Forum Pediatri

23
Nis
2011

08:38
çocuk şiddeti fatma, (Adana)
kızm 2,5 yaşında uyumlu paylaşımcı bir çocuk.bu nedenle de çocuk şiddetine maruz kalıyor.sanırım bu olayı genelledi.çocuklardan çok büyüklerle iletişim kuruyor.kendi yaşıtı çocuklarla bazen oynamak istemiyor.sizin çocuklarınızda da aynı durum var mı
23
Nis
2011

10:59
çocuk şiddeti nejla gedikoğlu, (İstanbul)
benim kızım 13,5 aylık, çok fazla yaşıtlarıyla olma imkanı yok.yalnız geçen hafta 2 ayrı deneyimi oldu biri 15,5 aylık diğri 22 aylık iki çocukla beraber bulundu.her ikisinde de tedirgin oldu(k) çok.diğer çocuklar herşey benim havalarında ve kızım kendi oyuncaklarını dahi alamadı ellerinden ..zaten alma girişiminde anında fırça (çığlık çığlığa) yeyip ağlayarak kucağımıza atladı..ben nasıl yorum yapacağımı bilemiyorum..acaba kızım henüz ufak olduğu için sahiplenme duygusu oluşmamış mıdır yoksa yapısı mı böyledir bilemiyorum..eğer hep böyle olacaksa işimiz var , hırçın olmasını elbette istemem ama bu şekilde ezilen taraf olmak da hoş değil.anlayacağınız onlar mı normal benim kızım mı anlayamadım henüz..
23
Nis
2011

20:42
çocuk şiddeti zelal, (İstanbul)
Merhabalar benim oğlumda 18 aylık çok uyumlu ve sosyal bir çocuk ancak çevremizdeki çocukların hırçınlığı bizide rahatsız ediyor hatta oğlum kenarageçip hırçın çocukların tepkilerini seyrediyor.
27
Nis
2011

14:12
çocuk şiddeti setenay, (Ankara)
hanımlar bence daha cok cocuklarla berbaer olmalarını saglayın ve ogutlerde bulunun. o oyuncagını mı aldı sende al deyın bence , o sana bagırdı mı sende bagır. ama bunun ıcın 21 aylık olmasını beklemenızde gerekebılır. henuz nejla hanım ve zelal hanım kucukler. cunku benlıklerını kazanmaları kendılerını bılmelerı oyuncaklarını esyaları sahıplenmelerı 21 aylık ıtıbarıyle oluyor. herseye benım dıye saldırıp belkıde onlar dıgerlerıne oyuncakları vermıyecekler. fatma hanım sıze yorum yapamadım cunku bız henuz 2 yasındayız. basımıza neler gelıcek o yasta bılemıyorum. tecrubelı hanımlar umarım paylasır deneyımlrı bıze de gelecek ıcın yardımcı olur. yanlız sunu anlatmak ıstıyorum bır gun kızımı annemle oyun yerlerınden bırıne goturmustuk. ev gıbı ıcıne gırılıp oynanan bır oyuncak vardı. kızımın ıcıne gırmesıyle ondan 6 ay kadar buyuk bır cocuk cıkkkk orasııı benımmm dıye cıglık cıglıga geldı. tabı bızımkı korktu aglamaya basladı annemın kucagına kactı. annemde yanlarına gıdıp dedıkı sen neden bagırıyorsun benım torunum sana bır bagırırsa cok korkarsın dedı ve kızımın bır anda bakısı degıstı.kendıne guvenı geldı.bunu annem olmasa ben asla yapmazdım.cocuklar olur boyle seyler felan derdım.dıger cocugun annesıde yanındaydı.ama o cocuk cekıldı.kızıma karsı cektı kendını yanı.ve bızımkı kacmanın degıl tepkı vermenın dogru oldugunu ogrendı. kendıne guvenın olması ıcın bızım destegımıze ıhtıyacları oldugunu dusundum bu olaydan sonra. dogrumu yaptıgımız bılmıyorum ama boyle bısı yasadık.ve suan ıstemedıgı bır seyı kesınlıkle yapmıyor ve bagırıp alıyor ıstedıgını.
27
Nis
2011

14:37
çocuk şiddeti ceren, (Kahraman Maraş)
kusura bakmayın Setenay hnm,ama ben çocuğumu bu şekilde yetiştirmeyi doğru bulmuyorum.karşısındaki çocuk yanlış bir şey yaptığında,aynı şekilde karşılık verecektir o zaman.ki bu olmamalı bence.bu durumda doğruyu asla öğrenemez ve başak bie çocuğa aynı şekilde yaklaşır.karşısındaki çocuk bağırdığında,oğlum ona bağırmak yerine,bir daha onunla oynamamayı tercih etmeli.ben bunu öğreteceğim.yani oğluma doğruyu öğretip,karşısında yanlış yapan biri olduğunda tepki vermeyi..kendine güvenmesini sağlamak gerekli zaten.anne-babasının yanında olduğunu bilmesi de..
27
Nis
2011

15:47
çocuk şiddeti nejla gedikoğlu, (İstanbul)
Setenay Hanım merhaba, henüz bebeklerimizin ufak olduğu ve bu yüzden sahiplenme duygularının gelişmediği tespitinize katılabilirim, dediğim gibi zaten benim de bu yönde fikrim var( emin olmamakla birlikte), ama kısasa kısas tarzını çok sağlıklı bulmuyorum ben de, ne yani bir çocuk ona vurduğunda o da karşılık mı versin? sanırım doğru olmayan bir tepkiyle karşılaştığında aslında yapılanın yanlış olduğunu anlatmaya çalışmak( hem ona hem de karşıdaki çocuğa) çok daha mantıklı bir seçim olacaktır..karşıdakine müdahele şansı olmayabilir her zaman( çoğunlukla) o zaman nasıl davranmak gerekir açıkçası çok bilmiyorum..Ama paylaşmayı öğretmeliyiz bence çocuklarımıza
27
Nis
2011

17:18
çocuk şiddeti setenay, (Ankara)
haklısınız nejla hanım. ben sadece bagırıs olarak dusundum. bunun vurması var, ve aklımıza gelmeyen bır turlu halı. umarım herkez sızın gıbı bılınçlı olur cocuklarına ogretırde bebeklerımız kotu seylere maruz kalmak zorunda kalmaz. bılınçlı guzel nesıller yetısır. bende sabırla ogretmeye calısacagım. tesekkur ederım uyarınız ıcın.
27
Nis
2011

22:35
çocuk şiddeti Neşe, (İzmir)
Merhaba hanımlar,oğlum haziranda 3 yaşında olacak.oğlumda çok paylaşımcı bi çocuk.ve çevremizdeki yaşıtlarının çoğu agresif,paylaşmayı sevmeyen çocuklar.Açıkçası oğlum oyun oynarken elindeki oyuncağını hırsla çekip aldıklarında ağlıyo ve anne diye bana anlattıyor.bende baksın annecim verir ağlama güzelce iste diyorum ama sonuçta istediğinde de alamıyor.eşimde oğluma senin elinden zorla oyuncağını alırlarsa sende verme,çek diyor.Ama kesinlikle vurmaoğlum,güzelce isterlerse ver,zorla alırlarsa bırakma sende zorla al diyor.açıkçası ben tam bu tutumada karşıyım ama benim uyguladığım metodda hep oğlum üzülen oluyo,oyuncağı alınıyor,istendiğinde verilmiyor,oğlum oyuncak isteyince paylaşılmıyor.eşimin metodunda ise oğlumda egosunu tatmin etmiş gibi gözüküyor.eşim bu şekilde kendini savunmayı öğrenir,aptal olmasın diyo :)) yani hangisi doğru ben pek karar veremedim
27
Nis
2011

23:20
çocuk şiddeti nejla gedikoğlu, (İstanbul)
ben de bu dediklerimi yapabilmeyi UMUYORUM Setenay Hanım
;-) ne kadar başarılı olacağımızı gelecek gösterecek..hepimizin çocuklarına sağlıklar diliyorum( hem fiziksel hem de ruhsal...)
28
Nis
2011

08:36
çocuk şiddeti zelal, (İstanbul)
Neşe hanım eşinizin davranışını pekiştiren br durumu arkadaşımın oğlu yaşadı ana sınıfına başladı çocuk akranlarından uzun ve iriydi spor yaptığı için fakat çok uysal bir çocuk her akşam eve geldiğinde mutsuz olduğunu arkadaşlarının onu neden iteklediğini ve kafasına filan vurduğunu anlamadığını anlatıyordu babası ve benim eşim çocuğa arkadaşını uyar yine yaparsa öğretmenine söyle dediler bu arada anne öğretmeniyle konuştu karşıdan gelen cevap onlar çocuk aralarında zaman zaman oluyor böyle şeyler biz ilgileniriz olmuş ancak bizim ufaklığın uyarıları pek işe yaramayınca baba oğlum sana vurduğunda sende onun canını acıt birdaha yapmaz olmuş.O güne kadar hiç kavga etmeyen çocuk ertesi gün aynı muameleyi görünce arkadaşlarını dövmüş çocuklar çok ağlayınca anne baba okula çağrıldı uyarı için (bir önceki bizim uyarıyı dikkate almamışlardı)ama bizim ufaklık birden popiler oldu ve bir daha dayak yemedi.
28
Nis
2011

21:47
çocuk şiddeti özlem, (Sivas)
merhabalar. kızım 11 aylık. bulunduğumuz yerde yeni olmamız ve tanıdık kimse olmadığı için kızım sürekli anne baba ile beraber. başka görüştüğümüz kimse yok ve çocuğumun oyun arkadaşı yok. ancak memlekete gittikçe kendinden büyük olan kuzenleri ve yetişkinlerle iletişimi çok iyi çok cana yakın güler yüzlü iyi iletişim kurabilen bir çocuk. daha önce 2 defa 5 yaşında 2 kız çocuğu ile aynı ortamda bulundu ve onlarla çok iyi anlaştı çok mutlu olup sürekli abla abla diye evde dolanmaya başladı. bugün aynı çocuklarında içlerinde olduğu kalabalık bir gruba dahil olduk ilk defa. anneler başka ortamlarda oldukları için ortamın güvenliğini sağlayıp kızımı çocukların yanına bıraktım onlarla güle oynaya çok iyi anlaştı çok mutlu oldu beni aramadı. ta ki ortamda bulunan 2-3 yaşlarında bir çocuk kızımın saçını çekip gözünü sıkana kadar. daha sonra kızım ortamda kucağımdan inmedi o çocuk gittikten sonra bile bir daha o çocuklarla oynamadı yere bırakacak dahi olsam aşırı derece ağladı. eve geldiğimizde de ağlaması devam etti. normalde ağlayan bir çocuk değil ama evde de kucağımdan indiremedim ve öyle uyudu. çok endişeliyim acaba çocuğum bu durumdan nasıl etkilendi ve daha sonrada çocuklarla oynamasına yansıyacak mı? çok ayrıntı yazdım ama ne yapabilirim ne önerirsiniz.
4
May
2011

17:41
çocuk şiddeti Hande, (İstanbul)
Çocuklardan mantıklı davranmasını bekleyemeyiz.Çocuklar arasındaki krizi annelerin iyi yönetmesi gerekiyor.
Mesela ben iki gün önce oğlumu bahçeye çıkardım.Komşumda oğluyla geldi.İkiside 3 yaşında.Benimki onun bisikletinin koluna dokundu.Kıyamet koptu.Hem çocuk çığlık atıyor.Hem annesi bana oğlunu alırmısın lütfen diyor..tabi ben hemen o bisikletin bizim olmadığını o izin vermedikçe binemeyeceğini söyledim.Sonra komşum bana oğlum paylaşmayı hiç bilmiyor bi oyun grubunamı versem acaba dedi.
Bence anne burda çok hatalı.Oğluna yanlış yaptığını söyleyeceği yerde bi de tamam oğlum binmiyo merak etme diyor.Bu çocuk tabiki ilerde sorun yaşıycak ve bulunduğu ortamdaki diğer çocukları rahatsız edicek..
5
May
2011

20:42
çocuk şiddeti özlem, (Sivas)
yukarıda belirttiğim olaydan sonra kızım çocuklara yaklaşmıyor hemen kucağıma gelmek istiyor.
18
May
2011

02:51
çocuk şiddeti fatma, (Adana)
özlem hanım.bir süre kendi halne bırakın .hiç zorlamyın.benim kızımda yaşadı aynı durumu.üstelik gözümün önünde oldu.olayı bütün yabancı çocuklara genelledi.şu an çok dikkatli.çocukları beğenirse yaklaşıp oynuyor.seçimlerinde de hiç yanılmıyor.uyumsuz kavgacı çocuklardan biraz uzak durmak gerekiyormuş.olduki şiddete maruz kalırsa karşıdaki çocuğada kendi çocuğumuza da bunun yanlış olduğunu anlatmamız gerekiyormuş.ayrıca çocukları başlarında bir büyük olmadan ayrı bir odada oynatmak bence çok yanlış.heleki farklı yaş grupları varsa.oyuncak paylaşmaya gelince...oyuncaklar paylaşılmıyorsa sessiz kalınmamalı(çocuğumuza doğru örnek olmak adına) yapılanın yanlış olduğu anlatılmalı.paylaşmadan oynama devam ediyorsa, ortamdaki oyuncakların hepsi kaldırılma.isteyen istediği kadar ağlasın hiç sorun değil.yada ben kızıma "gel kızım biz beraber oynayalım,bak sana neler yapıcam" diyerek,çocukları birlikte oynamaya teşvik ediyorum.çocuklar ayrı odada oynadıklarında yanlışlarını görüp düzeltme imkanımız yokki.bu nedenle görüş alanımız içerisinde oynamaları gerekiyor.
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek