Forum Pediatri - Konular (Son mesaj tarihi,Mesaj Sayısı)

 
12
Ara
2010

08:13
Diş Çıkarırken Ne Kullanıyorsunuz? gonca, (Balıkesir)
merhabalar. 14 aylık kızım var 8 dişi var ama diş çıkarma olayı giderek zorlaşıyor bizim için. her bir dişi biraz daha zor ve biraz daha uzun sürede çıkıyor. şimdilik ara dönemdeyiz ama 9. için çok endişeleniyorum. bu dönemlerde kullandığınız rahatlama sağladığından emin olduğunuz bir ilaç vs. varmı? ben bir arkadaşımdan tamamen bitkisel olan teething tablets ilacını görmütüm ve verdiği rahatlığa bizzat şahitte oldum ama ilaç Türkiyede yok yurtdışındada şuanda piyasada kalmadığı için getirtemiyorumda. bu tarz bildiğiniz bişey varsa paylaşırsanız sevinirim..
12
Ara
2010

20:33
Diş Çıkarırken Ne Kullanıyorsunuz? ayşenur ışıkçı, (Konya)
evet gonca hanım dişleri giderek daha zor çıkacak hele azı dişleri diş jellerini deneniniz mi biraz da olsa rahatlatıyor
14
Ara
2010

07:34
Diş Çıkarırken Ne Kullanıyorsunuz? gonca, (Balıkesir)
denedim ayşenur hanım ama jeller anlık rahatlama sağlıyor sıkıntılarını hafifletecek bişeyler olmalı :( başka bilgisi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim..
14
Ara
2010

11:48
Diş Çıkarırken Ne Kullanıyorsunuz? zelal, (İstanbul)
merhabaarkadaşlar benim oğlumda 13,5 aylık diş sıkıntısı bizdede var iki gecedir uyuyamıyoruz ama doktorumuz hiçbir şekilde ilaç tavsiye etmiyor
14
Ara
2010

12:29
Diş Çıkarırken Ne Kullanıyorsunuz? pınar, (Bursa)
bizim ilk dişimiz çok zorlamıştı.komşularım soğan ver eline diş çıkan yere sürtsün dedi.verdim ve çok faydasını gördüm.rahatlattı kızımı.
14
Ara
2010

14:12
Diş Çıkarırken Ne Kullanıyorsunuz? zelal, (İstanbul)
Pınar hanım
teşekkürler denemekte fayda var en azından yan etkisi yoktur
15
Ara
2010

08:59
Diş Çıkarırken Ne Kullanıyorsunuz? ayşe, (İstanbul)
merhabalar bizim dr.umuzda havucu soyup kaynar suya batırıp 10-15 sn beklettikten sonra eline verin demişti çok güzel diş kaşıyor diş kaşıyıcıları önermemişti ayrıca jel vs de vermemişti.
15
Oca
2011

00:14
Diş Çıkarırken Ne Kullanıyorsunuz? Aysegul, (İstanbul)
Merhaba sabırlı anneler benim kizimda 7.ayını bitirdi,alttan 2.dişinide cikariyor ve ben bu donemde melisa çayının çok faydasını görüyorum,cocuğu müthiş rahatlatti tavsiye ederim arkadaslar
15
Oca
2011

09:35
Diş Çıkarırken Ne Kullanıyorsunuz? Naz, (Tanımsız)
benim kizimda cok zor dis cikartti, sürekli huysuz du, atesleniyordu, ben jel kullandim hep, baslarda faydasini görüyordum, ama diger disleri de patlamaya baslayinca jel de pek fayda etmiyordu sanki, geceleri hep agliyordu, hic uyuyamiyordu, bende bi arkadasimin tavsiyesi üzere, yatmadan önce bir cay kasigi calpol veriyordum, en azindan 5 saat deliksiz uyuyordu, sonra gece kalkiyordu, yine sabaha kadar agliyorduk ama:((( cok zor bir dönem gercekten,Allah herkese sabir versin, kizim o kadar cok agliyordu ki, artik bütün bina soruyordu, bu cocuk hasta mi da geceleri bu kadar agliyor diye:((( ama Allah`a sükür biz bitirdim bu dönemi, sadece 1 disi kaldi cikmayan:)
15
Oca
2011

23:03
Diş Çıkarırken Ne Kullanıyorsunuz? serap, (Diyarbakır)
eline pırasa ve yeşil soğanın beyaz kısmını verin biraz kemirsin diyor doktorlar
16
Oca
2011

17:18
Diş Çıkarırken Ne Kullanıyorsunuz? tuğba, (Rize)
serap hanıma katılıyorum benim doktorum da yeşil sogan sapının işe yarayacağını söylemişti.
16
Oca
2011

20:05
Diş Çıkarırken Ne Kullanıyorsunuz? pınar, (Yalova)
naz hanım benim kızımda 9 aylık dört dişide çıktı,şimdi beşinci geliyor,ve bu sefer çok çok zor:((bende sizin gibi diş jelini başlarda faydasını görürken şimdi fayda etmiyo.yine aynı sizin gibi 1buçuk aydır her gece yatmadan 1 ölçek kalpol şurup veriyorum,acaba bi zarar verirmi diyede düşünmeden edemiyorum.siz ne diyosunuz.
bu arada yeşil soğan sapını nasıl vermeliyim?
17
Oca
2011

08:38
Diş Çıkarırken Ne Kullanıyorsunuz? sibel, (Gaziantep)
benim oğlum 6 aylık ama bir aydır belirtiler var hele 1 haftadır sürekli uykuda ağlıyor ilaçlarda fayda etmiyor doktora götürdüm ilk dişimiz çıkana kadar böyle dedi ağrı kesici veriyorum ama fayda etmiyor yine çok ağlıyor diş için ilaçta vermiyor doktor sabaha kadar inim inim inliyor çocuk ne yapacağımı şaşırdım.
17
Oca
2011

14:27
Diş Çıkarırken Ne Kullanıyorsunuz? Naz, (Tanımsız)
siz calgel alin sibel hanim, eczaneye bi danisin.
21
Şub
2011

20:00
Diş Çıkarırken Ne Kullanıyorsunuz? özden, (Diyarbakır)
dentinox diş jeli kullandım ayrıca eline soguk havuç salatalık gibi şeyler verebilirsiniz
22
Şub
2011

10:40
Diş Çıkarırken Ne Kullanıyorsunuz? seçil, (İzmir)
pınar hanım bizim doktorumuz da 'camlarınız kirlenmeden camları silermisiniz?'derdi.calpol ateş düşürücüdür ve ateşlenmeden bebeğime vermemi önermezdi.ben de aşılardan önce verirdim calpol şurubunu.
5
Mar
2011

10:20
Diş Çıkarırken Ne Kullanıyorsunuz? ELİF, (Hakkari)
bende kızımın eline veriyorum yeşil soğanı bayılıyor.Bir dişimiz çıktı daha,rahatlattığını düşünüyorum,bir de kokusu olmasa :)
20
Haz
2011

16:46
Diş Çıkarırken Ne Kullanıyorsunuz? esra, (Ankara)
Diş çıkarma:

Çoğu bebek 6-7 aylık olduğunda ilk dişini çıkarmaya başlar. Nadiren de olsa bazı bebekler dişle doğar, bazıları 3-5 aylık erken, bazıları ise 9 ayda ilk dişini çıkarır Nadiren bir yaşına geldiğinde bile dişini çıkarmayan bebekler de olabilir.
Her bebekte değişik durumlar gözlenir, bazı bebeklerde diş çıkarırken çok fazla güçlük yaşanırken, bazıları da problemsiz diş çıkarır.

Bir bebek diş çıkarırken, diş etleri kızarabilir, şişebilir, acıyabilir ve bebek normalden fazla salya akıtır. Acıyan diş etine gelebilecek bir etki bebeğin ağlamasına neden olur. Bu dönemde bebek annesini tekrar daha sık emmek isteyebilir ve katı gıddaları reddedebilir. Böyle durumlarda birkaç gün sık emzirmek ve bebği katı gıdalar için zorlamamak en uygun davranış olacaktır. Ancak her salya akması ve diş kaşıntısı olan bebek kısa zaman içinde dişini çıkamayabilir ve bu belirtiler birkaç ay öncesinden başlayabilir.

Diş çıkarma sık sık soğuk algınlığı, ishal, ateş ve pek çok rahatsızlığın sebebi olmakla suçlanır. Ancak bu belirtiler diş çıkarma ile birlikte ise genellikle hastalık denemeyecek kadar hafiftir. Fakat diş çıkarma normal bir süreçtir ve kendi başına bir hastalık değildir, bundan dolayı diğer belirtiler görüldüğünde hele de şiddetli ise “sadece diş çıkarma” olarak düşünüp ihmal edilmemelidir. Özellikle 38’i, hele de 39’u geçen bir ateş kesinlikle diş çıkarılmasına bağlanmamalıdır. Bu durumda çocuk doktora götürülmeli ve ateşin sebebi araştırılmalıdır.

Diş çıkarma bir hastalık değildir. Eğer bebeğiniz de ishal, ateş ve kusma varsa doktorunuzla görüşün.

Diş çıkarma sırasında bebeğinize nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Ona ısırması için plastik bir halka verin. Buz dolabında soğuttuğunuz, su ve jel içeren diş çıkarma halkaları faydalı olabilir. Yanlız bu tür malzemelerin temizliğine dikkat etmek de çok önemlidir. Eğer yaşı uygunsa çiğnemesi için ekmek kabukları ve gevrekler elma ve armut parçaları verilebilir. Ancak bunların boğazına kaçmaması için mümükün olduğunca büyük boyda olmasına dikkat edilmelidir.

Eğer bebek hala çok acı çekiyorsa, acıyı dindirmek için çocuk doktorunuzdan diş çıkarma jeli isteyin. Ağrı kesiciler de faydalı olabilir. Jel ya da ilaçların hangi miktarda ve sıklıkta verilmesi gerektiği konusunda doktorunuzun talimatlarını dikkatle izleyin. Bebeğiniz çok miktarda salya akıtırsa çene altı ve ağız çevresi kızarabilir ve yara olabilir. Çocuk doktorunuzdan cildi yumuşatıcı ve koruyucu bir krem isteyin .


alıntı internette araştırdım umarım yardımcı olabilmişimdir.

Allah şifa versin
21
Haz
2011

13:29
Diş Çıkarırken Ne Kullanıyorsunuz? ilknur, (Hatay)
biz hiç jel kullanmadık 6 aylıkken başladı 25aylıkken bitti dişler şimdi 23 aylık işte.jel çıkmasını engelliyo dişe baskı yapıyo.agrısını dindirmesi içine geri itiyo dediler hiç kullanmadık doktorda gerek görmedi.
22
Haz
2011

17:18
Diş Çıkarırken Ne Kullanıyorsunuz? Pınar, (İstanbul)
Ben şimdilerde yeşil soğanın beyaz kısmını veriyorum. Enfeksiyonlardan koruyacağını tahmin ediyorum.
Yalnız bazen bebekler parça koparabiliyormuş. Köklerinin dibinden kesmek lazım açılmaması için, bir de gözünüzün önünde vermek.
23
Haz
2011

10:53
Diş Çıkarırken Ne Kullanıyorsunuz? esra, (Ankara)
evet pınar hanım haklı yeşil soğan işe yarıyor
Tez zamanda dişlerin çıkmasını ümit ediyorum hanımlar (hepimizin bebekleri için)
5
Tem
2011

11:59
Diş Çıkarırken Ne Kullanıyorsunuz? mevlüde, (İzmir)
merhaba pınar hanım
gözleri yanmıyomu bebeğin ? bende düşündüm vermeyi ama gözleri falan yanar diye korktum. havuç veriyorum ben sert hem suyunu şapırdanıyo hem kaşıyo. diş kaşıyıcığı önermedi doktorumuz onun yerine havuç salatalık ver dedi..
5
Tem
2011

22:16
Diş Çıkarırken Ne Kullanıyorsunuz? Pınar, (İstanbul)
Merhaba. Gözleri yanmıyor ama bazen soğan kokuyor kuzum. Köklerini keserken sapın kafasını çok uçurmuyorum. Çok parçalanmıyor. Belki o yüzden gözleri etkilemiyordur.
21
Ağu
2011

01:26
Diş Çıkarırken Ne Kullanıyorsunuz? fatma, (Kırşehir)
yalnızca beyaz kısmınımı verelim,ağızları acılanmıyormu peki,diş acısının yerine birde soğan acısı eklemeyelim sonra
21
Ağu
2011

16:18
Diş Çıkarırken Ne Kullanıyorsunuz? Pınar, (İstanbul)
Benimki rahatsız olmadı tadından, aksine hararetle dişliyordu soğanı. Yalnız parça kopmaması için yanında olmak lazım. Dişi çıktıktan sonra da vermedim belki koparır diye.
22
Ağu
2011

23:09
Diş Çıkarırken Ne Kullanıyorsunuz? fatma, (Kırşehir)
heran yanındayım zaten soğanla cebelleşirkende yanında olalım neçıkar :))) küçük melekler bi rahatlasınlarda :)))
29
Ağu
2011

02:06
Diş Çıkarırken Ne Kullanıyorsunuz? saniye avan, (Gaziantep)
Arkadaşlar, Devid 3ün diş için tek kullanımlık damlası var. Ben oğluma kullandım ilk dişleri çıkarken. Tavsiye ederim; ama sonraki dişlerde yine zorlandı. Şimdi 10,5 aylık ve 4 dişi var.
30
Ağu
2011

23:16
Diş Çıkarırken Ne Kullanıyorsunuz? fatma, (Kırşehir)
tek kullanımlık dediniz ya saniye hanım,ne zaman kullanmalıyız bunu,yoğun diş ğrısı çektiğini hissettiğimiz zaman mı
1
Eyl
2011

11:55
Diş Çıkarırken Ne Kullanıyorsunuz? saban, (Düzce)
calgel jeli vardı biz onu ara ara kullandık.birde eskiler pırasanın sert olan kökünü ısırttılarmıs diş i.çin iyi gelıyormus bız bunları denedık 7 aylıkken cıkmaya basladı ve cabuk cıkarttı
1
Eyl
2011

20:59
Diş Çıkarırken Ne Kullanıyorsunuz? mehtap, (Belçika)
merhaba hanimlar benim oglum 8 aylik ve ilk disini daha iki gun once patlatti ben jel almistim ama sonra doktorumdan ogrendimki o jeller sekerli oldugu icin simdiden bebeklerimizin dislerine zarar veriyormusuz ve ilerde curumesini daha kolaylastiriyormus. ben fitil kullaniyorum gunde 3 defaya kadar verebiliyorsunuz ben memnunum sizede tavsiye ederim eczanize sorun dis icin fitiller var.
2
Eyl
2011

00:13
Diş Çıkarırken Ne Kullanıyorsunuz? başak, (İstanbul)
benim bebeğim 10. ayın ıcınde ama hala dısımız yok ıkı uc gundur cok huysuzdu bugun o da kayboldu zaten once ustler kabardı doktor oyle soyledı bunun bı sırası yok mu bebeği alttakı dıslerınden once usttekılerı cıkaran var mı?
2
Eyl
2011

13:17
Diş Çıkarırken Ne Kullanıyorsunuz? alev, (İstanbul)
Bazı bebekler önce üst dişlerini çıkarabilirlermiş başak hanım.Bu şekilde çıkaran arkadaşlarımın bebekleri var. Benim kızımın önce alt 2 dişi çıktı, sonra üstler çıktı. Bizimde 10. aydan sonra ilk dişlerimiz çıktı. Bugün yarır görürsünüz dişleri sizde merak etmeyin.
3
Eyl
2011

05:37
Diş Çıkarırken Ne Kullanıyorsunuz? gözen, (İçel)
diş çıkarma süreci doğal bir durumdur...
ve busüreçte ilaç kullanmayıp beraber üstesinden gelmelisiniz.kullanılan her ilaç ateş düşürücü içerir..dikkat!!
bizde çok sıkıntı içindeyiz durum yüzünden.ama vermiyorum..ki denedim vermeyi sonuç aynı! ilaçlar belki kaşıntıyı bir süreliğine alıyor yada ağrıyı..ama huzursuzluğu geçirmiyor!
3
Eyl
2011

23:36
Diş Çıkarırken Ne Kullanıyorsunuz? fatma, (Kırşehir)
size yine katılıyorum gözen hanım sonuçta ağrısı olabilir diş döneminde ama ateşi yokken ateş düşürücü neden verilsinki yeni doğduklarınki gaz süreci gibi buda bir süreç hepimiz sabırla ve kolaylıkla atlatırız ins
11
Eyl
2011

00:07
Diş Çıkarırken Ne Kullanıyorsunuz? saniye avan, (Gaziantep)
Diş çıkarmadan önce kullanılmalıymış; ancak ben dişi çıkmaya başladıktan sonra kullandım.
30
Oca
2012

12:17
Diş Çıkarırken Ne Kullanıyorsunuz? Sevda, (Trabzon)
Sevgili anneler. Bende organik yaşamak ve bebeği doğal şekilde büyütmek istiyorum. İlaç kullanmaktan karşıyim. Diş cıkarma döneminde biz de bebeğimle çök çekmiştik.Ama ben Kamistad Baby jeli bulmuştum. Bu diş jeli ilaç değildir. Ağrı giderici özelik yok. Şekersiz. Diş etleri dindiriyor ve soğuklaştiriyor. Yani tamamen doğal.Bu jeli artık Türkiyede satılıyor, eczanelerde isteyın. Çök tavsiye ediyorum. Biz almanyadan getiriyorduk o jeli artık uraşmak gerek yok. Zaten alman malı. Güvenebilirsiniz. Onu reklamı görünce çök sevindim ve sizinle paylaşmak istedim.
Sgl..
14
Mar
2012

09:31
Diş Çıkarırken Ne Kullanıyorsunuz? gamze, (Gaziantep)
oğlum 3,5 aylık ellerı süreklı ağzanda bazen iki elini birden ağzına sokmaya çalışıyor,salyası akıyor erken olduğunu düşünüyorum ama dişlerindenmi yapıyor acaba
14
Mar
2012

10:21
Diş Çıkarırken Ne Kullanıyorsunuz? zeynep, (Gaziantep)
benim kızımda 3,5 4 aylıkken başladı salya akıtmaya resmen parmaklarını yiyodu üstü başı hep ıslanıyodu bende diş çıkartakcak sandım hatta herkes öyle diyodu ama kızım 11,5 aylıkken diş çıkardı..bence acele edip jel filan sürme dişten degildir bu aylardaki bebeklerin tipik özellikleri olabilir..
18
Mar
2012

17:15
Diş Çıkarırken Ne Kullanıyorsunuz? Ayşe, (İstanbul)
Gamze hn merhaba, 4 aylıkken diş çıkaran bebekler de varmış ama 3 aylıktan sonra bebeklerin tükürük bezleri çalışmaya başlıyormuş ve yutmayı bilmedikleri için salyaları akıyor. Bu dönemde damakları diş çıkarmak için hazırlandığı için kaşınıyor ve ellerin ağızda olması çok normal dedi dr.muz. Benim kızım da da aynı şeyleri yaşıyoruz 3 aylıkken başladı salyalar akmaya damaklar kaşınmaya , şu an 5,5 aylık henüz dişi yok ama salyalarını artık yutmayı öğrendi bu yüzden akmıyor .İnşallah ağrısız ve sorunsuz dişlerimizin çıkması dileğiyle ..
19
Mar
2012

09:19
Diş Çıkarırken Ne Kullanıyorsunuz? tuğba, (Zonguldak)
mrh anneler,
benim kızım 4 aylıkken diş çıkarttı şuan 11 aylık 8 adet dişimiz var maşallah.yani bebekler enken aydada diş çıkartıyorlar.ama çok zorlandık sizlerinde dediği gibi sürekli elleri ağzındaydı,salyası akıyodu,artık bizi bile ısırmaya çalışıyodu,bütün oyuncakları diş izi hiç birşey yapamazza onları ıaırmaya çalışıyo.biz erken çıktığı için çok zorlandık.
19
Mar
2012

11:06
Diş Çıkarırken Ne Kullanıyorsunuz? siret, (Van)
arkadaşlar boşuna jellere para verip de bebeğin vücuduna yabancı kimyasallar sokmayın.her ne kadar bebek için hazırlansa da sonuçta kimyasal.biz de atlatmadık mı bu süreçleri annelerimiz ne yaptı peki?kimisi eline soğan kimisi pırasa,kimisi salatalık kimisi de havuç verdi.ya da birşey vermeyip kendi kendine bu süreci atlatmasını bekledi.
bir bebek için en iyi diş kaşıma aracı elleri.eline ne kadar şey verseniz verin en fazla elini ağzına götürür.ben bebeğime ara ara gözetimimde olarak salatalık veya kalın iri havuç veriyordum.tabi oyuncaklarını da ağzına çok götürdüğü için onları da sık sık antibakteriyel sabunlarla temizliyordum.Rabbim tüm annelerimize kolaylık versin..
3
May
2012

13:33
Diş Çıkarırken Ne Kullanıyorsunuz? Sevda, (Trabzon)
arkadaşlar, ağrı kesici icermeyen jeleri kulanmayın. Tabiki zararlı. Ama çök doğal jeler da varmiş. Kamistad Baby jelli tavsiye ediyorum. Size ve bebeğinşze yardımci olsun. Papatya çiçeğin özü daha hiç kimseye zarar vermedi veremez da. :)
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek