekspres kurye bile 8/10 pound tutuyor.
27
Şub
2013

12:44
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gulrose, (İstanbul)
Merhaba Çiğdem,

İlettiğin linki inceledim çok iy ingilizcem olmadığı için alışveriş yapamadım.Birde döviz ile ödemek gerekiyor galiba ama benim döviz hesabım yok..internette araştırırken şöyle bir yastıkla karşılaştım galiba aynı özellikte ama biraz küçük.
acaba özellikleri aynımı bakabilir misin?

http://www.bebekesya.com/level9_cms/index.php?mid=00080007&skategorie=26&srubrikid=217&sno=BE-3400.001
27
Şub
2013

13:36
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
gulrosecum,
senin dedigin yasikta bende var;) o yastik da kotu degil ama cok kucuk bir yastik, o sebple 0/3 ay arasi bence max. uygun.benim bebegim icin 1 ay anca kullanabildigim, pek tavsiye etmiyorum.
benim dedigim yastik cleavamama muhtesem bisey, 1 yas sonrasida ayri var, dah sonrda onu alicam.
istersen bana mail adreini ver, sana telimi vereyim, beraber yapalim islemi.kredi karti ile odeme yapabiliorun,13 pound yani yakladik 30/40 tl yastik kiliflarida tl olarak 5 tl faln, ekpres ups kargo ie 2 gunde geliyor kargo pahali biraz 20 pound ama normal kargo beklersen 1/2 haftaya bulabilir, oda 10tl falan sanirim stndrt posta.
amazonda review yoruma bakarsan 5 uzerinden 4,5 almis, ama bence 5 uzerinden 5 bir yastik.ayrica kotu yorumlar sacma sapan seyler genelde herkes cok memnun,diger  yastik senin dedigin 3 puan  falan almis,oda satilior amozonda.
ayrica axessin varsa yurtdisina 5 taksit yapabilirsin, ben  hemen hemen herseyi ebay yada amazindn aliyorum.
27
Şub
2013

20:47
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
çiğdemcim ben yastığı almayı planlıyorumda, baska bişeyler varmı faydalı olan.hepsini aynı anda sipariş veriyim.
28
Şub
2013

02:11
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
gamzecim resimleri gordum bu resimlere gore bencede cook hafif bir tortikolis var, eger tortikolisse bu durum yani, bence 5/6 ayda tamamen duzelir.
buarada aklima gelen
Baby Elephant Ears Head Support Pillow var, birde istersen bunu al, bunun disinda tortikilis ile ilgili yurtdisinfan almani gerektiren birsey aklima simdilik gelmiyor,
sevg,
28
Şub
2013

11:07
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
buarada benim gittigim fzt. gonul acar yarin saat 8.30 da tgrt haber önce çocuğum programında cikacakmis, tortikolis hakkinda eminimki bilgi verir seyredin arkadaslar,
sevgiler,
28
Şub
2013

15:17
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
meraba hanımlar sagolun çiğdem hanım yarın izlicem inşallah bahseder tortigolisten.benim bebegim uyurken hiç yaptırmıyor egzersiz masaj uyanıkkende elletmiyot.psikolojim iyice bozuldu:( bu ay sonu gelicem istanbula acaba hangi doktora gösteriyim sizce çiğdem hanım birkereliginede olsa içimi rahatlatmak için götüreyim diyorum.gönül hanımamı yıldız hanımamı götüreyim.
28
Şub
2013

15:19
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
sara-sara342@ hotmail.com öiğdem hanım sizin mailiniz buydu sanırım ekleyebilirmiyim.
28
Şub
2013

17:36
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
canim ozel sigortan varsa ikisinede goster derm ben sana,yildiz muayene 270 ozel sigortan varsa, anlasmana ore sonra bir kismini alabiliorsun.gonul hanimi ben eve cagiriyorum, kendi yeinde sigorta var mi bilmiyorum.150 tl ucreti.ama ikiside anaolu yakasinda.
mailimi eke, ama o maile pek girmiorum mesaj attinca burdan yaz,
kimsenn buarada bana hanim demesine gerek yok, ;) isimle hitap edelim bence,
yarin bir izle gonul hanimi icine sinerse onada goster, yildiza gidersen tabi, tam muayene olur sonucta pediatrist her yerine bakar,
uzme canini, anliyorum seni, inanin benim icinde hic kolay olmuyr, bol bol karin uzerinde birak , tortikolisli tarafa baktir, en kotu bunu yapalim, sevgiler,
28
Şub
2013

21:15
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
elifcim biliyorum nasıl zor olduğunu vede nasıl bir psikoloji olduğunu.gercekten karın üstüne koy, tortokolisli tarafa baktır.ciğdem ne diyosa yapmaya calış,işin ustası olmuş.çok işine yarar dedikleri şahsen bana yaradı.birde yatırma sekli var, sanki ben onu yapınca daha ii geldi.
bence ilk yıldız hanıma götür bir gün sonrada gönül hanıma götür.yıldız hanım bizden 300 lira aldı.biz bi gün önce baska bi hastaneye gitmiştikte o yüzden nakit ödemek zorunda kaldık.gönül hanımın muayenesi de 150lira.biz yerine gittik.anlaşması yok hiç bir sigortayla.ama avrupa yakasındada yeri var gönül hanımın haberin olsun.telefon edersen yerini tarifle mesaj atıyo.
28
Şub
2013

21:19
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
elifcim,
insan içini rahatlatmak için ne para görüyo gözü nede uzaklık.bence hazır gelmişken ikisinede git.psikolojin hem biraz düzelir.soracaklarınıda mutlaka yaz bi yere.bebiş aglar bişey olur unutursun bak.ben herzaman yazıyorum vede not alıyorum çünkü insan ister istemez unutuyor.
28
Şub
2013

21:21
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
düzelmeye baslayınca moral oluyo vede gercekten ciğdemin dediği gibi yorgunluğunu unutuyosun.
tüm bebekleree allah yardım etsinnnn, çarcabuk iyileşsinler.
1
Mar
2013

11:57
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
peki olur çiğdemcim hanım demiyeyim bu arada annemin ismide çiğdem.benim özel sigortamız yok normal sigortamız var.ekliyip sana resim göndereyim bak bakalım sence nasıl kızımın boynu.

ewet gamzecm önemli olan evlatlarımız parası ne olursa olsun.
ben burda devlet hastanesinde bi fizikçiye randevu almıştım pazartesiye iptal etmişler doktorun işi çıkmış.bende salıya aldım gidelim bakalım ne dicek

1
Mar
2013

12:07
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
çiğdemcm resim gönderdim.
1
Mar
2013

13:41
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
bu arada kızlar trt önce çocugumu izledinizmi bahsettimi tortokolisten ben uyuyakalmışım.
1
Mar
2013

14:31
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
kimse seyredememiş anlaşılan televizyonu:)
1
Mar
2013

14:32
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
elifcim banada gönderirmisin fotosunu cocugunun.merak ediyorum bende.adresim an.gel.ice84@hotmail.com
1
Mar
2013

15:16
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
gönderdm cnm sende bana gönderirmisin.elif die başlıo mailim zaten görürsün
1
Mar
2013

15:17
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
ben kendi bebegimden başka tortokolisli bebek görmedim hiç bende merak ediyorum nasıl durdugunu:)

yorumlarınızı bekliyorum çokmu kötü
1
Mar
2013

15:34
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
canım gördüm fotoları sagol.bende sana gönderirim deniz uyuyunca.çok kötü gözükmüyor .maasalllaah bebişine,tombişşşş çok.
1
Mar
2013

15:34
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
ne kadarlık şu anda.?
1
Mar
2013

15:56
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
sagol cnm bekliyorum.aslında resimlerde öyle çıkıyo çokta tombik degil şu an 5 buçuk aylık altıya dogru gidiyoruz.azda olsa belli dimi tortokolis yüz asimetrsi varmı
1
Mar
2013

19:28
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
gamzecm hiç belli degil bebegin tortogolisi üzülme sagmı solmu onu bile anlamadım.sagmı solmu? sanırım sag yatırma şeklinize bakılırsa.bu arada sana son 2 resmimizi attım.


ssevgiler
1
Mar
2013

19:59
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
evet canım sag tortıkolıs.nası mutlu oldum farkedememene.umarım şifa bekleyen tüm bebekler bir an önce iyilesir.öpüyorum.
çiğdemede bi gönder istersen fotoları oda baksın.o daha ii görür bence.
1
Mar
2013

20:01
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
gözlerinizde yakıyo vallaha :)elifcim
1
Mar
2013

20:03
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
elif fotolara bi kez daha baktım çok dikkatli son gönderdiklerine.gercekten canım bilmeyen bu hastalığı anlamaz gibi geliyo bana.
1
Mar
2013

20:22
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
sagol cnm.teşekkür ederiz teyzesi :)denizin gözlerde renkli sanırım.rabbim bebişlerimizin yüzleri gibi bahtlarınıda güzel etsin bir an önce şifa versin rabbim.bunada şükür be Allahım başka rahatsızlıklarını göstermesin.

attım gamzecim çiğdemede bakalım ne dicek.sanada en son bi uyku halini attım.

1
Mar
2013

22:01
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
gördüm uyku halinide canım.gönül hanım olabildiğince sagı ayır dedi bana.bende gece soluna yatırıyorum.
1
Mar
2013

22:02
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
ama gündüz yüz üstü yatırıyorum bi kaç gündür hep.
2
Mar
2013

17:12
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
kızlar gönül hanımın adresi neydi avrupa yakasında varmı yeri
3
Mar
2013

12:42
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
http://www.oncecocugum.com/bebek-masaji-ve-onemi/
arkadaslar fiz.doc.dr.gonul acari burda izkeyebilirsiniz , bebek masjini anlatiyor, ben bu masaji yapiuorum, hergun,
sevg,
4
Mar
2013

12:35
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gulrose, (İstanbul)
selam hanımlar yazdıklarınızı okudum
cuma günü gönül hanımı bende izledim fakat birşey dikkatimi çekti bebeği sadece sırt üstü yatırın dedi.sağ veya soldan bahsetmedi bu arada çiğdem sen tortikollisli tarafa baktır demişsin tam olarak anlayamadım
mesela benim kızımın sağında tortikollis var sola baktırmaya çalışıyorum..doğru yapıyorum değilmi?
4
Mar
2013

12:48
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
gukrose,
benim bildigim doktorlarin bana soyledi, su;
sim benm bebegm sol tortikolis yani sol tarai kisa yada sertlik var vs. bu durumda bebeginin tummy de sola baktirman gerek ama,onu unaltmadan cokda mudahele etmeden , oyuncak goster vs. saga da baksin ama sol kasinin gelismesi icin sola baksin, sol yukari soldan arkaya bakmaya calissin vs.
buarada benm begimde buaralar tekrar egmeye basladi ben artik gecti modundaydim.
:( tummye agirlik vmistim ten devami tummyde artik kendi duruyor, donup donup tummye geciyor ama, germeleri azaltmistim, ondan sanirim tekra hafif egiyor.eskisi gibi olmasada.
bugun gonul hanim geldi, bana sen germeleri azaltin mi gunde 5 defa yapiyorsun dim dedi, anladi eskisi gibi yapmadimi, sadece germe egzersizleri verdi.tummyde arik sertbest birak dedi.
bebegim ben hep sirtustu yatirdim, sadece oyun zamani yuzustu birakiyorum..
4
Mar
2013

13:43
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gulrose, (İstanbul)
selam çiğdem ben bugüne kadar yanlışmı yapıyormuşum kafam karıştı şimdi.benim kızımın sağında hafif kalınlık va kafasınıda hep sağa eğiyiyor .yatarkende sağa döndürüp yatıyor sol dönmeyi pek sevmiyor.zaten sağa dönmesinde bir problem yok birde sürekli sağa baktırırsam problem olmazmı.
beni tahminimce kızımın sağa bakma eğilim benim yüzümden oldu çünkü sürekli sağa yatırdım ilk 1-2 ay..tabi ilk annelik bilemiyorum:((((Allahım şifa ver yavrularımıza...
4
Mar
2013

16:37
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
oncelikle sunu soyleyim gulrose, tortikolisli bebek tortikolis oldugu tarafa bakmaz, yani sag tortikolis bir bebek sola bakar, yani saginda serlik olur yada kisalik , ama sol tarafi daha sisko olur. tortikolis tarafi daha zayif, bundan adim kadar eminim. ama senin bebeginin farkli bir durumu olabilir.
birde benim bildiim tortikolis sonradan olmaz ayni seyi bende soyledim, doktora ben yaptim falan. oda dedi sonradan olmaz, tortikolis ya anne karninda olmustur yada dogumda, bazen dogumda farkedilir bazende gelismesi farkedilmesi 3.ayi bulur dedi.
benim bebegim sol tortikolis sol tarafi daha zayif, normalde saga yatmayi tercih ediyordu. yattigi tarafta bas daha duz , tortikolis tarafta bas daha sis, ama yanak kucuk olur.
simdi ben uzman degilim ama inan bir uzman kadar yabanci kanak okudum, ama ozel bir durmu okabilir senn bebeginin, bence sen bir gonul hanima goster derim, bir kere bile olsa,
sevg,
4
Mar
2013

17:25
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
canm bebek normalde bebek tortikolis oldugu yani wryneck olan tarafa donmez , tortikolisli taraf egik olur, tortikolisli tarafa deilde yani sag tortikolis ise sag rafainda ya setlik olmali yada kisalik, ve bebek sag tarafa degil sol tarafa bakmayi terih edtmeli, ama belki siz rotasyon problemini yani sag sol problemini cozmusseniz, dadece kisalik yada sertlik kaldiysa bu durumda bebek iki tarafda bakabilir, bebeklerde genelde zaten yetiskinlerdede sag donuk yatma egilimi vardir.
ama bence senin anlatiklarin biraz ezber bozucu, sen bir gonul hanimi ara istersen numaradini istersen vereyim.yada doktor amca sitesinde doc. dr. gonul acar yaz cikiyor.cok guvenilir iyi niyetli biri bir goster bence..
yada yildiz hanim var, benim doktorum ona goster,
bu ikisi anlalar muhakkak,
9
Mar
2013

19:29
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
ayy çok sevindim kızlar açılmış bu site günlerdir giremiyordum.gülcüm tam benim kızımı anlatmışaın.

çiğdemcim benimkide öyle sag tortikolis var ama saga istedigi derecede çeviriyor sag omuzuna arkaya bile bakıyor.fakat sola balarken kas kısa kaldıgı için zorlanıyor.sola bakarken de istedigi kadar çeviriyor ama sag yatık kalıyor yinede birde önden bakıldıgında saga yatırıyor.ve germe yaptırtmıyor kıyamet koparıyor.bu kasın sertliginin geçmesi için germe şart napcam bilmiyorum.ne trafa baktıracagımıda sapıttım saga baktırıyorum çok güzel bakıyor sola baktırıyorum sag egik bakıyor.


gül senin bebeginde sertlik varmı.ne kadarlık bebegin.
9
Mar
2013

20:16
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
çiğdem cim izledim gönül hanımı masajı çok güzel anlaşmış sagol paylaştıgın için
11
Mar
2013

11:15
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gulrose, (İstanbul)
selam çiğdem desteğin için çok teşekkürler
gönül hanıma göstermek isterdim ama maddi olarak bizi aşıyor..ultrasonda benim kızımın sağ tarafında çok hafif kalınlık çıktı gösterdiğim tüm doktorlar hiç birşey yapma dedi.ama benim kızım hep sağa yatmak istiyor hafif sağa eğiyiyor egzersiz yapınca biraz düzeliyor ama onuda yaptırmıyor..
Selam elif benim kızım 6,5 aylık ..eksiden zorla yaptırıyordum artık onuda yaptırmıyor..ne yapacağımı şaşırdım..
11
Mar
2013

12:54
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
ya arkadaslarlar sizin doktorlar mi hatali benim doktorlar mi, yurtdisinda okudugum tum doktorlar mi, anlamadm.
ya sizin elifle gulrose ekstrem bir durumu var.
simdi kafa egik olan taraf tamam tortikolislidir.
bebek tortikolisli olupta kafasini iki yonede cevirebilir, buna zaten rotasyon problemi yok deniyor.ama normalde tortikolisli bebek tortikolis oldugu tarafa bakmak istemez, kafasini rahat ceviremez o zaman, rotasyon egzersizi verilir ki, oda tortikolisli tarafa kafayi cevirtim 15 defa 10 sn. bekletmektir.bizde allaha sukur rotasyonu astik, 2 tarafada kafasini bebek ceviriyor.artik o egzersizleri yapmiyoruz.
simdi kisalik olan tarafada benim bildigim tortikolis denior.
elif sen demissin solda kisalik var o zaman senn solda rotasyon problemin var, sagdada sertlik varsa sagda sertlik problemin var herhalde,oyleyse iki tarafada egzersiz yapman gerekiyor gibi.
valla arkadaslar beni cok asiyor.
keske ikinizde gosterebilseniz gonul hanima.
gonul hanim, 150 tl ye bakiyor, bence telle konussan , istsen bende rica ederim, ismini veririm.
indirim eminim ki yapar, oyle paragoz bir insan degil.
bana mail atabilirsin ozelden, gulrosecum.
sevgiler..
11
Mar
2013

13:16
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gulrose, (İstanbul)
selam çiğdem sana mail attım
sara-sara342@hotmail.com bu galiba mail adresin
gullervadisi ile başlayan bir mailden gelecek..
11
Mar
2013

19:34
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
merhaba gulrose
fotosu falan farmıı bebeginin, bi bakabilirmiyim?
mail adresimi verebilirim.
11
Mar
2013

19:38
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
ne zaman gecicek kızlar bu hastalık yaaa :(.
inanın bazen kafayı yicek gibi oluyorum.
gulrosecum senin gecmişken mi daha kötü oldu?
elifcim sen nasılsın?
11
Mar
2013

21:16
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
selam hanımlar valla çiğdemcim bende anlamadımki.tamam senin dedign gibi hep sola bakmak istiyor sag tortikolis.ama oyuncak tutunca sagada bakıyor istedigi kadar.ama sola bakarken sag kası sertya aşağı çekiyor mecbur sola bakarken sagı egilmiş oluyor.benim kızımın sag tortikolisi ama sola baktır dedi fizik tedaviciler.fizyoterapistler ise saglı sollu gösterdi.inan kafam karıştı.kafası düz durukende bazen düz duruyo bazen saga egik.kasındaki sertlikte halen var.

gülcüm benim kızımda fazla yaptırtmıyor bazen uyurken bazen oynarken yapıyorum.bazende hiç yapamıyorum.senin dedigin gibi benide biraz aşıyo maddi açıdan şu anda ama kısmetse kararlıyım götürcem istanbula gidince.en azından özelya vakit ayırır bize istedigimiz bütün soruları sorarız.inşallah götürebilirim.

gamzecim nasıl olayım cnm sinirlerim yıprandı iyice.geçicekmi geçmicekmi bir yaşına kadar sürecek sanırım bu endişelerimz.Allah yardımcımız olsun.

beynim doldu yaa hergün bunu düşünüyorum.
11
Mar
2013

21:18
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
ama kızlar şimdiye kadar dışardan yabancı kimse farketmedi sagı egik tuttugunu.sizin bebişlerinizi farkeden oldumu.
11
Mar
2013

22:15
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
elifcim,
bizimde kimse dışardan farketmedi.ama acıkçası fark edecek diye korkmuyor degilim.biri kucagına alınca hep kontrol ediyorum istemeden doğru tutuyomu diye.gercekten cok zor bi durum.bende aynen senin gibi düşünüyorum 1 yasına kadar hep korkularla yasıcam.
Allah tüm bebeklerin yardımcısı olsun.
12
Mar
2013

13:36
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
amin gamzecim.bende öyle biri kucagına alınca müdahale etme geregi duyuyorum.yatarkenn uyurken oynarken sürekli gözüm onda.ama o yinede istedigini yapıyor büyüdükçe daha da zorlaşıyo.
12
Mar
2013

23:07
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
merhaba gulrose ,
hotmaie giremiyorum sorun var,
gonl hanmla konustum yari ucret alicak, 75 tl .yeri capanin irdaymis, oraya gelen arkadaslara yarimci olabilecegini soyledi, ucret hususunda, birde biliyorsunuz marmara universitesinde doc.dr kendisi.sanirim fakulteyede giderseniz orda ssk anlasmasi var.
senin ismini verdim gulrose, yain arayip randevu alabilirsin.
sevgiler,
gecmis olsun..
gonul hanim tel0532 377 88 78
13
Mar
2013

09:57
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gulrose, (İstanbul)
Merhaba Çiğdem ,

Yardımların için çok teşekkürler .Hemen arayacağım.
Çapa bana yakın..seni haberdar ederim.

13
Mar
2013

10:15
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gulrose, (İstanbul)
Merhaba,

Azönce gönül hanımla görüştüm..cumartesi 10 30 a randevu verdi.Dua edinde birşeyi olmasın kızımın..amin
Çiğdem çok sağol tekrar:))))
13
Mar
2013

10:48
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
gulrose senin adına çok sevindimmmmmm.umarım hiç bişeyi çıkmaz yavrunun.gidince bizide haberdar et olur mu?
minik kızını ve seni öpüyorum.
13
Mar
2013

10:50
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
gulrose sana gönül hanımın tam adresini yazabilirim istersen.
bana mesaj atmıştıda.
13
Mar
2013

11:33
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
sevindim gülcügüm haberlerinizi bekliyoruz.bende kısmetse nisan da götürmek istiyorum 6 nisan cumartesiye alabilirsm.
13
Mar
2013

12:09
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
çiğdemcm 3 tane mail attım sana
13
Mar
2013

12:21
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gulrose, (İstanbul)
Teşekkürler gamze
banada adresi mesaj olarak attı.vakıf gureba tarafını biliyorum inşallah kolayca bulurum
bu arada gamze sen çocuğunu götürdünmü gönül hanıma???
13
Mar
2013

12:22
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gulrose, (İstanbul)
elifçiğim ilk aradığımda sen olduğumu sandı şehir dışından gelecek sizmiydiniz dedi:))))
yok oda başka arkadaş dedim...
sağolsun çiğdem hepimiz adına konuşmuş...
bu arada doktor amcamda yazdığın soruyu ve cevabı gördüm..
bende o sitede yazacaktım artık haftasonu sorarım..
dua edin kızlar kızım için tüm bebeklerimiz için
Allah a emanet olun öpüldünüz
13
Mar
2013

12:48
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
sagolsun çiğdem gerçekten iyi bir insan yardımsever onun yaptıgını çok az insan yapar.

haberlerini bekliyoruz.umarım yolunda geçer herşey.ben nisan 6 cumartesi alabilirsem o zaman düşünüyorum.2 hafta yada bir hafta kala aricam.

demek gördün doktor amcamı kitle olursa zor demiş.inşallah benim kızımda kitle yoktur.kızım için site site dolaşıyorum işte napim:(
13
Mar
2013

13:20
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gulrose, (İstanbul)
selam elif,
kızındı galiba boynu için hiç usg çekmedinmi?orda belli oluyor zaten
benim kızımda mesela sadece hafif kalınlık var
13
Mar
2013

13:34
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
arkadaslar,
rica ederimde onemli birsey yapmadim, sadece gonul hanima sizden bahsettm yardmci olurmusunuz demeden zaten yarimci olurum dedi,
yeterki bebeklerimiz iyilessin, hic onemli degil bir teleon gorusmesi sadece yaptim.
buarada gonul hanim umarim ikinizin bebegi icnde guzel seyler soyler, ama sakin hosunuza gitmeyen bisey soylerse uzulmeyen, inanin verdigi egzersizlerin birazini bile yapinca fayda ediyor,
en azindan dalinda en iyi uzmanlardan biri gormus olucak bebeginizi iciniz rahat eder.buarada benim bebegim iyilesmisti sonra tekrarladi, simdi daha yogun bir program verdi gonul hanim tekrar duzeldi.
yurt disinda bir doktorun yabanci makalesini okudum, oda diyorki .bebek tam anlami ile saglam yuruyene kadar, tortikolisli bir bebek fizik tedavici bir uzman tarafindan ara ara kontrol edilmelidir.kafasini egmesi daha once duzelse bile bebek tam dengeyi kurup yuruyene kadar riskli durumdaymis. yani 1/ 1,5 yas sanirim burada sinir.
sevgiler..
sevgiler,
13
Mar
2013

14:50
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
gülcüm ilk teşhis için ultrasona koydular.ben o zaman kızıma mama hazırlamak için hastanenin bebek odasına gitmiştim tam o sırada eşimi almışlar içeri.teşhise usg çeken doktor işte bilmem kaç çapında tortikolis felan die yazmış dio eşim.kitleden felan bahsetmedi diyor.bizede usg çıktısını vermediler.ve her g,ttigimde tekrar usg istedim gerek yok dediler.

olsun çiğdemcm telefon görüşmesi yapmanda önemli bizim için.evet dedigin gibi uzman biri görmüş olur burdakiler benim kafamı karıştırdı bihayli hatta en son gittigm fizyot
13
Mar
2013

14:50
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
gülcüm ilk teşhis için ultrasona koydular.ben o zaman kızıma mama hazırlamak için hastanenin bebek odasına gitmiştim tam o sırada eşimi almışlar içeri.teşhise usg çeken doktor işte bilmem kaç çapında tortikolis felan die yazmış dio eşim.kitleden felan bahsetmedi diyor.bizede usg çıktısını vermediler.ve her g,ttigimde tekrar usg istedim gerek yok dediler.

olsun çiğdemcm telefon görüşmesi yapmanda önemli bizim için.evet dedigin gibi uzman biri görmüş olur burdakiler benim kafamı karıştırdı bihayli hatta en son gittigm fizyot
13
Mar
2013

14:52
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
erapist genç bi kızdı.bi saga yatır dio bi sola sonrada sagımı solumu karıştırıyorumda ben biraz dedi:)benim kafamamı hepten karıştırdı.bide sagdada soldada spazm var dedi.spazm olsa agrır aglar bikere.neyse bakalım gönül hanım ne diycek sevgilerr.
13
Mar
2013

17:31
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
aman elif, sakin bir daha ona goturme ne demek sagimi solm aristiriyorum,bunun ne kadar onemli bir husus oldugunu bilmiyor mu.
benimde ilk gittigim fizyoterapist, birde yeri var kendine ait adi canan sepetci sakin gitmeyin derim, bizi mahvetti 1 ay bosuna egzersiz yaptik, onun yuzunden.bebek sola egior kafayi ona ragmen bu sag tortikolisti ilk geldiginizde simdi sol olmus diyor.aah ben ona neden kizmadim, mahvetti bizi bebegimi 1 saat deli gibi aglatti, ama ne aglama bede salak gibi onla agladim.banada diyor ki simdi aglamzsa sonra aglar.tamam bebek aglar bazen gonul hanimdada agliyor, o an istemiuor hareket yaptirmak aglior, ama 5 / 10 dakka hareketleri gosterene kadar.ama o resmen saatlerce aglatti.sonrada nerdeyse Allah korusun bebegi skoluoz yapacakti, benimde o aralar bebegi tasimaktan boynumda bir kemik cikmis, o gun farketim ondan akil alaim dedim.bana dedi kifoz baslangici.yani kamburluk baslangici.sonra profa gittim.hic biseyim yok.film cektirdim.o kemikte kendiliginde duzeldi .yani Allah oylelerinden korusun bizleri.Allah iyi doktorlarla karsilastirsin, isini bilen kisilerle bizleri muhattap etsin, vijdanli insanlarla bebeklerimizi muhattap etsin.Amin.
sevgiler..
14
Mar
2013

09:21
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
amin cnm.Allah iyilerle karşılaştırsın hayatta herzaman.orda başka bi fizyoterapist daha vardı onada sordum bebegimi yüz üstü yatırdıgım zaman sag kulagınn üstünemi sol kulagının üstünemi yatırayım diye.cevap: artık geç kalmışsın o bir genç kız nasıl isterse öyle yatar.:))
inşallah düzelir bebeklerimiz.bu günleri gülerek hatırlarız.

sevgiler.
14
Mar
2013

09:27
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
cnm yukarıda yazılarda gülsün gürel die bir fizyoterapstten bahsetmişiz.sen götürmüşmüydn ona merak ettim çiğdem.
14
Mar
2013

11:05
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
gulrose,götürdüm denizi bende gönül hanıma.gercekten ilgilendi epey.hafifmiş bizimki ama malesef hala egiyor basını.hiç aynaya tutmak istemiyorum yüzünü.moralim sürekli bozuluyor.her gördüğümde ilk günkü gibi üzülmeye devam ediyorum.sinirlerim bozuk anlıcan.nelerle teselli ediyorum sürekli kendimi bir bilsen.neler diyorum içimden.allahım ne zormuş yaaaa.
faceden arkadaslar cocuklarının fotolarını koyuyo ve ben sürekli bakıyorum basını egmişmi?yüz asimetrisi varmı ? diye.eşim kucagına aldığında sürekli kavga ediyoruz,öyle tutma,bak gene egdi basını,bırak elleme su cocuğu diye.huzursuzluk cıkarıyorum sürekli.kimse dokunsun istemiyorum cocuguma.hep daha kötü olucak gibi geliyo.
zor yani.neyse sizinde canınızı sıkmıyım.
allaha emanet olun.
14
Mar
2013

11:13
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
ciğdem cim sen nasılsın?

14
Mar
2013

11:39
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
gamzecm aynen aynada daha belli neden acaba ben bakınca o kadar belli degil aynaya tutunca çok belli.bende öyle eşime laf anlatmaya çalışmaktana bıktım.dikkat et diye diyee diilimde tüg bitti.ayrıca resimlerni rahatlıkla koyabilirsn en ufak bile belli degil merak etme.:)
14
Mar
2013

13:58
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gulrose, (İstanbul)
gamzeciğim Allah tüm bebeklere bebeklerimize şifa versin...
dua edin ki en azından çocuklarınıza siz bakıyorsunuz. ben ise çalışan bir anneyim..benim kızıma kv bakıyor..çocuğumu kontrol bile edemiyorum..anca gece..oda ne kadar etki ediyorsa artık
bende çok üzülüyorum ...çalışmazsam heralde kafayı yerdim..
gönül hanıma da götürdükten sonra ne yapacağıma karar vereceğim..
14
Mar
2013

14:05
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
gulrose canım,
tek maasla gercektencok zor.bende izindeyim.calışırım diye düşünmüştüm ama malesef saglık problemleri çıkınca erteledik.sıkışıyoruz bizde maddi yönden ama ne yapalım :(
seni çok ii anlıyorum canım,işe giderken nasıl aklının kaldığının farkındayım.kendimi senin yerine koyabiliyorum.zor gercekten.allah yardım etsin hepimize.
elifcim benimde dilimde tüh bitti, basımdada sacım bitecek galiba :(.sinir harbi resmen yasadıklarım.offfff.
belli degil diyosun ama ben görüyorum yaaa vede biliyorum ya :( o bana yetiyorda artıyor bile.
herkesin içini kararttım gene:(
kusura bakmayın kızlar.gene karamsar bi günümdeyim.
14
Mar
2013

14:22
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gulrose, (İstanbul)
selma gamze,
durumu daha kötü çocuklar var.biz halimize şükredelim...
hadi kızlarrr bırakalım karamsarlığı..bebeklerimiz iyileyeşecek Allahın izniyle ve bu yazdıklarımıza gülerek bakacağız..
Çocuğumuzun en güzel dönemlerini böyle mahvetmeyelim tadını çıkartalım...bırakın artık araştırmayı oluruna bırakın..
bir tavsiye daha ben çok bunaldığımda kitap okuyorum...çok iyi geliyor tavsiye ederim..hepinizi ve bebişlerinizi öptüm..
14
Mar
2013

14:57
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
mtb arkadaslar,
ben gulsm gurellden , yeri atasehrde.180 tl ucreti.bahsrttm,onada gittim.oda iyi bir fizt.onun teknigi gunde bir defa bir program veriyr o kadar.feride bilir var (250 tl ucreti) birde onada goturdum.zaten feride, gulsum ve gonul 3 de capadan mesai arjadasi sanirim.ucunude tavsiye ederim.ben eve gelmesi vede konusmalarinin daha net olmasindan dolayi gonulu sectim.
srvgiler..
14
Mar
2013

19:02
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
gamzecm bendede saç kalmadı sürekli dökülüyor.agzımdada yaralar çıkıyo geçiyo bidaha sürekli:(bende öyle çok karamsarım bana baya var gibi geliyo inşallah yanılırım gönül hanımdan güzel şeyler duyarım.

gülcüm haklısın daha kötü çocuklar var bende sürekli kendime kızıyorum bu kadar taktıgım için.ama annelik işte.tedavisi mümkün olan bi hastalıgı başaramamak korkutuyo insanı.düzenli bilinçli yapabilsek geçicek ama yapamadıgımız için üzülüyoruz.bakalım göl hanımın göstrcgi hareketleri yaparız inşallah.benim kızım çok direniyo yaptırmıyo ama bişekilde yapmam gerekiyo.

çiğdemcm adı geçmiştiya ondan merak ettim.sen bayagı bi uzmana göstermişsin kızını Allah emeklerinin karşılıgını versin bebişin iyileşsn tez zamanda.bizimkilerde tabii.

artık elimden geleni yapcam takdir Allahın inşallah düzelir.

sevgiler
14
Mar
2013

20:24
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
mrb eskikerden atanur hanmi merk ediyorum ben,
acaba bebeginin tamamen gecti mi tortikolisi, akiskanliktan egiyor falan dmisti.
atanur hanim hala siteye giriyorsanz bize tavsiye edeceginiz birseyler varsa, paylasirsaniz sevinirim,
sevg,
14
Mar
2013

20:33
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
arkadaslar sizdede mi, benmde agzimda hayatimda yara cikmamisti, benmde surekli agzimda yra cikiir herhalde dislerimi sikmaktan diyirum.geceleri dilimimi istiriyorum.saclarimda dokuluyior.birara durmus gibiydu yine basladi. valla bende hic bebegimin tadini cikaramiyorum, her tasimamda oturtmamda , banyo yaptirmamda vs. hep dikkat etmekten cok yoruldum.butun gun sadece onla ilgilenir oldum bu egzersizleri yapmak icin, ne yemek yapiyorum ne kendime bakabiliorum.arada iste ipadi alip foruma bakiyorum o kadar.
buarada biz tasiniyoruz buaralar nete giremeyebilirim.
umarim haftasonu gulose gzel seyler duyarsin, herkesin guzel haberlerini duymak dilegiyle,
sevg,
15
Mar
2013

09:30
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
kolay gelsin çiğdemcim.taşındıktan sonra gelirsin bekliyoruz.
tortikolisli bebek anneleri belirtileri olsa gerek saç dökülmesi ağız yarası huzursuzluk stres:)inşallah geçer bunlarda bi gün.
eve atanur hanımın tavsiyeleri içi olur.

öptm seni ve bebişini
sevgiler
16
Mar
2013

11:28
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
gülcüm nerdesin merak ediyorum ne dedi gönül hanım bekliorum seni.

sevgiler
16
Mar
2013

17:39
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gulrose, (İstanbul)
öncelikle herkese selam kızlar ..normalde haftasonu nete pek girmiyorum ama benden haber beklersiniz diye girdim ve bekleyenleri gördüm..
muayenenin nasıl geçtiğini anlatmadan önce gamzeyle tanıştık ve güzel oğlu denizle onlarda muayane oldular dünya küçük:))))

birincisi gönül hanım gerçekten çok ilgili ve yumuşak bir insan
kızımı görür görmez çok önemli bir eğriliği yok dedi ben rahatlatmaya çalıştı önce anlayacağınız..
hareketleri gösterdi gerçi kızım çok ağladı ama sağlsun gösterddi..neler yapmama gerektiğini yatış şekillerini tutuş şeklini gösterdi.unutmadan mutlaka yanınzda foto makinesi veya foto çeken bir cep telefonu bulundurun tutuş şekillerinin fotoğraflarını çektirdi bana...şimdi neler yapmam gerektiğini aşağıda yazacağım ...başka anneler içinde örnek olsun
16
Mar
2013

17:44
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gulrose, (İstanbul)
Benim kızım sağ tortikollis ona göre yazıyorum..
1)sağa 15 kez 10 a kadar sayarak germe ama bayağı bir geriyorsunuz.
2)sağa 15 kez 10 a kadar baktırmak tab ibunu siz ellerinizle yapıyorsunuz.
3)fış fış kayıçı oynatmak bunuda omuzlarından destek vererek yapıyorsunuz
4)sola yastıksız yatış.benim kızım gibi kendini döndürüyorsa yağının arasına yastık koyun dönemiyorlar:))
5)sağa sert yastıkla yatış.en güzeli tuz poşetleri olurya bunu bir kumaşa raıp onun üzerine yatırmakmış.Ben bimden aldığım 2 kiloluk şeker paketini ince birkumaşla çevreledim onun üerinde yatıracağım..
6) taşırken sağ boynunu gerecek şekilde yan taşıma

BENDEN ŞİMDİLİK BU KADAR GÖRÜŞÜRÜZ....
benim kız durmuyor:((((
16
Mar
2013

19:49
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
sevindim cnm güzel haberlerle gelmene.egzersizleri 15 kez demişsin tek seferdemi yoksa 5şer 5şer günde 3 kez yapabilimyz.sağa germe dedigin.sol kulak sol omuza degecek ssag gerilmiş olacak degilmi.
uyurkende yapabilirmiymişiz.gönül hanım günlük taşıma şekillerini gösterdimi mesela oynarken yerde yatarken nasıl pozisyon vericez.


bende şeker paketini sardım ama 2 kg lik azmı geldi ne:)

evde denedinmi hiç yaptırıyormu bebegin.

sevgiler..
18
Mar
2013

09:16
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gulrose, (İstanbul)
selam elif;
evet sol kulak sol omuza gelecek şekilde geriyorsun
günde 5 kez olacak
oynarken yada yemek yerken birşey yapma bırak istediği gibi hareket etsin dedi.
birde ben 2 kiloluk şeker paketini nasıl anlatsam
ince bir yün yastığı vardı kızımın ikiye katlayınca paketi çevreliyor .yastığı ikiye katladım içine bu şeker paketini koydum sonra kaymasın diye koli bandıyla bantladım sonrada bir kılıf daha geçirdim böylece iki paket üst üste yatıyor gibi oldu..
bu arada kzıım çok ağlıyor çok zor yapıyoruz..moralim sıfır anlayacağınız:(((
günde 5 kere 15 kez:(((
18
Mar
2013

21:37
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
gulrose cum ,
öncelikle merhaba.bizde sizle tanıştığımıza cok memnun olduk.kızın tam bir pamukcuk :).
gönül hanımı anladığım kadarıyla sizde çok begendiniz.bizimde seansımız ii gecti.çok güzel anlattı gene neler yapmamız gerektiğini.yeni hareketler öğretti.ben gercekten seviyorum gönül hanımı.çok yalın ve düz bir anlatımı var.anlamadığını yeniden gösteriyor.ilk önce evde neler yaptığımızı sordu bize vede gösterttirdi.daha ii olmuş oğlumun boynu.ama tam gecmemiş.işte yeni hareketlerle daha ii olcak insallah.
18
Mar
2013

21:46
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
gulrose,
ilk baslarda yaptırmaması çok normal canım.zamanla alışır insallah vede yaptırır umarım.sizede göstermiştir herhalde tuz torbası dışında nasıl yatmasını .hani su kafası yanda yüz üstü olan yatmayı diyorum.bize epey bi ii geldi o yatış pozisyonu.çıngıraklarla vede oyuncaklarla hep saga baktırıyorum ben.ama illahaki çıngırağa gerkte yok canım.renkli ciips poseti olur yada cikolata paketi.hışır hışır yaparsan onada bayılıyolar.
bende çok agladım vede psikolojinide biliyorum canım.çok zor.tesellide boş.yaradanım umarım tez zamanda dermanınıda verir.
peki gönül hanım cok ileri seviye falan dedimi?yoksa hafifmi dedi.?kitle yada sertlik varmıymış kasında.
birde elif mail adresini istemişti senin.istersen benide kaydet sen.çünkü arada forum calışmıyor.ordan yazışırız gene.
haydi ii akşamlar.allah şifa bekleyen tüm yavrulara şifalar versin.kib.öpüyorum.
18
Mar
2013

21:48
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
elifcim,
hotmailim çalışmıyor benim.nasılsın canım?kızın ne alemde?umarım hersey yolundadır.
görüşmek üzere.
18
Mar
2013

21:55
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
ciğdemcim,
hotmailim çalışmıyor :(
öncelikle yastığımız vede dönencemiz geldi :).bizim paşa kurbaga bayıldı bende tabi :)yastığımız havalanmada balkonda 3 gün sonra kullanıma hazır olucak insallah.tesekkür ediylruz sana.tecrübelerinde esirgeme bizi :)
sabah maillerini okudum canım.tortıkolısın kalıtımsal olmadığını biliyodum.tesadüfmü acaba 3ününde olması?cok sasırdım.gercektende deniz dönmeye basladığından beri gene ara ara sapıtıyor boynunu.sürekli kafasındayım çocuğun.azıcık bi boşla.hemen egiyor.
bu arada canım isterseniz bize gelin demeyi o gün unutmuşum.heyecandan birde yorgunluktan.esim sizi gece işten gelince alabilir istersen.yük falanda olmazsınız :)
yemek işini bi şekil hallederiz, dert etmezsen :).
yıldız hanımın kontrolu ii gecti.aşı vardı o biraz sıkıcıydı işte.neler yaptığımızı sordu.
18
Mar
2013

22:15
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
bi kucagına alırmısın dedi hemen.anladığım kadarıyla not almış elindeki kagıda.boynumuz biraz egik hala dedim ben.çok hafif yok korkulacak bişey dedi.asma dedi direk suratını bana.gönül hanıma gidiyoruz dedim ben.neler gösterdi dedi.hareketleri birde ona tekrar ettim.tamam dedi.umarım içini karartmamıştır gönül hanım dedi.yok dedim.anlattı nasıl yapmamız gerektiğini dedim.sonra rutin kontrolunu yaptı.
18
Mar
2013

22:17
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
sen neler yapıyosun ciğdemcim?sizin kontroller ne zaman?
hadi öptüm.kib.
18
Mar
2013

22:31
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
ciğdemcim gönderdiğin yazılar içinde çok sagol.
su bi gercek demekki , hep takip etmek sart bizim bebeklerimizi.1 bir bucuk yasına kadar hep tepesinde olucaz demekki.
sagol yazılar için.
19
Mar
2013

08:59
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gulrose, (İstanbul)
selam gamze
gönül hanım kitleden bahsetmedi.Zaten usg sonuçlarına baktı.
ellede muayene etti.çok bir eğrilik yok dedi.
sen yüz üstü yatmaktan bahsetmişsin ama bana böyle birşey demedi.
sadece sağ yatırırken yastıklı yatır sola yatırırken yastıksız yatır dedi.bende bunu uyguluyorum.
birde taşıma ve hareketleri gösterid o kadar..
gönül hanımada soracağım ama sizede sorayım ben o gün sormayı unuttum siz çocuklarınızı sırt üstü yatırıyormusunz?
yatırınca nasıl yatırıyorsunuz..
öpüldünüz..
19
Mar
2013

09:31
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
sırt üstüde yatıyorum.özellikle gece.istediği gibi yatsın diyo gönül hanım geceleri.deniz zaten sürekli degiştiriyor kafa seklini.o yüzden gece pek dokunmuyorum.normalde gündüz yüz üüstü saga bakacak sekilde kafasını cevirerek yatırıyorum.elinide yanına yüzünün oraya koyuyorum.
19
Mar
2013

09:46
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
merhaba hanımlar.gülcüm 15 kez 5 kezmi yani 75 kez günde:((hayatta yaptırtmaz.ben 5 tane zarzor yaptırıyorum.daha kafasını eller ellemez bagırıyor.oynatarak kandırıyorum oda anca beş altı kez yapmama müsade ediyor.tekrar kontrole ne zaman çağırdı.

gamzecm iyiiyz sen nasılsn.aynı işte:(yorgun üzgün.çiğdem taşınmışmı acaba.gelmedi foruma.

öptm hepinizi sevgiler.
19
Mar
2013

09:52
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gulrose, (İstanbul)
selam ben gecede sırt üstü yatırmak istemiyorum.
mesela sağ yastıklı yatırıyorum 1 -2 saat uyuyor sırt üstü çevirip 1-2 saat öyle yatıroyurum sonrada sola yastıksız yatırıyorum
ben kızımı doğdu doğalı hiç yüz üstü yatırmadım..zaten şimdi yatırmaya kalksam istemezde..
ya kafama takılan birşey var benim kızım sağ tortikollis bu hastalığı olan bebekler sağa dönmezmiş benimkide bıraksam tüm gün sağa döner sola dönmez.mesela gece sırt üstü yatırdığımda direk sağa dönme istiyor ama kafasını eğerek bende boynunun arasına havlu koyuyorum...
ne yapacağımı şaşırdım yaaa
19
Mar
2013

09:56
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gulrose, (İstanbul)
selam elif evet 5 kez 15 defa
yani şöyle kafasını sağa 15 kez çevir her çevirmede 10 sn beklet
birde sağ boynunu ger aynı şekilde
evet benim kızımda çok ağlıyor ama yapıyorum işte
zamanında yapmadık böyle oldu:(((
benim kızıma babaannesi bakıyor onada öğrettim oda yapıyor.
gerçi dün 4 kez yapabildik olsun onada şükür:DDDD
19
Mar
2013

10:03
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
gülcüm,benimde sag tortıkolıs,ama benim cocuğumda saga dönük uyuyodu hep.bende senin gibi düşünüyodum.rotasyon problemimiz yokmuş bizim.yani saga dönmesinde problem olmayabiliyomus.kimisi ise hiç dönemiyomuyos saga.
yüzüstünü gündüz kontrollü yatırıyorum.yani basında bekliyorum uyurken.cünkü basını bazen cevirmek istiyo ve uyku sersemi gömüyo kafayı.bende daha önce hiç yatırmamıştım yüzüstü ama artık yatırıyorum.
19
Mar
2013

10:06
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
kızlar,birde karnının üstüne yatırın bol bol.onunda cok faydasını gördük biz.çiğdem demişti.sagdan hep uyarıcı verdim.gerci siz bizden büyüksünüz ama faydası olur herhalde.
20
Mar
2013

14:15
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gulrose, (İstanbul)
selam kızlar,
kimseden ses soluk çıkmıyor ne yapıyorsunuz nasıl gidiyor.
Birşey sormak istiyorum çocuğunuzun gözünde kayma varmı.
yani tortikollis gözd ekayma yapıyormu?
20
Mar
2013

17:17
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
gulrosecum,
tortıkolıste olabiliyomuş diye biliyodum ama sen bi arastır istersen.
öyle bişey mi oldu yoksa?
21
Mar
2013

10:41
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gulrose, (İstanbul)
selam gamze ,
kızımı sende gördün ..çok eğmiyor kafasını usg sonuçlarında hafif olarak bir şey var deniyor
acaba kafasını eğmesi tortikollistende değilde gözle ilgil ibir prolbemindenmi kaynaklanıyor diye düşünüyorum:((((
çünkü benim yeğenimde göz problemi nedeniyle kafasını eğiyiyordu
27
Mar
2013

09:13
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gulrose, (İstanbul)
niye kimse yazmıyor..herkes nerde:((((
27
Mar
2013

18:26
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
burdayız cnm nasıl gidiyor egzersizler.
30
Mar
2013

19:12
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
gulrosecum,
aklımdasında bir türlü yazamadım.bi arada gene calışmadı forum.kusura bakma canım.
gercekten egmiyordu basını ama cok sarılıydı.zıbınla görünce daha ii anlaşılır diye düşünüyorum.
gönül hanım ne dedi canım.bi onu ara sor istersen.tortıkolıs olan tarafta göz kayar diyede sankli okumustum gibi hatırlıyorum.
peki egzersizlerini yapabiliyomusun?gönül hanım gec falan kalmışsınız gibi bişey dedimi?nasıl buldu boynunu.
hadi öpüyorum canım byeee
30
Mar
2013

19:13
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
elifcim sen nasılsın canımmm?
31
Mar
2013

22:14
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
mrb gamzecim,
uzun zamndir ben giremiyrum foruma, dn dayanamadim yildiz hanim muayenesnden sonra euromed diye birmerkezde bebegimin tortikolis mi diye baktirdim, tortikolis degilmis yada iyilesi bilmiorm.yildiz hanm zaten iki aydir gecmis diyordu ama hala bazen kafasin egiyor, onde kucagimizda yuzu karsiya donuk tasirken, ama genelde yukari dogru bakarken sanirim egiyir ilmiuorm.
ama boyun kaslarinin boyu esit cikti bir sertli vs. de yokmus hersey normal cikti, raporda maasallah.kafasini hala bazen egdigi icin ben yine egzersizlere devam edicem ama bebegiminde tuortikolis olmamasi cimi cok rahatlatti.
gamzecim bence sende ultrasonla baktirt , sennkide cok hafif belki gecmistir.insallah.
hepimizin bebegine Allah saglik sihhat versin diyorum,
sevgiler, acil sifalar..
iyi geceler...
1
Nis
2013

08:56
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gulrose, (İstanbul)
günaydın kızlar
zorlada olsa kızıma egzersizleri yaptırmaya çalışıyorum.
yatış pozisyonlarınida dikkat ediyorum.
ama sanki gözünde kayma oluyor.
göz doktorunuda götüremedim hala:(((
ne yapacağımı şaşırdım...
çiğdem senin için çok sevindim darısı başımıza
1
Nis
2013

19:27
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
merhaba hanımlar.iyiyim gamzecim sen nasılsın.istanbuldayım bi yaknımız vefa etti duruma göre bakayım kızımı ya bu hafta sonu ya bidahakine gösterirrim gönül hanıma.çiğdemcim sevindim senin adına emeklerinin karşılığını aldın darısı başımıza.gülcüm bizim kızın gözlerde bi tuhaf ama çocuk doktoru bişey yok diyo yinede gösteririz be üzülme ölümden başka herşeyin çağresi var.Allah dermansız dert vermesin.bizim bebişlerimizde iyileşecek Allahın iziyle.


sevgiler.öptm minik bebişlerinizi
5
Nis
2013

19:46
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
çiğdemcim,
nerde yaptırdın.birsürü yerde varmışta.
http://www.euromed.com.tr/Default.aspx
bakıyorumda, sen hangisine gittin ve ne dedin?tortıkolıs için faalan mı geldin dedin?
peki sonra yıldızı arayıp dedinmi?yokmuş diye?
neden egiyomuşki o zaman?
5
Nis
2013

19:48
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
gulrosecum,
bende bugun gittim göz doktoruna,ama bizim göz kanalımız tıkalıydı :(. mikrop kaptı yine. çok kötü olmuştu.göz doktoruna gittik.sordum varmı diye sasılık.daha çok küçük yok gibi ama dedi, totıkolıslı bebeklerde olabiliyo dedi.
5
Nis
2013

19:49
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
elifcim
sizinde basınız sagolsun.umarım götürebilirsin gönül hanıma.ii haberlerini bekliyoruz.kib.bye
5
Nis
2013

19:51
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
çiğdemcim gercekten çok sevindim senin ve fıstık kızın adına.
sesin kötü gelmişti, üzülmüştüm, ama haberin beni inanki çok mutlu etti.
5
Nis
2013

19:54
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
kızlar,
bazen bende öyle üzülüyorum ki vede yoruluyorum.gözünü ihmal etmiştim,boynuyla uğrasırken.göz masajlarını bırakmıştım, çok kötü oldu :(.sasırıyorum bazen ne yapıcagımı.sürekli denizin kafasında olmak çok yorucu oluyo.bazen boşluyorum,içim içimi yiyo.resmen biri içimi kemiriyo.ötelemek istiyorum.ama egiyoya basını ... :(
6
Nis
2013

11:22
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! cigdem, (İstanbul)
mrb arkadaslar,
gamzecim 7 ayda yildiz hanim tum bebekler icin kan , idrar ve ultrason istiyor.ultrasonda organ gelisimine bakiyorlar.
biz yildiz hanima gittik sabah hafif egiyordu sonra ben cikmadan once gremesini yaptim yildiz hanimda egmedi gayet tuttu diumduz basini yildiz hanim biseyi yok dedi arik unut bence dedi ama, yinede egzersizleri abartmadan yap dedi.egzersizin bir zarari olmaz dedi.sonra ultrason merkezinde euromed fenerbacede olan yildiz hanimin muayenesine gelmeden, cok yakin, zaten oraya o yonlendirdi.bende orda ultrason yaptiriken yildiz hanimi araim ben boynunada baktirmak istiyorum dedim, ida gerek yok desede ben yaptirdim.bana istek kagii yolladi tortikolismi diye bakilsin die.maasaalah allahima sukurler olsun cikmadi bisey.
neden kafasini egiyor ilmiyorum, yalniz pozisyonel tortikolis diye bisey var.feride bilir demisi pozisyonel tortikolisdiye, sertlik ve kisalik yok demisti 3,5 aylikken gittigimizde, belki ondandi bizimki.pozisyonel tortikolisi arastiriyorum pek ir bilgi cikmiyor.birde aysegul bursalida demistiki bu bebekte tortikolis yok, kafa sekli bozulmus duzeldikçe boynunu egmezi duzelir demisti.artik bende bilmiyorum, bazen neden egiyor. biz goz muayeneside yaptirdik bir sorn yokmus, buarad yildiz hanamin nisantasinda ozellikle bebeklerde sasilik konusunda uzman tanidigi doktor var, onada sorabilirsin goz doktorunu gamzecim.
sevgiler
8
Nis
2013

09:22
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gulrose, (İstanbul)
selam kızlar benim kızım masaj yaptırmıyor ..artık ağlamayı geçtik yaparken sinirden kendini tırmalıyor.ellerinimi tutacağım masajmı yapacağım anlamadım moralim çok bozuk..
gamzeciğim senin oğlunun gözünde bir problemmi var ??neden göz masajı yapıyorsun..
bu göz masajı nasıl yapılıyor...Birde göz hastanesi olarak beyoğlu göz hastanesini tavsiye ederim.

öpüldünüz...
8
Nis
2013

12:40
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
gulrosecum,
denizin sol göz kanalı tıkalı.o yüzden sürekli sulanıyo.masaj yapıcam 1 yasına kadar.ama boynu cıkınca ihmal ettim malesef masajları :( .birde mikrop kaptı .gecen pazar hava güzel diye dışarı çıktık belkide o yüzden oldu.bende daha önceden götürdüğümüz göz druna tekrar götürdüm.damla verdi.biraz düzeldi ama masajlarını sakın aksatma dedi.bende bazen çok yoruluyorum uğraşmaktan.
8
Nis
2013

12:44
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
benim yüzümden gözü kötü oldu anlıcagın :(.gerekli ilgiyi gösteeremedim malesef.
yzdıklarına üzüldüm.senin kızın kac aylık oldu suanda.hadi öpüyorum.bye
8
Nis
2013

15:28
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gulrose, (İstanbul)
selam gamze çok geçmiş olsun
benim kızım 7,5 aylık artık istediğim gibi yatıramıyorum
masaj yapamıyorum
engel oluyor
yada kendini tımalıyor kızın boynunu düzelteceğim derken sinirlerini harap ettim:((((
8
Nis
2013

19:58
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
canım, gulrosecum
masaj yapmak gercekten zor hemde cok,anlıyorum seni.
ben kucagıma alıyorum denizi, otururken, büküyorum dizlerimi, oda kucagımda,hayal edebildinmi? bi o yana bi bu yana sallıyorum onu, o aradada germe yapmaya calışıyorum,çok işe yaramasada yapmaya calışıyorum,.bide öyle dene istersen canım.
benimde sol kol,boynumun sol tarafı hasat oldu inanki
8
Nis
2013

20:01
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
bende hep solda tasıyorumda denizi.
oda kucagımda derken dizlerimin üstünü kastettim canım.umarım anlayabilmişindir.
hadi bye
26
Nis
2013

09:05
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
selam hanımlar nasıl bebişler bende gittim gönül hanıma
26
Nis
2013

10:56
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gamze ekim, (İstanbul)
eeeee elif ne dedi gönül hanım, paylaşsana cok merak ettim canım, umarım ii haberlerle dönmüşsündür?
26
Nis
2013

19:52
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
aynı şeyler cnm taşıma pozisyonları egzersizler günde 5 defa 15 kez.ama kızım yaptırtmyor.iyice yaramazlaştı kucaktan inmiyo gemzek istiyo sürekli napcam bilmiyorum.yaptırısanız 4 5 aya geçer dedi ama nerde bizim cadı bildigin gibi degil.Allah yardımcımız olsun.
29
Nis
2013

11:24
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! gulrose, (İstanbul)
selam kızlar...
elif yazdıklarını okudum canım aynı beni kız..
hayatta yaptırmıyor..ayrıca istediğim gibide yatmıyor artık
atıyor yaztıkları...
büyüdükçe çok zor oluyor.
cumartesi randevumuz var bakalım ne olacak
dua edin kızlar:((((
30
Nis
2013

09:49
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! elif, (Sinop)
selam gül evet çok zorlaşıyo büyüdükçe günde 5 kez 15 kez hemde çok zor hatta imkansız.cumartesi gidince ne dicek bakalım burdan paylaşırsın.sorsana yaptıramayınca iyileşmezmiymiş hiç.bazen yaptırmıyorum sinirlenşyorum boşveriyorum.
27
Oca
2016

08:45
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! mercure, (Ankara)
Merhabalar,
Benim oğlumda da tortikolis var. Sol SCM kası sağ SCM kasına göre 2mm kısa. Oğlumun boynunda tortikolis olduğunu 40 günlükken anladık. Prof. Dr. Gazi Zorer kontrolünde her 3 ayda bir kontrollere gittik. Kendisi bize tortikolisin egzersiz ile düzelmeyeceği tıpta kanıtlandığını yapmamıza gerek olmadığını söyledi. Biz de kendisine inanarak çok fazla yapmadık ve oğlum 15 aylıkken son kontrolünde kesinlikle ameliyat olmasını yoksa düzelemeyeceğini söyledi, eşim ve ben şok olduk. Bunun üzerine Prof. Dr. Muharrem İnan’a gittik ve ameliyat olmasını gerek olmadığını egzersiz ile düzeleceğini söyledi. Muharrem Bey’in önerdiği Fizyoterapist Yrd. Doç. Dr. Gönül Acar’ın gözetiminde egzersizleri yapıyoruz, yararlı olduğunu ve düzeldiğini de görüyoruz. Prof. Dr. Gazi Zorer’e inansaydık oğlum şimdi boşu boşuna ameliyat olacaktı. Bir daha ne giderim ne de kendisini çevreme öneririm.
24
May
2017

16:01
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! başak, (İstanbul)
Çiğdem Hanım tot collar aldınız mı Türkiyede hiç bilgi yok sizden duydum araştırdım mantıklı geldi kullandınız mı?
26
Şub
2018

10:08
TORTİKOLİSLİ BEBEĞİ OLAN ANNELER!!!!! Bahar, (Ankara)
Merhaba benim bebeğimde devam tortikolis şuan 8,5 aylık. Acaba buraya daha önce yazanların Atanur Hanım bebeğinin alışkanlıktan dolayı eğdiğini yazmıştı şuan geçmiş mi? Ve diğer çiğdem hanım elif hanım gülrose hanım ve gamze hanım aradan yıllar geçmiş ama bu mesajı alırsanız geri dönüş yaparsanız çok memnun olurum.
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek