Forum Pediatri

22
Nis
2011

21:35
İlk Adım Ayakkabısı , ()
Merhaba Arkadaşlar,ilk adım ayakkabısı olarak ne kullandınız?
22
Nis
2011

22:01
İlk Adım Ayakkabısı nejla gedikoğlu, (İstanbul)
ben kifidis aldım ama sanırım hatalı seçimdi çünkü henüz kızım çok yeni yürümede, yani kucaktan kucağa 5-6 adım atıyor ve aldığım ayakkabı sanki ağır geliyor ona..zuzubebeden aldığımız patikvari ayakkabıyla daha rahat ediyor
22
Nis
2011

23:09
İlk Adım Ayakkabısı nejla gedikoğlu, (İstanbul)
zuzubebeden aldığımza şimdi baktım da 'pediped 'miş markası
23
Nis
2011

09:37
İlk Adım Ayakkabısı , ()
ben nike anatomik aldım çok hafif rahat,ilk adım ayakkabısı dediler ama emin olamıyorum.
23
Nis
2011

12:39
İlk Adım Ayakkabısı özlem, (Sivas)
arkadaşlar uzmanlar mecbur kalmadıkça bebeğinizi çıplak ayakla ya da çorapla yürütün diyor. dışarda çimde falanda ayakkabı olmasın diyorlar. ben çok danıştım evin içinde patikleri ayakkabıları bile giymiyoruz artık. tercih edilecek ayakkabı tabanı yumuşak ve bilekli olmalıymış.
23
Nis
2011

20:38
İlk Adım Ayakkabısı zelal, (İstanbul)
Arkadaşlar bende pedipedi flexi taban almıştım ancak dr.dışarıda yürümeye başlayana kadar ayakkabı kullanmayın demişti ama mümkün değil bu minnoşlar her yerde basmak istiyor.Bende ilk aldığım ayakkabıyı götürüp dr.teyid ettirmiştim.
24
Nis
2011

14:00
İlk Adım Ayakkabısı Füsun, (Ankara)
Merhabalar. Eğer bebişiniz tam olarak yürümüyorsa anatomik tabanlı veya yürüme ayakkabısı olarak geçenlerden almaya gerek yok. Benim oğlum şimdi tam olarak yürüdüğü için pediped flexi ve clarks ın ilk adım ayakkabılarından giydiriyorum. Arada bir nike veya adidas da giydiriyorum. Ben ayakkabı hastası bir anne olarak oğlumda da sanırım bu konuyu biraz abartıyorum :)) Evde açıkçası tabanı kaymayan patik çorap giydiriyorum. Eğer ayak anatomisinde bir bozukluk yoksa ev içinde giydirilmeye gerek yok diye biliyorum. Bir de çok ortopedik ayakkabı doktorlar önermiyor, eğer düz tabanlık veya içe basma gibi problemi yoksa.
28
Nis
2011

23:24
İlk Adım Ayakkabısı tuğba, (İzmir)
Merhaba,
Evde kaymaz tabanlı çoraplar giydirerek çocuğun kayarak düşmesini önlemek gerekiyor,Dışarda ise altı yumuşak deri tabanlı yumuşak spor ayakkabı yeterli.Biz 1 çift Nike ile geçirdik o dönemi.Çok abartmaya gerek yok bence bunlar yeterli.Çünkü kısa bir süre sıralama devrelerinde giymesi gerekiyor bunu.
17
May
2011

14:32
İlk Adım Ayakkabısı hatice, (Balıkesir)
Zelal hanim bebegimle ilgili bir konuyu arastirmak icin girmistim pediatri portalini buldum gercekten sizin yorumlariniz ve bilgilerinizden yararlanmak icin uye oldum tsk ediyorum bilmedigim o kadar cok sey varmis
17
May
2011

22:31
İlk Adım Ayakkabısı , ()
Teşekkür ederim Hatice Hanım,ben buradaki arkadaşlardan çok şey öğrendim...
25
May
2011

09:44
İlk Adım Ayakkabısı , ()
Arkadaşlar bugün gazetede rastladığım bir yazıyı paylaşmak istiyorum,biraz iç karartıcı ama bu başlıkta yazılanlarla yakından ilgili...

İlaçta Paraben kâbusu!
Fransa, ‘Paraben’i kanserojen etkisi bulunduğu için yasaklama noktasına gelirken, bu maddenin yüzlerce ilaçta ve kozmetik üründe olduğu ortaya çıktı.Güncelleme:25 Mayıs 2011 09:24
Fransız Le Monde gazetesi ‘Paraben’ içeren 400’e yakın ilaç ve kozmetik ürünün listesini yayımladı. Listede bebek kremleri, ağrı kesiciler, ateş düşürücüler, antibiyotikler, diş macunları da bulunuyor

Fransa’da, gıda ve ilaçlarda bakteri oluşumunu engellemek için koruyucu olarak kullanılan ancak kanserojen etkisi bulunduğu için yasaklanma noktasına gelen ‘Paraben’ maddesinin yüzlerce ilaçta olduğu ortaya çıktı.

Geçtiğimiz 3 Mayıs’ta Fransız meclisinde oylanan yasada, plastiklere esneklik kazandıran ve boyalarda kullanılan bir kimyasal olan phtalate ile gıda, kozmetik ürünler ve ilaçlarda koruyucu madde olarak kullanılan Paraben’ler ve yine kozmetik ürünlerde kullanılan alkil fenoller sağlık için tehdide yol açtıkları nedeniyle yasaklanmak istendi.

Yasa çoğunluk oyu alarak meclisten yasaklanması yönünde geçti. Ancak üretimi durdurmak ve tamamen yasaklamak için senatodan geçmesi gerekiyor.

Fransız eczacılık şirketleri bu ani kararı tartışırken, ülkenin en prestijli gazetesi Le Monde bu maddelerin bulunduğu ilaçların listesini yayınladı. Listede bebek kremleri, mide ilaçları, parasetamol ve ibuprofen içeren ağrı kesici ve ateş düşürücüler ve antibiyotikler gibi sıklıkla kullanılan ürünler yer alıyor.

Le Monde gazetesi listeyi Afssaps isimli sağlık ürünleri güvenliği ajansının çalışmalarına dayanarak yayımladı.

Affsaps araştırmalarına İngiltere’de bulunan Reading Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmadan yola çıkarak başladı. Üniversitede öğretim üyesi olan Philippa Darbre, ‘Paraben’lerin meme kanserine yol açacak tümörler ürettiği sonucuna ulaşmıştı. ‘Paraben’lerin kozmetik ürünler vasıtasıyla cilt tarafından emilebileceği ve vücuda karışabileceği görülmüştü. Affsaps bu bilgiden yola çıkarak Fransa’da ‘Paraben’in hangi maddelerde bulunduğunu araştırmaya başladı. Ortaya çıkan 400 kalemlik listede hangi ilacın bu maddeden ne oranda etkilendiği ve maddenin yan etkileriyle ilgili kesin sonuçlar kasım ayında açıklanacak.

PARABEN NEDİR?

Meme kanserine yol açabilir

Paraben’ler gıda ve ilaçlarda bakteri oluşumunu engellemek için koruyucu olarak kullanılıyor. Metil, etil, propil, butil paraben ve sondum benzoat, paraben çeşitlerine örnek... Bu maddelere duyarlı kişilerde ağır cilt bulguları veya deride kızarıklık, şişlik, kaşıntı ve ağrıya neden oluyorlar. Tipik olarak, ürünlerin içinde birden fazla paraben kullanılıyor ve mikroorganizmaların geniş alanlarına karşı koruyuculuğu sağlamak için sık sık diğer koruyucu tipleriyle birlikte kullanılıyorlar. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) de ‘paraben’lerin östrojen hormonu gibi davranarak meme kanseri riskini artırabileceğini belirtmekle birlikte, kozmetik ürünler üzerinde yetkisi olmadığı için herhangi bir karar ya da yaptırımda bulunamıyor.

Türkiye’de yüzlerce ilaçta var

İstanbul Eczacı Odası, Türkiye’de de 300’den fazla ilaçta paraben bulunduğunu bildirdi. Oda yetkilileri, ilaç ve kozmetik ürünlerde bakteriyolojik olarak mikrop üremesini engelleyen bir madde olarak kullanılan ‘parabe’nin özellikle şurup, solüsyon, enjekte edilen ilaçlar gibi sıvılarda ağırlıklı olarak kullanıldığını belirtti.

25
May
2011

09:47
İlk Adım Ayakkabısı , ()
yanlış başlığa kopyalamışım,kusura bakmayın...:)
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek