Forum Pediatri

17
May
2011

21:43
Bebeğe İstemediği Bir Şeyi Yedirip İçirmek Pınar, (İstanbul)
Bebeğe istemediği bir şeyi yedirip içirmek zalimce geliyor ama bazen gerekebilir. Ben de bir deneyimimi paylaşayım, belki sizin de işinize yarar dedim. Sizinkileri de ekleyin..
FERRO SANOL:
Dişlerde kararma yapmaması için bir doktor suya karıştırılarak verilmesini ve ardından su verilmesini tavsiye etmişti. Ve ağzın gerisine doğru vermek gerekiyormuş. Tadının kötü olduğunu ve kıyafetlerde kötü lekeler bıraktığını forumlarda okumuştum. Önceki gün benim ufaklığın biberonuna su koyup içine ilacı karıştırdım. Çoz az içti, sonra diliyle itti. Dün direk ağzına damlattım, püskürttü. Bugün biberona su koydum, emziğin içine de ilacı damlattım. Deliği küçük olduğu için emzikten akmadı. Emziği ağzına verdim, iştahla bir çekişte boşalttı, ne olduğunu anlayamadan yuttu. Sonra emziği biberona takıp içtiği kadar suyu verdim. Emzikte ilaç kaldıysa o da gitmiştir mideye. Olaya uyandıktan sonra yine diliyle itti biberonu. Suya da alışık değil çünkü. Neyse ilacı içti ya. Üstelik emziği ağzına sokunca direk ağzının gerisine gitmiş oldu, dişi çıkarsa, inşallah boyamayacak.
Bakalım aynı numara yarın da işe yarayacak mı! :)
17
May
2011

22:42
Bebeğe İstemediği Bir Şeyi Yedirip İçirmek , ()
Pınar hanım benim oğlum bir anlık dalgınlığımdan yararlanıp ferro sanolu kafaya dikmişti,damlalıklı fazla içmedi ama biz yine de o geceyi hastanede geçirdik.O derece seviyor yani :))) ben önce suyu kaşıkla veriyorum 2-3 kaşık sonra kaşıktaki suya damlatıyorum ve su diye içiyor.Bir de öyle deneyin
18
May
2011

11:24
Bebeğe İstemediği Bir Şeyi Yedirip İçirmek seçil, (İzmir)
benim taktiğimde youtube dan yeşil yaratıklı 11880 reklamını açıp ona dalmışken vermek.başka türlü içmiyor.hemeh arkasından da suyunu veriyorum.
18
May
2011

19:15
Bebeğe İstemediği Bir Şeyi Yedirip İçirmek Pınar, (İstanbul)
İlacın tadına ben de baktım ve beğendim! Biberon kolay oldu ama biberonu yıkamak falan kaşıktan daha eziyetli. Yeşil yaratık karşısında kaşıkla verme kombinasyonunu deneyeceğim:) (Gerçi ben de o reklam çıkınca hipnotize oluyorum ama..)
18
May
2011

20:36
Bebeğe İstemediği Bir Şeyi Yedirip İçirmek seçil, (İzmir)
ilahi pınar hanım:)imkanınız varsa netten izleyin çünkü uzun versiyonları var.onlar daha iyi.
20
May
2011

16:49
Bebeğe İstemediği Bir Şeyi Yedirip İçirmek zeynep, (Hakkari)
ya ben dişlerde kararma yaptığını ilk defa duydum.1 aydırda veriyorum. kaşığa damlatıp oyle veriyorum su falanda vermedim hiç.nolcak şimdi.eyvah
20
May
2011

20:59
Bebeğe İstemediği Bir Şeyi Yedirip İçirmek zeynep, (Hakkari)
napıcam şimdi
21
May
2011

00:15
Bebeğe İstemediği Bir Şeyi Yedirip İçirmek Yasemin, (İzmir)
zeynep hanım arkasından su verin yada dişlerni silmeye çalışın ben genelde çorba içirirken veriyorum arkasından çorba ve su veriyorum biz ferrum kullanıyoruz onun tadı daha güzel eğer bebeğiniz sevmediyse onuda alabilirsiniz
21
May
2011

01:01
Bebeğe İstemediği Bir Şeyi Yedirip İçirmek zeynep, (Hakkari)
bebeğimin dişleri yokki.damlayı verdikten sonra bi kaşıkta su versem olurmu peki.sizin bebeğiniz nekadarlık
21
May
2011

12:56
Bebeğe İstemediği Bir Şeyi Yedirip İçirmek Yasemin, (İzmir)
evet zeynep hanım su verirseniz olur önemli olan en son ağızda demir ilacının kalmaması benim oğlum 9 aylık bizimde daha bi tane dişimiz var:))
22
May
2011

23:57
Bebeğe İstemediği Bir Şeyi Yedirip İçirmek Pınar, (İstanbul)
Zeynep Hanım, artık kaşıkla verip ardından su veriyorum. Ek gıdaya geçince ben de yiyeceklerine katarım diye düşünüyorum. Yalnız yoğurtlu yiyeceklerle değil. Yasemin Hanım eğer yayla çorbası falan veriyorsanız (bebeklere yapılıyor mu bilmiyorum ama) ona katmayın. Belki meyve suyuna katmak daha iyi olur. c vitamini demir emilimini arttırdığından.
23
May
2011

12:49
Bebeğe İstemediği Bir Şeyi Yedirip İçirmek Yasemin, (İzmir)
ben genelde çorbalarına katıyorum c vitamini emilimin arttıyo ama mide spazmına sebep oluyo biz ferrum kullanıyoruz dr muz sadece sütle karıştırmayın dedi ferro sanolun emilimi farklıymış ve bişeyle karışmaması gerekiyomuş
26
May
2011

14:05
Bebeğe İstemediği Bir Şeyi Yedirip İçirmek mevlüde, (İzmir)
ben mamasına koyup veriyodum. direk dediğiniz gibi içmediği için.kabız olunca doktor söledi. mama içinde verince kireçlenme etkisiyle çok ciddi kabızlık oluyormuş. kesinlikle fayda için ağzına direk damlatacaksın dedi. ama diş sarartığını duymamıştım...
27
May
2011

00:04
Bebeğe İstemediği Bir Şeyi Yedirip İçirmek Pınar, (İstanbul)
her yöntem bir iki işe yarıyor, sonra ufaklık duruma uyanıp beni alt ediyor. Kaşığı şiddetle geriye ittiği ve başını çevirdiği için bugün damlalıkla verdim. çok kolay oldu. suyunu da aynı şekilde verdim. hem ince bişey, ağza kolay giriyor, hem de ilaç iyice geriye gidiyor (dişlerin kararmaması için)
bu arada, ferro sanolü tek verme konusundaki uyarılarınız için çok teşekkürler.
27
May
2011

10:43
Bebeğe İstemediği Bir Şeyi Yedirip İçirmek , ()
ben nihayet kurtuldum ferro sanoldan,lekelerinden :)) darısı başınıza
21
Haz
2011

14:49
Bebeğe İstemediği Bir Şeyi Yedirip İçirmek esra, (Ankara)
ben zorla da olsa yedirdim ve yediriyorum sakıncalı diyorlar tiksinir büyüyünce yemek istemez diyorlar ama ne yapayım mecbur kalınca yediriyorum
benim bebek de şuan problem yok ama her bebek farklı tabi
28
Haz
2011

20:01
Bebeğe İstemediği Bir Şeyi Yedirip İçirmek fatma, (Adana)
ilaç konusunda yazmışsınız görüşlerinizi.bende yemek yeme konusunda yazmak istiyorum.

ben kızıma istemediği birşeyi hiç yedirmedim.yedirmeyi de düşünmüyorum.çünkü küçükken ben bu olaya çok maruz kaldım nasıl bir şey olduğunu biliyorum.insanın yutamadığı birşeyi ağzına alması...ve evlenene kadar pek çok sebze yemeğini yiyemedim.evelendikten sonra kendim istediğim gibi pişirip istediğim yerlerini istediğim şekilde tadarak, şeçerek, gerektiğinde yutamıyorsam tükürerek (çok afedersiniz aydınlatmak amaçlı yazıyorum) bir şekilde bazı yemeklere alıştım.şu an 2.çocuğuma hamileyim.tavuk, et, balık hala yiyemiyorum.yiyemediğim sebze yemekleri de var.ve hamile olduğum için bunun ezikliğini çok yaşadım hala da yaşıyorum.bebeğim vitaminsiz mi kalacak aceba diye.eksikleri giderebilmek için eşdeğerde olmasa da yaklaşık değerde olan başka gıdalar tercih etmeye çalışıyorum.fakat et ve balığın yeri nasıl dolar ki.kızımın şu anda yeme problemi çok şükür yok.ben hiç bir zaman istemediği birşey yedirmedim.istemiyorsan sen bilirsin diyerek kaldırdım tepsiyi.şimdi de "biz yemek yiyoruz sen de canın istiyorsa gel"diyorum. "benim canım istedi" diyerek geliyor.masada da yediğimiz her şeyden koyuyorum tabağına.hangisinden isterse onu yiyor. tabi yemesi için özendirici konuşmalar yapıyorum.ağzında biriktirirse de kesinlikle yutması için zorlamıyorum.peçeteye çıkartabileceğini söylüyorum.tiksinmek çok kötü birşey.eşim köfte ve ciğer yediğinde yakınına oturamıyorum.
28
Haz
2011

23:03
Bebeğe İstemediği Bir Şeyi Yedirip İçirmek Pınar, (İstanbul)
ben de bebekken az kilo aldığım için annem beni doktora götürmüş. doktor, yeteri kadar su vermesini, onun dışında yemek için zorlamamasını, hiçbir çocuğun açlıktan ölmeyeceğini söylemiş.

ben de bir deney okumuştum. çocukarın önüne çok çeşitli yiyecekler konuluyor. önce pasta vb. tadı güzel ama besleyici olmayan, zararlı yiyeceklere yöneliyorlar. bir süre sonra çeşitli besinlerden yiyerek dengeli beslenmeye başlıyorlar. içgüdüler işliyor.

herhalde ben de yemek konusunda zorlamam diye düşünüyorum. kendim yerken çok zevk alıyor görünürüm, küçüklükten itibaren masada ailece yemek yemeye alıştırırım. bu şekilde onun yemesini sağlamaya çalışırım. bakalım..
7
Tem
2011

18:42
Bebeğe İstemediği Bir Şeyi Yedirip İçirmek gözen, (İçel)
mesela kasede sebze çorbası kalmış şöyle bir iki kaşıklık.yok inat verecem annelik tabakta kalmasın kuzuma daha yararlı olsun diye tıkıveriyodum ağzına.çok değil 10 dk sonra güzeellll bi şekilde üstüne kusuveriyordu çorbasını.babam hep der bir kaşık için o çocuğun yediği tüm sebze çorbasını heba ediyosun diye.o vakit bıraktım artık bu davranışımı.az dolduruyorum kasesine.daha kıvamlı yapıyorum çorbasını.kalmışsada güseelllcee yiyorum:)
hani ihtiyacım da varya:))
8
Tem
2011

13:22
Bebeğe İstemediği Bir Şeyi Yedirip İçirmek özlem, (Sivas)
gözen hanım size katılıyorum kızım yemek konusunda problemli bir çocuk değil ama o son kaşık yok mu aman yazık kalmasın ona alışmasın bunu bulamayanlar var vs gibi nedenlerden dolayı hep kızımın son lokmasına kadar yemesi için ısrarcı olduğum zaman kızım kusarak tüm yemeği telef etmişimdir o yüzden ısrarcı olmamak lazım ama biz anneler bunları bile bile yinede arada yapıyoruz. kuzucuklar bir şekilde büyüyor ama biz anneler kendimizi parçalıyoruz.
8
Tem
2011

14:56
Bebeğe İstemediği Bir Şeyi Yedirip İçirmek gözen, (İçel)
cidden öyle özlem hanım.tabak boşaldığında sanki tüm sorunlarım hallolmuş hissediyorum:)
kalıncada zorlayınca ben puuuuaaaa hem kendi benim üstüm batıyo moral bozukluğuda cabası...
kalınca kapalı bi kapta bi sonraki öğüne saklıyorum artık
8
Tem
2011

15:32
Bebeğe İstemediği Bir Şeyi Yedirip İçirmek fatma, (Adana)
özlem hanım, gözen hanım ben de size katılıyorum.ısrarcı olmamak lazım.kendinizi bebişlerinizin yerine koyarsanız bu iş daha kolay olur.doyduktan sonra istemeyerek yemek yemek çok zor birşey.yanlış anlamayın da eşiniz size bir gün zorla yemek yedirirse ne kadar kötü bir şey olduğunu eminim çok daha iyi anlarsınız.kararı onlara bırakmak en doğrusu.doyduğunu anlatmaya çalışıyorsa "aferim kızıma doydun mu sen " tarzda konuşarak onlara güvediğimizi kararlarına saygı duyduğumuzu hissettirmemiz gerekiyor.bu onların kendilerine gvenlerini ve öz saygılarını artıracaktır.yani ben böyle düşünüyorum ve bunu çok faydasını gördüm.
10
Tem
2011

12:00
Bebeğe İstemediği Bir Şeyi Yedirip İçirmek gözen, (İçel)
anneler!bebeğinize öğünlerini kaç saat arayla veriyorsunuz?
12
Tem
2011

18:57
Bebeğe İstemediği Bir Şeyi Yedirip İçirmek merve, (Ankara)
benim bebeğim içiyo zorlanmıyorum.enjektörle agzının ilerisine dogru sıkıyorum dişleriyle temas etmesin diye ama yinede dişleri sararırsa die korkuyorum
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek