Forum Pediatri - Konular (Son mesaj tarihi,Mesaj Sayısı)

 
17
Eki
2009

21:49
Geç olmadan Çocuğunuzun Gelişim kontrolünü Yaptırın! Problemleri erken fark edin! Pedagog Psk. Dan. Sevil, (İstanbul)
Geç olmadan Bebeğinizin Gelişim Kontrolünü Yaptırınız! Problemleri Erken Fark Edin!

Bebeğinizin Aşıları kadar önemli olan gelişim kontrolünü geç kalmadan Denver II Gelişim Tarama Testi ile yaptırınız! Denver II Gelişim Tarama Testi ile Bebeğinizin Gelişiminde Her Şey Yolunda mı Öğrenebilir ve 0-6 yaş döneminde çocuğunuzun gelişimi takip edebilirsiniz.

Unutmayın ki bir problem ne kadar erken teşhis edilirse o kadar kolay çözülür! 0-3 yaşta çocuğun gelişiminde bir problem olduğunu anlamak oldukça zordur. Çocuğu kez bu çocuk doktorlarının gözünden bile kaçar. Özelikle yakın çevrenizin “çocuktur bu büyünce geçer” sözleriyle problemlerin erken tespit edilip, çözülmesini önlenmektedir. Nasıl ki çocuğunuz hasta olduğunda çeşitli testler yapılıyor ve bir tedavi planı uygulanıyorsa, çocuğunuzun gelişiminde 0-6 yaşta Denver II Gelişim tarama Testiyle kontrol edilmektedir. Bir çocuğun sağlık problemi varsa ilaçlarla ve hekim gözetiminde tedavisi yapılır. Fakat gelimsel bir gerilik erken fark edilmezse tedavisi kolay değildir.

Gelişimsel Çocuk Nöroloji Derneği, sağlıklı gelişimi olan çocukların yaşamları boyunca 0-6 ay arasında bir kez mutlaka olmak üzere, 12-18 ay arası, 2-3 yaş arası ve 5-6 yaş arasında gelişim testi yaptırmalarını önermektedir. Eğer ilk değerlendirme sonucu şüpheli ise ya da risk altındaki bir bebekte yapıldıysa görüşme aralıkları sıklaştırılmalıdır. Özellikle gelişim riski taşıyan bebekler (erken-geç doğum, küvezde kalanlar, ciddi sağlık problemleri yaşayan bebekler, çoğul gebelikler, yardımcı üreme teknikleri ile doğan bebekler, v.b) 3 ay da bir gelişimleri Denver II testiyle takip edilmelidir.

Bu testle çocuğunuzun dil gelişimi, sosyal, kişisel gelişimi, ince motor, kaba motor gelişiminde bir gerilik olup olmadığı tespit edilmektedir. Eğer bir gelişim geriliği varsa bu alanlarda ki gelişim geriliğini gidermek için önerilerde bulunulmaktadır. Eğer çocukta bir gelişimsel bozukluk varsa psikiyatriste ve çocuk nörologuna zamanında yönlendirilip erken tanısı konularak özel eğitim alması sağlanır. Çocuklarda bir problem ne kadar erken fark edilirse, o kadar hızlı ve etkili sonuç almak mümkündür.

Denver II Gelişimsel Tarama Testi, Gelişimsel Çocuk Nöroloji Derneği ve Hacettepe Nöroloji Bölümü işbirliğiyle 2006 da adaptasyon çalışması yapılmıştır. 2006 adaptasyonu yapılmış testin uygulama sertifikasını almayanlar eski Denver II testi sertifikalarıyla bu testi yapamazlar ve uygulayanların test sonucu geçersizdir. Çünkü testi normları ve formları tamamen değişmiş, yeni maddeler eklenmiştir. Bu konuda dikkatli olmanızı öneriyorum. Eğer bu şekilde uygulayanlar varsa Gelişimsel Çocuk Nöroloji Derneğine ihbar edebilirsiniz. Bu kişiler hakkında yasal işlemler yapılacaktır. Merkezimizde Denver II Gelişim Tarama Testi yaptırabilir ve gelişim danışmanlığı hizmeti alabilirsiniz. Gelişim danışmanlığıyla çocuğunuzun 0-6 yaşta gelişimini nasıl destekleyebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Eğer çocuğunuzun gelişiminde bir gecikme varsa çocuğunuza özel programla çocuğunuza özel eğitim veriyoruz. Çocukların özelikle 0-6 yaşta her 6 ayda bir pedagoga götürülmesi ve gelişiminin kontrol ettirilmesi çocuğun hayatını değiştirir. Aileler çocuklarına nasıl yaklaşacağını ve gelişimi nasıl destekleyeceğini öğrenir.

Eğer çocuğun gelişimde bir problem varsa erken teşhis edilerek, gelişim geriliği özel eğitimle aşılır. Eğer çok ciddi psikiyatrik bir bozukluk ve hastalık varsa pedagog çocuk psikiyatristine zamanında, geç kalmadan yönlendirir ve bu hastalığın tedavisi daha kolay olur. Çocuğunuzun sağlıklı gelişimi ve ruh sağlığı için doğru pedagog seçmeniz dileğiyle…

Pedagog Psk. Dan. Sevil Gümüş

Kurucu, Çocuk Psikolojisi ve Gelişimi Uzmanı, Oyun ve Filial Terapist


www.pedagogsevilgumus.com

24
Kas
2009

17:33
Geç olmadan Çocuğunuzun Gelişim kontrolünü Yaptırın! Problemleri erken fark edin! Hümeyra, (İstanbul)
Merhabalar..
Bugün itibariyle 2 aylık olan ikiz kızlarımdan biri olan Sare,kardeşi Haleye göre daha durgun,daha sakin,bakışları daha donuk,bizleri takip noktasında daha durgun ve ilgisiz gibi..
Bu durumda otizm belirtilerini okudum ve endişe duydum,sizce bu yaklaşımım için erken bir dönem mi?Otizm en erken ne zaman tanı konabilir bir durumdur?Bilgilendirirseniz memnun olurum,teşekkür ederim..
25
Kas
2009

15:23
Geç olmadan Çocuğunuzun Gelişim kontrolünü Yaptırın! Problemleri erken fark edin! deniz, (İstanbul)
sevil hanım ben bu testi daha önceden hiç duymamıştım.15 aylık kızımız için yapabileceklerimizi eksiksiz yapmak için uğraşıp araştırma yapmamıza rağmen.acaba bu test nerelerde uygulanıyor bilgi verirmisiniz?yani hangi hastane veya kliniklere başvuralım?neresi yapıyor bu testi neren öğrenelim yardımcı olurmusunuz?
3
Ara
2009

00:11
Geç olmadan Çocuğunuzun Gelişim kontrolünü Yaptırın! Problemleri erken fark edin! fikriye, (İstanbul)
benim 15 aylik oglum var,ben de bu testi yaptirmak istiyorum.Istanbulda yaptirabilcem hastanesi hangisi?
27
Oca
2010

11:00
Geç olmadan Çocuğunuzun Gelişim kontrolünü Yaptırın! Problemleri erken fark edin! içli, (İstanbul)
PEKİ NELER YAPILIYOR BU TESTTE İÇERİĞİ NEDİR ANLATABİLİRMİSİNİZ?
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek