Forum Pediatri - Konular (Son mesaj tarihi,Mesaj Sayısı)

 
13
Nis
2011

10:59
ferrum arzu, (Adana)
bebeğine ferrum damlatıpta kusan var mı?
14
Nis
2011

02:27
ferrum hilal, (Ankara)
arzu hanım benim kızım ferosanol verince kusuyordu ferrum daha iyi biberonda suyuna damlatıyorum tepki vermiyor
14
Nis
2011

08:51
ferrum arzu, (Adana)
valla ferrum veriyorum ben de daha küçük olduğu için su vermiyorum ama sütümü sağıp verebilirim sanırım..
14
Nis
2011

15:10
ferrum SERAP, (Çorum)
hilal hanım ferrumun tadı ferro sanola göre nasıl. biz ferro sanol kullanıyoruz ama kızım damlayı aldıktan sonra ağzını gözünü bürüştürüyor kusacak gibi oluyor. damlattıktan sonra su vermeye çalıştım almadı, emzireyim dedim damlanın etkinliğini kaybetmemesi için sütle karışmaması lazımmış. siz ne kadar suyla veriyorsunuz.
25
Nis
2011

00:06
ferrum fatma, (Ankara)
biz ferrum kullanıyoruz ilk başta kustu ama tok karnına vermiştim sabah aç karnına verince üstünede kahvaltısını yapınca kusmuyor bence bi deneyin derim.
25
Nis
2011

20:57
ferrum hilal, (Ankara)
serap hanım ferrumun tadı çok daha iyi benim kızım emmiyor sabaha karşı su istiyor içicebileceği kadar suya damlatıyorum.yanlız kızınız yine de ferrosanolu içebiliyorsa ona devam edin aç karnına vermeye çalışın.o daha etkiliymiş.
25
Nis
2011

22:55
ferrum SERAP, (Çorum)
evet ferro sanol daha etkiliymiş. 2 gündür kullanmıyorum kabız yaptı bebeğimi ıkın ıkın bir hal oluyor kuzum, sizde böyle bir sorun var mı
26
Nis
2011

14:24
ferrum , ()
arkadaşlar ben ferro sanol veriyorum ama o da dişlerde leke yapmaya başladı ne yapabilirim?
28
Nis
2011

21:56
ferrum özlem, (Sivas)
ben bebeğimi doğal yollarla besleyip vitamin (D-Vit hariç) desteği almamaktan yanayım. demir damlaları bebeklerde kabızlık yapıyor. ve görüştüğüm birçok çocuk ve beslenme uzmanı iyi beslenen ve desteklenen çocuklarda demire gerek olmadığını söyledi. sağlık bakanlığı bu konuda çok titiz 1 yaşa kadar mutlaka kullanılmalı diyor ancak ülke şartları ortada her çocuk malesef dengeli beslenmiyor. yumurta sarısı, et, ciğer demir yönünden zengin besinler bunları kalsiyumdan uzaklaştırıp C vitamini ile destekleyerek verdiğiniz taktirde demirin vücutta emilimi daha yüksek olacaktır. kızım 11 aylık anne sütü almamasına ve mama yememesine rağmen hemoglobini 11'in üzerinde.
29
May
2011

17:25
ferrum gulden, (Ankara)
biz başlarda ferro sanol veriyorduk ama dişlerde leke yaptığı için ferrum a çevirdi doktorumuz...bebişimin dişlerinde lekelenmeler hiç yok kararmada yapmıyor ben içirdikden hemen sonra çok az su damlatıyorum ağzına kahverengiliği gitsin diye bi de...
30
May
2011

13:48
ferrum fulya, (Hatay)
biz santafer damla kullanıyoruz.kabılık yapmıyor.memnunuz.
30
May
2011

20:06
ferrum Yasemin, (İzmir)
özlem hanım benim oğlum 9 aylık ve ferrum kullanmaya yeni başladık hemoglobini hep 11 in üstündeydi bende demir ilacı vermemiştim ama bu ay başlamak zorunda kaldık çünkü büyüme hızı arttıkça gereksinim artıyo bizde ferruma başladık daha kolay tolore ediliyo tadı daha güzel ve dişleri boyamıyo bide yiyeceklerine de karıştırılabiliyo tavsiye ederim bence sizde riske atmayın bebeklerde demir eksikliği zeka geriliğine sebep oluyo her ay kan kontrolü de yaptıramıyoruz bence bi dr unuza danışın
31
May
2011

11:02
ferrum özlem, (Sivas)
yasemin hanım doktorumuzda benimle aynı düşüncede :)) bu ay ayrıntılı kan tahlili yaptırdık hemoglobin, demir ve demir bağlama oranları normal değerlerin üst sınırındaydı bu durumda demir damlası yerine beslenmeye dikkat etmeye devam edeceğim.
31
May
2011

16:05
ferrum Yasemin, (İzmir)
bizim dr muzda aynı düşüncedeydi özlem hanımcım ama bu ay ki kontrolde oda inanamadı ve hemen başlayın depoları dolsun dedi bir ay önceki kan tahlilinde oğlumun hemoglobini 11.9 du bu ay ise 9.9 geldi büyüme hızı arttıkça gereksinim artıyo ve ne yaparsanız yapın zor karşılanıyo benim anlatmak istediğim o. takdir sizin yaşamış biri olarak söylüyorum.ben oğluma hergün 1 tatlı kaşığı pekmez veriyorum kuru meyve yediriyorum haftada 4 kez kıyma veriyorum ve iki kerede ciğer yediriyorum ama görüyosunuz olmuyo karar sizin..
31
May
2011

18:30
ferrum arzu, (Adana)
neyle beslediniz peki bebeğinizi doğduğundan beri
1
Haz
2011

22:15
ferrum özlem, (Sivas)
arzu hanım kızım 4 ay zorla anne sütü aldı. daha sonra formul mama onuda belli bir markaya takılmadan her seferinde değiştirerek kullandım. 6. aydan sonra kahvaltı çorba meyve vs başladık. kahvaltılarına 1 tatlı kaşığı pekmez portakal suyu eşliğinde verdim. meyvesine yine pekmez kattım her gün ancak pekmez günlük demir ihtiyacını karşılamak için çok eksik kalıyor yumurta sarısı ilk başlarda 2 günde bir veriyordum şuan arada bıldırcın yumurtası veriyorum ve çorbalarına haftada 2 gün kıyma 2 gün tavuk eti 2 gün tavuk ciğeri koyuyorum çok fazla beslemiyorum ancak günlük yeteri kadar yediğini düşünüyorum. kızım şuan 1 yaşında ve 3-4 aydır mama süt ve muhallebi yememesine rağmen tüm değerleri kalsiyum demir vs çok iyi.
1
Haz
2011

23:53
ferrum SERAP, (Çorum)
çıldırıcam bu demir damlasından ben fırsat bulamıyorum damlayı vermek için nerede yanlış yapıyorum sütle kesinlikle karışmaması lazımmış aradan en az 1.5 saat geçmesi gerekiyormuş.ek gıdaya başladım sabah peynir öğlen yoğurt veriyorum onların arasında emziriyorum yani kızımın midesinde sürekli süt ve türevleri bulunuyor.
2
Haz
2011

15:28
ferrum özlem, (Sivas)
serap hanım geçenlerde hangi başlıkta okudum hatırlamıyorum ama annelerden biri süt ürünlerinin demirin emilimini çok az oranda düşürdüğünü yazmıştı. demirle ilgili başlıkları araştırın isterseniz. ama benim bildiğimde süt ürünleri ile demirin çakışmaması. ben kızıma yumurta verdiğim zaman kahvaltısına peynir türevi koymuyorum, etli ve ciğerli yemeklerle yoğurt vermiyorum aksine C vitamini yönünden zengin meyveler veriyorum.
2
Haz
2011

17:50
ferrum mevlüde, (İzmir)
benim oğlum demir damlasından kabız oldu. bende devam sütüne karışıtırp veriyordum. o yapıyormuş. bizim doktorumuz gece yatarken vermemizi önerdi. yatmadan yaklaşık 1 saat önce en son mama yiyor. yada emiyor. zaten 1 saatte eritiyo yediğini kıpır kıpır olduu için . 1 aydır uyumadan hemen önce direk ağzına 8 damla damlatıyorum . ve kabzılık sorunumuz halloldu. gayette rahatız . sizde deniyebilirsiniz..
2
Haz
2011

22:08
ferrum SERAP, (Çorum)
özlem hanım "anne olunca anladım" sitesinde okudum o yazıyı tekrar okuyup ona göre yanlışlarımı düzelteceğim.
mevlüde hanım bugün damlayı tekrar vermeye başladım korktum direk beyin gelişimini etkiliyormuş. dediğiniz gibi yatırmaya yakın verdim.
çok teşekkürler...
3
Haz
2011

13:45
ferrum Nefise, (Kırklareli)
aşırı kabız yaptığı için (ferro sanol ve ferrum)doktorumuz vermeyin dedi.dün kan tahlili yaptırdım hemoglobini 11 demir ve ferritini de alt sınırlara yakın çıktı.endişelenecek bir şey yok dedi dr.hergün mutlaka kırmızı et ,yumurta sarısı ,haftanın en az 3 günü baklagille destekleyin dedi.ciğer vermiyordum şimdi ciğer de vereceğim artık.ama yine de ,yeterince beslenmesini sağlayamayıp kansızlığa bağlı gelişimsel sorunlar olacak korkusuyla bir türlü içim rahat etmiyor.
3
Haz
2011

16:25
ferrum hilal, (Ankara)
nefise hanımcım ben de bazen çok endişeli oluyorum sebepsiz yere hatta çoğu zaman ama kendimizi yıpratıyoruz.bazen kendimi şöyle rahaylatıyorum;ne yoksullukla büyüyen doğru dürüst yiyecek bulamayan çocuklara bakıyosun çol iyi yerlere geliyor.2-3 sene önce yüksekovalı bir kolu elektrik çarpması sonucu kesilmiş delikanlı hacettepe ingilizce tıp'ı kazanmış diye gazetede okudum.hatta fenerbahçeli kaptan ümit özat burs verecek yazıyordurahat olalım hayat zor ve kolay değil bu beden bize lazım:)
3
Haz
2011

16:26
ferrum hilal, (Ankara)
ki eskide bizim çocukluğumuzda demir takviyesi de yapılmıyordu
3
Haz
2011

22:19
ferrum özlem, (Sivas)
hilal hanım benim düşünceme karşı olduğunuzu biliyorum ama genel olarak yazdıklarınızı okuduğum kadarı ile beslemeniz yeterli ve kan tahlillerinizde normalse içiniz rahat olsun. ben de çoğu zaman sizlerin yazdıklarını okuyunca hem demir damlası verip hem de bu kadar endişelendiğinizi görünce bende endişeleniyorum ama kendi değerlerimizi yorumlayan tüm hekimler hem demir kullanmamışsın hem de değerleri bu kadar yüksek nasıl besledin diyorlar. bence biraz rahat olmakta fayda var. ayrıca kızım 15 günlüktü d-vit başladık ve 1 gün olsun ara vermeden düzenli kullandık ama ciddi oranda d-vit eksikliği çıktı bulunduğumuz yerde güneşe çıkarma imkanımız olmadı aşırı rüzgarlı bir yerde yaşıyoruz. keşke onu da besinlerle karşılama imkanım olsaydı.
3
Haz
2011

22:56
ferrum hilal, (Ankara)
özlem haklısınız beslenme yeterli,değerler normalse sıkıntı yapmanın alemi yok. benim demek istediğim düşük bile olsa acaba zihin gelişimi kötü mü diye panik yapmayalım biraz rahat davranmak lazım.çünkü belki hayatta başka ciddi sıkıntılar da karşımıza çıkacak eğer şimdiden sabrımızı tüketirsek onlarla mücadele edecek gücümüz kalmayacak.tabii ki biz elimizden geleni yapmalıyız.hepimiz Allah'a emanet değil miyiz zaten.o kadar aciziz ki aslında
5
Haz
2011

16:35
ferrum özlem, (Sivas)
hilal hanım daha önce yazdıklarınızı sabah kahvaltıda eşimle paylaştım endişelerinizi vs ve onun dediği eğer demir eksikliğinden vs kişilerde zihinsel sorunlar olsaydı maddi imkanları kısıtlı çocuklarını sadece ekmekle doyuran tüm ailelerin çocukları geri zekalı olur ve o ailelerden hiç okuyan vs çıkmazdı dedi çok doğru. tabii bunu düşünüp tamamen boşlamak değil ama biraz da elimizden geleni yapıp Allah'ın takdirine bırakmak dediğiniz gibi daha mantıklı.
tüm bebekleri Allah esirgesin.
5
Haz
2011

21:42
ferrum hilal, (Ankara)
özlem hanım daha önceki yorumunuzu da tam anlayamamıştım beni sanırım yanlış anladınız veya karıştırdınız.ben de eşinizin dediğini söyledim aslında yüksekovalı delikanlı örneğindeki gibi(yukarıda bakın).(ki ben de şemdinlide çalıştım orada ne yiyip içildiğini biliyorum)yani ben bu kadar çok kafaya takmayalım demiştim
7
Haz
2011

21:52
ferrum SERAP, (Çorum)
ferrum kullanan anneler, ferrumun içerisinde metil paraben ve propil paraben var bilginize.
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek